Kusy z první pozice

Schildschlag je prvním popisovaným kusem v I.33 a základní technikou prováděnou z první pozice. Vyskytuje se i mnoha dalších kusech, kde se soupeři dostávají do vazby. V rukopisu je tato technika popisována jako konkrétní kus, ale myslím si, že jde spíš o konkrétní aplikaci obecného principu v šermu mečem a puklířem. K této myšlence mě přivádí skutečnosti, že obdobným způsobem jsou v rukopise řešeny akce ve vazbě a snaha o stlačení vazby dolů do pozice dlouhého hrotu.

Obecným principem, který mám na mysli je právě ono stlačení vazby dolů. Tím, že máme dvě nezávislé ruce (na rozdíl od dlouhého meče) se nám otevírá další řada možností, jak v této situaci pracovat. Když stlačíme soupeřovu čepel dolů, odkrýváme s tím jeho hlavu. Pomocí puklířem snadno zablokujeme obě jeho ruce, pokud dodržuje zásadu krytí ozbrojené ruky puklířem a tím si otevřeme cestu pro úder na hlavu. Nebo, pokud to vzdálenost dovolí lze provést přímo úder pukířem do hlavy, apod.

"Dum ducitur halpschilt cade sub gladium quoque scutum."

"Jest-li prováděn půlštít, klesni pod meč i štít."

Nyní ovšem danému kusu.

"Verš: První pozice má dále dvě protiakce: první protiakcí jest půlštít a druhou dlouhý hrot. Jest-li prováděn půlštít, klesni pod meč i štít. Jestliže je obecný a bude brát hlavu, zaujmi bodný úder. Když provede vazbu a postoupí, zaujmi úder štítem jako protiakci." [6]

Komentář:

  • Kus je popisován pro hru pozic, kde jeden začíná v půlštítu (žák) a proto druhému radí zaujmout první pozici (kněz). Z první pozice je kněz napřažen na úder zleva, proto mu žák v půlštít dává odkrytí své pravé strany.
  • Pokud kněz neudělá nic, žák převezme iniciativu a provede rychlý úder na knězovu hlavu. Při přiblížení se na střední vzdálenost přesouvá polohu půlštít z pravého odkrytí na pravého krytu. V tomto postavení se odváží více přiblížit a provést rychlý sek téměř z místa, který kněz jen velmi těžko odvrací.
  • Když vezme iniciativu kněz, tak provede rychlý sek protažený do bodu na žákovu hlavu ze své levé strany (stichschlag). Při úderu z první pozice je puklíř na pravé straně meče, proto jím může blokovat ruce žáka v půlštítu. Jestliže kněz udeří na nepřipraveného žáka, dochází k rychlému zásahu.

"Nutno poznamenat, že žák zde provádí vazbu, postupuje a k tomu přibírá úder štítem, jak jest uvedeno níže. Měl by ale dávat pozor na to, co může být provedeno z knězovy strany, neboť po provedení vazby bude kněz jednat jako první." [6]

Komentář:

  • Jestliže žák očekává knězův úder z levé strany, může odpovědět připravenou protiakcí. Při knězově úderu si nenechá zablokovat ruce puklířem a zachytí knězovu čepel na svoji čepel. Ihned po kontatu čepelí (Indess) přebírá vazbu a stlačuje knězovu čepel dolů.
  • Pokud kněz společně s čepelí dává dolů i ruce, žák na nic nečeká a ihned provede úder štítem na ruce nebo do knězova obličeje.
  • Když si ale kněz dává pozor a ruce nechává nahoře, potom žák směřuje svůj hrot na knězovo břicho. Ten, pokud nechce být zasažen je nuten vytlačit žákovu čepel doleva.
  • Pokud ale žák udělá tu chybu, že pouze stlačuje knězovu čepel bez bodnutí do břicha, dává knězovy příležitost pro velmi rychlou a tvrdou protiakci. Není-li ohroženo knězovo spodní odkrytí, může si dovolit opustit vazbu čepelí a rychlým pohybem zápěstí udeřit žáka do hlavy krátkým ostřím.

"Verš: Zde žák provádí vazbu, postupuje a zaujímá úder štítem nebo levou rukou obchvacuje klerikovy paže." [6]

Komentář:

  • Žák směřuje ve vazbě svůj hrot na knězovo břicho a ten jej vytlačuje na svoji levou stranu, jinak by byl zasažen, protože je slabý ve vazbě. Jakmile se podaří knězi odvrátit bezprostřední nebezpeční odkloněním hrotu mimo své tělo, žák vyráží vpřed puklířem a blokuje knězovy ruce. Tak ho kněz neohrožuje, může si dovolit opustit vazbu a provést úder na hlavu.

Protiakce zkrácením vzdálenosti

Možnosti reakce kněze, pokud se dostane do vazby. Kněz, pokud není obecným šermířem, se snaží vyhnout pasivnímu krytu a odklonění žákova hrotu meče do strany.

"Nutno poznamenat, že v bezprostředně předcházejícím příkladu žák nejprve navázal na knězovým mečem. Zde s kněz přibližuje, přičemž zvedá meč a štít k obraně hlavy." [6]

Komentář:

  • Proti akci je vhodné provést ve chvíli, kdy žák stlačil čepel dolů a snaží se hrot nasměřovat na knězovo břicho. Kněz místo toho, aby pouze vytláčel žákův hrot doleva a ustupoval, udělá přesný opak.
  • Zvedne ruce o něco výš a postoupí dopředu proti žákovy, do krátké bojové vzdálenosti.

"Zde vázaný zachycuje, tedy meč dolní a štít horní." [6]

"Zde žák záměrně pouští meč a štít, chce s knězem zápasit jako dole." [6]

Komentář:

  • Při postupu dopředu kněz oddělí meč od puklíře a chytá žákovy ruce.
  • Žák má při postupu vpřed ruce natažené a tím se vystavuje nebezpečí uchopení.
  • Při uchopování rukou se kněz k žákovy otáčí zády, zachycené ruce pevně svírá v podpaží. Pokud se kněz při uchopování prudce otočí více, tak může žáka strhnout na zem.
  • Jedinná šance pro žáka, jak se z toho dostat, je pustit meč a puklíř a přejít naplno do zápasu. Avšak nesmí od kněze odstoupit do delší vzdálenosti jinak by byl na dosah jeho čepele.