11 клас

Завдання 06.04 - 10.04


Тема: Розв’язування задач та вправ

Завдання:

- повторити § 31, 33

- виконати завдання:

1. Визначити невідомі речовини і скласти рівняння реакцій відповідно до схем:

a) Cu → ? → CuSO4 → ? → CuO → Cu

б) S0 → S2- → SO2 → HSO3- → SO32-→ CaSO3 → SO2

2. Дано речовини: кальцій оксид, хлоридна кислота, калій гідроксид, магній сульфат, сульфур(VI) оксид, цинк оксид. Складіть якомога більше рівнянь реакцій, що відбуватимуться між цими речовинами.

- надіслати виконані завдання для перевірки до 09.04.

Завдання 13.04 - 17.04


Тема: Роль хімії у створенні нових матеріалів, розвитку нових напрямів технологій.

Роль хімії у розв’язанні продовольчої, сировинної, енергетичної, екологічної проблем.

Завдання:

· опрацювати § 34, 35;

· підготувати ( за бажанням ) проєкти:

«Запобігання негативному впливові нітратів на організм людини»

« Неорганічні речовини у фармації і харчовій промисловості»

« Усунення тимчасової та постійної жорсткості води»

« Вирішення проблеми утилізації різних видів електричних ламп»

· виконати завдання.

1) Домашня аптечка

У кожній родині має бути домашня аптечка – найбільш «хімічне» місце будь-якої домівки. Трапляється так, що від вмісту аптечки залежить здоровя ваше і ваших близьких. Укажіть формули речовин, що є основою лікарських препаратів, які мають бути в кожній аптечці. Зазначте назву фармакологічної групи, до якої належить цей засіб ( наприклад, валеріана – заспокійливий засіб, парацетамол – жарознижувальний засіб). Наведіть назви речовин за систематичною номенклатурою.

2) Сіль Бульриха

Вперше цю сполуку отримав у чистому вигляді французький хімік, фізик, ботанік та лікар Анрі-Луї Дюамель дю Монсо в 1760 році. Це був білий порошок із солоно-лужним присмаком. Під час дії розбавлених кислот, навіть слабких, ця речовина шипіла, виділяючи якийсь газ. Дюамель, а пізніше, 1845 року, німецький лікар Бульрих помітили, що ця сполука легко усуває печію – печіння у стравоході за надмірної кислотності шлунового соку. Спочатку цю сіль називали «сіллю Бульриха», але потім її почали називати просто питною, або харчовою содою.

· Наведіть формулу цієї речовини. Враховуючи, що кислотність шлунку зумовлена наявністю в ньому хлоридної кислоти, напишіть рівняння реакції, яка усуває печію.

· Нормальною вважають кислотність, якщо 1 л шлункового соку містить 0,16 моль хлоридної кислоти. Обчисліть масу питної соди, яку необхідно використати для нормалізації шлункового соку, де міститься 14,6 г кислоти.




Завдання 20.04 - 30.04

Тема: - Роль хімії у розв’язанні продовольчої, сировинної, енергетичної, екологічної проблем.

- «Зелена хімія»: сучасні завдання перед хімічною наукою та хімічною технологією.

Завдання:

· опрацювати § 34-36;

· виконати практичну роботу № 2 відповідно до інструкції, розміщеної в кінці цього документу. Оформити роботу за шаблоном у текстовому редакторі Word.

(варіант 1 виконують учні, прізвища яких в списку класу мають непарний номер, варіант 2 – парний)

· Практичну роботу обов’язково надіслати до 01.05 для перевірки.

Практична робота з хімії

учня (-ениці) 11 класу

_______________________

Практична робота № 2

Тема: генетичні зв’язки між неорганічними речовинами

Мета: поглибити знання про генетичні зв’язки між класами неорганічних сполук; вдосконалювати вміння складати рівняння реакцій в молекулярному та йонному вигляді.

Обладнання та реактиви: розчини натрій гідрогенкарбонату, алюміній хлориду, натрій тетрагідроксоалюмінату, ферум(ІІІ) хлориду, натрій карбонату, натрій гідроксиду, барій нітрату, амоніаку, сульфатної кислоти.

Хід роботи

ВАРІАНТ І

Завдання 1. Доберіть реактиви і здійсніть хімічні перетворення сполук Карбону згідно зі схемою

NaHCO3 → Na2 CO3 → ВaCO3 → CO2.

Завдання 2. Добудьте алюміній гідроксид із алюміній хлориду (кількома способами).

ВАРІАНТ ІІ

Завдання 1. Доберіть реактиви і здійсніть хімічні перетворення сполук Алюмінію згідно зі схемою

Na[Al(OH)4] → Al(OH)3 → Al2(SO4)3→ Al(NO3)3.

Завдання 2. Добудьте ферум(ІІІ) гідроксид із ферум (ІІІ) хлориду (кількома способами).

Перед виконанням кожного завдання продумайте свої дії та складіть план виконання завдання. Доберіть необхідні речовини для здійснення запропонованих перетворень.

Запишіть послідовність дій, по можливості, спостереження, висновки і хімічні рівняння в молекулярній та йонній формах.

Зробіть загальний висновок до роботи.



Завдання 04.05 - 08.05

Тема 1. «Зелена хімія»: сучасні завдання перед хімічною наукою та хімічною технологією

Тема 2. Розв’язування творчих завдань

Завдання:

- повторити вивчений матеріал ( § 23 – 27, § 31-33) ;

- виконайте творчі завдання

1. 1798 року німецький хімік Мартин Клапрот вивчав властивості сполук Телуру. Він записав свої досліди так: «….Під час сильного нагрівання на повітрі телур загорівся блакитно-зеленим полум’ям. У результаті утворився білий порошок, який не реагував з водою і не розчинявся в ній за звичайних умов. Але цей порошок «зникав» у водному розчині лугу…. І знову з’являвся у вигляді осаду, якщо на розчин діяла розбавлена сульфатна кислота. Якщо білий порошок висипати у водний розчин сульфур(IV) оксиду (сульфітну кислоту), то він перетворюється на чорний порошок вихідного телуру, а в розчині з’являється сульфатна кислота». На підставі цих дослідів Клапрот зробив висновок: білий порошок – слабкокислотний оксид Телуру.

Така поведінка закономірна для телуру, оскільки він має властивості, подібні до сірки, й утворює сполуки, схожі на властивості сполук Сульфуру. Спираючись на подібність властивостей, напишіть рівняння реакцій перетворень сполук Телуру, згадані у описі.

2. Купороси – одна з найдавніших, поступово вмираючих назв групи речовин, які були відомі людству ще до нашої ери. Символом купоросу в алхіміків була зірка. Підручник хімії, виданий 1782 р., дає таке визначення: «Купорос є мінералогічна сіль і в основі своїй є ніщо інше, як сірчаний спирт, вдягнений у металічне або мінералогічне тіло». Цікаво, що купороси можна відрізнити за кольором.

Які речовини ми ще й сьогодні називаємо купоросами? Які кольори мають кристали мідного, залізного, цинкового, кобальтового, нікелевого, марганцевого та ванадієвого купоросів? Наведіть формули згаданих речовин, вкажіть галузі їх застосування.


Завдання 12.05 - 15.05

Тема. Контрольна робота № 2

Завдання:

- повторити § 23 - 32;

- виконати контрольну роботу.

Контрольна робота відбудеться у п’ятницю, 15.05.

Робота проводитиметься онлайн. На сайті з’явиться посилання, за яким потрібно перейти та виконати тестування. Посилання буде активним 45 хвилин. За цей час вам потрібно виконати роботу та надіслати. Після вказаного часу роботу ви не зможете відправити!




Увага, контрольна робота!

15 травня

Початок роботи - 13.30

Завершення роботи - 14.15

Загальна кількість балів за роботу - 40

Оцінка - набрана вами кількість балів, помножена на 0,3

До роботи додати розв'язки завдань з відкритими відповідями. Надіслати на пошту не пізніше ніж через три хвилини після надсилання роботи. В іншому випадку, відповіді на відкриті запитання не зараховуються.

Успіху!

Контрольна робота 11 клас