Kusy z druhé pozice

Akcím proti soupeři, který seká z pravého ramene, se věnují zejména mladší rukopisy z 15. a 16. století. Spadají sem v podstatě všechny kusy od Andrease Lignitzera, ke kterým nejsou žádná vyobrazení. Dále jsou akce proti takovému soupeři zobrazeny ve spoustě dalších rukopisů, ale chybí k nim doprovodné texty.

"První kus: Zachyť jeho sek na puklíř, při tom udeř dolů, kam chceš." [5, Paulus Kal]

"Zde však jest kněz v pohybu prováděje sek shora. Učí žáka otáčet štít a meč a vstupovat mečem jako zde, čímž pádem nemůže protivník dovést sek k účinku." [6]

Komentář:

  • Jakmile soupeř seká z pravé strany, vystavuje se rychlému a tvrdému protiútoku, pokud se ti podaří rychle (Indess) vstoupit soupeři do tempa.

  • Když soupeř seká ze své pravé strany tak nejrychlejší protiútok pprovedeš tak, že vyražíš krokem šikmo doprava vpřed a vykryješ soupeřovu čepel jen svým puklířem. Ideálně by měla být blokace soupeře směřována na jílec meče, protože čepel může malý puklíř snadno obejít. Pokud soupeř dodržuje zásadu ochrany ruky, tak se tímto způsobem podaří zablokovat obě ruce.

  • Blokací soupeřových rukou je odkryta celá jeho levá strana, kde lze libovolně zaútočit. Útok však musí přijít ve stejném tempu, kdy dochází k blokaci, jinak máš soupeř čas ho vykrýt.

Rukopis I.33 v části věnované druhé pozici popisuje zejména zejména akce, které lze vykonávat v horní vazbě. Přičemž v rukopisu není příliš detailně řešeno, jak se soupeři do té vazby dostanou.

"Zde se kněz postavil k žákovy podobným způsobem a učí jej, co z toho vzniká. A nutno znát, že podle knězova učení ten, kdo byl prve tím, který se kryje, může učinit trojí: Zaprvé může stlačit meč dolů a pak projít skrz(durchtreten), zadruhé může vést úder na pravou stranu, zatřetí může vést úder na levou stranu. Věz, že soupeř může učinit totéž, ačkoliv ten, kdo kryje, jest k tomu připraven jako první." [6]

Komentář:

  • Soupeři jsou v horní vazbě čepelí. Jednou z možností, jak se do této pozice dostat je sekem z pravé strany

  • Kněz stojí v pozici půlštítu. Žák provádí kryt (schutzen) proti druhé pozici. Tento kryt je podobný půlštítu, ovšem puklíř je na druhé straně ruky.

"Zde žák vybaven mnichovou radou provádí akci, která se nazývá projití skrz (durchtrit). Může však vzít sek jak zleva, což bývá prováděno ze strany obecných bojovníků, tak zprava, což bývá obvykle prováděno ze strany kněze a jeho mladíka." [6]

Komentář:

  • Akce je prováděna z předchozí horní vazby čepelí, kdy kněz byl v půlštítu a žák v schutzen proti druhé pozici. Na tomto obrázky jsou však prohozené role než na předchozím, tzn. žák byl v půlštítu a kněz v schutzen.

  • V tomto případě je žák silnější ve vazbě. Jakmile vytlačí knězovu čepel mimo středovou linii boje, neváhá a vyrazí vpřed svým puklířem k zablokování knězových rukou.

  • Zároveň při blokaci puklířem provádí úder mečem na odkrytou knězovu ruku a protahuje tento úder až na rameno/krk nebo do bodu.

  • Pokud by kněz zpočátku měl puklíř v pozici půlštítu, tak při stejné akci žák provádí úder mezi knězův meč a puklíř. To však může být z knězovy strany snadno odvrácenou natočením meče a zachycením žákovy čepele na příčku. Z této vazby může provést odvetný bod pomocí pravého horního winden. Viz obrázek pod.

"Věz, že mnozí běžní bojovníci odvádějí tento kryt stranou, neboť věří, že svedou způsobit oddělení štítu a meče sekem doprostřed, což jest zde prováděno, protože jest zle, když se ten, kdo kryje, nezpozdí s tím, čím jej může ohrožovat." [6]

"Zde však kněz, když v horní akci váže, poučuje žáka, co proti tomu dělat, zejména bodný úder (stichslac), protože jest zvykem jej běžně provádět. Zde jest uveden pro příklad." [6]

Komentář:

  • Akce prováděná ze stejné horní vazby čepelí jako předtím. Zde jsou role zachovány jako na prvním obrázku.

  • Zde je ve vazbě silnější kněz, který vytlačuje žákovu čepel na svoji levou stranu, aby mohl provést výše popsanou akci projití skrz (durchtrit).

  • Žák, jakmile ucítí tlak na čepeli a zjistí, že kněz je silnější, se nesnaží ho přetlačit. Naopak využívá poučku, že proti silnému se má jít slabým a podvolí se knězovu tlaku. Při povolení na čepeli obejde zespoda svým hrotem knězovu čepel a tím se dostává na knězovu odkrytou stranu a provádí bodný úder (stichslac).

  • Jelikož už od počátku této akce měl žák puklíř na druhé straně jílce, tak po obejití knězovy čepeli ji může svým puklířem pohodlně blokovat a zároveň bodat.