Біологія 

                 11 - А,Б

Любі друзі вітаю вас !

Урок 1 

Тема : Адаптації. Адаптація як загальна властивість біологічних систем . Принцип єдності організмів та середовища мешкання. 

Домашнє завдання : Ознайомитись з матеріалом на платформі, вивчити параграф 1,2

Бережіть себе, все буде Україна! 


Урок 2 

Тема : Загальні закономірності формування адаптацій. Властивості адаптацій. 

Домашнє завдання : Ознайомитись з матеріалом на платформі, вивчити параграф 3,4. 

Бережіть себе, все буде Україна!

Урок 3 

Тема : Формування адаптацій на молекулярному рівні організації. 

Саме на молекулярному рівні зберігається та реалізується спадкова інформація, яка й визначає адаптивні властивості організмів.

 Основні напрями адаптацій на молекулярному рівні: 

Адаптації на молекулярному рівні організації біологічних систем забезпечують формування адаптацій на вищих рівнях і спрямовані насамперед на підтримання їхнього гомеостазу.

Домашнє завдання : Ознайомитись з матеріалом на платформі, вивчити параграф 5. 

Бережіть себе, все буде Україна!

Урок 4

Тема : Формування адаптацій на клітинному рівні організації. 

Адаптації на клітинному рівні насамперед пов`язані зі змінами  активності процесів пластичного та енергетичного обмінів. Оскільки більшість процесів метаболізму в клітині відбувається з витратами енергії, основним напрямом адаптацій є підтримання синтезу молекул АТФ на рівні, потрібному для забезпечення функціонування як окремих клітин, так і всього організму.

Домашнє завдання : Ознайомитись з матеріалом на платформі, вивчити параграф 6, повторити параграф 5 . Підготувати доповідь на тему " Види адаптацій" (обрати та описати в зошит один з видів адаптацій : Морфологічні, Фізіологічні, Онтогенетичні, Філогенетичні, Етологічні, Соціальні) . Роботу не відсилаємо, розповідаємо на уроці. 

Бережіть себе, все буде Україна!

Урок 5

Тема : Особливості формування адаптацій у людини. 

Людина є істотою біосоціальною. Рушійними силами її еволюції були не тільки біологічні чинники (спадкова мінливість, природний добір, ізоляція, популяційні хвилі, дрейф генів), а й соціальні (існування в соціумі - організованому колективі людей, трудова діяльність, членороздільна мова). Саме це й зумовило особливості формування адаптацій людини. Вона має пристосовуватись як до дії природних чинників (певний температурний і світловий режим, вплив вологості, різних видів тварин і рослин, що оточують людину тощо), так і до соціальних. 

Людині властивий високий адаптивний потенціал, оскільки більшість її важливих життєвих функцій має своєрідний функціональний резерв. Це здатність окремих органів, їхніх систем або цілісного організму функціонувати в певних умовах з мінімальним напруженням регуляторних механізмів і витратами енергетичних ресурсів, які наближуються до умов фізіологічного спокою. Тому в разі потреби (наприклад, за несприятливих умов) органи кровоносної, дихальної, видільної систем тощо можуть значно підвищувати свою функціональну активність. Це посилює адаптивні можливості організму. 

Адаптаціями до навчального процесу є: уникнення перевтоми, підвищення стійкості організму до дії несприятливих чинників довкілля, позитивні емоції, чіткий ритм добової активності, регулярні заняття фізичною культурою та спортом. Критеріями адаптації учнів до навчання є здатність адекватно поводитися в колективі, з розумінням ставитися до вимог учителів, уміння успішно засвоювати навчальний матеріал.

Преадаптацією до навчального процесу може стати відвідання різноманітних дошкільних закладів освіти, розвивальних центрів тощо. Постадаптацією є навички самоосвіти, критичного мислення, уміння працювати в команді

Домашнє завдання : Ознайомитись з матеріалом на платформі,вивчити параграф 8.

Бережіть себе, все буде Україна!

Урок 6

Тема : Екологічна ніша як наслідок адаптацій організмів певного виду до існування в екосистемі

Адаптуючись до умов фізичного середовища мешкання, популяції окремого виду також постійно взаємодіють з популяціями інших видів. Так формується їхня екологічна ніша. 

Екологічна ніша - це просторове і трофічне положення популяції виду, яке вона займає в екосистемі, комплекс її зв`язків з популяціями інших видів і вимог до фізичного середовища мешкання.

За комплексом адаптацій до середовища мешкання види поділяють на екологічно пластичні та екологічно непластичні . Екологічно  пластичні види мають широку норму реакції, тобто вони добре пристосовані до різних умов середовища мешкання.  Їм притаманний високий адаптивний потенціал. Саме такі види здатні заселяти нові місця проживання, або ті , які дуже змінилися (після пожежі, вирубування, тривалого перебування під водою і т.д.)  Екологічно непластичні види мають вузьку спеціалізацію , низьку здатність виду до пристосування.

Домашнє завдання : Ознайомитись з матеріалом на платформі,вивчити параграф 10. Повторити параграфи 1 - 9, підготуватись до тематичного оцінювання. 

Бережіть себе, все буде Україна!

Урок 7

Тема : Поняття про спряжену еволюцію (коеволюцію) та коадаптацію.

Домашнє завдання : Ознайомитись з матеріалом на платформі,переглянути відеоурок, вивчити параграф 11. Повторити параграфи 1 - 10, підготуватись до тематичного оцінювання. 

Бережіть себе, все буде Україна!

Урок 8

Тема : Узагальнення та контроль знань з теми "Адаптації. Частина 1" Тематичне оцінювання №1. 

Домашнє завдання : Виконати тест за посиланням: naurok.com.ua/test/join?gamecode=1802291  Тест можна виконати один раз до 03 жовтня. 

Бережіть себе, все буде Україна!

Урок 9

Тема: Основні середовища існування та адаптації до них організмів: водне середовище. 

Домашнє завдання : Ознайомитись з матеріалом на Платформі,переглянути відеоурок, вивчити параграф 14. Пройти тест за посиланням : naurok.com.ua/test/join?gamecode=4651842 Тест можна пройти один раз,час виконання 20 хв. Пройти до 10 жовтня. 

Бережіть себе, все буде Україна!

Урок 10

Тема: Основні середовища існування та адаптації до них організмів: грунтове середовище. 

Домашнє завдання : Ознайомитись з матеріалом на Платформі,переглянути відеоурок, вивчити параграф 16.  

Бережіть себе, все буде Україна!

Урок 1

Тема: Основні середовища існування та адаптації до них організмів: наземно-повітряне середовище. Способи терморегуляції організмів.

Домашнє завдання : Ознайомитись з матеріалом на Платформі,переглянути відеоурок, вивчити параграф 15.  Заповнити таблицю, використовуючи параграф 15 та вислати на Нові знання. 

Бережіть себе, все буде Україна!

Урок 12 

Тема: Основні середовища існування та адаптації до них організмів: організм як середовище мешкання. 

ГОСТАЛЬНЕ СЕРЕДОВИЩЕ ІСНУВАННЯ (від англ. host - господар) - це біотичне середовище існування, пов'язане з ресурсами живого організму. Особливості організмів як середовища існування визначаються їхньою будовою, процесами життєдіяльності та поведінкою. І що складнішою є організація організмів-хазяїв, то більш різноманітними є умови існування для співмешканців.

Організм як середовище існування має низку переваг перед іншими середовищами життя: стабільність водного режиму, сталість сольового складу, велика кількість їжі, захищеність мешканців, відсутність температурних перепадів. Водночас гостальне середовище життя має й певні недоліки для його мешканців: обмеженість життєвого простору, незначний вміст кисню, нестача світла, наявність захисних бар'єрів та ін.

Лімітуючими чинниками в гостальному середовищі є біотичні впливи з боку організму хазяїна. У випадку сумісного проживання співмешканців декількох чи багатьох видів обмежувальні впливи можуть мати ресурси середовища або антибіотичні відносини.

Отже, гостальне середовище є специфічним біотичним середовищем із своїми перевагами й недоліками для його мешканців.

Як організовані відносини між мешканцями гостального середовища життя?

Онтобіонти - мешканці гостального середовища життя. Віруси, одно- та багатоклітинні організми мають своїх численних внутрішніх або зовнішніх мешканців. Наприклад, організм людини є середовищем життя для вірусів, бактерій, архей, грибів й тварин, серед яких наявні мутуалісти, коменсали та паразити зі своїми складними симбіотичними й антибіотичними відносинами. Онтобіонти освоїли усі рівні організації живих істот від молекулярного до біосферного, від вірусів до ссавців. Їм стали доступними майже всі структурні елементи будови живого організму - клітини, тканини й органи. Серед них наявні й внутрішньоклітинні мешканці, частина яких може жити навіть в ядрі або мітохондріях.

Для онтобіонтів організм хазяїна є середовищем першого порядку, а зовнішнє середовище - вторинним. Усі впливи довкілля мають значення для онтобіонтів лише в тому разі, якщо відображаються на параметрах внутрішнього середовища. Наприклад, добові ритми позначаються на організмі онтобіонтів через зміни метаболізму хазяїна.

У чому своєрідність адаптацій організмів гостального середовища існування?

Своєрідність умов гостального середовища пов'язана з визначальним впливом біотичних екологічних чинників та опосередкованим впливом абіотичних, що зумовило й своєрідність адаптацій його мешканців. У чому ж полягає ця своєрідність?

Еволюція співмешканців відбувається разом з еволюцією їх хазяїв, тому прослідковується взаємозалежність адаптацій, що особливо чітко спостерігається в трофічних відносинах. Так, жуйні тварини, таргани, корабельні черв'яки споживають деревину, яку розщеплюють ферменти-целюлази симбіотичних бактерій або твариноподібних організмів; квіти мають нектарники для приваблювання бджіл; вестиментифери або молюски куфуси залежать від поживних речовин хемотрофних сіркобактерій.

Захист від несприятливих впливів, достатня кількість їжі, відносна сталість умов існування визначають і такий напрям еволюційних змін мешканців гостального середовища, як загальна дегенерація, що виявляється у спрощенні організації (втраті генів, органел, органів і навіть цілих систем органів). Наприклад, галові кліщі мають одну пару кінцівок замість чотирьох, як у всіх павукоподібних; у ціп'яків немає нервової системи й органів чуттів.

Незначний вміст кисню всередині організмів-хазяїв зумовлює у багатьох мешканців гостального середовища переважання анаеробного типу обміну. Необхідна енергія вивільняється завдяки гліколізу та різним видам бродіння.

У ектопаразитів або коменсалів для прикріплення до тіла хазяїна можуть бути спеціальні органи (присоски, гачки, кігтики), які розвиваються незалежним чином у різних груп. Так, присоски мають риби-прилипали, риб'ячі п'явки, печінковий сисун.

Отже, основними адаптаціями мешканців гостального середовища є взаємозалежне живлення, спрощення організації, анаеробне дихання, органи прикріплення тощо.

Домашнє завдання : Ознайомитись з матеріалом на Платформі,переглянути відеоурок, вивчити параграф 13.  

Бережіть себе, все буде Україна

Урок 13  

Тема: Симбіоз та його форми. 

Домашнє завдання : Ознайомитись з матеріалом на Платформі,переглянути відеоурок,  вивчити параграф 12.   Повторити параграфи 12 - 17, підготуватись до тестування. 

Бережіть себе, все буде Україна

Урок 14 

Тема : Узагальнення та контроль знань з теми "Адаптації до умов середовища.  Частина 2 "Тематичне оцінювання № 2 

Домашнє завдання : Пройти тест за посиланням : 

vseosvita.ua/test/start/tlj442 

Тест можна пройти один раз,час виконання 40 хв. Пройти до 21 жовтня. 

Бережіть себе, все буде Україна!

Урок 1

Тема : Поширення паразитизму серед різних груп організмів. 

Паразитизм - форма симбіозу організмів різних видів, з яких один (паразит) використовує іншого (хазяїна) як середовище мешкання та джерело живлення, покладаючи на нього (частково або повністю) регуляцію відносин з навколишнім середовищем.

Паразитичний спосіб існування можуть вести організми всіх груп - прокаріоти, одноклітинні еукаріоти, рослини, тварини, гриби. Залежно від локалізації виділяють екто- та ендопаразитів. Ектопаразити - паразити, що живуть на поверхні тіла хазяїна . Паразитичні організми, що живуть усередині тіла хазяїна, називають ендопаразитами . Відоме також явище суперпаразитизму, за якого хазяїн певного паразита є, у свою чергу, паразитом іншого хазяїна.

Залежно від часу паразитування паразитів поділяють на тимчасових та стаціонарних. Тимчасові - це паразити, які живуть і розмножуються в навколишньому середовищі, а хазяїна використовують лише для живлення (наприклад, комарі, кліщі, блохи). Стаціонарними називають паразитів, які живуть і розмножуються всередині або зовні організму хазяїна тривалий час, іноді впродовж цілого життя. Цих паразитів поділяють на постійних, у яких усі стадії розвитку відбуваються в межах організму одного хазяїна (наприклад воші, коростяні кліщі), і на періодичних, для проходження повного циклу розвитку яких необхідні також проміжні хазяїни (наприклад свинячий і бичачий ціп'яки).

Розрізняють також паразитів облігатних і факультативних. Облігатні паразити не здатні жити й розмножуватися без живлення поза організмом хазяїна (наприклад аскариди, гострики, солітери). Факультативні паразити здатні самостійно жити й розмножуватися без живлення тканинами та соками хазяїна (наприклад амеба дизентерійна).

Поширення паразитизму поміж різних груп організмів. Паразитизм поширений у всіх групах організмів - бактеріях, рослинах, грибах і тваринах. Можна помітити пряму залежність кількості видів-паразитів у кожній із цих груп організмів від щабля еволюційного розвитку, на якому ця група перебуває.

Поміж рослин можна виділити напівпаразитичні організми, які містять хлорофіл і здатні синтезувати органічні речовини за рахунок світлової енергії, зокрема омела. Інші рослини-паразити не містять хлорофілу, тому живляться лише за рахунок рослини-хазяїна, зокрема повитиця.

Багато паразитичних форм є поміж грибів. Це різні види сажкових, іржастих, борошнисторосяних грибів, які викликають захворювання . Поміж шапинкових грибів усім відомий трутовик, що паразитує на стовбурах дерев. Захворювання людини, спричинені патологічними для неї грибами, називають мікозами. Значного поширення набули такі грибкові захворювання, як дерматофітій та кандидоз (молочниця).

Багато видів бактерій формують паразитичні відносини з рослинними, тваринними та грибними організмами. У цих випадках їх класифікують як патогени (збудники), або хвороботворні бактерії. Вони спричиняють різні інфекційні захворювання. Зокрема, у рослин унаслідок впливу хвороботворних бактерій виникають бактеріальні опіки, гнилі та рак. У тварин бактеріальне походження мають такі захворювання, як сибірка, бруцельоз і чума, а в людини - туберкульоз, дифтерія, черевний тиф, правець, холера, чума, ботулізм тощо.

Багато паразитичних видів тварин є поміж плоских, круглих і кільчастих червів, молюсків, членистоногих (пригадайте види, з якими ви ознайомилися під час вивчення тварин).

Домашнє завдання : вивчити матеріал на Платформі, підготуватись до опитування.

Бережіть себе, все буде Україна!

Урок 16  

Тема : Адаптації паразитів до мешкання в організмі хазяїна. 

Домашнє завдання : Переглянути відеоурок на Платформі. Вивчити параграф 13. Письмово відповісти на запитання та надіслати на Нові Знання : 

Бережіть себе, все буде Україна!

Урок 17 

Тема : Відповідь організму хазяїна на оселення паразитів. 

 У процесі коеволюції у системі «паразит – хазяїн» утворилися взаємні адаптації, що забезпечують стійкість цієї системи. Як організм хазяїна відповідає на оселення паразитів?

Хазяїн – організм, який є середовищем існування для інших організмів. Організм хазяїна може забезпечувати паразитів їжею (трофічні зв’язки), простором для проживання (топічні зв’язки), притулком (фабричні зв’язки) та здійснювати поширення або переміщення їх самих або їхніх стадій розвитку (форичні зв’язки). З хазяїном може бути пов’язане усе їхнє життя або якась частина онтогенезу.

Вплив хазяїна на паразита після зараження відбувається на усіх рівнях організації й спрямований на пригнічення життєдіяльності паразита або його знищення.

• Молекулярні реакції пов’язані із підвищенням вмісту вільних радикалів,синтезом захисних ферментів, зміною активності системи антиоксидантів.

• Клітинні відповіді проявляються у збільшенні розмірів клітин, в яких локалізуються паразити (наприклад, кокцидій або грегарин), у новоутвореннях органел (формування вакуоль після проникнення мікроспоридій або для

розвитку токсоплазм), у апоптозі заражених клітин.

• Тканинні реакції у вигляді формування навколо паразита або його личинок сполучнотканинної капсули у тварин й людини, галів у рослин, яка ізолює паразита від тканин хазяїна, росту здорових тканин після враження рослин попелицями.

• Організмові реакції є імунологічними й спрямовані на утворення в організмі хазяїна антитіл у відповідь на антигени паразита й формування вродженого або набутого імунітету.

• На популяційно-видовому рівні відбувається зменшення щільності популяцій, що знижує ризик зараження хазяїв.

Отже, вплив хазяїна на паразита відбувається на всіх рівнях організації й спрямований на запобігання зараженню, зменшення шкідливого впливу паразита або його знищення.

Домашнє завдання : вивчити матеріал на Платформі, підготуватись до опитування. Письмово виконати вправу та надіслати на Нові Знання. 

Бережіть себе, все буде Україна!

Урок 18  

Тема : Адаптивні біологічні ритми біологічних систем різного рівня організації. Типи адаптивних біологічних ритмів організмів. 

Домашнє завдання : вивчити матеріал на Платформі, вивчити параграф 17 , підготуватись до опитування. Письмово виконати Самостійну роботу  та надіслати на Нові Знання. 

Бережіть себе, все буде Україна!

Урок 19 

Тема : Фотоперіодизм та його адаптивне значення. 

Домашнє завдання : Переглянути відеоурок, вивчити параграф 17. Повторити параграф 13,та матеріал на платформі "Паразитизм" , підготуватись до тематичного оцінювання. 

Бережіть себе, все буде Україна!

Урок 20 

Тема : Узагальнення та контроль знань з теми: "Адаптації паразитів до середовища існування. Адаптивні біологічні ритми" Тематичне оцінювання № 3

Домашнє завдання : Виконати тест за посиланням:  vseosvita.ua/test/start/xpc414 

Тест пройти до 22 листопада до 21.00, пройти можна лише один раз,чітко вказуйте клас , прізвище та  ім`я. 

Бережіть себе, все буде Україна! 

Урок 21  

Тема : Біологічні основи здорового способу життя. Науки, що вивчають здоров'я людини. 

1. Біологічні науки, що вивчають здоров’я людини.

Фізіологія — наука, яка вивчає закономірності функціонування й регуляції як організму людини в цілому, так і окремих його систем.

Анатомія — наука, яка вивчає форми і пропорції тіла людини та його частин, окремі органи, їхню макроскопічну й мікроскопічну будову.

Психологія — наука, яка вивчає психічну діяльність людини, закономірності її розвитку й функціонування.

Біохімія — наука, яка вивчає хімічний склад живих організмів та хімічні процеси, які лежать в основі їхньої життєдіяльності.

Цитологія — наука, яка вивчає будову та функціонування клітин

Гістологія — наука, яка вивчає будову та особливості функціонування тканин.

Ендокринологія — наука, яка вивчає будову та особливості функціонування залоз внутрішньої секреції.

Генетика людини — наука, яка вивчає спадковість і мінливість людини.Збереження життя і здоров’я — найперша потреба людини. 

Прикладні біологічні науки:

Медицина - наука, спрямована на зміцнення та охорону здоров'я людини, продовження ї життя, запобігання хворобам.

Гігієна - наука про здоров'я та його збереження.                                                  

Валеологія - наука, що вивчає методи здорового способу життя.

Екологія людини - дослідження впливу на людину природних і соціальних факторів навколишнього середовища. 

2. Валеологія – наука про здоров’я дитини. 

 

Валеологія (лат. valeo – бути здоровим і грец. logos – учення, наука) – наука про формування, збереження та зміцнення здоров'я людини в духовному, психічному, фізичному і соціальному плані.

Наука валеологія виникла на стику низки наук, зокрема медицини, фізіології, психології, педагогіки, соціології тощо.

Об'єктом сучасної медицини є хвора людина та людина, яка перебуває у "третьому стані". Ця наука в основному лікувальна, а зусилля профілактичної медицини спрямовані, головним чином, на захист людей від певних захворювань.

Об'єктом науки валеології є здорова людина і людина, котра перебуває у "третьому стані", а її предметом – здоров'я індивіда, що живе в реальному, складному світі.

Людям доводиться відчувати на собі переважно негативний вплив факторів навколишнього середовища, які призводять до виникнення у них стану передхвороби, або "третього стану".

Завданням, валеології є не тільки констатація "третього стану" організму, але й розробка методів і способів виведення людини з нього, а також запобігання цьому станові з метою покращання здоров'я.

3. Поняття про здоров’я. Кількісні та якісні показники здоров’я. 

Здоров’я – це стан фізичного, психічного та соціального благополуччя, високої працездатності та соціальної активності людини.

Здоров’я буває фізичним, психічним та духовним. Кожна людина, якщо вона хоче бути здоровою, повинна запам’ятати такі правила здорового способу життя: правильно харчуватися, постійно тренувати своє тіло, дотримуватися певних гігієнічних норм, чергувати працю й відпочинок, уникати різних шкідливих звичок (куріння, алкоголь, наркотики).

Стан здоров’я визначається добрим самопочуттям людини (суб’єктивний критерій). Існують і об’єктивні критерії здоров’я. Це антропометричні показники: нормальний зріст, нормальна і пропорційна будова тіла, анатомічні, фізіологічні, біохімічні. Що відповідають нормі не тільки за умов фізичного спокою, але й у період певних фізичних або психічних навантажень, переміни кліматичних умов проживання.

Здоров’я – це стан, коли у відповідь на дію різноманітних подразників у організмі виникають відповідні реакції, які за характером і силою часом і тривалістю властиві більшості людей даного віку і статі.


Хвороба — це патологічний процес, який проявляється порушеннями морфології (анатомічної, гістологічної будови), обміну речовин чи/ та функціонування організму або його частин.

Хвороба – це життя та функціонування організму в умовах анатомічних і функціональних порушень клітин, тканин, органів і систем. Хвороби бувають набутими, спадковими та вродженими.

Хвороби виникають під дією шкідливих чинників, коли їхня сила перевищує захисно-пристосувальні можливості організму. Іноді достатньо лише одноразової дії такого агента. Розвиваються хвороби також і за тривалої дії шкідливих чинників. Шкідливо впливають на організм людини підвищене радіоактивне випромінювання, хімічне та пилове забруднення довкілля, різні бактерії та віруси; порушення правил здорового способу життя, порушення гігієнічних норм.

Хвороба – порушення життєдіяльності організму, взаємозв’язку його з навколишнім середовищем, що призводить до тимчасового або постійного зниження чи втрати працездатності. Перебіг хвороби буває прихованим, гострим, хронічним. Хвороба може закінчитися одужанням, інвалідністю або смертю. Хвора людина потребує лікування, співчуття та турботи.

Хвороба – це єдність двох протилежних тенденцій – руйнівної і захисної, що перебувають у постійній боротьбі.

Домашнє завдання : Переглянути матеріал на Платформі, вивчити параграф 18 (ст. 67 - 68)

Бережіть себе, все буде Україна!

Урок 22  

Тема : Принципи здорового способу життя. Складові здорового способу життя. 

Домашнє завдання : Переглянути матеріал відеоуроку на Платформі, вивчити параграф 18 .

Бережіть себе, все буде Україна!

Урок 23 

Тема : Безпека та статева культура.

Домашнє завдання : Переглянути матеріал на Платформі, вивчити параграф 19 . Письмово відповісти на запитання та надіслати відповіді на Нові знання: 

Бережіть себе, все буде Україна!

Урок 24 

Тема : Негативний вплив на здоров'я людини алкоголю, куріння та наркотиків. 

Домашнє завдання : Вивчити матеріал відеоуроку.

Бережіть себе, все буде Україна!

Урок 25 

Тема : Вплив стресових факторів на організм людини. 

Домашнє завдання : Вивчити матеріал на Платформі, вивчити параграф 24. Письмово відповісти на запитання : Як впоратись зі стресом під час війни? Надіслати на Нові Знання. 

Бережіть себе, все буде Україна!

Урок 26

Тема : Вплив навколишнього середовища на здоров'я людини. 

Домашнє завдання : Вивчити матеріал відеоуроку на Платформі, вивчити параграф 23. 

Бережіть себе, все буде Україна!

Урок 27 

Тема : Імунна система людини, особливості її функціонування. Імунотерапія. 

Домашнє завдання : Вивчити матеріал відеоуроку  на Платформі

Бережіть себе, все буде Україна!

Урок 28  

Тема : Профілактика неінфекційних, інфекційних, інвазійних захворювань людини. 

Домашнє завдання : Вивчити матеріал на Платформі, вивчити параграф 24.

Бережіть себе, все буде Україна!

Урок 29 

Тема : Рекомендації щодо профілактики захворювань. 

Домашнє завдання : Вивчити матеріал на Платформі.

Бережіть себе, все буде Україна!

Урок 3

Тема : Узагальнення та контроль знань. Семестрова контрольна робота.  Тематичне оцінювання № 4

Домашнє завдання : Виконати тест за посиланням:  

naurok.com.ua/test/join?gamecode=2524284 

Бережіть себе, все буде Україна! 

Урок 31 

Тема : Екологія. Предмет вивчення екології, її завдання та методи.

Домашнє завдання : Вивчити матеріал на Платформі та матеріал відеоуроку. 


Бережіть себе, все буде Україна!

Урок 32 

Тема : Зв'язки екології з іншими науками. Екологічні закони. 

Домашнє завдання : Вивчити матеріал на Платформі та матеріал відеоуроку. За наданим матеріалом на Платформі створити в робочому зошиті короткий конспект теми , надіслати на Нові знання. 

Бережіть себе, все буде Україна!

Урок 33 

Тема : Екологічні чинники та їхня класифікація.

Домашнє завдання : Вивчити матеріал на Платформі та матеріал відеоуроку. Вивчити параграфи 25 - 27 

Бережіть себе, все буде Україна!

Урок 34

Тема : Закономірності впливу екологічних чинників на організми та їх угруповання . Стено- та еврибіонтні організми. 

Домашнє завдання : Вивчити матеріал відеоуроку. Вивчити параграф 28.

  Повторити матеріал параграфів 25 - 27 та за ними Пройти тест за посиланням : naurok.com.ua/test/join?gamecode=7539633
Тест пройти до 22 січня до 18.00 , 40 хв

Бережіть себе, все буде Україна!

Урок 35,36  

Тема : Популяції. Класифікація та структура популяцій. Характеристика популяцій. Механізми регуляції густоти та чисельності популяцій. Функціональна роль популяцій в екосистемах. 

Домашнє завдання : Вивчити матеріал Презентації. Вивчити параграфи 29-32. Пройти тест за посиланням :  naurok.com.ua/test/join?gamecode=8829010

 
Тест пройти до 28 січня до 23.00 , 40 хв

Бережіть себе, все буде Україна!

Урок 37 

Тема : Властивості та характеристики екосистем.

Домашнє завдання : Вивчити матеріал , що поданий на Платформі, вивчити параграф 33 .

Бережіть себе, все буде Україна!

Урок 38 

Тема : Типи зв'язків між популяціями різних видів в екосистемах. 

Домашнє завдання : Вивчити матеріал , що поданий на Платформі, вивчити параграф 34, повторити параграф 33 (підготуватись до опитування) .

Бережіть себе, все буде Україна!

Урок 39 

Тема : Продуктивність екосистем різного типу. Агроценози. 

ПРОДУКТИВНІСТЬ ЕКОСИСТЕМРІЗНОГО ТИПУ.АГРОЦЕНОЗИ

Бережіть себе, все буде Україна!

Урок 40  

Тема : Біосфера як глобальна екосистема, її структура та межі. 

Домашнє завдання : Вивчити матеріал , що поданий на Платформі, вивчити параграф 38. 

Бережіть себе, все буде Україна!

Урок 41 

Тема : Вчення В.І. Вернадського про біосферу та ноосферу та його значення для уникнення глобальної екологічної кризи. 

149370

Домашнє завдання : Вивчити матеріал , що поданий в Презентації, на Платформі, вивчити параграф 38. Повторити параграфи 25 - 37 (підготуватись до тематичного підсумкового тесту)

Бережіть себе, все буде Україна!

Урок 42 

Тема : Узагальнення та контроль знань з теми : Екологія. Тематичне оцінювання № 5

Домашнє завдання : Виконати тест за посиланням:  

naurok.com.ua/test/join?gamecode=6123433 

Тест виконати до 19 лютого

Бережіть себе, все буде Україна! 

     Урок 43           

Тема : Сучасні екологічні проблеми у світі та в Україні.

Домашнє завдання : Вивчити матеріал , що поданий на Платформі, вивчити параграф 39. 


Бережіть себе, все буде Україна!

   Урок 44        

Тема : Види забруднення , їхні наслідки для природних і штучних екосистем та людини. Критерії забруднення довкілля. 

Домашнє завдання : Вивчити матеріал , що поданий на Платформі, повторити  параграф 39. Вивчити параграфи 40 - 42, виконати завдання №1,2  на слайдах, надіслати на Нові знання. 

Бережіть себе, все буде Україна!

Урок 45            

Тема : Антропічний вплив на атмосферу. Наслідки забруднення атмосферного повітря та його охорона. 

Домашнє завдання : Вивчити матеріал , що поданий на Платформі, вивчити параграф 43.

Бережіть себе, все буде Україна!

Урок 46             

Тема : Антропічний вплив на гідросферу. Охорона водойм.

Антропічний вплив гідросфера

Домашнє завдання : Вивчити матеріал , що поданий на Платформі, вивчити параграф 44.  Виконати тест за посиланням:  vseosvita.ua/test/start/ucv952 

Тест виконати до 07 березня до 18.00. Тест пройти один раз за 40 хв.

Бережіть себе, все буде Україна! 

Урок 47             

Тема : Основні джерела антропічного забруднення  грунтів,їхні наслідки. Необхідність охорони грунтів. 

Домашнє завдання : Вивчити матеріал , що поданий на Платформі, вивчити параграф 45.  

Бережіть себе, все буде Україна! 

Урок 48              

Тема : Антропічний вплив на біорізноманіття. Проблеми акліматизації та реакліматизації видів. Збереження біорізноманіття як необхідна умова стабільності біосфери.

Домашнє завдання : Вивчити матеріал , що поданий на Платформі, вивчити параграф 46,47.  

Бережіть себе, все буде Україна! 

Урок 49            

Тема : Екологічна політика в Україні: природоохоронне законодавство України, міждержавні угоди. 

Домашнє завдання : Вивчити матеріал , що поданий на Платформі, вивчити параграф 48.  


Бережіть себе, все буде Україна! 

Урок 50               

Тема : Червона книга та чорні списки видів тварин. Зелена книга України.

Домашнє завдання : Вивчити матеріал , що поданий на Платформі.

Бережіть себе, все буде Україна! 

Урок 51               

Тема : Поняття про екологічне мислення . Необхідність міжнародної взаємодії у справі охорони довкілля. 

Екологічне мислення — це загальне розуміння, що безпечне існування та розвиток людства можливі тільки за умови відновлення екологічної чистоти його середовища існування та гармонічної взаємодії з нею.

Отже, як можна дотримуватись екологічного мислення в повсякденному житті?

1) Будьте розсудливим споживачем. Покупайте речі лише тоді, коли вони вам дійсно потрібні: добре подумайте перед придбанням, відмовтеся від спонтанних покупок, готуйте списки перед тим, як йти до магазину. І пам’ятай те: краще 1 раз купити якісну річ, ніж кілька разів дешеву.

2) Не купуйте разом з товаром зайве сміття. Обирайте товари без зайвої упаковки. Навіщо вам красиве, але непотрібне пакування?

3) Відмовтеся від одноразових пластикових пакетів. Пластик не розкладається у екосистемах природним шляхом. Наївшись такого сміття, щорічно гине велика кількість тварин.

4) Скажіть «ні!» одноразовим речам. Намагайтеся не купувати продукцію для одноразового використання: посуд, серветки, станки для гоління, ручки. Замість цього віддавайте перевагу відповідним багаторазовим речам.

5) Сортуйте сміття. Якщо біля вашого будинку вже з’явилися окремі контейнери для побутових відходів з пластику, скла, металу та паперу, користуйтеся ними.

6) Бережіть воду. Запаси прісної води на планеті Земля не є значними. Звичайне правило «закривайте кран, поки чистите зуби» має сенс. Скорочуйте час перебування у душі, зменшуйте напір, придбайте спеціальну економну насадку. Вчасно ремонтуйте крани, що підтікають.

7) Бережіть електроенергію. Сформуйте звичку виключати світло, виходячи з приміщення довше, ніж на 15 хвилин. Використовуйте енергозберігаючі лампи, які витрачають на 80 % менше енергії та слугують довше за звичайні.

8) Економ-режим техніки. При купівлі звертайте увагу на економічність техніки (маркування А, А+, Energy Star). Таким чином можна скоротити витрати на електрику до 30 %.

9) Економте папір. Друкуйте з двох сторін аркуша, використовуйте чернетки. Економія стандартних 25 пачок офісного паперу рятує одне зрублене дерево.

10) Автомобіль. Купуйте економний автомобіль. Регулярно міняйте фільтри та качайте шини. Такі заходи збільшать пробіг на 1 літр бензину. Або оберіть велосипед замість автомобіля.

11) Чистота. Звичайні миючі засоби містять фосфати, які, потрапляючи у водойми, спричиняють рясне «цвітіння» води. Тому слід надавати перевагу екологічним мийним засобам, що є менш шкідливими та краще розкладаються у природних умовах.

12) Харчування. Відмовтеся від фаст-фуду, готуйте та їжте вдома. Обирайте місцеві продукти харчування (так менше витрат палива на транспортування), сезонні, без надмірного використання мінеральних добрив та пестицидів.

13) Домівка. Віддавайте перевагу всьому натуральному: меблям, одягу, предметам інтер’єру.

14) Посадіть дерево та підтримуйте людей, що зберігають та захищають наші ліси. Дерева в процесі фотосинтезу поглинають вуглекислий газ та виділяють кисень, необхідний для дихання. Також дерева утворюють тінь та зменшують витрати на роботу кондиціонера на 15 %.

15) Ековироби. Використовуйте зошити або туалетний папір, виготовлені з переробленого паперу, біопакети, що розкладаються протягом 3 років тощо.

Звісно, цей перелік не є вичерпним. Запропонуйте і власні способи дотримання екологічного мислення і способу життя. Пам’ятайте, що ви робите це не тільки заради себе, а й заради прийдешніх поколінь.

Домашнє завдання : Вивчити матеріал , що поданий на Платформі. Вивчити параграф 50. 

Бережіть себе, все буде Україна! 

Урок 52               

Тема : Узагальнення та контроль знань з теми : Сталий розвиток та раціональне природокористування.  Тематичне оцінювання № 6

Домашнє завдання : Виконати тест за посиланням:  

naurok.com.ua/test/join?gamecode=9534102 

Тест виконати до 31 березня


Бережіть себе, все буде Україна! 

Урок 53               

Тема : Завдання та досягнення сучасної селекції. Внесок вітчизняних учених-селекціонерів.

Домашнє завдання : Вивчити матеріал , що поданий на Платформі. Вивчити параграф 51,52. Письмово виконати домашню рботу , що на слайдах та надіслати на Нові Знання. 

Бережіть себе, все буде Україна! 

Урок 54               

Тема : Сучасні методи селекції тварин, рослин і мікроорганізмів.

Домашнє завдання : Вивчити матеріал , що поданий на Платформі. Вивчити параграф 53



Бережіть себе, все буде Україна! 

Урок 55               

Тема : Значення для планування селекційної роботи вчення М.І.Вавилова про центри різноманітності та походження культурних рослин, закону гомологічних рядів спадкової мінливості. 

Домашнє завдання : Вивчити матеріал , що поданий на Платформі. Вивчити параграф 54. Виконати завдання на слайдах 1,2 та надіслати  на НЗ до 13 квітня.

Бережіть себе, все буде Україна! 

Урок 56              

Тема : Застосування методів генної та клітинної інженерії в сучасній селекції. Генна інженерія людини: досягнення та ризики.

Домашнє завдання : Вивчити матеріал , що поданий на Платформі. Вивчити параграф 57 - 59. 



Бережіть себе, все буде Україна! 

Урок 57             

Тема : Біоетичні проблеми сучасної медицини.

Домашнє завдання : Вивчити матеріал , що поданий на Платформі.

Бережіть себе, все буде Україна! 

Урок 58               

Тема : Клонування організмів.

Домашнє завдання : Вивчити матеріал , що поданий на Платформі.

Бережіть себе, все буде Україна!

Урок 59             

Тема : Нанотехнології в біології.

Домашнє завдання : Вивчити матеріал , що поданий на Платформі. Підготувати письмово на надіслати на Нові Знання доповідь на тему:  "Трансгенні організми : за та проти"


Бережіть себе, все буде Україна!

Урок 60               

Тема : Трансгенні організми : за і проти. 

Домашнє завдання : Вивчити матеріал , що поданий на Платформі. 




Бережіть себе, все буде Україна!

Урок 61               

Тема : Сучасна біотехнологія та її основні напрямки. 

Домашнє завдання : Вивчити параграфи 57 - 59, виконати завдання на слайді та надіслати на Нові Знання .

Урок 62               

Тема : Застосування досягнень молекулярної генетики, молекулярної біології та біохімії у біотехнології. 

Домашнє завдання : Вивчити матеріал , що поданий на Платформі, параграфи 60,61 



Бережіть себе, все буде Україна!

 Урок 63,64         

Тема : Поняття про біологічну небезпеку, біологічний тероризм та біологічний захист. Біологічна безпека та основні напрямки її реалізації.  Роль біології у вирішенні сучасних глобальних проблем людства.

Домашнє завдання : Вивчити матеріал , що поданий на Платформі, параграф 62. Повторити параграфи 1 - 62, підготуватись до контрольної роботи. 


Бережіть себе, все буде Україна!

Урок 65              

Тема : Річна контрольна робота.

Завдання : Повторити матеріал , що поданий на Платформі. Повторити параграфи 1 - 62. Виконати контрольний тест за посиланням : vseosvita.ua/test/start/udo509  Тест виконати за 40 хв, до 19 травня, до 18.00

Бережіть себе, все буде Україна!

Урок 66              

Тема : Узагальнення та повторення теми "Адаптації"

Завдання : Повторити матеріал , що вивчили. Повторити параграфи 1 - 17 



Бережіть себе, все буде Україна!

Урок 67               

Тема : Узагальнення та повторення теми "Біологічні основи здорового способу життя"

Завдання : Повторити матеріал , що вивчили. Повторити параграфи 18 - 24



Бережіть себе, все буде Україна!

Урок 68               

Тема : Узагальнення та повторення теми "Екологія"

Завдання : Повторити матеріал , що вивчили. Повторити параграфи 25 - 38



Бережіть себе, все буде Україна!

Урок 69               

Тема : Узагальнення та повторення теми "Сталий розвиток та раціональне природокористування"

Завдання : Повторити матеріал , що вивчили. Повторити параграфи 39 -50



Бережіть себе, все буде Україна!

Урок 70               

Тема : Узагальнюючий підсумковий урок.

Дякую за співпрацю. 

Бажаю гарних спокійних канікул.


 Мирного неба вам, бережіть себе!