Кислотні дощі.

Тема. Кислотні дощі.

Опрацювавши тему, ви дізнаєтесь:

Про утворення кислотних дощів, та негативний вплив на природне середовище.

Термін «кислотні дощі» ввів в 1812 р. англійський інженер Роберт Сміт, в книжці «Повітря і дощ: початок хімічної клімтології».

Кислотний дощ утворюється в результаті реакції між водою і такими забруднюючими речовинами, як оксид сірки (SO2) і різних оксидів азоту (NOx). Ці речовини викидаються в атмосферу автомобільним транспортом, у результаті діяльності металургійних підприємств і електростанцій, а також при спалюванні вугілля і деревини. Вступаючи в реакцію з водою атмосфери, вони перетворюються в розчини кислот: сірчаної, сірчистої, азотистої й азотної. Потім, разом із снігом чи дощем, вони випадають на землю.

Кислотні дощі містять розчини сірчаної і азотної кислот, приносять значну шкоду природі. Ґрунт, водойми, рослинність, тваринність, стають їх жертвами. Кислотні дощі не тільки вбивають живу природу, а й розрушують пам’ятники архітектури. Міцний, твердий мармур, суміш кальцій оксиду та карбон (IV) оксиду (СаО і СО2), реагують з розчином сірчаної кислоти і пе­ретворюються на гіпс (CaSO4). Зміна температури, потоки дощу і вітер розрушують цей м’який матеріал. Історичні пам’ятники Греції і Риму, простоявши тисячоліття, останніми роками руйну­ються прямо на очах.

Страждають від кислотних дощів і люди, вимушені споживати питну воду, забруднену токсичними металами - ртуттю, свинцем, кадмієм. І тому рятувати природу від закислення необхідно. Для цього треба різко знизити викиди в атмосферу оксидів сірки і азоту. Ці дощі мають шкідливу дію на довкілля:

1. Урожайність знижується внаслідок ушкодження листя кислотами;

2. Спричиняють вимивання з ґрунту Кальцію, Калію, Магнію, що викликає деградацію фауни та флори;

3. Деградують та гинуть ліси (особливо кедр, бук, тис);

4. Отруюється вода озер і ставків, у яких гине риба (лосось, фо­рель тощо) і численні види комах;

5. Зниження комах у водоймах призводить до зникнення птахів і тварин, які ними живляться;

6. Зникнення лісів у гірських районах (Карпати) зумовлює збільшення кількості гірських зсувів і селів;

7. Різко прискорюється руйнування пам’ятників архітектури, житлових будинків, оздоблених мармуром і вапняком;

8. Вдихання людьми повітря, забрудненого кислотним туманом, спричиняє захворювання дихальних шляхів, подразнення очей тощо.

Завдання для засвоєння матеріалу

Закінчити рівняння реакцій, визначити їх типи:

SO2+O2=

СаО + Н2O =

Р2O520 =

Lі + Н20=

S03 + Н20 =

N2O520 =