z ovčího mléka

Čerstvý sýr

Nadojím, zpasterizuju, zasýřím, naformuju, vyklopím, nasolím, zabalím. Proces na tři čtyři dny. Týden od zabalení má stálou chuť, pak začne s velkou pravděpodobností tvarohovatět - kysat. Jíst se ovšem dá i po měsíci, ale to už je o dost kompaktnější, jak z něj vyteče syrovátka. V podílu je pokaždé.

Jogurt

Pasterizuju na 95°C, jinak hrozí, že jogurt bude šlémovitý. Jogurtová kultura, 5,5% tuku. Vydrží klidně dva tři týdny. V podílu je pokaždé.

Ovčí máslo

Párkrát za rok se nám ze sklizené smetany nechce hned včas dělat zmrzlina, tak zvolíme konverzi na máslo. Ovčí máslo - klidně si to vygooglujte nebo stejně uvidíte - překvapí svou konzistencí. I po vytažení z lednice je roztíratelné stejně pohodlně jako kravské, které strávilo noc na lince. Proto nevadí, že bude ve skleničce.

Vůbec nevím, jakou má trvanlivost, ale včera vnoci po půlnoci jsem odstředil max. 3 dny staré mléko, zítra dopoledne půjde smetana do máselnice, případná lehoulinká nakyslost je pro sražení z podmáslí spíše výhodou. V pondělí dopoledne naskleničkuju. Dostanete přesně týden staré mléko.

V podílu bude mimořádně.

Asi vás zajímají ceny. Kilo kus mixu (KPZ podíl) vychází na 400,-. Z toho se dá odvodit, že velký čerstvý i velký uzený vyjdou na stovku, malé na polovic. Sklenka brynzy cca 60, velká 120. ricotta je o třetinu levnější. Jogurt 440ml nabízíme za 50, kilo Matyáše loni odcházelo za pětistovku kilo, litr mléka je za padesátikorunu, syrovátka za polovinu. Tři kelímky zmrzliny jsou stopade. Nakládaný sýr vyrábíme z nízkotučného (mléko po odebrání smetany), mícháme s olivovým olejem z Obživy, paprikama, česnekem a bylinkama z Biostatkové zahrady. Kolik ten má stát, neumím spočítat. Víc mě teď co napsat k cenám nenapadá. Ještě že radši hotově, poněvadž si se mnou moc nerozumí referenti Finanční správy, drtí mě krajský odbor Státní veterinární správy a tak obecně všeobecně přituhuje. Oblastní Inspektorát práce mi dal pokoj výmenou za slib, že už nebudu nikdy zaměstnávat.

Brynza

Mléko pasterizuju, výsledný sýr zhrudkuju, po třech dnech namelu, po dalších třech dnech nasolím a balím do skla. Ve skle vydrží aspoň měsíc. Odpusťte mi, když to někdy omylem přeženu se solí, zase pak výsledný materál vydrží déle.

V podílu je v podstatě pokaždé.

Uzený sýr

Základem je čerstvý sýr, udím na jabloňovém dřevu v udírně, která není (a při stávající kontrolní praxi inspektorů nemá šanci být) registrovaná u KVS KV, takže ilegal. Tečky na povrchu jsou od nerezových sít, na kterých sýry v udírně leží.

V podílu pokaždé.

Ricotta

Když z mléka vytáhnu sýr, zbyde čirá nažloutlá tekutina: syrovátka. Po přilití štamprle octa (biostatkového jablečného) se při 85°C vysráží mléčné vločky, scedím a mám ricottu. Vydrží také klidně dva týdny.

Loni k nám hodně často jezdil Boris, co má něco se žalůdkem a debíral ricottu po kilech. Jak to s ním bude letos, netuším. Každopádně se pokusím rezervovat ji i pro podílníky.

Ovčí zmrzlina

Odstředěním mléka získám smetanu. Smetanu našleháme, přidámě chutovou složku a nakelímkujeme. Mrazíme v normálním pulťáku. Zatím k dostání jen na Biostatku.

Stavte se pro ni na Biostatku nebo prostřední květnovou sobotu zde: https://www.facebook.com/events/631030694352467/

Trvanlivost

Záludnost trvanlivosti... Co přivážím, je čerstvé a z pohledu chřadnutí má význam konzumovat v pořadí: ricotta a čerstvý sýr, jogurt, brynza a uzený. Spíš si představte, že mléko přirozeně kysne a sýrař se snaží kysnutí řídit, zpomalovat, vést k chuti. Podílník přebírá štafetu zrání hned po závozu.Kažení poznáte podle hořké chuti (znatelné zejména u brynz v posledním tažení). Kysnutí je známkou ztráty čerstvosti. Kysnutí zpomaluje sůl, tedy slané vydrží obecně déle.Zboží, které byste museli ještě nechávat dozrát doma, nedodáváme, ale nevylučuji, že když někde necháte smetanu jen tak ležet a po dvou měsících na ni narazíte, náramně si na ní pochutnáte. Zároveň v tom neviďte doporučení, jak dlouho co skladovat.Otázky po trvanlivosti jsou záludné. Koho odpovědi zajímají pořádněji, nechť se přijede podívat a zažít to tu, poněvadž jinak marná slova, dlouhý text.

Nakládaný sýr

Znouzectnost. Nebo jen "znouze". Když totiž z mléka vytáhneme smetanu, zbyde bílá plonková tekutina. Co s ní. Tak z ní také udělám sýr. A co s tvrdým tuhým až křupavým sýrem bez tuku?

Naložím do oleje, přidám zeleninu, co spíš ochucuje, než nastavuje, koření, nechám odstát a před závozen naskleničkuju. Dle zpětné vazby existují podílníci, co si na nakládaném pochutnají.

V podílu po každém závozu, co dostanete máslo nebo smetanu.

Matyáš

Bochan tvrdého vyzrálého sýra á la gouda nebo chedar skotského typu, stáří minimálně 3 měsíce. Dosud expedován ve vakuovém plastovém sáčku, zkusíme papír. Nebo si jej rozkrájíte sami v rámci své odběratelské skupiny.

Obalem je plasticoat. Zkoušel jsem balit i do ovčí vlny nasáklé ovčím lojem, což je ovšem šílená piplačka. Ale asi víc environmentálně i ekonomicky udržitelná, než tenhle babylonský nátěr.

Ovčí lahůdka

Když něco nevyjde jak má, nepovedenou výstupní hmotu nějak upravíme a také naskleničkujeme. Třeba pomazánku z čerstvého sýra, který ztratil konzistenci, takto můžete získat. Riziko odběratelů KPZ.

Pod tímto obrázkem aktuálně představujeme máslo.

Mléko

Nepasterizované a přednostně pro alergiky

50Kč/litrovka sklo. Nebo 250ml za dvacku (?). Nutno objednat, není ani součástí KPZ podílů. Čerstvé mléko rychle chřadne.

Syrovátka

Když ji neobjednáte aspoň 86l týdně, budu ji dál vozit sousedovi pro prasata.

25Kč/litrovka sklo. Nutno objednat, není ani součástí KPZ podílů. Nebo čtvrtdeci za desetikačku?

Jak vznikl termín "syrovátka" je nám tu záhadou. S Borise máme teorii, že z EN "zero fat". Vskutku, syrovátka obsahuje dost bílkovin, ale žádný tuk.

Kontakt

  • Mgr. Vojtěch Veselý
  • 775272678 (mobil jsem ztratil při dělání sena, ale třeba zase někdy...)
  • vojtech@biostatek.cz (čtu + paypal)
  • Kašpara z Valče 158, 364 55 Valeč
  • https://wwoof.cz/user/153661
  • č.ú.: 670100-2209470141/6210 mBank S.A. - v nouzi, radši cash nebo paypal pod uvedeným e-mailem.