03.12.2022 "300 років від дня народження Г.С.Сковороди"

Григо́рій Са́вич Сковорода́ (22 листопада (3 грудня) 1722, Чорнухи, Лубенський полк — 29 жовтня (9 листопада) 1794, Іванівка, Харківщина) — український філософ-містик, богослов, поет, педагог, можливо, і композитор літургійної музики. Мав значний вплив на сучасників і подальші покоління своїми байками, піснями, філософськими творами, а також способом життя, через що його називали «Сократом».

Навчався в Києво-Могилянській академії (вищої освіти не здобув). Філософські погляди Сковороди присвячені головним чином етиці. Власної філософської системи не створив. Не був лояльним до церковної та світської ієрархії, відкидав будь-який примус, не любив церковних ритуалів, віддаючи перевагу особистій духовній свободі. Від 1769 року вів життя самітника й мандрівного філософа; мандрував переважно по Слобожанщині. Тоді ж почав писати філософські діалоги й трактати, в яких біблійна проблематика переплітається з ідеями платонізму та стоїцизму. Головним сенсом людського існування вважав самопізнання.

Григорій Сковорода писав свої твори різновидами староукраїнської літературної мови: художні та філософські твори слов'яноруською (слов'яноукраїнською), поезії та байки — книжною українською (у ній менше цер­ковнослов'янських елементів). Частину листування Сковорода вів також латинською мовою.

Під час вчителювання, замість оцінок, Григорій Савич писав «туповат» , «туп», «весьма туп», «сущая бестолковщина». Або: «понят», «весьма понят», «наверное понят», «возможно не понят». Розумників оцінював званнями: «остр», «весьма остр», «зверок вострой», тобто той, що знання хапає на льоту.

Не здав я хвілософію. Надіюсь моя оцінка - «возможно не понят». Хоча от такого вчителя будь-яка оцінка за честь. Григорій Савич залишив на другий рік мене. Буду ходити за ним і набиратись знань та розуму. )

(Відомо, що в Київській академії в XVII ст. використовувалися такі оцінки: навчання добре, надійно-бадьоре, охоче ретельне, всенадійне, навчання підле, прекепське, малонадійне. Як бачимо, система оцінювання на той час, крім характеристики рівня знань і ставлення до дисципліни, брала до уваги й моральні якості учня.)

А ви знаете, друзі, що є срібна монета "Григорій Сковорода" номіналом 1000000 карбованців, яку випустив Національний банк України ще у 1996 році і присвятив великому українському філософу XVIII століття Григорію Савичу Сковороді (1722—1794 роки)? Якщо ні, то розміщую інформацію про цю монету:

- На аверсі монети в центрі кола, утвореного намистовим узором, знаходиться зображення малого Державного Герба України в обрамленні з двох боків гілками калини. Над гербом розміщена дата 1996 — рік карбування монети, під гербом — у два рядки по колу напис «1 МІЛЬЙОН», який позначає номінальну вартість монети (число 1000000 розміщено в розриві намистового узору). Між зовнішнім кантом і намистовим узором вгорі по колу напис «УКРАЇНА», унизу «КАРБОВАНЦІВ». Ліворуч і праворуч від цифри 1 розмістили позначення і проба дорогоцінного металу «Ag 925» та його вага у чистоті «15,55». Зовнішній кант виступає над поверхнею монети.

- На реверсі монети в центрі розмістили портрет видатного українського просвітителя, філософа, поета XVIII століття Григорія Савовича Сковороди. Ліворуч від портрета відтворили відбиток особистої печатки Г. Сковороди. По колу монети написи: ліворуч «ГРИГОРІЙ СКОВОРОДА», праворуч «1722-1794» — роки народження і смерті Г. Сковороди.

- Художники: Олександр Івахненко (аверс), Тетяна Прохорова (реверс).

- Скульптори: Олександр Хазов (аверс), Вячеслав Харламов (реверс).

- Фактична (приблизна) вартість монети з роками змінювалася і за оцінками Нацбанку у 2021 році складала 1100 грн.