Творчість

Рукописи

загадки, казка, написані рукою А. Свидницького; автограф письменника; надрукований текст -"Пісня про гетьмана Богдана", надані інститутом Рукопису Національної бібліотеки України імені Вернадського

Твори

Роман з життя правобіцького духовенства.

Розгортається трагічна історія сім’ї священника Люборацького. Порушуються злободені соціальні проблеми,пов’язані з вихованням молодого покоління.



Побудовано на матеріалі фольклорної побутової казки про приборкання непокірної жінки .Йдеться про добу кріпацтва, що підкреслено таким промовистим фактом як володіння панами цілими селами підневільних людей, звичка програвати один одному-цілі села. Кілька сіл виграє й чоловік Марусі (звичайна собі панянка,про яку йдеться в творі). Хто в цьому середовищі менш за все контролює свою волю, а отже найбільше чинить беззаконня так Маруся.


Норовлива й деспотична пані, йдучи наперекір добрим порадам не переправлятися вночі через повноводний, бурхливий Буг, наполягає на своєму і під час переправи гине разом з хурманом і кіньми. За своєю суттю цей образ є підтвердженням тези, що норовливим і деспотичним паніям ніякі виправлення не допоможуть. Виправити їх може тільки могила: «з чим родився, з тим і вмреш».

Закінчується оповідання авторськими роздумами, з яких випливає, що шлюбне щастя – некероване, сліпе.


В легкій формі автор нарису переповідає почуті легенди,перекази, вірування в існування упирів,відьом,чарівниць і знахарок.

Осудження забобонних звичаїв,висміюванням їх носіїв.



Подає картини з життя сільського духівництва на Поділлі

Подає картини з життя сільського духівництва на Поділлі

Подає картини з життя сільського духівництва на Поділлі

Опис про навчання в духовних школах на Поділлі.


Про дрібних чиновників, їхню щоденну боротьбу за шматок хліба.

Про дрібних чиновників, їхню щоденну боротьбу за шматок хліба.

Про людей викинутих на дно життя.


Твор до певної міри пригодницького характеру, в якому знайшли відбиття такі явища, як розбої, грабунки, контрабанда, фальшування грошей, хижацьке збагачення.

Твор до певної міри пригодницького характеру, в якому знайшли відбиття такі явища, як розбої, грабунки, контрабанда, фальшування грошей, хижацьке збагачення.

Твор до певної міри пригодницького характеру, в якому знайшли відбиття такі явища, як розбої, грабунки, контрабанда, фальшування грошей, хижацьке збагачення.

Оповідання цікаве тим, що, показуючи розбій шляхтича Рахальського, Свидницький відмежовує його дії від бунтарства Кармелюка, котрий метався не за особисті кривди, а заступався за обездолене селянство.

Цей твір відзначаються вмілим компонуванням матеріалу, чіткістю сюжетних ліній, переконливим з’ясуванням життєвих доль персонажів.

Народні вірування про диявола(злого духа),який за народним переконанням,хоч і брав разом з Богом участь у створенні світу й людей,проте був ворожим людині і штовхав її на негідні вчинки.

Опис народної обрядовості,пов’язаної з весняним християнським святом. Праця, написана на основі дитячих і юнацьких вражень,відзначається багатством і яскравістю фактичного матеріалу,тонкістю і глибиною спостережень автора.


Назвав сільських попів,дяків,пономарів - Голодним Духовенством. У той же час романіст зриває покривало ‘’святост’’і,яким офіційна ідеологія оточувала духовних осіб,і показує,що земне утилітарне було визначальним у поведінці попівства.


Вірші

Чітко виявлено ставлення Свидницького до кріпосницького характеру. Передає настрій обуреної,розгніваної маси,готовою змочити кров’ю землю,але здобути людські права.


Виконавція Хорея Козацька - Вже більше літ двісті..

Пісня,що засуджувала діяльність Б.Хмельницького та рішення Переяславської ради

Ритмічні ходи твору вказують на шевченківські традиції. Відчутна залежність від народної пісні. Змалювання страждань поневолених мас органічно виливається в промовистий висновок про революційний вихід з такого становища.


Висловлено заклик до упертих селян,не чекати волі з чиїхось рук,а визволятися самим.


Злободенний відгук інтелегента-різочинця на соціальні запити дня.Проти соціального та національного гноблення України російським самодержавством.

Єдиний твір українською мовою,який вийшов при його життю.

Опис про навчання в духовних школах на Поділлі.


Загадки

Анатолій Свидницький збирає прислів’я, приказки, казки, загадки. Їздить по Київській, Подільській губернії, в період канікул, розпитує старих миргородців. Віддає знайдені матеріали історику, етнографу П. Чубинському, автору гімна «Ще не вмерла Україна». В Інституті рукопису Національної бібліотеки Укураїни ім. Вернадського зберігаються загадки написані рукою Свидницького (Ф. І 5073). Наведемо деякі із них, зберігаючи орфографію автора.

У нашого дядька хвасолі грядка та вся біла (под.) зуби.

Дівка в коморі, коса на дворі (под.) – морква.

Торох-торох по печі горох і окраєць хліба (под.) зорі та місяць.

Прийшов цар земський до царя будимира і де чирих-кучумпирь?

На високім мурі спочиває, а як буде з високого муру скакати, яму скочеш, добре втікати (под.) – лиш до півночі: де хіть? – На югі.

Прийди до мене, вилізь на мене, з мене смахну в самом поту (под.) ступня.

Зв’язаний Степан по хаті скакав (підск.) віник.

В воді росте й води боїться (сіль).

Летів птах через бачий дах: тут мене діло вогнем сіло, все почорніло (бджоли).


Вшанування творчості письменника

1. Шкільний музей Свидницького в селі Круті Кодимського району.

2. Вулиці Свидницького є у Вінниці, Підзамчі, у Кам’янець-Подільському.

3. Погруддя письменника встановлено у селі Маньківці Тульчинського району на Вінничині. Тут щорічно проходять літературні читання, присвячені пам’яті відомого земляка. Приїжджають письменники зі всієї України.

4. У місті Миргороді відкрита меморіальна дошка на фасаді Миргородської міської бібліотеки імені Гурамішвілі 19 травня 2011 року до 150-річчя з дня заснування бібліотеки.

5. Організовуються книжкові виставки у Миргородській ЗОШ І-ІІІ ступенів №1 імені Панаса Мирного.

6. Вінницький педуніверситет проводить літературні конференції, присвячені Свидницькому.

7. Хмельницький обласний літературний музей у залі «Красу України Поділля!» розповідає про письменника.

8. Вулиця Свидницького у Миргороді: у 1918 році так була перейменована вулиця Дворянська з ініціативи І.А. Зубковського. Назва зберігалася до 30-х рр. ХХ століття. Зараз це вулиця Незалежності. Вулиця Свидницького знаходиться на південній околиці міста.