Тиждень психології

     17 квітня 2023 рку в Українській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів №13 Селидівської міської ради розпочався тиждень психології, який має назву "З психологією в серці прямуємо до миру в Україні" 

              Педагогіка – це майстерня,

а психологія – інструмент, яким там працюють

                                                    А. Макаренко

Тиждень психології  зайняв своє місце серед інших предметних тижнів, оскільки з психологією пов’язаний увесь освітній процес. Предметний тиждень із психології організовується з метою реалізації психологічного супроводу, розширення і поглиблення знань учнів з психології, розвитку в них інтересу до цієї науки, збагачення знань про внутрішній світ власної особистості та особистості інших людей, прагнення до самопізнання, розкриття творчого потенціалу школярів, створення позитивного емоційного настрою. Під час тижня проводяться заходи, що охоплюють різні види діяльності: тренінгові заняття, лекції, презентації, години спілкування тощо. Участь приймають учні, вчителі і батьки. Тиждень планується завчасно, так як він потребує ретельної підготовки. До роботи залучаються практичний психолог та соціальний педагог, класні керівники, учні різних вікових категорій. Вибирається тематика тижня, складається план, розробляються заходи для учнів усіх класів школи. Враховуються вікові та індивідуальні особливості школярів. 

Перший день

17.04.2023

День щастя 

Цитата: «Щасливими не народжуються - щасливими стають»


Ранок почався із створення позитивного настрою для вчителів та учнів

drive.google.com/drive/folders/17c9db5zEaFWIfJsAKtpYTEDJMx_ghmAo?usp=share_link 

Початкові класи нашої школи прослухали аудіоказку "Про щастя" та приєдналися до марафону "Що таке щастя? Що для тебе щастя?"

drive.google.com/drive/folders/1obfPrSYFhlN68riPrnzMZWVz5DxgZAvd?usp=share_link 

Що таке щастя? Що для тебе щастя? 

(посилання на відповіді учнів)

Притча для батьків    

         "Найцінніше, що можемо залишити після себе дітям – навчити мистецтву бути щасливими!"

    Якось курною дорогу мандрував старий і навчений життям чоловік. Він не поспішав: то зупиниться, щоб помилуватися птахами в небі, або послухати їх спів, то подивиться на польові квіти, що ростуть уздовж дороги, затамувавши подих насолоджувався їх запахом.  Раптом він побачив чоловіка, який йшов йому назустріч і ніс на плечах важку поклажу. Одного погляду на нього  було достатньо, щоб зрозуміти, наскільки йому важко.

– Чому ти вибрав собі шлях тяжкої праці та нескінченних страждань? – запитав зустрічного старий.

– Я страждаю не просто так! Я терплю випробування для того, щоб моїм дітям і онукам довелося жити в благополуччі і щастя, – відповів нещасний. – Усі мої предки робили це: прадід прирікав себе на непосильна працю заради діда, дід гарував заради батька, батько тягнув лямку заради мене, а я буду терпіти страждання заради благополуччя моїх дітей.

– Скажи, а хтось із членів вашої родини взагалі був колись щасливим? – запитав мудрий мандрівник.

– Поки що ні, але мої діти і внуки вже точно будуть щасливими! – захоплено промовив бідний чоловік.

– Знаєш, є така мудрість: неграмотний нікого не може навчити читати, а заєць ніколи не виховає сокола, – промовив мудрець. – Спочатку потрібно спробувати самому бути щасливим, і тільки потім ти сам зможеш навчити своїх дітей мистецтву щастя. Це і буде найцінніше, що ти можеш їм залишити після себе!

     З учнями 3 класу дізналися, якими бувають емоції та пограли в гру на увагу «Знайди парну емоцію».

drive.google.com/drive/folders/19MJsQu5lrgGcDzFLDmRv1BG6rygJlHkN?usp=sharing 

Поради для педагогів

"Як зберігати рівновагу під тиском стресу: 10 порад"

  Здатність керувати своїми емоціями і зберігати спокій під тиском обставин має прямий зв’язок з вашою продуктивністю. Тривалий стрес може бути вкрай небезпечний. Крім очевидних психічних розладів, може статися деградація ділянок мозку, що відповідають за самоконтроль. Однак вражаюча річ полягає в тому, що стрес необхідний нашому організму. Його важливість полягає в тому, що мозку важко почати будь-яку дію, поки він знаходиться під низьким рівнем тиску. Найбільшої продуктивності ми досягаємо тоді, коли рівень стресу є помірним. І поки він змушує нас діяти і не переходить у хронічний — це вкрай корисно.

  Нижче наведено 10 найбільш важливих способів, за допомогою яких фахівці з різних областей справляються зі стресом. Деякі з цих стратегій можуть здатися очевидними, але вся складність полягає у визначенні, коли саме необхідно використовувати ці поради, і в тому, щоб скористатися ними під час стресової ситуації.

1. Цінуйте те, що маєте

  Виділити час, щоб поміркувати про те, за що ви вдячні — це не просто “правильне” заняття. Це підвищує ваш настрій та знижує кількість гормону стресу кортизолу на 23%. Дослідження, проведені в Каліфорнійському університеті в Девісі, виявили, що люди, які протягом дня виділяють час для подяки, ставали більш бадьорими, енергійними і позитивно налаштованими. Очевидно, що більш низький рівень кортизолу зіграв свою роль.

2. Уникайте запитання: “Що, якщо..?”

  Запитання “Що, якщо..?” підкидає хмизу у вогонь стресу і занепокоєння. Все може відбуватися дуже по-різному, і чим більше часу ви витрачаєте на занепокоєння про ці варіанти, тим менше часу ви фокусуєтеся на діях, які можуть вас заспокоїти і допомогти впоратися зі стресом. Не кажучи вже про ті дії, які безпосередньо вирішують ваші завдання.

3. Залишатися позитивними

  Позитивні думки допомагають зробити стрес переривчастим, фокусують ваш мозок на тому, що є абсолютно вільним від стресу. Ви повинні допомогти вашому блукаючому розуму, свідомо вибравши для нього позитивну тему для думок. Будь-яка позитивна думка буде змінювати напрямок вашої уваги.

Коли справи йдуть добре і у вас хороший настрій, це відносно легко зробити. Коли ж справи йдуть погано і в голові цілий рій негативних думок — це може стати для вас викликом. У такі моменти подумайте про ваш день, і знайдіть в ньому хоча б одну позитивну річ, яка сталася, і не важливо, наскільки малою вона була. Якщо ви не можете сфокусуватися на цьому дні, то згадайте про попередній або навіть весь тижня. Або, якщо ви очікуєте на якусь хорошу подію в майбутньому, зосередьтеся подумки на ній. Мета в тому, щоб “перемкнути” ваші думки з негативу на щось хороше.

4. Не засиджуйтесь в соцмережах

  З огляду на важливість створення переривчастого стресу легко зрозуміти, наскільки важливо регулярно виходити з соцмережі для контролю над стресом. Коли ви доступні для роботи 24/7, то піддаєте себе постійному стресу. Змушуючи себе виходити з мережі, і навіть вимикати мобільний телефон, ви даєте своєму тілу відпочинок від постійного джерела стресу. Дослідження підтверджують, що така дрібниця, як перерва в перевірці і відповіді на e-mails, знижує рівень вашого стресу.

  Технології забезпечують постійний зв’язок, і тому виникає думка, що ви також повинні бути на зв’язку 24 години 7 днів на тиждень. Неймовірно важко насолодитися вільним часом і думками поза роботою, коли ви постійно приймаєте повідомлення, пов’язані з роботою.  Якщо ви не можете “від’єднатись” протягом робочого тижня, тоді практикуйте це на вихідних. Виберіть для себе час, коли ви зможете стати недоступними для всіх. Ви будете вражені тим, наскільки позитивно це впливатиме на вас, знижуючи рівень стресу. Якщо ви боїтеся можливих негативних наслідків від подібної практики, то спочатку спробуйте зробити це в той час, коли ви і так навряд чи зможете бути на зв’язку, наприклад, в недільний ранок. Коли рівень вашого комфорту буде рости, а колеги почнуть визнавати час, коли ви офлайн, поступово почніть збільшувати кількість часу, звільненого від технологій.

5. Не зловживайте кофеїном

  Кофеїн стимулює вироблення адреналіну. Адреналін викликає реакцію організму “бийся або біжи” — механізм виживання, який змушує вас стояти на місці і битися або бігти в гори і ховатися, коли ви стикаєтеся з загрозою. Цей механізм заставляє ухилятись від раціонального мислення на користь прийняття найбільш швидкого вирішення. Це дуже добре, коли за вами женеться ведмідь, але не настільки, коли вам потрібно відповісти на короткий лист.

  Коли кофеїн занурює ваш мозок і тіло в гіперзбуджений стан стресу, ваші емоції керують поведінкою. Стрес, викликаний кофеїном, дуже далекий від переривчастого, а довгий період напіввиведення кофеїну гарантує, що він буде з вами протягом найпродуктивнішого робочого часу.

6. Висипайтесь

  Коли ви спите, ваш мозок буквально заряджається. Саме тому щоранку ми прокидаємося зі “свіжою головою”. Ваш самоконтроль, увага і пам’ять — все це зменшується, якщо ви мало спите. Позбавлення сну викликає збільшення гормонів стресу навіть при відсутності стресової ситуації.

  Стресові проекти часто змушують вас почуватись так, ніби у вас немає часу на сон. Але нестача хорошого сну може стати причиною того, що ви не можете тримати все під контролем.

7. Пригнічуйте негативні внутрішні діалоги

  Великим кроком в управлінні стресом є припинення негативних внутрішніх діалогів. Чим більше ви роздумуєте про негативне, тим більшу силу воно має.

  Більшість наших негативних думок саме цим і є — думками, а не фактами. Коли ви зловите себе на обмірковуванні негативних і песимістичних думок, скажіть собі: “Час зупинитися і записати їх!”. Справді зупиніть те, що ви робите, і запишіть те, про що думаєте. Як тільки ви змогли перервати імпульс негативних думок, ви зможете бути більш раціональними і з “ясною головою”, щоб правдиво їх оцінити.

8. Переосмислюйте свої погляди

  Стрес і занепокоєння підживлюється нашим власним спотвореним сприйняттям подій. Легко вірити, що нереальні терміни, зарозумілі шефи і неконтрольовані затори — це ті причини, через які ми постійно відчуваємо стрес. Ви не можете контролювати обставини, але ви можете контролювати свою реакцію на них. Тому, перш ніж витрачати багато часу на щось, зупиніться і поставте цю ситуацію в перспективу.

  Якщо ви не впевнені в тому, чи потрібно щось робити, спробуйте знайти докази того, що ваші занепокоєння завищені. Якщо ви думаєте, що “все йде не так” або “нічого не вийде”, ви повинні переглянути ситуацію. Відмінний спосіб виправити ситуацію, це скласти список тих речей, які йдуть не так. Майже завжди там можна побачити лише кілька пунктів. І тепер викликаний ними стрес вже на здається всеосяжним і легко піддається управлінню.

9. Дихайте

  Найпростіший спосіб зробити стрес періодичним — дихати. Практика бути присутнім тут і зараз зі своїм диханням тренує ваш мозок до виконання одного конкретного завдання і заспокоює зсередини. Коли ви відчуваєте стрес, зосередьтеся на кілька хвилин на своєму диханні. Зачиніть двері, відкладіть всі відволікаючі фактори, сядьте на стілець і просто дихайте. Вам потрібно на деякий час зосередитися виключно на своєму диханні, щоб перервати блукання розуму. Думайте про те, як це — вдихати і видихати. Це звучить просто, але на ділі не так й легко зробити. Цілком природно, якщо через кілька вдихів ви почнете думати про щось інше. Тоді просто знову зосередьтесь на диханні і продовжуйте вправу. Якщо для вас це легке завдання, почніть рахувати свої вдихи і видихи до 20. Потім почніть спочатку.

  Ця вправа може здаватися простою чи навіть непотрібною, але ви будете здивовані, наскільки спокійно будете почуватися після неї, і як легко вам стало позбуватися від відволікаючих думок, які в іншому випадку могли надовго засісти в вашому мозку.

10. Не соромтесь просити допомоги

  Інколи ми думаємо, що можемо зі всім впоратись самостійно. Але для того, щоб залишатись спокійними і продуктивними, ви повинні визнати свої слабкості і попросити допомоги тоді, коли потребуєте її. У кожного з нас є людина, на яку можна покластись, і яка готова допомогти в будь-яку хвилину.

  Звичайна розмова про ваші занепокоєння і труднощі може послабити стрес і створити новий погляд на ситуацію. У більшості випадків інші люди бачать вирішення ваших проблем тому, що не прив’язані емоційно до ситуації і не переживають її зсередини. Прохання про допомогу може не тільки пом’якшити ваше занепокоєння, але і зміцнити взаємини з тими, на кого ви покладаєтеся.

Висновки

  Кожен раз, коли ви долаєте стрес і відчуття тривоги, які можуть болісно позначитися на вашій продуктивності, згадайте вищенаведені інструкції. Дотримуючись їх, ви будете наділені силою і зможете відновити контроль над ситуацією.

     Наприкінці робочого дня психологіня запросила до себе весь педагогічний колектив школи та провела тренінг «Розвиваємо стресостійкість». Всі ми переживаємо складні часи. Хтось у більшій, хтось у меншій мірі, перебуває у стресі, напрузі, тривозі, страху і розпачі. Цей спектр подій вирує по колу і «накриває нас». Наш стан, як би вміло ми його не маскували та не приховували, передається нашим дітям на емоційному рівні. Тому основне завдання педагога мати стійкий емоційний стан  та бути стресостійкими. Під час тренінгу педагоги навчалися як потрібно протистояти стресу. Пройшли опитування «Самооцінка стійкості до стресу», оволоділи способами релаксації та зняття стресової напруги.  

Учителю варто серйозно замислитись над тим, які моменти в його роботі допомагають зняти напругу, й намагатись кожного дня трохи часу відводити на заняття, які приносять задоволення та радість. Тільки так можна гідно протистояти стресу і, крім того, отримати більше задоволення від життя, знайти в собі та оточуючому середовищі нове та якнайкраще вчити майбутнє покоління українців.

drive.google.com/drive/folders/1ygBGQAMsvBO0R5g0-BsUsz0gPLXFLA7h?usp=sharing 

Другий день

18.04.2023

День розвитку 

Цитата: "Там де є життя і свобода є місце для творчості» 

     На психологічне заняття «У світі психології» до психолога завітали учні 9 класу. Під час заняття діти ознайомились із основними психічними процесами, розкрили поняття психології, навчилися досліджувати самого себе та усвідомили  важливість знань про психологію.   

drive.google.com/drive/folders/1EWRekuFniI5Pcdg4-DQgUi-2BanDnjLh?usp=sharing 


     Вкрай важливо знаходити опори для життя. Одним із таких опор може бути дім, яке за символікою несе захист та відчуття безпеки та спокою. Тому запрошую педагогів школи скористатися технікою "Будиночок з собою" (автор Яна Поліщук), яка направлена на стабілізацію емоційнийного стану. Вправа дає можливість через метафору равлика пробудити відчуття спокою, безпеки та тепла, навіть якщо ви знаходитесь далеко від дому. 

drive.google.com/file/d/1tH3AYRjcfqPkHZq6CrbzL1gz6Mu8IqaS/view?usp=sharing 

     В 5 класі пройшла цікава вікторина для дітей "Тренуємо мозок та пам'ять". Учні прийняли активну участь у заході. Загадки, завдання на логіку, ребуси не лише цікаві, а й надзвичайно корисні. Вони тренують пам'ять, критичне мислення та допомагають відволіктися від поганих думок.

drive.google.com/drive/folders/1CkJX2PnknXrRCnNslRmhFY0RTO3LRmBw?usp=sharing 

Третій день

19.04.2023.

День емоцій

Цитата: «Емоції роблять людину людиною. Не доводьте почуття до байдужості, звідти вони вже не повертаються» 

           Емоції супроводжують нас усе життя.  Всім знайомі радість відкриттів, захоплення від подарунка, любов до рідних і близьких людей, насолода від перегляду мультфільмів. Відомі також сум від розлуки з дорогими людьми, зневага до нечесних вчинків, навіть, на жаль, злість і страх. Тому емоції розділились на позитивні, які допомагають зберегти здоров’я - це радість, упевненість, сором’язливість, веселість, захоплення, спокійність та
негативні, які викликають поганий настрій ( страх, злість, смуток, незадоволення, недовірливість) спричиняють різні захворювання. Ці емоції небезпечні для здоров'я. Тому дуже важливо, щоб кожен наш ранок починався з позитивних емоцій та гарного настрою. І в цьому нам допоможе посмішка. Посмішку можна дарувати. Коли до вас посміхаються - дарують посмішку, і вам стає приємно. Але щоб кожному стало ще приємніше, треба говорити компліменти.

               Тому сьогодні на заняття «Тренуємо емоції» до психолога завітали            наймолодші школярі - учні 1 та 2 класів. Діти вивчали, які бувають емоції та 

    навчалися їх відтворювати.

drive.google.com/drive/folders/1IyvFCxJ9XUHhVCtRxwdM_hdgnw2WX1Z5?usp=sharing 

Рекомендації для батьків «Як розпізнати тривожність у дитини»  (особливості тривожності дітей під час війни)

docs.google.com/document/d/1UYA7vR07hASngF_WV9OrkAp1ib6btAvd/edit?usp=sharing&ouid=104545687053513244814&rtpof=true&sd=true 

Інформаційна хвилинка для педагогів «Як розпізнати тривожних учнів»

(особливості тривожності учнів під час війни)

docs.google.com/document/d/1rKir8vQffIHRBEZjAgc3zfJWEH2snrUq/edit?usp=sharing&ouid=104545687053513244814&rtpof=true&sd=true 

     На психологічне заняття «У світі психології» до психолога завітали учні 8 класу. Під час заняття діти ознайомились із основними психічними процесами, розкрили поняття психології, навчилися досліджувати самого себе та усвідомили  важливість знань про психологію.

drive.google.com/drive/folders/1o48cFGdeaPcNHIERajwlHBrbIP3czWYL?usp=sharing 

Четвертий день

20.04.2023.

День розвитку ресурсів

Цитата: «Улюблені речі не можна купити»

Цікаві факти з психології для батьків та педагогів

docs.google.com/document/d/1E36gWjrk5fXEXwtA8sVPY5wzsq8NAlUa/edit?usp=sharing&ouid=104545687053513244814&rtpof=true&sd=true 

Поради для батьків "Шлях до гарного настрою"

docs.google.com/document/d/1uLDrSdON-KPH93RndiEpYh34gChEjVhV/edit?usp=sharing&ouid=104545687053513244814&rtpof=true&sd=true 

Поради для батьків та педагогів «Про користь обіймів» 

zatyshok.net.ua/4875/?fbclid=IwAR0gMD6GQMSBx9QAZHk3nZF4He86YT3yL0ovdp7JoQNVVxOMHpTTBMtEtLs 

     Те, що позитивні емоції добре впливають на здоров'я – це науково доведений факт. Вони підживлюють наш організм, сприяють покращенню здоров'я. У той же час люди, які страждають від депресії, постійно переживають почуття тривоги (тобто, ті, які переживають сильні негативні емоції), більше схильні до різних захворювань. Емоції і почуття здійснюють сигнальну та регулювальну функції, спонукають людину до знань, праці, вчинків або стримують її. Людські емоції і почуття найяскравіше виражають духовні запити і прагнення людини, її ставлення до дійсності. 

     Сьогодні в 4 класі діти разом з психологом пригадали якими бувають емоції та вивчили 5 емоцій, які негативно впливають на здоров'я. 

drive.google.com/drive/folders/1_Bm31--ZZjVqo-lzqr60coWOmpalWgnI?usp=sharing 

     Учні 6 та 7 класів відвідали психологічне заняття з елементами тренінгу «Поняття  стану стресу та розвиток емоційної стабільності у дітей підліткового віку». Вони ознайомились  з поняттям «стрес» і  його видами; зі способами саморогегуляції  в стресових ситуаціях  та  вивчили вправи для зняття негативних наслідків стресу.

drive.google.com/drive/folders/1rAQLNvUMwvD5uvejYL7Dc3RA6rn6pGYr?usp=sharing 

drive.google.com/drive/folders/1kp7q-BDGyH93L99Lfa8fgkeqlUALZb7z?usp=sharing 

П'ятий день

21.04.2023

День добрих побажань 

Цитата: «Ваш погляд стане ясним лише тоді, коли ви зможете зазирнути в свою власну душу» 

День психолога 2023. Історія виникнення свята, традиції

docs.google.com/document/d/1L38mm1LGssC1vX9o1OwfcaJOUmSdpbtw/edit?usp=sharing&ouid=104545687053513244814&rtpof=true&sd=true 

     Учні 10-11 класів мали змогу ознайомитись з одним із напрямків в психології - це арт-терапія. Вони вчилися висловлювати свої почуття через малюнок, виконуючи вправу «Моє життя як…».

drive.google.com/drive/folders/1uiG-M3DghXRVIOJKKByQGogoQDZG9W2a?usp=sharing 

     Батьки учнів мали змогу приєднатися до заняття з психологом « Як протистояти стресу та підвищити стресостійкість та ресурсність». Вони навчились розпізнавати стрес, ознайомились з причинами та наслідками стресу. Психолог запропонував вичити декілька вправ на розслаблення м'язів, зняття напруги.

drive.google.com/drive/folders/1m2Ns5eaK-ICvw0xDRESDp_bo2L7qBu-z?usp=sharing 

Буклет «Даруй добро» для учнів школи

drive.google.com/file/d/15KbEJH98xkTTUcievi4AYOVd3Nv9YUN_/view?usp=sharing