Šerm mečem a puklířem

Budu zde popisovat vlastní interpretace systému boje mečem a puklířem. K uvedený věcem docházím na základě čtení dochovaných fechtbuchů a článků, které se je snaží interpretovat, rozhovorů s lidmi věnujícími se rekonstrukcím šermu a na základě vlastního zkoušení a cvičení. Pokud by někdo nesouhlasil s uvedenými věcmi nebo chtěl o nich diskutovat, ozvěte se mi, jsem otevřen novým názorům i novým pohledům na problematiku.

Nejstarším dochovaným fechtbuchem se známý jihoněmecký rukopis I.33 (známý té jako Walpurgis nebo Tower Fechtbuch). Datován je nejčastěji do konce 13. století, kdy se objevuje rok 1295. Jde o nejstarší dochovaný fechtbuch, takže by člověku neznalému mohlo připadat, že popisovaný šerm bude primitivní oproti mladším rukopisů. Nic však nemůže být dále od pravdy. Prezentovaný styl šermu je promyšlený soubor pozic, protipozic a technik, které kladou důraz na rychlou eliminaci soupeře. Autor rukopisu se často odkazuje na věci, které provádějí tzv. obecní šermíři, z čehož vyplývá, že systém popisovaný v rukopise I.33 prezentuje vyšší úroveň šermu než byla v té době běžná.

Dalšími zdroji, ze který lze čerpat při interpretacích systému boje mečem a puklířem, se objevují až v průběhu 15. století. Ovšem zde není žádná návaznost na styl rukopisu I.33. V mladších rukopisech popisované techniky jsou poněkud jednodušší a vždy jsou uváděny pouze jako doplněk k populárnějšímu šermu dlouhým mečem. Nejdříve se objevuje v několika rukopisech téměř totožný popis šesti kusů, které jsou připisovány Andresu Lignitzerovy. Poté se šerm mečem a puklířem objevuje v knihám Hanse Talhoffera, Pauluse Kala a dalších. Většinou to jsou ale jen ilustrace, které občas doprovází krátký popisek.

Při interpretacích se budu snažit používat německou šermířskou terminologii vycházející z šermu dlouhým mečem nebo tesák. Pro tyto zbraně jsou lépe popsané základní techniky a filozofie šermu. Proto i mezi technikami popisovanými v rukopise I.33 budu hledat analogie s technikami z rukopisů 15. století.

Původní zdroje popisující šerm mečem a puklířem:

  • rukopis I.33
  • kusy do Andreas Lignitzera zapsané ve fechtbuchách Rindeka a Danziga
  • fechtbuch mistra Lewa,
  • fechtbuchy Hanse Talhoffera (1459, 1443)
  • fechtbuch Pauluse Kala z 2. poloviny 15. století
  • anonymní spis Cod. Guelf z konce 15. století
  • Paulus Hector Mair (1545)

Články o současných interpretacích

  1. ČERNÍN, Karel. Zapomenuté umění Walpurgis. Sborník Tyrnhau 2012. Trnava, 2012
  2. ADÁMEK, Ondřej. Taktika v Lichtenauerově učení dlouhého meče. Sborník Tyrnhau 2011. Trnava, 2011
  3. ČERNÍN, Karel. Překlad dlouhého meče z rukopisu mistra Lva. SHŠ Revertar. Zlín, 2008
  4. FABIAN, Martin. GNM HS 3227a (Dobringer Fechtbuch). Bratislavský šermiarsky spolok. Bratislava, 2014
  5. VAVERKA, Roman. Úvod do šermu mečem a puklířem. 2011
  6. VAVERKA, Roman. I.33 Překlad rukopisu z roku 1295. 2003