O Croaticumu

Croaticum – Centar za hrvatski kao drugi i strani jezik djeluje na Odsjeku za kroatistiku Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i najstarija je te najveća ustanova specijalizirana za poučavanje i istraživanje hrvatskoga kao drugoga, stranoga i nasljednoga jezika, tj. hrvatskoga kao inoga jezika. Osnovan je 1962. godine, a današnje ime dobio je 2007. godine.

Croaticum svoje djelovanje temelji na suvremenim glotodidaktičkim, primijenjenolingivstičkim i teorijskolingvističkim istraživanja. Lektori i lektorice zaposleni na Croaticumu sustavno provode istraživanja o poučavanju hrvatskoga kao inoga te o njegovu usvajanju, ali bave se i općim kroatističkim i lingvističkim temama. Osim što objavljuju znanstvene i stručne radove, knjige i zbornike, lektori i lektorice Croaticuma redovito sudjeluju u radu međunarodnih i domaćih znanstvenih i stručnih skupova te gostuju kao predavači na inozemnim sveučilištima.

Croaticum djeluje i kao mentorski centar za buduće lektore hrvatskoga kao inoga jezika na stranim sveučilištima. Croaticum i Ministarstvo znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske svake godine početkom srpnja organiziraju i Stručno i znanstveno savjetovanje za lektore inojezičnoga hrvatskoga (SIH) koje služi njihovoj izobrazbi i usavršavanju te razmjeni iskustava iz poučavanja hrvatskoga kao inoga jezika, ali i kao mjesto na kojemu se raspravlja o rezultatima lingvističkih istraživanja (posebice kontrastivnih).

Croaticum je razvio bogatu izdavačku djelatnost koja ponajprije podrazumijeva objavljivanje udžbenika i vježbenica za učenje hrvatskoga kao inoga jezika (Hrvatski za početnike 1 te Razgovarajte s nama za razine A2-B1, B1–B2, B2 i B2–C1) te udžbenika hrvatske kulture (Hrvatska na prvi pogled i Croatia at First Sight), a potom i stručnih priručnika te zbornika (Hrvatski B1: Opisni okvir referentne razine B1, Hrvatski B2: Opisni okvir referentne razine B2 i serija Croaticum: Savjetovanje za lektore hrvatskoga kao inoga jezika).

Na Croaticumu se hrvatski poučava po kombiniranoj metodi koja za cilj ima razviti opću komunikacijsku kompetenciju polaznika. To znači da su sve jezične vještine podjednako zastupljene u procesu poučavanja, uzimajući pritom u obzir kontrastivne elemente te kognitivne značajke toga procesa. Croaticumov program danas obuhvaća, međutim, više od samoga poučavanja hrvatskoga kao inoga jezika. U okviru samostalnog sveučilišnog modula naziva Sveučilišni modul: Hrvatski kao drugi i strani jezik, uspješnim završetkom kojeg studenti dobivaju diploma supplement, od 2014. godine uz jezičnu nastavu Croaticum nudi i kolegije kao što su Uvod u gramatiku za neizvorne govornike, Hrvatski jezik u dodiru s drugim jezicima u prošlosti i danas, Hrvatski standardni jezik za nasljedne govornike i dr.