Capoeira Tradição Baiana

MESTRE JOSE UBALDO DOS SANTOS

STILI CAPOEIRE

Znotraj capoeire poznamo več različnih stilov. Naš mojster nas vedno uči, da je konec koncev capoeira le ena, njen stil pa se odziva na ritem berimbava. Pri nas igramo nizko, srednjo in visoko igro. Igramo capoeiro.

REGIONAL

Mestre Bimba je bil prvi, ki je z uvedbo prve šole - academia - leta 1932 v capoeiri določil pravila, kar je izzvalo precej kritike strogo tradicionalnih capoeristov. S svojim delom je oblikoval alternativni stil igre, ki je nekaj navdiha jemal pri drugih borilnih veščinah. Luta Regional Bahiana je sicer ohranila nekatere tipične značilnosti tradicionalne capoeire, kot so glasba, ginga, nekatere gibe borbe in rodo, predstavila pa je tudi opazne spremembe. Ritem glasbe je postal odločno hitrejši in priganjajoč, kakor tudi gibanje teles igralcev v igri. V batteriji so prisotni le en berimbau in dva pandeira ob strani. Sintezo novega repertoarja gibov, glasbe in telesne tehnike se imenuje capoeira Regional.

ANGOLA

Mestre Pastinha je kot odgovor na novo šolo Regional ustvaril capoeiro Angolo (1941), ki teži k ohranjanju tradicije igre, glasbe in ritualov iz časa pred začetkom 20. stoletja. V batteriji je prisotnih več inštrumentov, roda se začne z uvodno pesmijo ladainho, telesa se gibljejo počasneje in veliko bolj pri tleh. Velikokrat niso prisotni pasovi, igre dveh capoeiristov trajajo veliko dalj časa, njuno gibanje ima v sebi veliko trikov, prevar in zvijač. Igra Angole naj bi bila najbolj podobna načinu izvajanja capoeire v prejšnjih stoletjih. Ime izvira iz države Angola, od koder je prišlo v Brazilijo največ afriških sužnjev.

CONTEMPORÂNEA

Po letu 1970 so se nekatere šole capoeire začele poimenovati contemporânea (sodobna), saj niso izhajale iz nobene od glavnih šol oz. mojstrov. V igro je vpletenih veliko akrobacij in esteskih, gimnastičnih elementov.

Obstaja vprašanje, kaj oziroma kako poimenovati vse šole in stile, ki izhajajo iz časa pred ustanovitvijo capoeire Regional in Angola in so se istočasno razvijale, a ohranjale posebne značilnosti.