ВІТАЄМО НА СТОРІНЦІ ВИХОВНОЇ РОБОТИ!

2022 - 2023 Н.Р. (продовження) 

25 лютого – День народження Лесі Українки


Образ Лесі Українки – не про “слабосилу, хвору дівчину”. Так, понад 30 років вона чинила опір хворобі. Через те, що була жінкою, часом чула, що філософські та психологічні теми не для неї, а писати треба лише про селян та козаків.

Але життя Лесі Українки є історією успіху людини, яка змогла попри несприятливі обставини стати однією із центральних постатей української культури. Невтомною працею та постійним саморозвитком вона змогла піднести українську літературу.

ЧОМУ ШЛЯХ ЛЕСІ – НЕ ПРО СТРАЖДАННЯ

Життя Лесі Українки – це історія успіху про те, як можна стати найвизначнішою літературною діячкою за, здавалося б, несприятливих обставин. Серед них і хвороба, і становище жінки в тогочасному суспільстві, й образ української літератури як селянської тощо. Однак, за словами Сергія Романова, життєвий шлях поетеси не про страждання, а про невтомну працю та вміння досягати поставленої мети.

Ми мало віримо в себе, бо мало себе знаємо. Легко піддаємося думкам інших про себе, швидко погоджуємося, що в нас нічого не вийде і все списуємо на обставини. Хто не хоче докладати зусиль і боїться – буде шукати виправдання своїх невдач, а хто має сильне бажання – просто робить свою справу. Леся Українка обрала другий варіант”, – розповів викладач.

У 9-річному віці Леся написала свій перший вірш “Надія”. Уже тоді вона кинула виклик життєвим проблемам:

“Ні долі, ні волі в мене нема,

Зосталася тільки надія одна”.

Цей вірш часто люблять жалісливо цитувати. Мовляв, маленька Леся вже в такому ранньому віці відчувала, яка стражденна путь її чекає попереду. Таке трактування знеохочує багатьох школярів до вивчення літератури під призмою страждань та історіями про хворих, невдах, п’яниць тощо.

Насправді ця поезія зовсім не про страждання, а про виклик. Леся Українка ще в дитинстві зрозуміла те, що світ несправедливий, ніхто не обіцяє нам тут щастя та успіху просто за те, що ми тут є. Це не всім під силу зрозуміти навіть у дорослому віці. А письменниця усвідомила, що кожен здобуток у житті треба досягати великими зусиллями та працею. Тож усе життя Українки в цьому контексті саме про здобування”, – додав Сергій Романов.

ШЛЯХ ДО УСПІХУ ЧЕРЕЗ САМОРОЗВИТОК: ЩО УКРАЇНКА КАЗАЛА ПРО ОСВІТУ

Початкову освіту Леся здобувала вдома. Її мати – Олена Пчілка – навчала дітей сама, також запрошувала приватних вчителів. У родині не хотіли віддавати дітей до освітніх закладів у російській імперії, адже там навчали російською мовою.

Спочатку Леся Українка навчалася під керівництвом матері, потім разом із вчителями свого старшого брата. Багато до розвитку поетеси доклав зусиль і дядько, Михайло Драгоманов, якого Леся називала своїм учителем.

Втім, багато часу вона приділяла й самоосвіті. Вчила і філософію, і політологію, і політекономію, і соціологію тощо. Письменниця йшла від вершини до вершини й не зупинялася на досягнутому. Постійний рух уперед та праця над собою зрештою і зробили її однією з найвизначніших постатей української культури”, – додав Сергій.

Відтак в 19 років вона написала для своєї молодшої сестри Ольги підручник зі стародавньої історії східних народів. А впродовж життя вивчила 11 іноземних мов.

Тож навіть не здобувши офіційної освіти, поетеса змогла дорівнятися за своєю ерудицією до провідних літературних діячів того часу. А це ще один приклад перемоги людини над обставинами.

За словами Марії Чашук, Лесю Українку турбувало й питання освіченості українського народу. “Дуже тяжко писати книги для людей, позбавлених навіть початкової освіти”, – писала поетеса.

Досить здивованою була Леся Українка після відвідин у 1891 році села Піддубці, поблизу Луцька, де працювала її подруга, сільська вчителька Марія Биковська. У циклі нарисів “Волинські образки” під назвою “Школа” поетеса згадувала, що в тогочасних церковноприходських школах російської імперії українські школярі вчили “Житие св. Симеона Столпника”, “Житие св. Григория”, “Житие преподобного…”.

На те в нас церковноприходська школа, які книжки нам присилають, такі мусимо читать. А ось тут наші учебники… Там стояли: молитовник, “краткий катехизис”, закон божий, “задачник”, арифметика та скілька тоненьких букварів, я забула ймення їх авторів – усе якісь невідомі”, – писала письменниця з розмови подруги.

Леся Українка була переконана, що шлях до національної свідомості залежить, зокрема, і від освіти. У “Листі до товаришів” Леся Українка писала про такі національні ідеї:

ЛЕСИНА ЛЮБОВ ДО УКРАЇНИ

У творчості поетеси значне місце відведено національній ідеї, любові до рідного краю та обстоюванню прав народу, розповіла Марія Чашук. Саме родина заклала в Лесі громадянську свідомість, національну гідність, любов до рідної мови, українського фольклору та традицій.

Згадаймо хоча б драму-феєрію “Лісова пісня”, у якій Леся пише не тільки про людські взаємини, а і про красу природи рідного краю, різноманітність фольклорних образів та вірувань, як-от замовляння тощо”, – наголосила Марія Чашук.

Де б не була поетеса, завжди згадувала про свій рідний край. Так, під час перебування в Криму, вона написала твір “Іфігенія в Тавриді” (1898). У ньому головна героїня, перебуваючи в неволі та тузі за батьківщиною, промовляє:

“А в серці тільки ти,

Єдиний мій, коханий рідний краю!”

Лесі Українці надзвичайно боліла тема бездержавності українського народу, який тоді був під владою російської імперії. Сама поетеса називала себе ув’язненою в цій імперії.

Тож своєю місією вважала піднімати народ на боротьбу за допомогою слова. Його ж обрала за свою головну зброю:

“Слово, моя ти єдиная зброє,

Ми не повинні загинуть обоє!

Може, у руках невідомих братів

Станеш ти кращим мечем для катів”.

Відтак у поезії “До товаришів” Леся Українка закликала молоде покоління не мовчати, продовжувати боротьбу своїх попередників та наполегливо добиватися кращої долі для України. Бо “терпіть кайдани, то несвітський сором”.

“Що ж, браття, мовчите? Чи втішені собою,

Що вже й докори сі вас не проймуть?

Чи так задавлені неволею, журбою?

Чи, може, маєте яку яснішу путь?

Подаймо їм великую розвагу,

Скажім і докажім, що ми бойці сами;

А ні, то треба мать хоч ту сумну одвагу –

Сказать старим бойцям: не ждіть, не прийдем ми!”


“ВЕЛИКА В’ЯЗНИЦЯ”: ЯК ВІДГУКУВАЛАСЯ ЛЕСЯ УКРАЇНКА ПРО росію

У 1896 році Леся Українка написала лист до французької громадськості. У той час, за словами Марії Чашук, у Версалі французька інтелігенція з почестями вітала російського царя Миколу II. Напередодні його коронували в Петербурзі, однак святкування закінчилося трагедією. У натовпі відбулася велика тиснява, унаслідок чого загинуло багато людей.

Вражена пишним прийомом царя після таких подій письменниця написала статтю “Голос однієї російської ув’язненої” як лист-звернення до французьких митців. В одному з уривків йдеться:

Чи ви знаєте, славетні побратими, що таке убожество? Убожество країни, яку ви називаєте такою великою?… Так, росія величезна, росіянина можна заслати аж на край світу, не викидаючи поза державні межі. Так, росія величезна, голод, неосвіченість, злодійство, лицемірство, тиранія без кінця, і всі ці великі нещастя величезні, колосальні, грандіозні.

Наші царі перевищили царів єгипетських своєю схильністю до масивного, їхні піраміди високі й дуже міцні. Ваша Бастілія була ніщо в порівнянні з ними… Не бійтесь, побратими, в’язниця поетів, що люблять волю, батьківщину й народ, не така тісна, як інші місця ув’язнення, вона простора і її славне ім’я – росія”.

Також Леся Українка яскраво протиставила два різні світи українців та росіян у драмі “Бояриня”. У ній головна героїня, українка Оксана, вийшла заміж за українця Степана, який служив у царському дворі. Після одруження чоловік забрав її до московії. Відтоді й почалися страждання Оксани, яка картала себе за зраду своєї країни в тяжку добу Руїни.

У Лесі Українки завжди була чітка позиція щодо відносин між Україною та росією – між нами ніколи не може бути нічого спільного. Поетеса добре розуміла, що росіяни – імперці, і просто так вони не полишать українців. Адже прагнення імперії завжди в завоюванні нових територій. Зараз це для нас є очевидним, але, на жаль, не було очевидним для українців тоді”, – додав Сергій Романов.

ЯК ЛЕСЯ УКРАЇНКА РУЙНУВАЛА СТЕРЕОТИПИ ПРО УКРАЇНУ ТА ЇЇ ЛІТЕРАТУРУ

Поетеса перевернула уявлення про українську літературу як літературу про селян та кріпаків. Вона дала альтернативу українській літературі й показала, що серед українців є високоінтелектуальні люди із прогресивними ідеями, каже Сергій Романов.

Ще з дитинства Лесю Українку оточували різні дворянські родини, які обстоювали українську ідею. Серед них Михайло Драгоманов, Микола Лисенко, Михайло Старицький, Володимир Антонович тощо. Тож виховуючись у такому оточенні, письменниця бачила європейські цінності в українців”, – додав викладач.

Наприклад, у психологічній драмі “Блакитна троянда” поетеса писала про життя української інтелігенції, яка розмовляла українською мовою. Вона показала, що українці – це не тільки колоритні люди, які лише співають, танцюють і носять химерний одяг. Це й інтелектуали, які цікавляться ідеями світового рівня, вміють мислити та глибоко відчувати. У такий спосіб, Леся Українка хотіла наблизити нашу літературу до європейського рівня.

ЩОБ ЗДІЙСНИТИ МРІЮ, ТРЕБА НЕВТОМНО ПРАЦЮВАТИ

Коли лікарі сказали Лесі Українці покинути працю і жити санаторним життям через погіршення здоров’я, вона відмовилася. Адже, як казала поетеса, вона горіла працею. Можливо, і завдяки справі, яку любила понад усе, письменниця прожила вдвічі більше, ніж їй прогнозували лікарі.

Без праці неможливе досягнення мрії. Саме мрія була однією з визначальних тем поезії Лесі Українки:

“Мріє, не зрадь! Я так довго до тебе тужила,

Стільки безрадісних днів, стільки безсонних ночей.

А тепера я в тебе остатню надію вложила.

О, не згасни ти, світло безсонних очей!”

Поетеса розуміла, що якщо нічого не робити для досягнення мрії, то вона так і залишиться чимось нездійсненим. Тому пізніше поетеса воліє оперувати більш конкретними поняттями “мета” та “ідея”. А щоб мрія здійснилася, для цього треба працювати. Мрія без праці, без зусиль, самовіддачі, жертовності, наполегливості неможлива”, – узагальнив Сергій Романов.

ОПТИМІЗМ ЛЕСІ УКРАЇНКИ: ЯК НЕ ВТРАТИТИ ВІРУ В СЕБЕ

Попри довгу боротьбу з хворобою, вірші та твори Лесі Українки пронизані оптимізмом, переконана Марія Чашук. Відтак у 24 роки письменниця пише Михайлові Павлику листа від 2 (14) лютого 1895 року, зміст якого вражає пророчою візією майбутнього:

“Знаєте, я все ж таки трошки оптимістка, чи то скоріш прогресистка, і думаю, що світ іде не до гіршого, а до кращого, тільки – коли б він скоріше йшов, а то стільки сили й людей даремнісінько гине. А в нас, на Україні, ще багато мусить загинути марне (чи, може, так буде здаватись, що марне?), поки що-небудь людське вийде. І я і всі мої товариші, певне, роковані на марну згубу, та й нехай би, якби з того просвіток був комусь”.

Віршами Лесі Українки можна надихатися у важкі хвилини й зараз:

“… Так! Я буду крізь сльози сміятись,

Серед лиха співати пісні,

Без надії таки сподіватись,

Буду жити! Геть, думи сумні!” (вірш “Contra spem spero!” або “Без надії сподіваюсь!”)

У поезії “Скрізь плач, і стогін, і ридання…” поетеса переконана, що марно нарікати на долю. Від самих сліз кайдани лише заржавіють, а “самі ж ніколи не спадуть”:

“Нащо даремнії скорботи?

Назад нема нам воріття!

Берімось краще до роботи,

Змагаймось за нове життя!”

Про незламність поетеси йдеться й у вірші “Хто вам сказав, що я слабка…”

“Хто вам сказав, що я слабка,

що я корюся долі?

Хіба тремтить моя рука

чи пісня і думка кволі?”

Про важливість бути мужніми та стійкими поетеса писала й у вірші “Як дитиною бувало…”

“Що болить?” – мене питали,

Але я не признавалась –

Я була малою горда,

Щоб не плакать, я сміялась”.

Звісно, Леся мала сумніви щодо того, чи все вона робить правильно. Але її досвід показує, що попри осуд, сумніви й зовнішні обставини можна змінити свою долю і досягти успіху.

У Стуса є гарна метафора, яка добре описує поетесу, – це “самовипростування”. Коли протягом життя людина випростується, стає гордою, вільною та впевненою. Такою була Леся Українка”, – підсумував Сергій Романов.

Раніше “Нова українська школа” опублікувала тест, у якому зібрано 15 фактів про письменницю. Пройти тест про життя Лесі Українки пропонуємо за посиланням.

Ірина Троян, “Нова українська школа”

матеріал з сайту https://nus.org.ua/articles/do-dnya-narodzhennya-lesi-ukrayinky-yak-rujnuvala-stereotypy-pro-ukrayinu-shho-kazala-pro-rosiyu-ta-yaki-yiyi-slova-buly-prorochymy/


25 лютого - День Української Жінки!

Жінка- вона унікальна,

Тендітна як перша у світі роса,

Вона неповторна, тобою бажана,

Наповнена світлом, теплом як весна


Жінка для всього у світі початок,

З безмежним коханням дарує життя,

Жінка це щастя й любові нащадок,

Вона є творець усього майбуття.


У кожному віці вона особлива,

П’янка коли зріла, як янгол – дитя,

У кожному прояві вона вродлива,

В час радості й навіть у час каяття.


Вона як троянда, буває з шипами,

Але як дурманить її аромат,

Не поспішай її вабить словами,

У неї є загадка, пил і азарт.


Жінка – вона особлива,

Це книга в якої немає кінця,

Найкрасивіша коли щаслива,

Тоді вона муза для творів митця…


9 березня      День народження 

Тараса Григоровича Шевченко

Тарас Григорович Шевченко — визначна постать української історії. Він залишив по собі величезну творчу спадщину. А вірші, написані понад століття тому, актуальні й досі.

У березні Україна вшановує пам’ять визначного поета, художника та мислителя. Про день народження Тараса Шевченка — дату та цікаві факти — читай у матеріалі.

День народження Тараса Шевченка: що відомо

У 1814 році 9 березня народився Тарас Шевченко. Його ми знаємо як визначного поета, класика української літератури, мислителя та художника. У 2023 році весь світ відзначає 209-річчя від дня народження письменника.

Народився Тарас Григорович у селі Моринці на Черкащині в родині кріпаків.

Він рано осиротів та десять років свого життя провів у засланні. Грамоти вчився у дяка. Вже пізніше його друзі повернули поета з заслання. А наступного року він поїхав до Москви, потім до Петербурга.

У 1859 році приїхав в Україну, але перебував на рідній землі під наглядом поліції. Йому заборонили постійно проживати в Україні й зобов’язали переїхати до столиці.

Через заслання та хвороби поет передчасно помер 10 березня 1861 року.

Спочатку він був похований у Петербурзі, а у травні 1861 року прах перевезли на Чернечу (тепер Тарасову) гору поблизу Канева.

Факти про Тараса Григоровича Шевченка

Поезію Тараса Шевченка перекладено більш ніж ста мовами світу. Один із 300 кратерів Меркурія отримав ім’я Тараса Григоровича. Діаметр кратера Т. Г. Шевченко – 137 кілометрів. 1384 пам’ятники Кобзареві встановлено на території від Бразилії до Китаю. Більшість — 1256, розташовані на території України, майже півтори сотні розмістились у 35 країнах. Нині в Україні 164 населені пункти названі на честь Тараса Шевченка.

Український майстер Микола Сядристий створив найменшу у світі книжку "Кобзар", розміром трохи більше половини квадратного міліметра. Це майже у 19 разів менше від найменшої японської книги. Сторінки настільки тонкі, що перегортати їх можна лише кінчиком загостреного волоска. Зшито книгу павутинкою, а обкладинка зроблена з пелюстки безсмертника.

Надзвичайно талановитий український поет і художник, прозаїк і етнограф, вільно працювавший як українською, так і російською мовами, Тарас Григорович Шевченко, народився 9-го березня (за старим стилем 25-го лютого) 1814-го року в сім’ї кріпосного селянина, який мешкав у селі Моринці, Київської губернії, що нині є Черкаською областю. Не важко здогадатися, що за народженням він був таким же рабом, як і його батьки, які незабаром покинули його, залишивши цей світ на суд Божий.

Чи міг тоді хто передбачити, що ім’ям цього хлопчиська колись стануть називати деякі кораблі, друкувати його зображення на державних грошових купюрах, поштових марках, ставити йому розкішні пам’ятники і численні меморіальні таблички, випускати на його честь ювілейні монети і засновувати всілякі премії? Але так вже влаштований цей грішний світ ...

Про його біографію написано немало і ми не будемо повторюватися про це. Зауважимо лише, що за своє коротке життя, а прожив він чимало, 47 років і один день, Шевченко сповна наситився стражданнями, серед яких були і результати власних помилок, але він не міг не жадати того, до чого прагнемо всі ми - життя і свобода, самореалізація і благополуччя, мир і повага, прості людські цінності. Його творчість це його душа, в ньому він був чесний і добрий, ярий і нескінченно багатий. З Днем народження Тараса Григоровича Шевченка!


10 березня – День Державного Гімну України

10 березня в Україні відзначається День Державного Гімну, святкування якого затвердив Кабінет Міністрів України на засіданні 07 грудня минулого року.

Державний Гімн України – один з головних державних символів України поряд із прапором і гербом. Його офіційна музична редакція була ухвалена Верховною Радою 15 січня 1992 року, а текст гімну затверджено Законом України «Про Державний Гімн України» 6 березня 2003 року.

10 березня для Дня Державного гімну був обраний як день, в який вперше прозвучав твір композитора Михайла Вербицького на слова поета Павла Чубинського «Ще не вмерла Україна» в 1865 році в Перемишлі (Польща). Ним завершили концерт, присвячений пам’яті Тараса Шевченка. Того ж року вірш уже був надрукований разом із нотами. Твір у виконанні українського оперного співака-тенора Модеста Менцинського був записаний на платівку в Кельнському відділенні «Грамофона» у жовтні 1910 р. 

Зараз, коли нові герої воюють за територіальну цілісність нашої країни, гімн має особливе значення для всіх і є тою духовною ланкою, що єднає нас із попередніми поколіннями борців за свободу.

Гімн УКраїни.pptx

«Редан» серед молоді: ІПСО росії з використанням підлітків 

В Україні шириться рух масових бійок «Редан», що походить із рф: поліція застерігає батьків і підлітків.

Флешмоб, організований спецслужбами росії, докотився до України. У різних містах днями було затримано групи підлітків, які організувалися, щоб бити представників інших субкультур.

Появу агресивної субкультури пов'язують із японським аніме-серіалом «Hunter x Hunter», у якому є бандитське угрупування під назвою «Геней Рьодан», символом якого був павук і цифра 4. Також «редани» можуть носити картаті штани, надають перевагу чорному одягу.

На початку ідея, ймовірно, була така, щоб прокачати настрої всередині росії, організувавши протистояння. Підлітки збираються великими групами в громадських місцях і влаштовують бійки, найчастіше з «офніками» (сучасна назва гопників і хуліганів), «скінхедами» та мігрантами. Але через те, що у підлітків досі присутня комунікація, незважаючи на війну, через чати у Steam, Discord тощо, акція вийшла з-під контролю і почала ширитися далі.

Підлітки виходять на вулицю, щоб бити тих, хто «не так» одягнутий чи має зачіску, що «не відповідає нормам». Утім, підлітки себе кримінальною групою не вважають і заявляють, що вони «не пригнічують людей через їхню релігію чи національність».

Так, учора, 27 лютого, підлітки, які планували масову бійку в рамках запущеного з рф флешмобу, зібралися на площі Конституції в Харкові, де і були затримані правоохоронцями. Загалом в поліцію було доставлено 257 осіб, переважно неповнолітніх.

Про повідомляє відділ комунікацій Головного управління Національної поліції України в Харківській області.

Звертаюся до всіх дорослих. Будьте уважні з вашими дітьми, підтримуйте з ними постійний зв'язок, допомагайте їм розібратися в тому, що відбувається, де добро, а де зло. Війна триває не тільки на полі бою. Ворог хоче знищити нашу країну і використовує наших із вами дітей для досягнення своїх кровожерливих цілей. Тільки разом ми зможемо зупинити це, — наголошує начальник облуправління поліції Володимир Тимошко.

Він уточнив, що за задумом ФСБ недодержави росії, яка шляхом маніпулювання та обману «зібрала» в групи всіх цих людей, вони повинні були вчинити масову бійку в центрі міста, щоб ТВ московії могло посмакувати з цього. У багатьох підлітків під час затримання було вилучено балончики з газом, ножі та кастети.

Окрім того, в Україні почастішали випадки самогубств серед підлітків. Так, лише у Києві зафіксували три випадки, коли неповнолітні вкоротили собі віку. Двом дівчаткам було по 13 років, і обидві вони випали з балконів багатоповерхівок. Ще одна 15-річна дівчинка стрибнула з балкона 16-го поверху.

Розслідування цих випадків триває. Рідні однієї з дівчат кажуть, що до самогубства дитини призвела «група смерті Синій кит».

В Україні жертвами таких груп став вже не один підліток. Учасники подібних спільнот планомірно готують власну смерть під керівництвом куратора. Він надсилає їм завдання для виконання, останнім із яких є самогубство. Куратори таких груп здебільшого самі виходять на дітей, починають із ними розмову, запрошують до гри і потім підштовхують до самогубства.

Якщо ж підлітки відмовляються скоювати самогубство, їх починають шантажувати. Їм телефонують із погрозами, говорять, що знають, де вони живуть завдяки ІР-адресі, і самі прийдуть, щоб вчинити над ними розправу.

Провокування масових бійок серед молоді та підлітків — це спроба російських пропагандистів провести чергову інформаційно-психологічну операцію (ІПСО — прим. ред.) і використати дітей для дестабілізації внутрішньої ситуації в Україні.

Тож вкотре закликаємо батьків спілкуватися із дітьми, звертати увагу на їхню поведінку, коло спілкування і способи проведення дозвілля. Якщо батьки не вкладатимуться в розвиток власних дітей, цим неодмінно займеться хтось інший. Це війна за майбутнє.

Масове поширення ворожого ІПСО серед української молоді відбулося зовсім не від того, що дітям немає чим зайнятися або через самоосвіту чи дистанційне навчання підлітків.

Тому що це яскравий приклад позиції в сім'ї. Вони поводяться, ніби війна десь там, далеко... А тут вже все тихо, спокійно і можна далі яскраво та безтурботно жити. Війна в головах цих людей вже закінчена. Але держава починається з родини. З дітьми потрібно розмовляти та пояснювати наслідки. Свідоме батьківство полягає не тільки у відслідковуванні, чи дитина «поїла і в шапці», громадяни виховуються насамперед батьками.

Нагадаємо, після повномасштабного вторгнення країни-терористки московії в українському суспільстві зафіксовано зростання несприйняття всього російського. За рік повномасштабної війни українці почали менше використовувати російську мову та відвідувати церкву московського патріархату. Так, частка україномовних громадян зросла з 46% у лютому 2022 року до 62% у січні 2023 року, а частка російськомовних зменшилася з 26% до 13%.

14 березня    День українського добровольця

День українського добровольця – свято на честь українських добровольців. Вони були першими, хто став на захист держави, коли ворог прийшов на нашу землю. Українські добровольці – це символ героїзму, патріотизму та відваги.

17 січня 2017 р. Верховною Радою України з метою вшанування мужності та героїзму захисників незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, сприяння подальшому зміцненню патріотичного духу в суспільстві, посиленню суспільної уваги та турботи до учасників добровольчих формувань та на підтримку ініціативи громадськості було прийнято постанову «Про встановлення Дня українського добровольця». Вирішено відзначати його в Україні 14 березня. Ця дата вибрана не випадково: саме в цей день 2014 р. перші 500 бійців-добровольців Самооборони Майдану прибули на полігон Нові Петрівці, що під Києвом, для формування першого добровольчого батальйону, з якого згодом був сформований 1 БОП НГУ – батальйон оперативного призначення Національної гвардії України ім. Кульчицького. 

Завжди, у найважчі часи нашої історії, знаходилися відважні, які добровільно брали зброю до рук і ставали на захист своєї Батьківщини. Нині добровольцем став увесь Український народ: ті, хто прийшов до центрів комплектування та поповнив ряди Збройних Сил України; ті, хто став до лав територіальної оборони; ті, хто всіляко допомагає захисникам і готовий стати до їхніх лав завтра.

Дата на пошанування українських добровольців – 14 березня – обрана не випадково. Саме в цей день у 2014 році на тренувальну базу в Нових Петрівцях з Майдану Незалежності вирушили перші 500 бійців-добровольців Самооборони Майдану для формування першого добровольчого батальйону. Чоловіки й жінки самоорганізувалися та вирушили на схід України – на захист нашої держави та її суверенітету.

Внесок добровольчих формувань у захист незалежності України під час збройної агресії РФ на сході нашої держави у 2014 році важко переоцінити. Тоді, у 2014 році, добровольчі батальйони дали змогу провести мобілізацію, відтак по суті врятували Українську державність від загибелі.

Наприклад, в обороні Донецького аеропорту поряд із підрозділами збройних сил України, брали участь і бійці Добровольчого українського корпусу (ДУК), батальйону ОУН та інші.

Загалом у боях 2014–2015 років російсько-української війни на сході України брали участь майже 40 добровольчих батальйонів. Вони були першими, хто став на захист держави в умовах збройної агресії. Переважна більшість із них згодом перетворилася на військові частини силових структур.

24 лютого 2022 року Росія розпочала широкомасштабне військове вторгнення на територію України. Країна-агресор із перших днів завдає ударів по цивільному населенню та інфраструктурі.

Відповіддю на вторгнення став, зокрема, масштабний добровольчий рух. З перших годин вторгнення сотні тисяч українців добровільно стали на захист Батьківщини, вступаючи до лав Збройних Сил України та територіальної оборони. Десятки тисяч для цього повернулися з-за кордону. Серед тих, хто добровільно взяв у руки зброю, – відомі спортсмени, зірки, люди різних професій.

До українських добровольців, які зголосилися захищати свою державу, доєдналися іноземці. Українська держава закликала їх спільно боротися за мир і демократію у Європі та всьому світі.

Нині добровольцем став увесь Український народ. Наша готовність добровільно стати на захист України є вирішальною запорукою нашої перемоги. 

19 березня - День народження Ліни Костенко

19 березня – День народження нашої легендарної Ліни Костенко, великої поетеси й однієї з найвідоміших українських жінок.

Ліну Костенко називають символом гідності і волелюбства нашого народу. Вона — одна з тих митців, хто не втратив людської гідності в часи переслідувань, її  творчість вражає геніальністю.

Як відомо, народилася вона 19 березня 1930 року в місті Ржищеві на Київщині, є лауреатом Державної премії імені Тараса Шевченка за роман у віршах «Маруся Чурай» та багатьох інших  літературних нагород. Письменниця усім своїм життям і творчістю засвідчує несхитну мужність, палку любов до України.

Видатна  письменниця-шістдесятниця підтримує краян, після повномасштабного вторгнення Росії на територію України своїм гнівним словом. Як і раніше, вона наснажує дух наших захисників ЗСУ та нескореного народу своєю найсильнішою зброєю – патріотичним, гнівним словом. ЇЇ ім'я стало символом безумовної справжності.

Тож побажаймо НАШІЙ ЛІНІ, як часто називають геніальну письменницю сучасності, міцного здоров’я та довгих років життя під мирним небом України!

20 березня - Всесвітній день Землі і День весняного рівнодення 

День Землі - історія свята

Дату Дня Землі вибрали і затвердили у 1971 році в Організації Об'єднаних Націй. Свято було вирішено проводити в день весняного рівнодення - у цей час змінюється біологічний ритм планети, і вона переходить на новий виток розвитку. Про це написано і в зверненні ООН: 

День Землі - це спеціальний час, який призначений, щоб привернути увагу всіх людей до усвідомлення планети Земля як їхнього спільного дому, відчути нашу всеземну спільність і взаємну залежність один від одного.

Свій початок День Землі бере з 1840-х років - тоді відомий американський громадський діяч Джон Мортон розгорнув велику кампанію по посадці дерев і кущів. У 1872 році він запропонував започаткувати День дерева, який відразу ж став дуже популярний - тоді протягом одного дня жителі штату висадили близько мільйона дерев. Починаючи з 1970 року сенс свята став ширшим і у нього з'явилася нова назва - День Землі, який ООН офіційно і визнала в 1971 році.

Що прийнято робити в День Землі

У Дня Землі 20 березня - миротворча і гуманістична місія, тоді як у свята 22 квітня - екологічна. 20 березня по всьому світу проходять екологічні та миротворчі акції. Антропогенний вплив людини і війни завдають великої шкоди планеті, яку вона не може сама подолати. Тому День Землі 20 березня має особливе значення сьогодні, коли наше життя нищить отрута війни.

За традицією, що склалася в День Землі в більшості країн прийнято протягом однієї хвилини дзвонити в Дзвін Миру - символ мирного життя і дружби всіх народів. Дзвін закликає задуматися, як зберегти планету і життя на ній. Головний Дзвін Миру, відлитий з монет з 60 країн світу, встановлений в Японії, на горі Футагамі. 

У 2020 році в Україні оголосили про меморіальний проект - створення чотирьох дзвонів - Пам'яті, Перемоги, Миру та Єдності. Два з них - Дзвін Миру та Дзвін Єдності - запланували встановити у Донецьку і Сімферополі. У момент, коли в Україні настане мир, ми одночасно почуємо усі чотири. 


22 БЕРЕЗНЯ   ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ВОДНИХ РЕСУРСІВ (МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ВОДИ)

Всесвітній день води бере свій початок від Конференції з довкілля та розвитку, що мала місце у 1992 році в Ріо-де-Жанейро. Основною причиною святкування цього дня є швидке зменшення запасів питної води. Генеральна асамблея ООН оголосила 22 березня Всесвітнім днем водних ресурсів. Метою проведення цього Дня є підвищення рівня обізнаності про значення і важливість води для продовження життя на Землі, а також про те, як раціональне використання водних ресурсів сприяє підвищенню рівня економіки і соціального добробуту. З 1993 року офіційно на всій планеті стали святкувати Всесвітній день води. Цього дня організації із захисту довкілля звертається до всіх держав, що існують на планеті, із закликом приділяти більше уваги захисту водних ресурсів планети і проводити конкретні дії на національних рівнях. У червні 1999 року на ІІІ Конференції міністри екології і охорони здоров’я 35 європейських країн, у тому числі й України, підписали Протокол про проблеми води і здоров’я, зобов’язавшись оберігати своїх громадян від захворювань, пов’язаних із забрудненням води, захищати водні ресурси, створювати системи усунення небезпечних ситуацій. 

24 березня – Всесвітній день боротьби з туберкульозом

Ця дата обрана не випадково, адже в цей день у 1882 році Роберт Кох оголосив про виявлення бактерії, що спричиняє захворювання. Відтоді було відкрито шлях до діагностики та лікування від туберкульозу. До цього дня на Хмельниччині оголошено місячник боротьби з туберкульозом. Його девіз цьогоріч – “Переможемо ворога і туберкульоз!”.

Метою місячника є підвищення рівня обізнаності людей про симптоми хвороби, методи виявлення та своєчасне звернення до лікаря.

Туберкульоз – звичайна хвороба, і люди, які живуть із таким діагнозом, не складають небезпеки для оточення та в побуті, якщо дотримуються вимог інфекційного контролю. Ці правила знає кожний пацієнт, тому з перших днів лікування вони можуть перебувати вдома. Після двох тижнів протитуберкульозної терапії, хворий не виділяє збудника хвороби.

Як запобігти інфікуванню? Дотримуватися правил особистої гігієни, якщо їздите у громадському транспорті чи працюєте у закритих людних приміщеннях, які не провітрюються. Вдома частіше робіть вологе прибирання. Збудник хвороби – паличка Коха – надзвичайно витривала.  Ця злощасна бактерія таки зуміла вижити у природі мільйони літ тому. А коли хвороба задавнена і нечутлива до традиційних препаратів, ускладнено й процес вилікування таких пацієнтів, зменшується їх шанс на повноцінне одужання.

Вкрай важливо пам’ятати головне правило: якщо занедужали (тривалий кашель, температура, нічний піт, схуднення без причини, втома) – не зволікайте з візитом до лікаря. Звертайтеся до будь-якого найближчого медзакладу. Якщо лікар запідозрить хворобу, вас скерують до профільного фтизіопульмонологічного центру. У нас є найсучасніше цифрове обладнання, що може за лічені години встановити збудник інфекції та чутливі до нього антибіотики.

Ефективна профілактика туберкульозу – вакцинація БЦЖ. Тому ще в пологових будинках, на 3-й день, немовлятам проводять щеплення проти цієї інфекції. Методами його раннього виявлення залишаються туберкулінодіагностика (проба Манту) серед дітей до 14 років, дорослим слід регулярно проходити флюорографію.

І головне пам’ятайте – туберкульоз  виліковний за умови його раннього виявлення і своєчасно розпочатого лікування , яке за жодних обставин не можна переривати. Бережіть здоров’я і життя! Разом ми переможемо і ворога, і туберкульоз!

Довідково:

Упродовж 2022 року у Хмельницькому обласному  фтизіопульмонологічному медичному центрі взято на облік з діагнозом туберкульоз 350 хворих, що на 24 особи більше ніж у 2021 році (ріст на 7%).  Показник захворюваності по Україні зріс на 2,5%. Серед захворівших 31 військовий та 15 внутрішньо переміщених осіб. Також на сьогодні, з приводу туберкульозу, лікується 14 осіб, серед яких дві дитини до 3-х років, одна дитина – з діагнозом туберкульоз/СНІД.

 26 березня День Національної гвардії України

Щороку наприкінці березня всіх українських нацгвардійців вітають їхні рідні, друзі та колеги. День Національної гвардії України відзначається 26 березня, в колишній День МВС України. Професія нацгвардійців дуже важка і відповідальна, особливо у воєнний час. В обов'язки Нацгвардії входить:

Без нацгвардійців наше життя у воєнний час було б набагато небезпечнішим. Тому в цей день варто привітати всіх службовців Національної гвардії України і подякувати їм за нелегку працю.

День Національної гвардії України - історія свята

Національна гвардія України як окрема силова структура існувала з 1991 по 2000 рік. У 2014 році після початку військової агресії РФ проти України Нацгвардію відновили як військове формування на базі МВС України. Набір до Національної гвардії був виключно добровільним.

День Національної гвардії як свято було засновано Петром Порошенком 18 березня 2015 року. Датою свята було вибрано 26 березня, в який раніше відзначали День МВС.

Щира вдячність вам, Національна гвардія України, за вашу нелегку службу, особливо тим службовцям, хто зустрічає професійне свято на бойовій варті. Бажаємо вам всіляких успіхів і досягнень в почесній справі служіння Україні. Зичемо усім гвардійцям, їхнім рідним і близьким міцного здоров’я, щастя, миру і добра! 

27 березня – Міжнародний день театру

Театр – це фабрика емоцій. З цієї фразою важко сперечатися. Адже кожен, хто хоча б раз був на виставі, байдужим до цього виду мистецтва не залишиться. Когось дійство на сцені вражає до глибини душі, а гра акторів змушує плакати чи сміятися, когось дивуватися, аплодувати, вимовляти такі любі кожному акторові слова: «браво», «на біс».

Міжнародний день театру відзначається щорічно з 1962 року. Засноване свято у Відні на IX конгресі Міжнародного інституту театру (MIT) при ЮНЕСКО. Діяльність MIT, згідно статуту, має бути спрямована на «зміцнення миру і дружби між народами, на розширення творчої співпраці всіх діячів світу».

Перші театри з’явились в Греції, згодом в Китаї, Індії, а в X столітті в Європі. Слово «театр» походить від грецького «theatron», і означає місце для видовищ, а також місце, призначене для показу драматичних творів мистецтва перед публікою.

У давній Греції театр став формуватися як мистецтво, встановлювалися чіткі визначення трагедії і комедії, а також інших театральних форм. В Україні театральне мистецтво бере початок з глибокої давнини, з прояву в народних іграх, танцях, піснях і обрядах.

Перший український стаціонарний театр відкрито у Львові в 1795 р., а за 24 роки з’явилася перша українська п’єса – «Наталка-Полтавка» Івана Котляревського. У Києві перший стаціонарний театр з’явився у 1806 р., в Одесі — 1809, в Полтаві — 1810.

XIX ст. ознаменувалося появою драматичних творів Івана Котляревського, Григорія Квітки-Основ’яненка, Тараса Шевченка. Українське акторське мистецтво поряд з театром набули виразних суспільно-громадських функцій, що сприяло піднесенню національної свідомості народу.

Підвалини саме українського театру заклав Марко Кропивницький, який створив «Театр корифеїв» — професійну театральну трупу. Він сам шукав і вчив своїх акторів: М. Заньковецьку, П. Саксаганського, М. Садовського, Г. Затиркевич-Карпинську. Репертуар не був особливо широким («Наталка Полтавка», «Москаль-чарівник» Івана Котляревського, «Сватання на Гончарівці», «Шельменко-денщик» Григорія Квітки-Основ’яненка, «Назар Стодоля» Тараса Шевченка). Бракувало нових творів, в яких би відчувався подих сучасності. Їхніми авторами стали Марко Кропивницький, Михайло Старицький, Іван Карпенко-Карий, що одночасно були драматургами, режисерами і акторами.

В Україні з нагоди Міжнародного дня театру проводяться театральні фестивалі, артисти отримують нагороди та державні звання, а глядачі відвідують прем’єри вистав. Тож чи слухаємо ми оперу, чи насолоджуємося майстерністю і грацією артистів балету або з душевним трепетом стежимо за грою драматичних акторів, – ми завжди відчуваємо особливу атмосферу свята.

Традиційно цей день проходить під девізом «Театри як засіб взаєморозуміння та зміцнення миру між народами». День театру — це свято всіх працівників театру, а не тільки акторів, адже «театр починається з вішалки». Тут немає другорядних професій, тому цей день відзначають також режисери-постановники, продюсери, звукоінженери, сценаристи, світлотехніки, гардеробники та білетери.

Творці театрального мистецтва своє професійне свято за традицією відзначають безпосередньо на сцені. Актори у всьому світі дають свої найкращі спектаклі, влаштовують благодійні виступи і під час поклону із задоволенням приймають гучні аплодисменти та подарунки від глядачів. Крім виступів у театрі, традиційно влаштовують яскраві фестивалі, карнавали і концерти.

– Батьківщиною театрів заведено вважати Стародавню Грецію.

– Арена ді Верона в Італії працює з 30 року до нашої ери. Він являє собою амфітеатр, в якому можуть розміститися 16 тисяч глядачів. В сучасний час він продовжує свою роботи, проте сезонно, коли Італію відвідують імениті виконавці.

– В австрійському місті Філа знаходиться найменший театр у світі. Він вміщує всього 8 осіб, а його сцена має розміри 1,3 метра на 1,3 метра.

– У японському театрі костюми і маски, які носять актори, передаються з покоління в покоління. Самі ж сюжети наповнені розповідями про самураїв.

– Театр Мінак просто неба у Корнуолі відомий у всьому світі. Головною декорацією, на тлі якої проходять спектаклі, є мальовничий простір Атлантичного океану. А першою виставою у 1932 році на сцені театру стала «Буря» Шекспіра.

– У стародавні та середні століття жінкам не дозволялося бути актрисами театру, а всі жіночі ролі виконували чоловіки, переодягнені в жінок. В античні часи жінкам заборонялося навіть відвідувати театр.

– Місто Брегенц в Австрії щорічно на фестивалі опери приймає трупи оперних театрів усього світу. Головна прикраса цього фестивалю – велика плаваюча сцена з грандіозними декораціями, які постійно змінюються.

– Сучасні серіальні фільми – не винахід нашого часу. У давнину на Сицилії ставилися вистави, які тривали по року. Щовечора глядачі збиралися в театрі, щоб подивитися продовження.

– Театр, який місцеві жителі ласкаво називають «яйце», побудували за проєктом французького архітектора Поля Андрьо та заходиться в Пекіні. Перша вистава відбулася у 2007 р. Три головні зали театру можуть вмістити 6,5 тисяч глядачів. Він також є головною сценою знаменитої пекінської опери.

Багато століть театральне мистецтво не втрачає своєї популярності, а навпаки – розвивається і дарує глядачу радість. Театр має виняткове етичне і художнє значення, несе в суспільство ідеї гуманізму і добра, сприяє формуванню естетичного смаку та розширенню кругозору.

Корисні посилання:

Всесвітній день театру.

URL: https://www.bsmu.edu.ua/blog/vsesvitnij-den-teatru/

Міжнародний день театру.

URL: https://www.work.ua/holidays/theater-day/

Міжнародний день театру.

URL: https://nubip.edu.ua/node/73750

Міжнародний день театру.

URL: https://www.youtube.com/watch?v=8xcMR849D-A

27 березня — Міжнародний день театру.

URL: http://lib.idgu.edu.ua/den-teatru/

Матеріали з сайту https://znayshov.com/News/Details/27_bereznia_mizhnarodnyi_den_teatru

1 квітня  Міжнародний день птахів

Міжнародний день птахів проходить щороку в рамках програми ЮНЕСКО «Людина і біосфера» і не випадково його відзначають саме в квітні. 1 квітня 1906 року була підписана Міжнародна конвенція з охорони птахів. День птахів – це не лише річниця Конвенції, а й час повернення пернатих з вирію. Вперше цей день як масове дитяче свято стали проводити в Сполучених Штатах Америки. Організатором був вчитель з містечка в штаті Пенсільванія. Незабаром його підтримала одна з популярних газет «Пітсбурзька телеграфна хроніка», що почала популяризацію Дня птахів.

Святкування Міжнародного дня птахів зараз актуально, як ніколи. Кількість зниклих видів обчислюється сотнями, а повне знищення птахів може спричинити за собою непередбачувані наслідки для людства. З часу запровадження Дня птахів список пернатих, що зникають, стрімко  поповнюється – на Землі вже зникло понад 160 їх видів і підвидів. У  Європі під загрозою зникнення понад 50% птахів. В Україні налічується  близько 360 видів. 87 видів з них занесені до Червоної книги України.

За традицією минулих років, в цей час в очікуванні пернатих розвішуються шпаківні, синичники, гоголятники та інші «пташині будиночки».

В якійсь мірі це є і неофіційним святом орнітологів. Адже кому, як не їм знати особливості птахів і їх потребу в нашій про них турботі. Також цей День є хорошим приводом, щоб привернути увагу громадськості до вивчення і збереження птахів, а також поширенню наукових знань про них. Хто краще знає птахів, ніж орнітолог? Деякі видання та громадськість виступили з ініціативою відзначати професійне свято орнітологів в цей день. 

Неоціненну користь приносять птахи людині. Вчені підрахували, що на ділянці 1 км2 птахи знищують не менше ніж 25 кг комах. До того ж вони є досить спритними і діяльними. Пара синиць може «обробити» за день близько 40 яблунь, збираючи з них шкідників. Але птахи знищують комах вибірково.

Птахи знищують не лише шкідливих комах, а й багато шкідливих гризунів, які часто завдають значних збитків урожаю сільськогосподарських культур. Варто зазначити, що сови та більшість денних хижих птахів з’їдають величезну кількість мишей-полівок та інших гризунів.

      Птахи також сприяють поширенню дерев та кущів. Наприклад, сойка живиться не лише комахами та гризунами, восени вона збирає про запас жолуді, розносячи їх по лісу, ховаючи біля пнів, під листям та в інших місцях. Багато птахів восени та взимку живляться переважно ягодами горобини, калини, терену, малини, бузини, насіння яких вони переносять на значні відстані.

Крім цього, птахи створюють необхідний ланцюг у ряді живих істот, забезпечують рівновагу в боротьбі за існування у тваринному світі.

Турбота про птахів – це не тільки екологічна проблема. Адже птахи – це частинка нашого життя, нашої культури, більше того – нашого світогляду та нашого світовідчуття. 

4 квітня - Міжнародний день просвіти з питань мінної небезпеки  

Сьогодні, 4 квітня, світ відзначає Міжнародний день просвіти з питань мінної небезпеки та допомоги у розмінуванні. Через активні бойові дії у різних частинах України, зростають загрози від вибухонебезпечних предметів для життя населення (мін, боєприпасів різного типу, їхніх уламків, розтяжок, та інш). Шкода, яку можуть завдати ці предмети, непоправна. Тому дуже важливо навчити дітей правил безпечної поведінки у разі виявлення небезпечного предмету.

 Саме тому для дітей молодшого віку ми записали відеозаняття, яке у легкій та розважальній формі допоможе вам вберегти їх від небезпеки. У занятті розповідається, що ж таке “мінна небезпека”, пояснюються головні правила поведінки. А тематичний мультик та загадки з ілюстраціями допоможуть дошкільнятам якнайкраще запам’ятати життєво важливу інформацію.


Мінна небезпека для дітей

4 квітня, у Міжнародний день просвіти з питань мінної небезпеки, пройде радіодиктант для дітей молодшої та середньої школи з безпечної поведінки з мінами та нерозірваними боєприпасами. Диктант звучатиме голосом Пса Патрона із популярного мультфільму.


Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ), Міністерство освіти та науки (МОН), Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС), Українське радіо та Центр з протимінної діяльності об'єдналися, щоб провести диктант “Спільно до безпеки”.


Диктант звучатиме на хвилях Українського Радіо 4 квітня о 15:00. Допомагатиме з прочитанням тексту Михайло Карпань — актор, що озвучує Пса Патрона в однойменному мультфільмі. А перед диктантом, о 14:40, в ефірі Українського Радіо говоритимемо з представником ДСНС про забруднення України мінами і вибухонебезпечними предметами та про важливість навчання дітей правил безпечної поведінки.


Щоб написати диктант та дізнатися правила, що рятують життя:

🔹 слухайте прямий ефір на Українському радіо на FM-частоті вашого міста, на сайті Українського Радіо, у мобільному застосунку suspilne.radio або у додатку "Дія"

🔹 увімкніть пряму трансляцію онлайн

- YouTubе ЮНІСЕФ: bit.ly/40jD1Tz

- Facebook ЮНІСЕФ: bit.ly/3lQWZ99

- або на YouTube/Facebook сторінках, ДСНС, Українського Радіо чи Facebook сторінках Центру протимінної діяльності, Міністерства освіти і науки

🔹 прийдіть у Спільно Точку у вашому місті завчасно та зареєструйтеся на диктант.


Знімайте фото та відео, як ваші діти пишуть диктант, і публікуйте в соцмережах з хештегом #СпільноДиктант.


Перевірити правильність написання диктанту  можна буде за дві години після його завершення у соціальних мережах та на офіційних сайтах ЮНІСЕФ, ДСНС та Українського Радіо. 

15 квітня  День довкілля

День довкілля - Свято встановлено в Україні «…на підтримку ініціативи Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України і громадських природоохоронних організацій, з метою розвитку діяльності, започаткованої Всеукраїнською акцією "Дерево — Життя" та іншими громадськими ініціативами…» згідно з Указом Президента України «Про День довкілля» від 6 серпня 1998 року № 855/98. Відзначається щорічно в третю суботу квітня. 

Головна мета цього свята - підвищення рівня свідомості громадян у питаннях, що стосуються збереження та безпеки навколишнього середовища.

20 квітня у світі відзначають День вдячності волонтерам


Для нас, українців, це справді велике свято! Волонтери України особливі, знайдуть що завгодно, де завгодно, у будь яку пору року, у хурделицю чи спеку. Ви – справжні супергерої!

Сьогодні завдяки вашій нелегкій праці безліч людей отримують необхідну допомогу під обстрілами, у прифронтових зонах чи тимчасово окупованих містах.

Ви допомагаєте вимушено переміщеним особам, ви піклуєтеся про тварин, ви рятуєте людські життя. Нам відомі випадки, коли рятуючи інших ваші колеги втрачали власні життя.

Дякуємо вам за ваш неоціненний внесок у справу наближення нашої перемоги, за ваше надійне плече й у мирні часи! Бережіть себе!

Слава нашим Волонтерам!
Слава Україні

день вдячності волонтерам.mp4

22 квітня – Міжнародний день Землі


У цей день світ відзначає Міжнародний день Землі 

Це день, коли людство зосереджує увагу на гострих проблемах навколишнього середовища та вживає заходів для їх вирішення. По всьому світу люди висаджують дерева, прибирають парки, сквери та водойми.

Для України сьогодні як ніколи актуальними є питання миру, захисту своєї землі, своїх людей та довкілля, що страждають від російських окупантів.

Ми обов’язково збережемо наш дім, виженемо з нього ворога та почнемо відновлювати багату українську природу.


26 квітня – День пам’яті Чорнобильської трагедії


8-9 травня День пам’яті та примирення. День Перемоги над нацизмом у Другій світовій війні.



Мирна Україна очами дітей.

"Я намалюю все, простими речами,

Про те, що турбує мене вечорами,

Про те , як в думках я малюю картину,

Якою я бачу свою Україну!" 

Україна 9 травня відзначатиме День Європи


Відзавтра щороку 9 травня спільно з державами Європейського Союзу Україна відзначатиме День Європи.

Відповідний указ підписав президент України Володимир Зеленський у понеділок, 8 травня.

Відтак День Перемоги 9 травня має бути скасований, він переїде на 8 травня під іншою назвою.

Президент вніс у Верховну Раду законопроєкт, яким пропонується встановити 8 травня Днем пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939–1945 років.

“8 травня Україна та вільний світ згадують про шість страшних років в історії людства. З 1939-го по 1945-й… Роки, які забрали життя мільйонів людей, зокрема 8 мільйонів українців. Роки окупації та звірств, кровопролитних боїв, бомбардувань, блокад і масових страт, Голокосту. Усього зла, яке нацизм приніс світу, приніс на нашу землю.

Різні народи в єдності, у союзництві у складі антигітлерівської коаліції протистояли злу. Народи Європи й Америки… Азія, Австралія, Африка – кожен має власну історію боротьби в тій війні, але спільну історію перемоги”, – сказав президент Володимир Зеленський.

У зверненні він зазначив, що саме 8 травня велич перемоги над нацизмом згадує більшість народів світу. Саме 8 травня 1945 року набрав чинності акт про беззастережну капітуляцію Вермахту. І саме 8 травня світ вшановує пам’ять усіх, чиї життя були забрані тією війною.

“Це чиста історія, без ідеологічних домішок. І це – історія нашого народу, наших союзників, усього вільного світу. Сьогодні ми повертаємо її нашій державі.

Сьогодні я подаю до Верховної Ради України законопроект, яким пропонується встановити 8 травня Днем пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939–1945 років”, – заявив Зеленський.

У 2015 році президент Петро Порошенко своїм указом встановив 8 травня як День пам’яті та примирення, а Днем перемоги над нацизмом у Другій світовій війні залишалося 9 травня.
День Європи в Україні досі відзначали в третю суботу травня.

“Усвідомлюючи європейську ідентичність Українського народу, з метою зміцнення єдності народів Європи, забезпечення миру, безпеки й стабільності на Європейському континенті, засвідчуючи відданість ідеалам та цінностям демократії, підтримуючи ініціативи молодіжних та інших громадських об’єднань, постановляю установити в Україні День Європи, який відзначати щороку 9 травня спільно з державами Європейського Союзу”, – йдеться в указі президента Зеленського.

У зверненні глава держави також прокоментував свій указ.

“Зараз, як і 80 років тому, Україна б’ється проти тотального зла. Зараз, як і 80 років тому, Україна б’ється за майбутнє – і своє, і всієї Європи, усього вільного світу. Зараз, як і 80 років тому, ми спираємося на спільну силу вільних народів і знаємо, що разом із ними завжди будемо частиною вільної Європи, яка не підкориться злу. І разом з усією вільною Європою 9 травня в Україні будемо відзначати День Європи. Європи об’єднаної, в основі якої має бути й буде мир. Європи нашої, частиною якої Україна завжди була, є й буде. Сьогодні я підписав відповідний указ, і щороку відзавтра, 9 травня, ми будемо вшановувати нашу історичну єдність – єдність усіх європейців, які знищили нацизм і переможуть рашизм”, – сказав президент.

14 травня День матері

Мама - найважливіша людина в нашому житті, яка завжди підтримає і любитиме свою дитину. Щороку в середині травня українці відзначають День матері, щоб подякувати мамі за все та порадувати її теплим побажанням. Цього дня обов'язково варто зайти до неї у гості з подарунком чи принаймні привітати по телефону. 

День матері в Україні - дата та історія свята

В Україні та в більшості країн планети свято мам святкується у другу неділю травня. 2023 року День матері відзначається 14 травня.

Встановити це свято запропонувала американка Анна Джервіс 1908 року. Цьому передувала трагічна подія - померла її мати. Джервіс захотіла, щоб усі діти планети щорічно вшановували своїх мам і дякували їм. Вона довго писала листи з пропозицією визнати свято і досягла свого. 1910 року штат Вірджинія перший визнав День Матері як офіційне свято. Згодом свято стало популярним у всьому світі.


18 травня День вишиванки

Вишиванка - це не лише особливий елемент святкового національного одягу, але й важлива частина культури українського народу. А тому знати про існування такої події як День вишиванки повинен кожен українець. 

Історія появи Дня вишиванки

Свято вишиванки насправді не таке старе, яким може здатися. 15 років тому студентка історичного факультету з Чернівців Леся Воронюк запропонувала акцію про Всесвітній день вишиванки. Надихнув її на таку ідею інший студент, який часто носив на заняття сорочку. Ідея Лесі полягала в тому, щоб у певний день прийти у вишиванках усією групою. Вже за декілька років флешмоб перейшов спочатку на увесь університет, а пізніше на усе місто та країну.

Ви також можете підтримати цю акцію, одягнувши вишиванку 18 травня. Проте за роки існування свята кількість тематичних заходів зросла, тож сьогодні часто проводяться творчі конкурси серед дітей та дорослих, виставки тощо.


23 травня День Героїв


Свято встановлене на честь українських вояків — борців за волю України, передусім лицарів Київської Русі, козаків Гетьманської Доби, гайдамаків, опришків, січових стрільців, вояків Армії УНР, ОУН-УПА, а також героїв Небесної сотні та сучасної російсько-української війни. День Героїв — це день пам'яті всіх українців, що присвятили своє життя боротьбі за свободу та незалежність України, це свято величі духу українських вояків — борців за волю України та є символом незборимості української нації. Відзначається щорічно 23 травня. 

  Свято було засноване у 1941 році членами Організації українських націоналістів (ОУН). 23 травня – дата загибелі одного з керівників ОУН Євгена Коновальця, який був одним із головних ідеологів українського повстанського руху. 

1 червня   День захисту дітей

Кожного року в перший день літа відзначається Міжнародний день захисту дітей. Це одне із найстаріших міжнародних свят.

День захисту дітей: історія свята

Вважається, що рішення про проведення такого свята було прийнято на сесії Міжнародної демократичної федерації жінок, яка проходила в Парижі у 1949 році. День захисту дітей було ініційовано, переймаючись долею дітей, які залишилися без батьків і даху над головою під час Другої Світової війни.

Вже наступного року 1 червня у понад 50 країнах уперше відсвяткували Міжнародний день дітей. Відтоді свято стало масштабнішим і щорічним.

Мета і символ свята Дня захисту дітей

Святкування дня дитини запроваджено з метою привернення уваги широкої громадськості, організацій та урядових установ до питань, спрямованих на практичну реалізацію заходів щодо забезпечення добробуту дітей в усьому світі.

Свято звертає увагу на проблеми дотримання прав і охорони здоров'я дитини, які досі є однією з найбільш актуальних проблем у багатьох країнах.

Міжнародний день захисту дітей має свій символ. Це прапор зеленого кольору, на якому зображена наша планета, довкола котрої розташовані дитячі фігурки різних рас і національностей.

ОСТАННІЙ ДЗВОНИК - 2023

А на завершення Останній дзвоник пролунає,

Він довгий час на нас усіх чекав.

Сьогодні дистанційно учнів й вчителів вітає,

І сповіщає: час канікул вже настав!

Проведення ветеранської політики в закладах освіти 

МІНІСТРИ ОКСЕН ЛІСОВИЙ ТА ЮЛІЯ ЛАПУТІНА ОБГОВОРИЛИ СТВОРЕННЯ РЕГІОНАЛЬНИХ ЦЕНТРІВ ВЕТЕРАНСЬКОГО РОЗВИТКУ НА БАЗІ ЗАКЛАДІВ ОСВІТИ

6 квітня 2023 року, відбулася робоча зустріч міністра освіти і науки Оксена Лісового з міністеркою у справах ветеранів України Юлією Лапутіною.

Ціль зустрічі – обговорити створення регіональних центрів ветеранського розвитку на базі закладів освіти, що сприятиме реінтеграції ветеранів війни.

«Ще довгий час ми матимемо виклик повернення до цивільного життя та відновлення наших захисників та захисниць, які сьогодні беруть участь у бойових діях. Щоб подолати цей розрив, уже зараз необхідно створити резерв помічників ветеранів. Тобто маємо забезпечити підготовку фахівців, які супроводжуватимуть учасників бойових дій для їхньої швидкої інтеграції. Зокрема, маємо розробити навчальні програми із супроводу та підтримки ветеранів, а також обрати заклади освіти, на базі яких здійснюватиметься така підготовка», – зазначив міністр освіти і науки України Оксен Лісовий.

Юлія Лапутіна зазначила, що після здобуття Україною перемоги в російсько-українській війні в нашій державі не менш важливим буде другий фронт, економічний, з відновлення країни. Саме тому Мінветеранів уже сьогодні розробляє дієву систему переходу від військової кар’єри до цивільного життя. Однією з її головних складових є запровадження системи координації професійної адаптації ветеранів війни, членів їхніх сімей та родин полеглих захисників.

«Державна ветеранська політика — це не суто соціальна політика виплат і гарантій. Це політика безпекова, економічна, культурна і, звісно, соціальна. Це важливий елемент національної безпеки. І від того, наскільки якісно відбудеться реінтеграція в суспільство наших захисників і захисниць після повернення з війни, залежить стійкість Української держави», — наголосила Юлія Лапутіна.

Під час зустрічі сторони обговорили спільні кроки щодо запровадження пілотного проєкту Мінветеранів зі створення центрів ветеранського розвитку. Спочатку вони діятимуть у чотирьох областях України: Вінницькій, Дніпропетровській, Миколаївській та Львівській на базі визначених закладів вищої освіти. Із залученням фахівців цих ЗВО планується розробка спеціальних навчальних програм для підготовки фахівців із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб, а також для членів їхніх родин.

«Українські фахівці з освіти та науки мають великий потенціал для створення якісних гнучких програм, щоб українські воїни мали змогу швидко перевчитися на цивільні спеціальності та працювати, аби стати «воїнами відновлення» нашої економіки. Впевнена, що в результаті нашої плідної співпраці кожен захисник та захисниця матимуть усі спроможності для самореалізації в мирному житті», — наголосила Юлія Лапутіна.

Також міністри обговорили створення умов для залучення ветеранів війни до діяльності у сфері громадянської освіти, національно-патріотичного та військово-патріотичного виховання.

«Наші воїни, які повернуться після перемоги України, – це величезний потенціал і ресурс для відновлення економіки країни. Ми підтримуємо ініціативи Мінветеранів та будемо робити все, щоб наша взаємодія була плідною», — наголосив Оксен Лісовий.


Освітня платформа Prometheus і Veteran Hub запустили курси адаптації для ветеранів і їхніх родин.

Платформа розробила три курси, які допоможуть адаптуватися до цивільного життя чи навчать психологічної самодопомоги.

 «АДАПТАЦІЯ ДО ЦИВІЛЬНОГО ЖИТТЯ. КУРС ДЛЯ ВЕТЕРАНІВ І ВЕТЕРАНОК‎‎»

Курс простою мовою пояснює, що відбувається з ветеранами в перший місяць після повернення додому, надає розуміння, що таке психотерапія, допомагає обрати спеціаліста з психічного здоров’я й учить будувати стосунки з близькими під час адаптації.

 «САМ СОБІ ТЕРАПЕВТ. ІНСТРУМЕНТИ ПСИХОЛОГІЧНОЇ САМОДОПОМОГИ ДЛЯ ВЕТЕРАНІВ І ВЕТЕРАНОК‎»

На курсі досвідчені спеціалісти розкажуть про техніки, за допомогою яких можна впоратися з тривогою, гнівом чи апатією, а також про навички управління внутрішньою напругою та спостереження за власними думками. Курс розрахований на ветеранів, які наразі не беруть участі в бойових діях і перебувають у відносній безпеці. Програма буде корисний також для членів їхніх родин та інших людей, які хочуть поліпшити свій психологічний стан.

 «ЯК ПЕРЕЖИТИ ВІЙНУ РАЗОМ: КУРС ДЛЯ РОДИН ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦІВ, ВЕТЕРАНОК І ВЕТЕРАНІВ‎»

Курс створений для близьких людей захисників і захисниць. Він навчить долати щоденні виклики й будувати нормальні стосунки за ненормальних подій. Лектори докладно пояснять механізми психіки, що включаються в стресових умовах, навчать обирати корисні стратегії поведінки, а також передадуть досвід тих, хто вже проходив цей важкий шлях. Курс допоможе навчитися наново будувати стосунки з дітьми, батьками, партнерами і з собою.

Курси вже доступні, і на них можна зареєструватися. 



28 червня -   День Конституції України


Інформаційні матеріали Українського інституту національної пам’яті розміщено на офіційному вебсайті Міністерства за покликанням:  https://mon.gov.ua/storage/app/media/zagalna%20serednya/metodichni%20recomend azii/2023/06/15/Inform.materialy.UINP.do.Dnya.Konstytutsiyi.Ukrayiny-2023.pdf.   

28 червня 1996 Верховна Рада України прийняла нову Конституцію України - першу Конституцію незалежної української держави.

Депутати працювали над проектом, залишаючись у сесійній залі всю ніч з 27 на 28 червня. Парламентарії врахували зауваження Президента України, а також підтримали всі спірні статті проекту - про державні символи в України, про державну українську мову, про право приватної власності в Україні.

Прийняття конституції закріпило правові основи незалежної України, її суверенітет і територіальну цілісність.

Прийняття конституції було найважливішим кроком у забезпеченні прав людини і громадянина, сприяло подальшому підвищенню міжнародного авторитету України на світовій арені.

Дана конституція діє і сьогодні.

Відповідно до Конституції, день прийняття Основного Закону є державним святом - Днем Конституції України.