jehněčí a masitosti

Kontakt

  • Mgr. Vojtěch Veselý
  • 775272678 (mobil jsem ztratil při dělání sena, ale třeba zase někdy...)
  • vojtech@biostatek.cz (čtu + paypal)
  • Kašpara z Valče, 364 55 Valeč
  • https://wwoof.cz/user/153661
  • č.ú.: 670100-2209470141/6210 mBank S.A. - v nouzi, radši cash nebo paypal pod uvedeným e-mailem.

Příběh masité objednávky

Kdo chce jíst sýry, neměl by se vyhýbat jehněčímu masu... logicky.

Den dva před závozem porážím, porcuju, chladím, balím. A zase chladím. Snažím se sklidit vše, co jde. I tak, pokud Vás napadá, co by se i Vám hodilo a v nabídce chybí (střeva na struny k banjo po prastrýci, plicní sklípky na utrejch...), dostaňte ke mně takovou informaci.

Další text čtěte fakt dobrovolně. Neumím říct, zda je, nebo není pro vegetariány. Na požádání popis můžu doplnit o další detaily. K porážkám zvu ať už ty, co se rádi něčemu přiučí nebo rádi pomáhají. Zvu i vás, které prostě jen zajímá, v jakých podmínkách maso vzniká. Nyní už osobní zpověď masem zavážejícího:

Poprvé jsem sám jehně porážel asi před deseti lety. Předtím leda kohouta, bažanta, slepici... samozřejmě kapra. Porážku vnímám jako přirozený prvek kultivace (menedžmentu) stáda. S koncem pastvy přichází sklizeň jehněčího. Stává se mi, že se tři čtyři jehňata narodí v říjnu, ty pak porážím na Velikonoce. V zimě vyrábím klobásy z jedinců, kteří se do stáda nehodí (neplodné, agresivní, OZP...). Na začátku použiju jateční pistoli, kterou jehně omráčím. Pak hned vykrvím, ocílkou trefím obě krční tepny a přitom neproříznu hltan ani hrtan. Jedná-li se o přátelské zvíře, pistoli vynechávám. Krev nesbírám, asi soukromé a pietní ohledy k životu a smrti. Pak už jen krátký, lehce zahnutý ostrý špičatý nůž a ruce, ačkoli poslední dobou toho rukama dělám na úkor řezání a krájení stále víc. Pěstí rejdím mezi řemenem a lehce osvalenou blánou, která se táhne přes celé tělo od jedněch pat k druhým s odbočkama ke krku a ocasu. Přeřezávám jen šlachy a lámu klouby. Pilku používám jen na pár míst u starých těžkých tvrdých ovcí a beranů, což není případ jehněčího. Odděluji od sebe jednotlivé svaly/díly a blány a dělím na kusy. Nakonec balíme do vakuových sáčků.

Na etiketě je datum minimální trvanlivosti stanovené na týž den, co bylo maso zabalené. Což neznamená, že druhý den už není k jídlu, ale že spoléháme na úsudek svých odběratelů, do kdy maso zvládnou zkonzumovat. Co když si je třeba zamrazíte?

Pro objednávky sestavuji objednávkový formulář. Jeden takový přijde před Velikonocemi. S fotografiemi jednotlivých kusů. Pak dlouhá pauza a další závozy masa až v sezoně, v říjnu, listopadu...

Jehněčí játrová paštika

Játra mražená, a pak najednou rozmražená, když se jich nastřádalo dost. Namletý suchý kvýskový chléb od sousedku Káčy, upečené a taktéž namleté plecko a cibule nejčastěji z Obživy. Z koření koriandr ze zahrady, hřebíček, pepř a možná ještě něco dalšího na chuť taktéž z Obživy nebo Kosího zobu. Paštika je těžká, ale skopovina z ní cítit není, po žluči ani stopy.

Když paštika je, dávám o tom speciálně vědět. Teď zrovna není.

165ml za šedesát korun 60,- Kč.