Профорієнтація

Проєкт з розвитку професійної орієнтації в Новій українській школі

Хочете цікаво розповісти школярам про різноманітні професії? Маємо для вас супер_мега_якісні матеріали

Проєкт з розвитку професійної орієнтації в Новій українській школі, який здійснюється за підтримки Європейського Союзу і його держав-членів Німеччини, Фінляндії, Польщі та Естонії у межах Програми ЄС "EU4Skills: кращі навички для сучасної України", вже презентував 7 профорієнтаційних посібників з 11 запланованих.

Ловіть добірку матеріалів (список оновлюється):

Будівельні професії https://bit.ly/3HncHPP

Кухарська справа https://bit.ly/3MN80jm

Працюємо з природою https://bit.ly/3xrLdnz

Мандрівні професії https://bit.ly/3O7JN8E

Інженерні професії https://bit.ly/3b7eJaR

Доглядаємо за тваринами https://bit.ly/3NTUNGP

Професії, що оберігають і рятують https://bit.ly/3JpyaZs

Посібники рекомендовані для роботи з учнями та ученицями 1-4 та 5-6 класів.

Вони містять фото та посилання (QR-коди) на відео, завдання для інтерактивної роботи, ідеї командних проєктів, запитання, які розбурхають інтерес школярів до світу професій та самопізнання.

Обирати теми можна у будь-якому порядку, незалежно від послідовності у підручнику.

Зацікавилися? Підписуйтеся на сторінку та стежте за оновленнями на сайті https://bit.ly/3OdHYa7


"Безпека в умовах війни: що має знати підліток"

На семінарі "Безпека в умовах війни: що має знати підліток" багато говорили про безпеку і роботу людей, які її забезпечують. Дякуємо всім, хто зміг долучитися до онлайну Вже маємо більше переглядів семінару.

І це ще не вечір

Хочете отримати презентаційні матеріали спікерів Заповнюйте анкету https://forms.gle/NQWMmLWbcG5J61S98

Переглянути запис можна за посиланням https://www.youtube.com/watch?v=BbZvjkmVBaQ

Про посібник “Кухарська справа”

А чи знали ви, що в світі налічується майже 5000 видів сиру

Його виготовляють із молока корів, кіз, овець та буйволів.

Сир – досить калорійний, але смачний та ситний продукт. В ньому міститься багато корисних речовин як-от кальцій, фосфор, білок.

Розкажіть учням та ученицям про професію сировара – людини, завдяки якій ми маємо можливість куштувати такий смаколик як сир.

Зробити знайомство із цією та іншими кулінарними професіями можна використовуючи посібник “Кухарська справа” https://bit.ly/3MN80jm

На додачу знайдете там завдання, які школярі зможуть виконати вдома з батьками або об'єднавшись у команди під час уроку. Посібник стане помічним для викладання предмету “Я досліджую світ” (1-4 класи) та “Здоров'я, добробут та безпека” (5-6 класи).

 "ПРОФЕСІЇ, ЩО ОБЕРІГАЮТЬ ТА РЯТУЮТЬ". ПРЕЗЕНТУЄМО НОВИЙ ПОСІБНИК  

Влітку експерти проєкту "Професійна орієнтація у Новій українській школі" завершили роботу над 2 новими посібниками – "Будівельні професії" та "Професії, що оберігають та рятують". Їхні електронні версії вже розміщено у розділі "Посібники".


Вчителі знайдуть у посібниках багато ідей для проведення уроків "Я досліджую світ" (1-4 класи) та "Здоров'я, безпека та добробут" (5-6 класи).


Докладніше у новині на сайті.  

Підтримка учнів та учениць у часи невизначеності

Після 24 лютого 2022 року українцям складно будувати довгострокові плани, приймати рішення про навчання та кар'єру. Освітній процес прогнозовано відбуватиметься онлайн, а багато бізнесів змушені скоротити штати або взагалі призупинити роботу.

Не дивно, що виникає невизначеність та тривожність. Звичний досі світ змінився за одну мить.

Учні та учениці базової та старшої школи можуть міркувати про те, що немає сенсу витрачати сили на пошук "своєї" справи, самопізнання, планувати майбутнє, оскільки невідомо, що станеться наступної хвилини. Так само й вчителі можуть спиратися на те, що зараз є важливіші питання ніж вибір освітньої траєкторії, професійне орієнтування.

На цьому етапі вчитель/-ка може діяти як кар'єрний радник/-ця.

Що вчителі можуть запропонувати школярам у часи невизначеності?

1. Допомога у відновленні контролю

Неможливість впливу на ситуацію, хвилювання та порушення звичного режиму призводять до втрати енергії, розсіювання уваги. У цей момент навіть можливість бути почутим, проговорити страхи і сумніви має заспокійливий ефект. Людина опановує емоції, впорядковує думки і ясніше сприймає ситуацію, в якій знаходиться.

2. Допомога у відновленні режиму

Ритуали надають відчуття стабільності. Підтримайте учнів та учениць у справах, на які вони мають вплив: планування дня, виконання щоденних справ як-от ранкова руханка чи своєчасний обід. Поспілкуйтеся з батьками, аби ті допомогти дітям зосереджуватися на завданнях.

Для кращого планування можна використовувати матрицю Ейзенхауера, метод ABC або різноманітні додатки (Trello, Google Keep).

3. Підтримка у виявленні сильних сторін

В критичних ситуаціях можна відкрити приховані таланти. Поговоріть з учнями про їхнє нове повсякденне життя, що покращує їхній настрій. Запитайте, які навички вони використовують у різній діяльності. Попросіть поділитися історіями, а під час бесіди зверніть увагу на те, як бачить школяр чи школярка ситуацію, що склалася. Чи помітив/-ла він/вона нові компетенції у собі. Чи стали більш медіаграмотними, навчилися взаємодіяти з іншими людьми, вдосконалили технічні та ІТ-знання.

4. Стимулювання пошуку нових можливостей

Інформуйте про можливості дистанційної роботи та освіти. Крім того, молодь багато часу проводить з батьками і може спостерігати за їхньою роботою, діяльністю. Це спонукає більше дізнатися про професію/роботу членів родини.

Працюючи з учнями поставте їм запитання: чи можна конкретну роботу виконувати дистанційно? Як адаптувати завдання до віддаленого режиму? Який набір професійних навичок знадобиться в будь-якому куточку планети?

5. Допомога у визначенні цілей та термінів

Подумайте разом, чого б хотіли досягти за тиждень, місяць чи півроку. Короткострокові цілі посилюють відчуття ефективності та мотивації. Поміркуйте, які ресурси доступні для довгострокових цілей. Таке планування дуже надихає та підтримує.

6. Допомога в усвідомленні рішень, навіть коли ті виявилися помилковими

Пригнічений настрій через "неправильні рішення" можна змінити, показавши, що кожен вибір є уроком, додає мудрості.

Якщо учень чи учениця мають сумніви у виборі професії чи закладу для подальшого навчання, запропонуйте вправу "Мій вибір очима мрійника, критика та реаліста". Вона дозволить сформулювати різні сценарії, які є наслідком одного й того ж рішення.

Профорієнтація у початковій школі: ідеї уроків 

6 порад для підтримки школярів у складний період 

Перелік вправ, які познайомлять учнів та учениць з різними професіями та сферами життя


У початкових класах Нової української школи активно просувається ідея навчання під час гри. Дослідники переконані, що завдяки іграм та інтерактивним вправам можна показати школярам та школяркам, зокрема, певні професії, види діяльності, спонукати до самопізнання.

У розділі "Посібники" знайдете багато ідей для впровадження елементів профорієнтації. Електронні версії містять посилання на відео та статті, що робить зручним використання матеріалів під час дистанційного навчання.

Водночас перелік вправ, які знайомлять учнів та учениць з різними професіями та сферами життя не є вичерпним.

Ідеї тем уроків з елементами профорієнтації. Учням та ученицям 1-4 класів

1. Професійні інструменти

Візьміть на урок різноманітні нетипові речі як-от ножиці, фрукти, гайковий ключ або рятувальний жилет. Запропонуйте учням здогадатися для яких професій потрібні ці аксесуари.

2. Як створюється побут?

Чи знають учні, які професії задіяні у створенні та функціонуванні повсякденних речей: техніки, меблів, їжі, гаджетів, громадського транспорту. Поговоріть про те, звідки походять ці речі. Проаналізуйте компетенції людей, які їх створюють.

3. Ламаємо стереотипи

Допоможіть школярам побачити, що в більшості професій і жінки, і чоловіки можуть реалізувати себе. У реальному житті не існує поділу на "жіночі" та "чоловічі" професії.

Роздрукуйте малюнки персонажів у гендерному варіанті, який рідше асоціюється з конкретною професією (напр. жінка – автослюсарка, чоловік – швець тощо).

4. Професійні шаради

Запропонуйте гру, в якій один учень виконує роль представника випадково обраної професії, а решта класу відгадує про який фах йдеться.

5. Розмальовки

Використовуйте розмальовки представників професій.

6. Хто це?

Дайте короткий опис професійних завдань і навичок, роботи, а учні мають здогадатися про яку професію йдеться.

7. Зустрічі з представниками професій

Запросіть на позакласний урок представника певної професії. Таку зустріч можна організувати, зокрема, онлайн.

Де шукати представника професії? Серед батьків учнів, місцевих роботодавців або волонтерів з усієї країни. Наприклад, Національний антарктичний науковий центр вже кілька років поспіль проводить акцію "Запроси полярника до себе".

8. Відео, що показують роботу різних фахівців

Організація зустрічі з гостем не завжди можлива з логістичних або часових причин. Варто включати елементи професійної орієнтації в повсякденну діяльність, наприклад, показуючи учням ролики про різні професії (багато посилань на відео є у посібниках).