ТЕРНАВСЬКА Тетяна Володимирівна

Навчання без міркування – даремне, міркування без навчання – небезпечне.
Конфуцій


Учитель української мови та літератури гімназії № 9 Кіровоградської міської ради Кіровоградської області (нині – комунальний заклад «Навчально-виховне об’єднання І-ІІІ ступенів «Мрія» Кіровоградської міської ради Кіровоградської області»), учитель-методист.

Педагогічний стаж: 34 роки.

Кваліфікаційна категорія: спеціаліст вищої категорії.

Освіта: Кіровоградський державний педагогічний інститут імені В.К. Винниченка, 1995. 

Педагогічна ідея: «Роль критичного мислення у формуванні інформаційної компетентності учнів на уроках української мови і літератури».

Використання освітніх технологій

Тернавська Т.В. досконало володіє навчальним матеріалом та методикою викладання української мови і літератури. Тетяна Володимирівна вміло застосовує в практиці своєї роботи ігрову, проєктну, інформаційно-комунікаційну та інтерактивні технології. Особливу увагу вчитель приділяє проблемному, розвивальному, особистісно орієнтованому навчанню та технології розвитку критичного мислення. Педагог використовує різноманітні методи навчання (групові, проблемні, дослідницькі, методи проєктів, «Фішбоун», «Шість капелюхів»), форми й види уроків з використанням комп’ютера (урок-презентація, урок-дослідження, урок-віртуальна екскурсія, урок-коментар аудіокниги, художнього фільму або вистави, урок-розробка інтерактивного плаката або колажу, урок-виготовлення скрапбуку персонажа, урок-вебквест, урок з використанням STEM-підходу, урок перевірки знань з використанням різних видів тестування за допомогою QR-коду). Під час дистанційного навчання Тернавська Т.В. проводить уроки в синхронному режимі на єдиній гімназійній платформі Google Classroom, забезпечує зворотній зв’язок з учнями. На уроках учитель постійно приділяє увагу формуванню національно свідомої, духовно багатої мовної особистості, яка вільно володіє вміннями й навичками комунікації, виховує в учнів емоційний інтелект та вчить критично мислити, відстоювати власну позицію.

У своїй практиці Тетяна Володимирівна активно використовує поширені вебресурси для дистанційного навчання: платформи Google Classroom, Moodle, G Suit for Education; сервіси для проведення відеоконференцій та онлайн-зустрічей Google Meet, Zoom.

Скарбниця креативного вчителя

Під час підготовки учнів до ЗНО Тернавська Т.В. використовує тестові завдання різних рівнів складності, пропонує навчальні мовознавчі сайти, експрес-уроки від О. Авраменка, безкоштовні онлайн-ресурси для вивчення української мови («Лайфхаки з української мови» від EdEra та Освіторії, «Є-мова», «Тренажер з правопису української мови», вивчення української мови з нуля на Duolingo), відеоуроки від учителів-практиків Анни Огойко («На всі двісті»), каналу «Пані вчительки», відеоуроків на каналі Всеукраїнської школи онлайн І. Хворостяного, Д. Прищепи, Х. Яреми, А. Онатій, Ю. Йонець.

Тернавська Т.В. під час підготовки учнів до складання ЗНО використовує як власні розробки (серія уроків з української мови на народознавчій основі з теми «Складнопідрядне речення») з авторського посібника «Упровадження інтерактивних методів навчання на уроках української мови і літератури», ч.2 «Народе мій, до тебе я ще верну...» (Кіровоград, 2011), так і розробки колег, тести попередніх років ЗНО, різних онлайн-ресурсів.

Тетяна Володимирівна має низку розробок уроків української мови та літератури, навчально-методичних посібників. Зокрема:

1. Тернавська Т.В. Мультимедійний урок-презентація у 9 класі на тему: «Шукаймо щастя за Г. Сковородою». Українська мова та література в середніх школах, гімназіях, ліцеях. 2008. № 5. С. 24-32.

2. Тернавська Т.В. Урок української літератури із застосуванням інтерактивних технологій навчання у 6 класі на тему: «Неповторний світ дитинства» (за кіноповістю О. Довженка «Зачарована Десна»). Українська мова та література. жовтень 2009. № 38 (630). С.13-15.

3 Тернавська Т.В. Упровадження інтерактивних методів навчання на уроках української мови і літератури: навчально-методичний посібник. Кіровоград, 2011. 54 с.

4. Тернавська Т.В. Урок літератури рідного краю в 10 класі на тему: «Жіноча аура Кіровоградщини. А. Корінь, зб. «Віку мого день». Уроки літератури рідного краю. Технологія підготовки та проведення : методичний посібник; електронна версія. Кіровоград, 2013.

5. Тернавська Т.В. Сучасні українські вчені-літературознавці Кіровоградщини. Посібник «Слово методиста», частина № 1.

6. Проблема людських стосунків у казці-притчі Е. Андієвської «Говорюща риба». Прихований повчальний зміст твору. Українська література. 6 клас. Шкільне життя. 2016.

7. Українська література. 8 клас. «Глибока філософська картина людської душі в поезіях Б. Олійника «Вибір», «Ринг». На урок. 2018.

8. Українська мова. 9 клас. «Складнопідрядні речення з підрядними означальними». На урок. 2018.

9. Українська мова. 9 клас. «Складнопідрядне речення, його будова. Сполучники підрядності і сполучні слова». На урок. 2018.

10. Українська мова. 9 клас. Письмовий стислий переказ тексту публіцистичного стилю мовлення. На урок. 2018.

11. Українська література. 9 клас. І. Котляревський «Енеїда». Національний колорит, зображення життя всіх верств суспільства, алюзії на українську історію. На урок, 2018.

12. Українська література. 10 клас. У творчій лабораторії Лесі Українки. Початок творчого шляху письменниці. На урок. 2018.

13. Українська література. 11 клас. М. Куліш «Мина Мазайло». Розвінчання національного нігілізму, духовної обмеженості на матеріалі українізації. Сатиричне викриття бездуховності обивателів. На урок. 2018.

14. «Дистанційне та змішане навчання – реалії сучасної української школи». Інтерактивний вернісаж педагогічних знахідок з проблеми «Цифрова компетентність як вагома складова траєкторії професійного розвитку педагога», 2022.

Тернавська Т.В. створила та постійно поповнює корисним контентом власний блог.

Педагогічна та творча активність

Учитель постійно підвищує фаховий рівень. Зокрема, є лауреатом І туру Всеукраїнського конкурсу «Учитель року-2000»; переможницею обласного конкурсу методичних розробок уроків української мови, української літератури, зарубіжної літератури, інтегрованого курсу «Мистецтво» «Ідемо на урок: 8 клас» (наказ від 17 червня 2016 року № 498).

З метою підвищення фахової майстерності засобом комунікації з питань знання і розуміння сутності процесу цифровізації сучасної освіти, можливостей реалізації цифрових технологій в освітньому процесі, Тетяна Володимирівна є активним учасником проєкту комунальної установи «Міський центр професійного розвитку педагогічних працівників Кропивницької міської ради» інтерактивного вернісажу педагогічних знахідок для педагогічних працівників закладів освіти м. Кропивницького з проблеми «Цифрова компетентність як вагома складова траєкторії професійного розвитку педагога», 2022.

Тетяна Володимирівна бере участь у перевірці завдань відкритої форми сертифікаційних робіт учасників зовнішнього незалежного оцінювання з української мови та літератури в якості екзаменатора.

200 балів

Значну увагу Тернавська Т.В. приділяє роботі з обдарованими дітьми та підготовці їх до олімпіади з української мови і літератури, різноманітних конкурсів та участі в МАН. Про нагороди, відзнаки Тетяни Володимирівни свідчать результати її вихованців, які щороку посідають призові місця в міському та обласному етапах олімпіади, мають високий рівень знань, блискуче складають ЗНО з української мови і літератури. Так, у 2022 році учениця 11-А класу Корнета Анастасія склала національний мультипредметний тест (блок «Українська мова») на 200 балів.

Нагороди, відзнаки

За сумлінну працю, високий професіоналізм, вагомий особистий внесок у розвиток і виховання підростаючого покоління Тернавська Т.В. має низку відомчих заохочувальних відзнак, серед яких: Почесна грамота управління освіти і науки Кіровоградської обласної державної адміністрації, 2002; Подяка управління освіти і науки Кіровоградської обласної державної адміністрації як керівнику фольклорно-етнографічного гуртка гімназії № 9 м. Кіровограда, 2004; Подяка видавництва «Грані-Т» за сприяння Міністерства освіти і науки України, Міністерства культури і туризму України за активну участь і підтримку щорічного регіонального конкурсу «Найкращий відгук на сучасну дитячу прозу», популяризацію української книги та читання серед дітей, 2009; Подяка Кіровоградського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти імені Василя Сухомлинського, 2009; Подяка управління освіти Міської ради м. Кропивницького, 2022.