Límec

Límec

Tvar límce se modeluje již při kreslení střihu. Správný tvar límce se zakreslí do předního dílu saka.

Límec se skládá ze tří vrstev. Horní, spodní a výztuha. Spodní látka límce by měla být vždy tužší než horní látka. V pánské krejčovině se velmi často používá plst.

Klasická konstrukce límce

Nejdříve se pracuje pouze se spodní vrstvou a výztuhou. Spodní vrstva se vystřihne podle střihu, přídavek na šev se dává pouze na sešití límce s tělem saka. Výztuha se stříhá o něco větší, protože se při spojování posouvá a zastřihne se až potom. I na ní se nechává švová záložka pro sešití s tělem.

Ze střihu je na límci vyznačena linie přehybu. Výztuha a spodní vrstva se dají na sebe. V této linii se prošijí předním stehem a o cca 1cm se šev stáhne. Poté se přechází na pikýrování límce. Část přiléhající ke krku se pikýruje jiným směrem na vnější část límce, viz obr. Takto vypracovaný límce se již ohýbá do správného tvaru. Ten se ještě podpoří důkladným žehlením. Vnější okraj je možné zaentlovat, aby se zabránilo třepení látky při dalším zpracování, pokud nedojde hned k začištění horní vrstvou.

Límec se všívá do těla za spodní vrstvu a výztuhu. Je důležité dát pozor na to, aby na sebe lícovala místa, která mají. Tj. středový šev, linie přehybu, apod.

Horní látka límce se stříhá s přídavky po celém obvodu. Vypracovaný límec ze spodní látky s výztuhou se horní látkou obalí. Za spodní strany se horní založená látka přišije krokvičkovým stehem.

V místě spojení límce a těla se horní vrstva spojuje s podšívkou, pokud ji sako obsahuje, nebo se pouze začišťuje okraj a přišívá se k tělu.