17.10.2023 

тема :"Загальні відомості про природний та зріджений газ"

У нашій країні як паливо широко використовуються природний і зріджений гази. Майже в кожній квартирі встановлені газові плити, водонагрівачі, опалювальні печі чи котли. Газом користується понад 80 % населення, в тому числі і діти шкільного віку

Речовини в газоподібному стані утворюють атмосферу землі, знаходяться в твердих земних породах, розчинені у воді океанів, морів, річок. Гази заповнюють посуд, в якому знаходяться і набувають його форму.

Природний газ ( метан ) – це наш добрий товариш, коли ми з ним поводимося обережно. Але він стає небезпечним ворогом, якщо забути про це і неправильно користуватися ним. Усі природні гази не мають кольору і у більшості випадків не мають запаху. Для того, щоб своєчасно відчути витікання газу, всі горючі гази, які спрямовуються у газопроводи, підлягають хлоруванню, тобто їх роблять з різким специфічним запахом, по якому їх легко відчути у приміщенні навіть при незначних концентраціях. Найчастіше у ролі адоранта використовують етил меркаптан, який містить до 50% сірки, має різкий запах.

Отже, головною ознакою витоку газу є специфічний запах.

При великих витоках газу з магістралей з високим тиском можна чути шум або свист газу, який виходить з великою швидкістю

Хто з вас знає запах газу, який виходить з газових приладів? Коли у вас була можливість його нюхати?

Природний газ транспортують споживачам по трубопроводах.

У кого з вас вдома опалення будинку відбувається за допомогою природного газу?

Природний газ майже вдвічі легший за повітря і при витоку з приладів і газопроводів піднімається, скупчуючись у верхніх зонах приміщень.

Об’єм газу істотно залежить від тиску і температури. Змінюючи температуру і збільшуючи тиск, можна перевести газ в інший стан, наприклад, у зріджений. Зріджений газ ( пропан, бутан ) дістають, як правило, на нафтопереробних заводах, звідки по трубопроводах чи цистернах він подається газонаповнювальні станції. До споживачів, у тому числі й населенню, зріджений газ надходить у балонах чи по трубопроводах з групових резервуарних установок. Зріджений газ в паровій фазі важчий за повітря в 2 – 2,7 рази ( залежно від складу ) і при витоку з балону, газопроводу чи ємності вони опускаються в нижню зону приміщень, скупчуються на підлозі, у нижніх місцях ( приярках, підвалах, колодязях і т. п. )

 Правила безпечного користування побутовими газовими приладами:котел, пічка тощо (грудень)

Мета:познайомити з основними правилами користування газовими плитами, котлами та іншими побутовими газовими приладами, розвивати увагу, спостережливість, обережність.

В нашому повсякденному житті ми повсякчас стикаємося з роботою побутових газових приладів. Наше життя без них ми вже не уявляємо.

Щоб наше життя було безпечним поруч з газовими приладами потрібно дотримуватися певних правил безпеки.

Правила користування газовими приладами

Кожне правило аргументується і пояснюється вчителем або дітьми.

1. Не допускати дітей до газових приладів.

2. Перед плитою в газовій мережі повинен бути кран перекриття. Кожного разу після використання газової плити чи водонагрівача надходження до них газу повинно перекриватися.

3. Заборонено відкривати кран на газопроводі перед плитою ( або лічильником ), не перевіривши, чи закрито всі крани на розподільному щиті плити.

4. Відкривати кран пальника тільки після піднесення запаленого вогню.

5. Не залишати ввімкненим газовий прилад без нагляду ( особливо на ніч )

6. Не допускати заливання рідиною пальників, які горять. Якщо це станеться випадково, потрібно загасити пальник, прочистити його і видалити рідину з піддона.

7. Якщо газ потрапив у повітря, слід негайно вимкнути кран пальника і провітрити приміщення. Тільки після цього можна запалювати вогонь.

8. Не дозволяється знімати конфорку і ставити посуд безпосередньо на пальник.

9. Не допускається сушіння білизни безпосередньо над газовою плитою.

10. Перед користуванням нагрівальними приладами ( печами, колонками ) обов’язково перевірити тягу ( полум’я запаленого сірника повинно затягуватись витоком повітря під тягопереривач чи в піч ). За відсутності тяги користуватися приладами категорично забороняється.

11. Ремонт та підключення газового приладу повинні проводити тільки спеціалісти.

12. Після користування перекрити кран пальника, а на ніч – газопроводу.

13. Не можна використовувати для сну та відпочинку приміщення, де встановлені працюючі газові прилад