Sudjeluju

Iztok Kosem znanstveni je suradnik u Centru za jezične resurse i tehnologije Sveučilišta u Ljubljani te koordinator projekta ELEXIS (European Lexicographic Infrastructure), koji se provodi na Institutu Jožefa Stefana. Voditelj je trogodišnjega slovenskog nacionalog istraživačkog projekta „Collocations as a basis for language description: semantic and temporal perspectives (KOLOS)“, kojem je cilj istražiti različite aspekte otkrivanja, određivanja i opisivanja kolokacija u slovenskom jeziku. Voditelj je i dvaju leksikografskih projekata: Kolokacijski rječnik modernog slovenskog i Slovensko-mađarski rječnik. Među njegovim su interesima i istraživanja usmjerena na korisnike rječnika te unaprjeđivanje leksikografskih procesa poluautomatizacijom i gomilizacijom. Bio je član uže radne skupine Europskog istraživanja o uporabi rječnika, što je do danas najveće međunarodno istraživanje uporabe rječnika.

Goranka Blagus Bartolec znanstvena je savjetnica u Institutu za hrvatski jezik i jezikoslovlje u Zagrebu u Odjelu za hrvatski standardni jezik. Uz bavljenje standardnojezičnom problematikom (normativistika, pravopis, jezično savjetništvo) u sklopu matičnoga Odjela, njezin je osobni znanstveni interes usmjeren na povezivanje općelingvističkoga pristupa jeziku sa zahtjevima i potrebama suvremene kroatistike, osobito u području suvremene leksikografije (jednojezične i dvojezične), terminologije, sveza riječi, u istraživanju pragmatičkih mogućnosti jezičnoga izražavanja u iskazima javne komunikacije te primjeni korpusnih alata i rezultata u jezikoslovnim istraživanjima. Bavi se proučavanjem kolokacijskoga potencijala sveza riječi u hrvatskome jeziku polazeći od tumačenja da se značenje svake pojedine riječi primarno ostvaruje u dodiru s drugim riječima. Sudjelovala je na tridesetak znanstvenih skupova, a rezultate svojih istraživanja objavila je u četrdesetak znanstvenih i stručnih radova. Kao voditeljica ili članica sudjeluje na nekoliko znanstvenih projekata leksikografske, terminološke, standardnojezične i leksikološke tematike.

Nataša Košuta završila je studij Hrvatskoga jezika i književnosti i njemačkoga jezika i književnosti na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Rijeci, a doktorirala je 2016. u okviru Poslijediplomskoga doktorskog studija glotodidaktike na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu obranom doktorskog rada na temu „Kolokacijska kompetencija u pisanoj proizvodnji srednjoškolskih učenika njemačkoga jezika u Hrvatskoj” pod mentorstvom prof. dr. sc. Anete Stojić. Zaposlena je na Odsjeku za germanistiku Filozofskoga fakulteta Sveučilišta u Rijeci. Njezino područje interesa obuhvaća istraživanje procesa ovladavanja stranim jezikom, rano učenje stranoga jezika te kolokacije. Suradnica je na znanstvenom projektu „Kontrastiranje kolokacijskih sveza u hrvatskome, njemačkome i engleskome jeziku“. Objavila je petnaestak znanstvenih radova iz područja primijenjene lingvistike te prvu gramatiku njemačkog jezika za osnovnoškolski uzrast u Hrvatskoj. Sudjelovala je na brojnim znanstvenim i stručnim usavršavanjima te konferencijama u zemlji i inozemstvu.