Профілактика психоемоційного здоров'я під час воєнного стану

10 жовтня відзначається Всесвітній день психічного здоров'я. За визначенням ВООЗ, психічне здоров’я – це стан душевного благополуччя, яке дає кожній людині можливість здійснювати власний потенціал, долати звичайні життєві стреси, плідно працювати.

В Україні Всесвітній день психічного здоров’я відзначають з 1992 року. Його метою є скорочення поширення депресивних розладів, шизофренії, хвороби Альцгеймера, наркотичної залежності, епілепсії та розумової відсталості. Зростанню захворюваності сприяють стреси, адже вони стали складовою частиною життя сучасної людини. Психологічно здорова людина – це насамперед людина спонтанна і творча, життєрадісна і весела, відкрита і пізнає себе і навколишній світ не тільки розумом, а й почуттями, інтуїцією. У збереженні та зміцненні психічного здоров’я важливе значення має дотримання принципів здорового способу життя. Якщо ви відчуваєте, що не в змозі скористатися порадами і самостійно впоратися зі стресами і проблемами у вашому житті, обов’язково зверніться за професійною допомогою. Сьогодні, учні 1 та 7 класів, навчалися технікам самодопомоги, щоб допомогти собі та своїм близьким.

Будьте уважними один до одного та оберігайте власне психічне здоров’я.


До дня психічного здоров'я, який відзначається 10 жовтня, класним керівником 3 класу та психологом школи було проведено розвивальне заняття "Кольоровий світ емоцій". Діти опанували вправи для зняття напруги та навчалися їх використовувати. 

До Всесвітнього дня психічного здоров'я, який відзначається 10 жовтня, з учнями 11 класу було проведено психологічне заняття щодо збереження ментального здоров'я дитини "Ти цілий світ". 

28.09.2023 до учнів 4 класу завітав в гості психолог. Діти поділилися розповідями про свої страхи, які в них бувають. Практичний психолог, уважно вислухав учнів, розповіла, як потрібно долати свої страхи та навчила технікам самодопомоги. 

     Сьогодні, 21.09.2023, з учнями другого класу була проведена психологічна хвилинка «Самодопомога під час війни». Під час заняття, діти навчалися вправам для зняття стресу. 

2023-2024 навчальний рік

8 способів впоратися з тривогою за 10 хвилин або менше 

docs.google.com/document/d/1magWgwCRkgfcYu166Z_ZO3PrQoIn_V6K/edit?usp=sharing&ouid=104545687053513244814&rtpof=true&sd=true 

Пам’ятка «Шляхи подолання стресу під час складання ДПА і ЗНО»

docs.google.com/document/d/1jjuOcnLKIhl706DOhh7LQ66JmzivTahY/edit?usp=sharing&ouid=104545687053513244814&rtpof=true&sd=true  

Техніка релаксації Джейкобсона - зняття стресу та розслаблення - jacobson relaxation in Ukrainian

www.youtube.com/watch?v=-EZD0ZHW0BU 

Вправа для зменшення занепокоєння, тривоги, впливу стресу.mp4
Як ефективно готуватися до ЗНО_НМТ_ Як не забувати вивчене_ Як не прокрастинувати_.mp4
Тривога і тривожність. Вправи на зняття тривожності..mp4
Як подолати паніку Дієві вправи.mp4
-як подолати паніку.mp4
5 вправ, щоб знизити тривогу.mp4

10 жовтня 2022 року соціально-психологічною службою школи  було проведено заходи, приурочені Всесвітньому дню психічного здоров’я (World Mental Health Day), який відзначається з 1992 року за ініціативою Всесвітньої федерації психічного здоров’я. Мета усіх дійств – запобігання поширенню депресивних розладів, шизофренії, наркотичної залежності, епілепсії, розумової відсталості тощо. А  тому темою цього дня стало гасло  «Позитивне мислення – основа відмінного психічного здоров’я».

Позитиний настрій – найголовніше в житті. Саме оптимізм не дозволяє впасти в депресію, нервувати через дрібниці, які руйнують імунітет, впливають на внутрішні відчуття, від яких залежить здоров’я.

З учнями 3-4 класів було проведено виховну онлайн-годину «Твоя сила», яка була присвячена цьому дню. Під час заходу діти пригадали, які бувають емоції та як ними керувати, дізналися про свою внутрішню силу, яку кожен має від народження. Також пригадали дихальні вправи та навчились новим.

В шкільній групі було розміщено інформацію для батьків, учнів та педагогів «Психічне здоров’я: що це таке та як про нього піклуватися» та «Як потурбуватися про психічне здоров’я вашої дитини».

Така форма роботи, допомагає сформувати в учнівському колективі мікроклімат позитиву і налаштувати на підтримку, небайдужість до стану іншої людини та подій.


9 вересня 2022 року з учнями 10 класу було проведено виховний онлайн-захід                                         "Коло думок "Як подолати депресію"

docs.google.com/presentation/d/1_MdNzhUQBSSWZPyK2DD8aicNB903O-qr/edit?usp=sharing&ouid=104545687053513244814&rtpof=true&sd=true 


Як подолати паніку ❓

 

Дієві вправи. Рекомендуємо зберегти в нотатки або виписати, адже у стані стресу можете не згадати. І за можливості — перечитувати й повторювати.

 

🟣 Вправа на контроль стоп, спини, очей і рук

У людини є кілька точок опори й контакту, завдяки яким вона може вийти зі стану паніки.

⚪ Стопи. Що б не відбувалося, перевіряйте себе і своїх дітей, наскільки стійко стоять стопи. Коли чуєте інформацію, що вас лякає, постарайтеся одразу подивитися на свої ноги. Контакт із ногами дає можливість рухатися.

 

⚪ Спина. Якщо у вас є можливість на щось спертися, зробіть це. Коли стає страшно, притуліться до стіни чи спинки стільця.

 

⚪ Очі. Роздивіться, що є навкруги. Якщо поруч із вами хтось є, зустріньтеся з ним/нею поглядом. Коли страшно, ми часто говоримо “у мене в очах потемніло”, тобто виходимо із зорового контакту. Покліпайте очима й знайдіть яскраву точку, аби сфокусуватися.

 

⚪ Руки. Стисніть і розтисніть кулаки, потріть руки, обійміть себе. У сильному стресі ми втрачаємо контакт зі своїм тілом. Буквально “вилітаємо” з нього. Але тільки тіло може витримати те напруження, з яким ми стикаємося. Якомога частіше загортайтеся в ковдру.

 

🟣 Вправа: точка між підмізинним пальцем і мізинцем

Екстрена допомога під час паніки. Знайдіть точку між безіменним пальцем і мізинцем. Натисніть на неї.

 

🟣 Вправа на простукування грудної клітки

Простукуйте грудну клітку, з’єднуючи руки, з періодичністю один удар на секунду, чергуючи руки. Проговоріть: “Я впораюся, ситуація справді складна, але я зроблю це”. Ця вправа допомагає повернути серцебиття в нормальний ритм. Тому важливо, щоби був саме один удар на секунду. Якщо робити це частіше, серцебиття пришвидшується.

Якщо дитина самостійно не може це робити, ритмічно постукайте по її колінах чи плечах зі словами: “Ми впораємося, справді страшно й важко, але подивися, які ми молодці”.

 

🟣 Вправа “потягуньки”

Цю вправу треба обов'язково запам'ятати.  Як тільки з’являється можливість, робіть “потягуньки”: тягніться вверх. Якщо вмієте займатися йогою чи стретчингом, саме час згадати ці вправи.

У стані стресу м’язи спазмуються. Треба повернути їхній нормальний тонус — саме так ми виходимо зі стану стресу.

Якщо перебуваєте в закритому просторі й не можете потягнутися, потягніть пальці рук, ніг, шию. Це допоможе повернути активність префронтальної кори, щоб швидко думати й реагувати.

Щодо виплат соціальної допомоги

Соціально-педагогічна робота з сім'ями вимушених переселенців

Синдром вцілілого

Заходи безпеки під час евакуації

Як розповідати дітям про війну

(поради для батьків)

l.facebook.com/l.php

Як концентруватись на роботі під час війни? 👩‍💻

🤔 Але як тут просто брати та працювати, коли весь час на екрані бачиш повідомлення про ще одні переговори, обстріли, гуманітарні коридори, знівечені міста?

Маємо для вас декілька порад:

✅Визначіться для себе, для чого ви зараз працюєте. Щоб зберегти дохід для своєї родини, щоб бути корисним суспільству, щоб підтримати економіку, щоб не сидіти без діла. Визначіться з метою та домовтесь із собою про її значущість.

✅Ставте перед собою невеликі завдання на наступну годину чи дві. Відмічайте для себе, що ви впоралися. Для вашої психіки це буде сигналом, що ви живі та готові діяти далі.

✅Чергуйте роботу з тими видами діяльності, що допомагають вам справлятися зі стресовими ситуаціями.

⁉️Знайдіть для себе відповідь на питання: «Що у моєму минулому допомагало мені проживати важкі та кризові моменти?». Для прикладу це може бути молитва, самомасаж, телефонна розмова з близькими, дихальна вправа, сльози, навчання, роздуми на кухні, в’язання, обійми, смачна їжа, водні процедури й т.д.

Це ваша стратегія. Чергуйте робочі завдання з діяльністю, з якою вам вдається зняти стрес.

✅ Постійно будьте в контакті із собою і перевіряти, а чи маєте ви достатньо сил, щоб працювати. Якщо є сумнів, краще відновитися використовуючи стратегію чергування діяльності. 

🔋Так, ви були дуже сильними та працездатними до війни, я впевнена, але зараз ваша психіка переживає травматичну подію. Переглядаючи постійно рівень власної «батарейки» та надаючи собі спокій, ви суттєво знижуєте можливість розвитку симптомів ПТСР.

Коротка пам’ятка для вчителів, які працюють із дітьми під час війни. 9 правил

nus.org.ua/articles/korotka-pam-yatka-dlya-vchyteliv-yaki-pratsyuyut-iz-ditmy-pid-chas-vijny-9-pravyl/ 

Як підтримати підлітка під час війни: поради від психологів ЮНІСЕФ

1plus1.ua/novyny/ak-pidtrimati-pidlitka-pid-cas-vijni-poradi-vid-psihologiv-unisef 

Як допомогти собі адаптуватися до кризових умов війни

nus.org.ua/news/yak-dopomogty-sobi-adaptuvatysya-do-kryzovyh-umov-vijny-zberigajte-zobrazhennya-z-poradamy/ 

Як повідомити дитині про смерть людини, з якою вона контактувала. 10 правил від психологині

nus.org.ua/articles/yak-povidomyty-dytyni-pro-smert-lyudyny-z-yakoyu-vona-kontaktuvala-10-pravyl-vid-psyhologyni/ 

Як говорити з дітьми про військову агресію

nus.org.ua/news/yak-govoryty-z-ditmy-pro-vijskovu-agresiyu/ 

До уваги педагогів!

Поради учителям "як працювати з учнями переселенцями":

1. Знайомство з дитиною( ПІБ, звідки приїхав).

2. Не наголошуйте на ситуації, в якій була дитина. Але наголосіть, що зараз всі в безпеці.

3. У кожної дитини повинно бути чітке розуміння того, що в неї є люди, які її підтримують, які її люблять, які їй допоможуть. І тільки завдяки цій підтримці, тільки завдяки цьому ресурсу дитина зможе адаптуватися і пережити це все.

4. Приділити більше уваги  саме в навчанні.

5. Організувати спілкування дітей з дитиною- переселенцем.

6. Дозвольте їм сумувати, але слідкуйте за їх емоційним станом. У разі , якщо ви помітили, що дитина довгий час знаходиться в негативному емоційному стані, індивідуально запропонуйте допомогу фахівців.

7. Пояснюйте дітям про важливість бути зібраним і допомагати один одному.

8. Спілкуйтеся нормально, як з усіма учнями  не проявляйте жалість до них. 

9. Переключайте дитину на посильні їй завдання, якщо вона закрита.

10.Доцільно обговорювати з батьками можливі реакції дітей на події, тривоги та страхи у зв’язку з ними та як це відображається в поведінці дитини. Серед дітей у класі можуть бути ті, хто втратив батька чи матір через події в державі. Такі діти можуть переживати втрату і в такий період у них може знизитись успішність, можуть бути складнощі з концентрацією уваги, пригнічений емоційний стан.

11. Педагог може обговорити з дітьми ситуацію, яка склалася, ретельно добираючи слова. Будь-яка інформація повинна бути подана дитині, але у відповідності до її віку. Не вживати слів "бомба", "граната",  "не бійся", " викинь це з голови", "страшно". Вживайте "тривожно", "схвильовано*,  "напружена ситуація". 

Варто знати, що як би дітей не оберігати від інформації, вона до них буде надходити від інших.

12. Непотрібно навішувати на таких дітей ярлик «проблемна» дитина. Важливо побачити в ній особистість .

13. Підтримуйте постійний контакт з батьками дитини чи особами, які їх замінюють.

Програйте з усіма дітьми гру "Я не хочу хвалитися, але я умію....", з метою пізнання усіх дітей, в тому числі переселенців.

10 фільмів, які варто подивитися разом з дитиною. Список відомого психолога!

moieptashenia.com/4857/ 

Вправи, які допоможуть знизити рівень тривожності.

Так, зараз ми всі справді перебуваємо у дуже тяжкій ситуації, як морально, так і фізично. Навіть уявити не можу, скільки разів останнім часом ми всі чули цю фразу, але це справді так. І цей шалений тиск з усіх фронтів на наш організм значно послаблює його, чого ми не можемо допускати зараз.

Можливо, ви помітили, що у нас існує так звана точка опори на тіло. Тобто фізичне відчуття тіла, всіх його частинок від кінчиків пальців ніг до верхівки голови, допомагає нам скинути напругу та відчути спокій, якусь впевненість. Тому я пропоную кілька вправ, які допоможуть розслабитись. 

Вправи, які допоможуть знизити рівень тривожності:

1. Сядьте на стілець рівно, не перехрещуючи ноги. Якщо хочете, можете заплющити очі. Посуньте пальцями ніг, стисніть їх сильно і повільно розслабте.

2. Відсмикніть п'яти від підлоги і напружте ікри. Повільно, а далі розслабте ноги.

3. Напружте прес, а потім розслабте живіт.

4. Відведіть плечі назад, напружте спину. Розслабтеся.

5. Стисніть пальці в кулак сильно, як схопили щось. Відпустіть. Стисніть руки в кулак і притисніть до себе. Підтягніть плечі до рук і розслабтеся.

6. Потрясіть руками, відчуйте легку напругу в м'язах.

Бережіть себе.

Вправи з тілесно-орієнтованої терапії

1. «Тривожність і утруднене дихання» часто взаємопов’язані. Коли Ви починаєте турбуватися, зверніть увагу на ваш подих. Повільно видихніть все повітря, повторіть це чотири або п’ять разів. Потім спокійно вдихніть, готуючись видихнути без зусиль. Ви можете відчути потік повітря в горлі, в роті, в голові? Дайте повітрю вийти з рота і відчуйте його потік руками.

Ви тримаєте грудну клітку розширеною, навіть коли не вдихаєте повітря? Ви втягуєте свій живіт, коли вдихаєте? Ви можете відчувати, як спокійно повітря йде через ніс, по трахеї вниз, до тазу? Ви можете відчути, як заповнюється повітрям і розширюється нижня частина області ребер і грудної клітки?

Зверніть увагу, чи не напружене ваше горло, лицьові м’язи, чи вільно дихає ваш ніс. Особливу увагу приділіть тому,чи не затиснута ваша діафрагма. Зосередьтеся на цих напружених ділянках тіла і надайте собі можливість їх звільнення.

2. «Напруга і розслаблення тіла». Ляжте на спину. Повністю витягніть ноги, покладіть руки вздовж тіла. Дихайте легко і вільно. Міцно стисніть сідниці. Потім напружте ікри і стегна. Напружте все ваше тіло, одночасно робіть рівномірні вдихи видихи – утримуйте напругу приблизно хвилину. Намагайтеся не вигинатися вгору, щоб не вийшов «місток». Навіть коли ви досягли рівня максимальної напруги, сідниці повинні торкатися підлоги.

Дозвольте напрузі повністю піти. Візьміться руками за коліна і покачайтеся так кілька разів, щоб розслабити м’язи хребта. Якщо вправа вдалася, ви відчуєте розслаблення і тепло у всьому тілі. Якщо ви занадто сильно витягали ноги, у вас може з’явитися відчуття поколювання в стопах і литках. Вправа допомагає швидко звільнитися від напруги, розслабити м’язи хребта, зменшити болі в спині.

3. «Розрядка гніву і агресії». Складіть список ситуацій і людей (включаючи себе самого), які викликають або викликали гнів. Виберіть об’єкт агресії, сядьте на стілець з нахилом вперед, покладіть руки на коліна і закрийте очі. Поплескуйте себе по колінах руками, і коли це стане напівавтоматичною дією, почніть видавати гарчання або внутрішньо черевний звук. Дозвольте звукам ставати все голоснішими, а поплескуванням все твердішими, поки не виплеснеться вся накопичена лють. Можна притупувати ногами, викрикувати лайливі слова і прокляття. Ця вправа корисна не тільки для скидання надлишкової напруги, але і при спазмах м’язів, тіках, посмикуваннях кінцівок під час сну, загального рухового занепокоєння, а також при відсутності адекватної сексуальної розрядки.

4. «Заземлення». Розставте ноги на чверть метра, злегка поверніть стопи кінчиками пальців всередину і зігніться в попереку вперед. Зігніть коліна і торкніться пальцями підлоги. Перенесіть всю свою вагу на пальці ніг. Глибоко дихайте через рот. Повільно розпрямте ноги, але не до кінця. Глибоко дихаючи, утримуйте цю позу, поки ваші ноги не почнуть тремтіти. Відчуйте контакт з підлогою під ногами. Розпрямляйтеся дуже повільно, хребець за хребцем.

5. «Напруга і розслаблення рук». Зігніть руки, тримаючи їх перед грудьми паралельно підлозі. Закрийте очі, дихайте легко і рівномірно, міцно стисніть кулаки. Потім різко напружте всі м’язи рук від плеча до кисті. Кулаки треба стиснути так, щоб м’язи почали вібрувати. Продовжуйте дихати легко і рівномірно. Напружуйте м’язи до такої міри, щоб з’явилося легке відчуття болю.

Опустіть руки так, щоб вони вільно повисли вздовж тіла. Розслабте м’язи рук. Повністю розслабтеся. Повільно вдихайте і видихайте. Зосередьтеся на відчуттях тяжкості і тепла в ваших руках, потім відкрийте очі. Якщо ваші руки не стали теплими, повторіть вправу. Вона допоможе вам досягти швидкого фізичного розслаблення, зняти роздратування і занепокоєння.

Дитячі ігри для зняття напруження

nus.org.ua/news/dytyachi-igry-dlya-znyattya-naprugy-perelik-vid-tsentru-gromadskogo-zdorov-ya/ 

Тривога й паніка спонукає нас до необдуманих дій, поведінки, покупок, але... 

😴1. Почніть з дихання! Слідкуйте зараз за цим! Намагайтесь не затримувати подих, дихати "животом". Така вправа допоможе нормалізувати тиск, пульс. 

☺2. Тривога з'являється тому, що психіка перенавантажена! Вам необхідно прийняти рішення та відреагувати на стрес. Напишіть різні сценарії вашої поведінки, зробіть кроки, які підказує вам розум (можливо зібрати цінні речі, обговорити правила безпеки тощо). Як тільки Ви зробите це, вам стане спокійніше! 

👉3. Перепад емоцій стабілізуйте. Хочеться плакати, кричати, посумувати - зробіть це! Але виділяйте на це час, наприклад 10 хвилин. Потім  робіть дихальну вправу. 

🧠4. Пам'ятайте про психологічну дієту! Інформацію отримуйте тільки на офіційних сайтах!!!! 

👮5. Кожний виконує свою роль - військові, державні службовці, лікарі, волонтери. Ми, як цивільні, свої - зберігаємо спокій, робимо повсякденні справи, працюємо. 

👩‍🔬6. Якщо важко витримувати , дзвоніть сімейним лікарям за медичною підтримкою! 

👩‍🌾7. Допомагайте один одному, діліться водою, хлібом (у разі потреби), знаннями тощо. 

👨‍👩‍👧‍👦8. Залишайтеся з рідними, вірте, моліться!

Психологічна турбота про дітей під час військових дій від Світлани Ройз

www.youtube.com/playlist

Як підтримати та заспокоїти дитину під час війни

eo.gov.ua/yak-pidtrymaty-ta-zaspokoity-dytynu-pid-chas-viyny/2022/02/28/ 

Щоб знизити рівень тривоги та паніки. 

У будь-якій ситуації має бути хоча б хтось один, хто може ухвалити виважене рішення.

Що робити при тривозі та паніці:

Тіло

Не стримувати тремтіння, а навпаки встати, потрясти тіло, поприсідати

масажувати мочки вух, стискати і розтискати долоні - це дасть роботу м'язам і допоможе знову відчути своє тіло,

для того щоб задіяти смакові рецептори покладіть в рот льодяник,

для тактильних відчуттів – перебирати щось, дрібні предмети у руках. 

Це включить моторику і дозволить заспокоїтися.

Дихання

У будь-якій ситуації необхідно нормалізувати дихання.  Це дозволить вашій вегетативній системі прийти в норму.

Зосередьтеся на диханні

Зробіть кілька швидких вдихів та видихів (як дихає собака під час бігу)

Потім вдих, максимальна пауза, видих, максимальна пауза

Слухайте удари серця

Це дасть Вам можливість переключити увагу

Мозок

Пишіть на папері свої почуття та переживання

Малюйте хоча б каракулі та в них шукайте малюнок

Читайте, слухайте музику

Запустіть улюблену гру

Харчування

При страху та тривозі виробляється кортизол (гормон стресу), який мобілізує організм

А також адреналін та норадреналін (гормон зайця та лева) для реакцій бий або біжи

!!!!!Наше завдання вивести надмірний кортизол:

Пийте більше води, чорного та зеленого чаю

Їжте банани, темний шоколад, рослинні волокна, квашену капусту та йогурт (пробіотики), печену картоплю із салом

Уникайте кофеїну у другій половині дня

Нюхайте щось свіже, запах свіжості заспокоює і допомагає розслабитися (будь-який запах цитрусових, на крайній випадок свіжовипрана білизна)

Психологія

Страх, тривога та паніка не виникають на порожньому місці

Згадайте ранні події, що призводили до цих почуттів

Випишіть на папір, проаналізуйте, чому те, що сталося, викликало у вас негативну реакцію

Відстежте думки та тригери, які викликають тривогу

!!!Згадайте позитивні події

Подумайте, що зараз для вас важливо та цінно – ментальна практика

Як підготувати дітей до можливих надзвичайних ситуацій

drive.google.com/file/d/1bP7_w1II-DyXS3LF4nb4UBOhccduKOA0/view?

Ідеї ​​для ігор, у які можна грати в укритті

ЗАПАМ'ЯТАЙТЕ!!!

Мы сейчас проживаем очень сложный период: кто-то живёт в войне 8 лет, кто-то 5 дней, а кто-то только ожидает её и находится на пороховой бочке.

То, что нужно запомнить, как «Отче наш».

1.  Дыхание. Дышать, дышать и ещё раз дышать. Глубоко и медленно. Вдох короче выдоха. Можно по квадрату: на 4 счёта – вдох, на 4 счета задержка дыхания, на 4 счета - выдох, на 4 – задержка дыхания. И так по кругу.

2.  Сон. Понятное дело, что спать глубоким сном сейчас очень трудно. Поэтому накапливайте часы сна. Спите днём или в любое подходящее время. Вместо лишнего часа мониторинга новостей закройте глаза и отдохните. Хотя бы в полудрёме.

3.  Вода. Тревога вызывает обезвоживание. Пейте воду. Забываете – ставьте будильник, и по звонку – пейте воду. Никакого алкоголя. Понимаю, что от напряжения – очень хочется. Но оставьте «сабантуй» на празднование мира.

4.  Расслабляйте тело. Хорошее расслабление приходит после напряжения. Попробуйте напрячь части тела, а затем их расслабить. Например: зажали руки в кулаки и расслабили. Напрягли верхнюю часть тела: шею, плечи, пресс и расслабили. Повторили это со всем телом.

5.  Отвлекайтесь. Концентрируйте внимание на чем-то кроме ленты новостей. Кино, рисование, чтение, разговоры по телефону…всё, что поможет переключиться.

6.  Проверка базовых потребностей. В тревоге – чувствительность тела может отключиться. Поэтому каждый час спрашиваем себя: мне тепло/холодно?  Я хочу в туалет или нет? Я хочу есть или нет? Мне нужно выпить воды? Мне нужно поспать или нет? Забываете об этом – снова ставите будильник и по нему задаёте себе вопросы.

7.  Еда. Верю, что может не хотеться есть. Но организму сейчас нужны силы как никогда. Хотя бы чуть-чуть, но сытное. Не лист салата.

Заметили, что много слов «будильник»? Находясь в растерянности и прострации, важно, чтобы кто-то помогал. Или что-то. Чтобы в жизни был хотя бы какой-то базовый ритм.

7 пунктов, которые важно помнить изо дня в день.

22.03.2022, 23.03.2022 та 24.03.2022 серед учнів 2-4 класів проведено онлайн-зустріч практичне заняття "Психологічна допомога під час стресової ситуації"

2 клас

3 клас

4 клас

18.03.2022 Проведення виховної години онлайн "Як допомогти собі та не піддаватися паниці?" серед учнів 10-11 класів

Українське суспільство сьогодні переживає чергову кризу, пов’язану з багатьма чинниками. Найбільш руйнівною обставиною сьогодення є збройний конфлікт на сході держави. У зв’язку з цим проблеми мають і діти, і дорослі. Але вони переживають і розв’язують їх по-різному, справляючись чи не справляючись з ними. Усі вони потребують допомоги. Мова не лише про допомогу в задоволенні базових життєвих потреб. Важливим складником - є формування життєстійкості у дитини та дорослого. Тому сьогодні, 18.03.2022р., з учнями 10-11 класів, за участю класних керівників та психолога школи, була проведена виховна година щодо психологічної підтримки учнів. Старшокласники дізналися, як допомогти собі у будь-якій ситуації (як правильно дихати, як поводити себе). Ознайомились з техніками екстреної психологічної допомоги при гострій реакції на стрес (які вони бувають, як їх розпізнати та як допомогти). 

Психологічна допомога в час війни

www.youtube.com/playlist?list=PLuUcjgAnVLzFc_-TOz0qMQNIJXlSxKrhl 

Запис вебінарів "Я - поруч, я - психолог" щодо надання першої психологічної допомоги та психологічна допомога при втраті:

Заняття 1. https://www.youtube.com/watch?v=AwYQyFZdbv8&t=128s 

Заняття 2. https://www.youtube.com/watch?v=S3m00j4Has8&t=75s

Заняття 3. https://www.youtube.com/watch?v=FnjGLQt3nQ8&t=102s

Заняття 4. https://www.youtube.com/watch?v=eSnxW3hMV2E

Заняття 5. https://www.youtube.com/watch?v=fqKGRS4vHzI&t=5s

Заняття 6. www.youtube.com/watch?v=qdS2QKV981Q&t=83s 

Заняття 7. www.youtube.com/watch?v=lEnV4Q5F2DU&t=103s 

Заняття 8. https://www.youtube.com/watch?v=Hmj-mn4s92k

Заняття 9. www.youtube.com/watch?v=-CFvKNH-JmM&t=97s 

Заняття 10. www.youtube.com/watch?v=G1Se-inKFSY&t=17s 

Заняття 11. www.youtube.com/watch?v=Vv5uXq_wiMo&t=3s 

Інформація про роботу психологів та їх координати!!!

www.sablinatz.com/dopomoga 

Як допомогти собі та швидше пристосуватися до нової реальності?

www.sablinatz.com/post/

Шановні колеги!

Максимальний репост!

Порадня Української спілки психотерапевтів  (УСП)

(консультанти будуть скеровувати осіб на психологічну, психотерапевтичну допомогу у кризових станах до фахівців; а також надаватимуть інформацію щодо прихистку у містах України).

Порадня Української спілки психотерапевтів (УСП) збирає базу за двома напрямками:

1. Фахівці, які надають психологічну, психотерапевтичну допомогу у кризових станах. 

https://forms.gle/68t8dPFuFAHx1Efn6

*Фахівцям за потреби буде надана супервізія, групи відреагування  із залученням кваліфікованих Супервізорів УСП 

2. Хто має можливість прихистити до себе або ж знає куди можна скеровувати?

https://forms.gle/Pc99D2VDpULYR3Rq7

Порадня буде працювати 24/7

Не дамо зруйнувати ще й психічне здоровья наших дітей 💛💙

1. Коли збираєте дитину в сховище, поясніть, що кожен герой казок  проходить випробовування на сміливість та можливість витримати щось неприемне. Пригадате казки, які читалі дитині та визначіть, які там були випробовування. Це допоможе дитині зрозуміти не унікальність ситуації, допоможе запустити механізми адаптації. 

2. Звісно, у сховищах холодно або жарко, тісно, темно і лячно. Але в нас є уява! Пограйте з дитиною в гру «А зараз вигадаємо щось кольрове, щось дивне, щось з вухами, та інше». 

Так ми зможемо зменьшити вплив депривації від замкнутого простору.

3. Коли лунают вибухи та постріли, але Ви захищені, можно з дитиною уявляти великі крила Янголів, що боронять наших солдат, та допомогають їм нас захищати.

4. Малюнки захисникам. Коли у дитини виникають питання, що ми можемо зробити в допомогу, - малюйте з малечею малюнки підтримки та сміло викладайте їх у соціальні мережі. Так дитина побачить і відчує, що вона теж робить щось важливе. 

5. Фізичні ігри, дихальні вправи, навчання за планом, вивчення іноземної мови теж допоможуть стабілізувати організму психічну систему після дезорганізацїі війсковим станом.

Список ізраїльських російськомовних психотерапевтів, які готові надати безкоштовну психологічну допомогу онлайн жителям України, які постраждали від воєнного вторгнення. 

Катерина Дорум: +972506855942  fb: https://www.facebook.com/kate.polishchuk.31

Женя Пукшанская: +972-50-3062267 (вотсап, вайбер)

Ольга Шабанов: +972-52-6658977

Ирина Коре: +972-58-4449545 (вотсап, телеграм)

Юлия Захаров cbt: +972-54-6245885 (вотсап, вайбер)

Лина Глузман cbt: +972-52-3650485

Лена Червец (медпсихолог(sad) +972-50-6842867 (вотсап, вайбер)

Инга Майк: +972-54-4528145 (вотсап)

Анна Зимбовски: +972-50-7181575 (вотсап, вайбер)

Регина Спектор: +972-53-7142607 (вотсап)

Таня Свешникова +972-58-6689786 (вотсап)

Галина Городецкая: +972-54-4322827 (вотсап, вайбер)

Сара Вайнштейн: +972-52-8705745 (вотсап, вайбер)

Анна (семейный психолог(sad) +972-52-2904954

Ханна Валерия Гришко: +972-53-82726575

Мейра Сазонов (психолог(sad) +972-55-2769489

Список складено Женєю Пукшанскою.

Дорогі батьки! 

Щоб трохи зняти напругу дітей та відволікти їх, ви можете скористатися цими чудовими ресурсами:

365 казок на ніч (сучасні аудіоказки для дітей)

https://www.youtube.com/playlist?list=PLn2E1hd_mGr7q_YD54a1RBjMDBpzj4eau

Казочки та цікаві історії для дітей (класичні та сучасні казки, начитка)

https://www.youtube.com/channel/UCok9X9ZeNg1EXaHVuP6iE-Q

Дитячі книжки в електронному форматі від видавництва “Ранок” (три папки для віку 3+, 6+, 9+)

https://drive.google.com/drive/folders/1z7NN25HdiR9LVySXtO2WyxtQ4jPuptcH?usp=sharing

Українські народні та авторські казки (тексти)

https://kazky.org.ua/zbirky/knihovna

Оповідання для 9+ “Окуляри і кролик-гном” (електронна книжка)

https://chtyvo.org.ua/authors/Kupriian_Olha/Okuliary_i_krolyk-hnom/

Не забуваймо про сайт “Нова українська школа”, де є пізнавальні онлайн-зустрічі, вправи для подолання паніки, поради психологів, ігри та подкасти

https://nus.org.ua/

Радіовистави за творами шкільної програми

https://nus.org.ua/news/radiovystavy-za-tvoramy-shkilnoyi-programy-mozhna-sluhaty-yak-podkasty/

7 радіовистав за творами шкільної програми зарубіжної літератури

https://nus.org.ua/articles/7-radiovystav-za-tvoramy-shkilnoyi-programy-zarubizhnoyi-literatury/

Казки для дошкільнят та молодшого шкільного віку (чудова начитка каналу "Тося читає")

https://www.youtube.com/channel/UCr5qRgLb_CbO1A5QHKLHS5g/videos 

Психологічна допомога для дітей

https://www.youtube.com/playlist?list=PLFVSJgZgf7h8rXg9TTyevxZkdfxAQXodS

Як заспокоїти дитину 

Розповідає дитячий психолог Ольга Шакотько, яка з 2014-го року є кризовим волонтером і працює з дітьми-переселенцями. 

🟡 Щоб заспокоїти дитину, спершу треба заспокоїтися самим. Ми можемо ділитися тільки тим, що є в нас. 

🟡 Діти часто віддзеркалюють емоції батьків. Якщо бачимо, що дитина нервує, одразу перевіряємо наскільки знервовані самі. 

🟡 Якщо відчуваєте, що емоції переповнюють, треба подихати і «заземлитися». Робимо кілька вдихів носом, надуваючи живіт на рахунок один-два, і кілька видихів, здуваючи живіт, на рахунок один-два-три-чотири-п'ять.

🟡 Коли заспокоїлися, спокійно говорите з дитиною тими словами, до яких вона звикла в звичайному житті. 

🟡 Не можна кричати на дитину, коли вона сама кричить, це не допоможе. 

🟡 Найчастіше дитина в паніці через те, що не розуміє, що відбувається і чому мама забрала її із затишної квартири й привела в підвал. Треба пояснити, що наразі батьки роблять найважливіше: піклуються про її безпеку.

🟡 Хвалити: як гарно тримається, швидко збирається. 

🟡 Переключати увагу на тих, хто потребує підтримки: бабуся, мододша сестричка.

🟡 Окреслити зону відповідальності: дитина сама контролює, які іграшки треба взяти, знову спускаючись в підвал.

Перша психологічна та медична допомога

www.facebook.com/306954696017797/posts/4951965344850019/?sfnsn=mo 

www.youtube.com/watch?v=yRsFUCUjxlY