7. ZAVRŠETAK PROJEKTA: JEDNOMINUTNA PROVJERA BRZINE ČITANJA
Količina i razina usvojenog znanja u jednoj školskoj godini najočitija je i najmjerljivija u 1. razredu osnovne škole. Koliko god nam se propisani sadržaji činili jednostavnima, dijete nikada neće imati veći napredak od ovog koje je ostvarilo upravo u prvoj godini svog obrazovanja. U jednoj školskoj godini, samo u nastavi Hrvatskoga jezika, naučili su čitati i pisati tiskana slova, rečenične znakove, poštovati pravopisnu normu pri samostalnom pisanju, usvojili vještinu čitanja, komuniciranja,… Najvrjednije temelje znanja postavljamo upravo u 1. razredu, a hoće li ti temelji biti čvrsti i trajni, uvelike ovisi o sposobnostima učitelja da kod djece razvije interes, volju i znatiželju za stjecanje novih znanja.
Rezultati aktivnosti Jednominutna provjera brzine čitanja, provedene početkom svibnja, a zatim ponovo provedene u zadnjem tjednu nastave dali su zadovoljavajuće rezultate. Razredni prosjek pročitanih riječi u jednoj minuti je pri prvoj provjeri bio 29 riječi, a nakon druge provjere povećan je za 7 riječi (36) . Nažalost, ne mogu te rezultate usporediti s rezultatima učenika ostalih prvih razreda jer se projekt provodio samo u 1.b razredu. Važno je da su uspješno razvijali vještinu čitanja i postigli određeni napredak.
6. aktivnost KNJIŽEVNI SUSRET: ŽELJKA HORVAT VUKELJA
Ususret književnom susretu: radionica s knjižničarkom škole Marijom Petrović
Knjižničarka Marija Petrović s učenicima je provela motivacijski sat predstavljajući im književni opus naše poznate dječje književnice Željke Horvat Vukelja. Osim što je učenicima iznijela mnogo biografskih crtica iz Željkinog života, donijela je i nekoliko književnih naslova koje je ukratko prezentirala. Sve Željkine priče su vrlo interesantne i zabavne djeci, a također svaka od njih šalje i određenu poruku djeci. Učenicima je pročitana priča Balončica koju su zatim prepričavali. Prepoznali su i važnu poruku, a to je da se mora jesti raznovrsna i zdrava hrana. Na kraju su učenici ilustrirali priču, a crteže će pokloniti književnici kada dođe u goste.
2. svibnja KNJIŽEVNICA U GOSTIMA
Književnica je pripremila lijepi program za prvašiće u produženom boravku. Osim što im je pričala priče o raznim predmetima koje je pronašla u svojoj torbi, bilo je tu i pjesama, sviranja, ali i igrokaza. Susret je započeo pjesmom Kad si sretan, a zatim je počela priča o zviždaljci. Svi su je učenici pozorno pratili jer Željka je prava majstorica u pričanju priča. Svaka je rečenica koju izgovori vrlo interesantna, a priča je puna neočekivanih iznenađenja. Učenike je učila i pjevati pjesmu o vlaku koja je poslužila kao motivacija za novu priču. Na kraju je predstavila svoju novu knjigu Žinko u školi interpretiravši je u obliku zabavnog igrokaza.
Susret je trajao jedan školski sat. Puni dojmova, zahvalili smo se književnici poklonivši joj ilustracije njenih priča i buket cvijeća.
5. aktivnost POSJET GRADSKOJ KNJIŽNICI
Budući da dosta učenika iz razreda nikada nije bilo u gradskoj knjižnici, ova je aktivnost provedena u suradnji sa Dječjom knjižnicom Kustošija.
Učenici su prije odlaska ponovili pravilo ponašanja na ulici, ali i pravilo ponašanja u prostoru knjižnice. Dogovorili smo da se moramo ponašati pristojno, paziti jedni na druge na ulici, ali i da u prostoru knjižnice moramo biti tihi i slušati što ćemo raditi.
Manje - više, sve je dobro prošlo i većina se učenika pridržavala dogovora.
Tema susreta bila je obilježavanje Svjetskog dana voda. Knjižničarke su nas srdačno dočekale i pripremile zanimljivu radionicu. Učenici su na samom početku, rješavajući kviz, rado pokazali svoje znanje o vodi (kome je voda potrebna, gdje sve ima vode, u kojim se oblicima javlja u prirodi, živa bića u vodi, svojstva vode, itd.). Uslijedila je priča o dječaku koji dok pere zube, ne mari što voda curi iz slavine, te se je voda pobunila. Iz ove priče zaključili smo da se voda mora štediti, čuvati i ne trošiti je nemilice. Učenici su kroz razgovor osvijestili još puno primjera iz života kako vodu previše troše te što svatko od njih može učiniti kako bi više pazio. Nakon razgovora učenici su crtali primjere kako se štedi i čuva voda. Na kraju su bili slobodni i sami razgledavali knjige na policama, listali ih i pročitali nešto.
Mnogi su učenici izjavili da im se u knjižnici jako jako svidjelo i da bi voljeli opet doći.
4. aktivnost ČITAM PRIJATELJIMA
Ova je aktivnost najavljena učenicima prije odlaska na drugi dio zimskih praznika kako bi se mogli dobro pripremiti. Pošto su naučili gotovo sva slova, učenici su manje-više spremni za samostalno čitanje ili čitanje uz manju pomoć kod kuće. Zadatak im je bio odabrati tekst po želji (pjesma, odlomak priče, zanimljivost iz časopisa ili enciklopedije) i dobro ga naučiti čitati. Učenici će kad se vrate u školu čitati odabrani tekst naglas svojim prijateljima u razredu. Osim čitanja, zadatak im je i da znaju obrazložiti zašto su upravo taj tekst izabrali.
28. veljače - zadatak su uspješno odradili svi učenici! Svaka pohvala svima na uloženom trudu jer su baš svi izvrsno naučili čitati. Odabir tekstova je bio različit, od slikovnica, pjesama, priča, zanimljivosti iz enciklopedija pa do stripova. Učenici su rado slušali sve što se čitalo. Vjerujem da je svaki čitač bio ponosan na kraju odrađenog zadatka.
👏 🥳😃❤️
3. aktivnost KNJIŽNICA
Cilj ove aktivnosti je utvrditi razliku između knjižnice i knjižare te osvijestiti pravila ponašanja u knjižnici. Jedna od važnih poruka ove aktivnosti je da se knjige moraju čuvati i vraćati na vrijeme.
Učenici su u školu donijeli razne vrste knjiga: slikovnice, priče i bajke za djecu, dječje enciklopedije i dječje časopise. Knjige smo razvrstali i napravili razrednu knjižnicu, a zatim smo se igrali knjižnice.
2. aktivnost KNJIŽEVNI SUSRET: JADRANKA ČUNČIĆ-BANDOV
15. listopada počinje Mjesec hrvatske knjige i traje do 15. studenog. Mi smo početak Mjeseca hrvatske knjige obilježili tako da smo u našu školu u goste pozvali hrvatsku književnicu Jadranku Čunčić-Bandov. Već ranije upoznati s njenim književnim radom, učenici su bili dobro pripremljeni za susret uživo. Književnica je izvela mnogobrojne igrokaze, ali nam je i pokazala da se lutke mogu izraditi od različitih predmeta iz kućanstva. Sve u svemu, bilo je vrlo veselo, dinamično i zabavno.
Od književnice smo dobili na poklon knjigu Šale, trice, zvrndalice. Svakako ćemo je rado čitati.
1. aktivnost ČITATELJSKI KUTAK
Kako bi učenici bili dobro motivirani i zainteresirani za slušanje priča, svakako je važno da se ugodno i osjećaju. Vođeni tom potrebom, ali i činjenicom da učenici borave cijeli dan u školi, našu smo učionicu (uz pomoć obitelji jednog našeg učenika) opremili jednim kaučem, a kasnije i drugim kaučem.
I tako se naša učionica, malo po malo, pretvorila u jedan ugodan prostor gdje ima mjesta i za učenje i za odmaranje, slušanje priča i igranje.
Sadržaji koji su se čitali na početku bile su šaljive pjesme i kraći tekstovi iz dječjih časopisa. Puno smo čitali i šaljive igrokaze književnice Jadranke Čunčić-Bandov koju smo i ugostili u našoj školi.