Гр№10/20

Перевірка ваших знань:

ІІ семестр 

1) https://onlinetestpad.com/lthv4ycplh7ey 

І семестр

1) https://onlinetestpad.com/wn4x7acnme7ny 

2) https://onlinetestpad.com/26duzgquwtyic 

09.02.2024 Урок № 41-42



За характером вправ та їхнього впливу на фізичний стан людини розрізняють загальну, спеціальну та гартувальну фізичну підготовку. 

Загальна фізична підготовка сприяє всебічному та гармонійному розвиткові людини. Вона полягає в щоденній ранковій гімнастиці, тренувальних заняттях, а також передбачає участь у туристичних походах вихідного дня та змаганнях. Починаючи систематичні заняття з фізичної підготовки, учасники походу повинні пройти медичний огляд у фізкультурному диспансері та отримати рекомендації фахівців. 

Перед виконанням вправ ранкової гімнастики необхідно робити пробіжку (ходьбу) малої інтенсивності від 5 до 30 хв, залежно від віку та тренованості туриста. Біг середньої та великої інтенсивності, а також значні навантаження відразу після сну не рекомендовано застосовувати. 

Під час ходьби, бігу та виконання фізичних вправ потрібно привчати себе до ритмічного та глибокого дихання.

 Спеціальна фізична підготовка виховує якості та навички, необхідні туристові у спортивному поході, пов’язаному зі значними фізичними та психічними навантаженнями. Спеціальної фізичної підготовки набувають під час ранкової гімнастики, на тренувальних заняттях, у походах вихідного дня за умови систематичності занять. Під час тренувальних походів туристи відпрацьовують техніку лазіння скелями, утримання рівноваги на колоді та отримують навички роботи з мотузком, організації страхування та самострахування. 

Силу та витривалість дають організму в процесі занять інші види спорту: заняття з гирями та штангою, біг, кроси, плавання та ін. 

Гартувальна фізична підготовка – це сонячні та повітряні ванни, водні процедури, сауни та інші способи підвищення опірності організму до зміни температури навколишнього середовища, до інфекцій та застудних захворювань. Загартованість поліпшує пристосовуваність організму до різноманітних умов туристського походу: спеки, холоду, дощу, снігу (навіть влітку) та холодних ночівель у зоні високогір’я, а також до значних фізичних навантажень. Організація, підготовка та проведення процесу фізичного самовдосконалення та загартування організму повністю покладається на кожного учасника походу 


Жоден туристичний похід не обходиться без подолання на маршруті струмків та річок: по поваленому через русло стовбуру дерева, по камінню, вбрід, нарешті, за допомогою мотузок по навісній переправі, яка застосовується тільки в дуже складних походах досвідченими туристами.

Водні перешкоди - ті, що утворенні водними об'єктами: річками, струмками, каналами, болотами. В залежності від типу і складності перешкод застосовуються різні способи їх подолання.

Брід через річку - один із найрозповсюдженіших способів переправи. Народна мудрість "не знаючи броду, не лізь у воду" повинна бути туристичним законом. Перше завдання полягає у тому, щоб знайти на річці місце, де переправа вбрід для вашої групи цілком посильна, де об'єктивно є повна гарантія успіху. Та й тут у більшості випадків не можна обмежуватися тільки візуальною оцінкою ділянки річки, потрібна практична перевірка. Часто ознакою броду служать стежки, прокладені місцевими жителями, наприклад, стежка, яка йде до річки та обривається.

Рівнинні та гірські річки мають кожна свої особливості, але в цілому при організації бродів ми повинні оцінювати річку за її глибиною, температурою води, щільністю (швидкістю) течії, прозорістю, характером дна.

Треба пам'ятати, що одна і та ж сама річка на різних ділянках має різну глибину. Брід можливий на ділянці, де глибина не більша, ніж по пояс найнижчому туристу, але бажано знайти якомога мілкіше місце. Треба враховувати і те, що глибина річок часто - величина змінна: впродовж години-двох, поки ви обідали на березі, рівень води може значно піднятися або впасти.

Серйозне ускладнення для броду - погана прозорість води, що не дозволяє оцінити глибину та побачити небезпечні ділянки дна: каміння, ями, корчі, мул, водорості. Шукати місце броду завжди треба там, де русло розширюється, тому що у вузьких місцях глибина та щільність потоку великі.

Переходити річки вбрід завжди треба у взутті, щоб ступні були максимально захищені від ушкоджень.

У тих випадках, коли візуальна розвідка місця броду не дає результатів, треба випробувати брід - пустити в річку найсильнішого та досвідченого туриста, обов'язково того, хто вміє добре плавати. Як правило, брід робиться не по прямій лінії (перпендикулярно до берегів), а навскіс, в обхід поглиблень.

Переправа по колоді починається з детального її огляду. Перший учасник йде без рюкзака. Якщо колода тонка і слизька, то краще рухатися, сидячи на ній верхи. Для першого організують страхування за допомогою основної мотузки, яка контролюється двома учасниками.

Переправа по камінню зустрічається в походах на вузьких гірських річках. Місце стараються вибрати так, щоб каміння лежало на відстані кроку чи стрибка (до 1,5 м) один від одного, було стійким і не слизьким. Можлива організація комбінованої переправи по колоді і камінню. 

Гірські перешкоди - це перешкоди, утворені рельєфом місцевості. Це схили різної крутизни, яри, скелі, урвища. В залежності від характеру перешкоди підбираються способи її подолання. 

Підйом по скельній ділянці або схилу. Складність цього етапу залежить від крутизни та характеру схилу. Так схили крутизною 30° -35° здаються не складними, але якщо це скельний обсипний схил та ще без стежки, то рухатися по ньому досить неприємно. Бажано для підйому обирати скельну ділянку, але якщо її бракує, то використовують трав'янистий відкритий (без підліску) схил. Для організації пунктів проміжної страховки на таких схилах використовують дерева; на скельних ділянках для цього забивають гаки. Завдання першого учасника підніматися на командній страховці без падінь, на кожному пункті проміжної страховки навішувати карабін, пропускаючи через нього ту мотузку, на якій його страхують. 

Переправа по паралельних перилах. На змаганнях, які проводяться на місцевості, де відсутні схили достатньої крутизни, для імітації траверсу схилу використовують переправу по паралельних перилах. 

06.02.2024 Урок № 40



Увага – зосередженість, спрямованість свідомості людини у даний момент часу на якомусь реальному або ідеальному об’єкті, явищі події образі, душі, тощо. Завдяки увазі відбувається відбір необхідної інформації та відсікання зайвою.

Особливу роль відіграє увага в навчальній роботі учнів. Зосередженість, спрямованість свідомість учня на певні предмети та вища необхідні на всіх етапах його навчальної діяльності. Часто нерозуміння навчального матеріалу, поява помилок під час виконання самостійних завдань, пояснюються не відсутністю здібностей до цих видів занять, не слабою кмітливістю, або поганою пам’яттю, а недостатньою уважністю.

Психологи встановили, що чим вищий рівень розвитку уваги, тим вища ефективність навчання. Неуважність — одна із найпоширеніших причин поганої успішності учнів. Чим викликане це явище? Виявляється, навчання ставить перед дитиною нові завдання, несхожі на ті, які вона звикла виконувати під час гри. Навчальні завдання, на відміну від ігрових, містять більше нової інформації, а процес їх виконання вимагає довшого зосередження. На жаль, і за своєю формою процес навчання не завжди є захоплюючим і невимушеним. І щоб оволодіти усіма новими знаннями та навиками, потрібно навчитися керувати своєю увагою, підпорядковувати її своїй волі. А для цього необхідно тренувати здатність бути уважним з допомогою ігор і спеціальних вправ.

Здатність керувати увагою має дуже важливе значення для ігрової і навчальної діяльності. Невміння швидко переводити увагу може викликати труднощі тоді, коли потрібно, наприклад, від гри перейти до навчального завдання або читання книжки, послідовно виконати певні вказівки дорослого, під час виконання завдання здійснити різні розумові дії у заданій послідовності. У цих випадках зазвичай кажуть - розсіяні. Вони зосереджені чи сильно захоплені однією дією і не можуть швидко перевести увагу на іншу. Це явище дуже часто спостерігається На несподівано поставлене запитання учні відповідають не відразу, хоча й може знати відповідь на нього. Потрібна пауза, щоб перевести увагу на новий зміст. Проте можливо підвищити показники переведення уваги шляхом спеціального тренування.

Ті вправи які можливо виконати вдома:



Найкращими «ліками» для від рухового «голоду» є рухливі ігри. Народні рухливі ігри за змістом і формою прості й доступні дітям різних вікових груп. Вони є універсальним засобом у фізичному вихованні молоді. Оздоровче значення ігор:  сприяють гармонійному розвитку форм і функцій організму ;  формують правильну поставу;∙  загартовують організм; підвищують працездатність; зміцнюють∙ здоров’я; Великий оздоровчий ефект має проведення ігор на свіжому повітрі незалежно від пори року. Це зміцнює мускулатуру, покращує діяльність дихальної, серцевосудинної систем, збільшує рухливість суглобів, стимулює обмінні процеси, позитивно впливає на нервову систему, підвищує опірність організму до простудних захворювань.


«Група, струнко!» 

Група шикується в одну шеренгу і розмикається на витягнуті руки так, щоб не турбувати один одного. Хід гри. Керівник подає різні команди, які гравці виконують, якщо перед ними буде слово «Група!». Якщо команди «Група!» немає, то дія не виконується. Той, хто помилився, робить крок уперед і продовжує грати. Виграє найуважніший, який менше за всіх помилився. Гра проводиться, звичайно, у кінці заняття. 


«На свої місця» 

Учні шикуються у шеренгу, в колону по одному або у коло у своїх командах (команд може бути 2-3 в залежності від кількості гравців). 

Хід гри. За сигналом: «На прогулянку!», – усі діти розбігаються у різні сторони. За командою: «На свої місця!», – усі повинні вишикуватись у вихідне положення. Яка з команд швидше займе своє місце, та і стає переможцем. 


«Падаюча палиця» 

Діти шикуються у коло та розраховуються за порядком номерів. Перший номер (ведучий) стає посередині кола, бере гімнастичну палицю, ставить її на підлогу, притримуючи рукою. 

Хід гри: Ведучий голосно називає який-небудь номер і відпускає палицю. Викликаний гравець повинен підбігти і схопити палку, поки вона не впала на підлогу. Якщо він спіймає її, то повертається на своє місце. Якщо ні – стає ведучим, а той хто водив, йде у коло на своє місце і здобуває його номер.

 Варіант: кожен гравець має по гімнастичній палиці і коли ведучий називає який-небудь номер, то цей номер повинен схопити палицю ведучого, а ведучий – палицю цього номера. Усі гравці повинні тримати палицю правою рукою. 

Інвентар: гімнастична палиця. 


«Виклик номерів» 

Діти розподіляються на дві команди, стають у шеренги на відстані 6-10 м одна від одної та розраховуються за порядком номерів. У 8-10 м збоку від шеренги лежать набивні м’ячі. Хід гри. Керівник називає який-небудь номер, наприклад «вісім». Тоді восьмі номери обох команд біжать до набивних м’ячів, оббігають їх і повертаються на свої місця. Хто прибіг першим – приносить своїй команді виграшне очко. Потім викликають інші номери і так до тих ігор, поки усі гравці не будуть викликані. Виграє команда, яка набрала найбільше очок. 

Варіанти: команди шикуються у колони; оббігається не тільки м’яч, але шеренга або колона; учасники гри переміщуються стрибками на двох ногах, на одній у присіді, долаючи перешкоди; біля набивних м’ячів можна виконувати різні фізичні вправи (віджимання, присідання ті ін.).

 Інвентар: 2 набивних м’ячі або кеглі.

31.01.2024 Урок № 38-39




2. Згинання та розгинання рук в упорі.


3. Комплекс вправ на гнучкість.


30.01.2024 Урок № 37

24.01.2024 Урок № 35-36


1.ЗРВ.https://www.youtube.com/watch?v=nogg2kuOztY 

2.Розвиток спритності.

3.Нападаючий удар з переведенням.

4.Блокування.

5.Тактичні дії у грі.

6.Техніка та тактика гри у захисті.

7.Навчальна гра.https://www.youtube.com/watch?v=FsOQd-pkfrU 

8.Підтягування на перекладині, стрибкові впр.



2.Розвиток спритності.


Спритність можна розвивати на всіх без винятку заняттях. Найчастіше її включають у підготовчу частину занять. Після занять з значним навантаженням вправи на спритність є чудовим засобом активного відпочинку, що сприяє відновленню організму.


Рухлива гра для розвитку спритності. 

«Стрибуча колона»

 Гравці шикуються в колони по 5-6 чоловік у кож ній. Гравець колони ліву руку кладе на плече партнера, що стоїть попереду, а правою рукою бере за гомілково-стопний суглоб протягнутої вперед ноги партнера, що знаходиться за ним. За сигналом усі гравці колони одночас но стрибають до фінішної лінії на одній нозі. Переможцем є та команда, останній гравець якої скоріше перетне лінію фінішу. Результат не буде за раховано, якщо ланцюг колони розірветься або якщо хто-небудь із гравців опустить ногу на землю передчасно. Цю ж вправу можна виконувати й так, що гравець, який стоїть попереду згинає ногу в коліні, а за гомілково-стопний суглоб бере партнер, що знаходиться позаду. 



3.Нападаючий удар з переведенням.

4.Блокування.


Нападаючий удар виконується так: стрибок з місця або з розбігу, удар, приземлення. Щоб стрибнути з розбігу, відштовхуються однією або двома ногами; з місця – тільки двома ногами. Виконуючи стрибок відштовхуванням двома ногами під час розбігу, гравець набирає швидкість, необхідну для високого стрибка.

Нападаючий удар з переведенням застосовується під час зустрічі з блоком суперника. Удар є різновидом прямого нападаючого удару, тільки напрям польоту м’яча не збігається з напрямом розбігу нападаючого. Розбіг виконується так, як під час удару по ходу. Переведення здійснюється поворотом кисті руки. Внаслідок переводу вправо кисть повертається вправо.

Дуже ефективний удар, коли гравець в безопорному положенні перебуває в найвищій точці виконує поворот вліво і робить удар, змінюючи напрям польоту м’яча відносно напряму свого розбігу. Цей удар без повороту тулуба в останній фазі ударного руху рукою змінює напрям, якщо рух кисті спрямовується також вбік руху руки. Тулуб залишається у вертикальному положенні. При перевідних ударах з поворотом тулуба м’язи останнього беруть активну участь в ударному русі, тулуб повертається в напрямі удару. Нападаючі удари з переведенням потребують від виконавців високого рівня координації рухів.

Прямий нападаючий удар виконують після розбігу та в стрибку з місця. Цей спосіб найефективніший, якщо гравці суперника не встигли організувати блокування або залишили незакритою зону удару. Початкові фази руху – розбіг і відштовхування, виконуються майже однаково при всіх різновидностях нападаючого удару. Розбіг може виконуватися під різними кутами щодо сітки, він складається з 2-3 кроків, найважливіший з них – останній, який виконують стрибком. Третій, останній, крок виконують широким стопорним рухом за рахунок різкої постановки ступні на п’ятку. Під час розбігу, починаючи з другого кроку, обидві руки відводяться назад, й на останньому кроці різко виносяться вперед. Стрибок виконують із стійки ноги паралельні на ширині 20-30 см одна від одної. Відштовхуються перекатом ступні з п’ятки на носки, випрямленням ніг і тулуба. Звичайно велике значення має погодженість дій: у момент приставляння лівої ноги руки йдуть униз з таким розрахунком, щоб випрямлення ніг відбулось одночасно з рухом рук угору. Руки спочатку йдуть разом до рівня обличчя, а потім активніше працює права рука, яка виконує удар. Ударний рух починається із швидкого згинання тулуба. Рука, що виконує удар, розгинаючись в ліктьовому суглобі, рухається вперед-угору виведенням вперед передпліччя. Спочатку рухається плече, за ним – передпліччя і кисть. Інтенсивність цього руху зростає поступово і до найбільшої швидкості в момент торкання м’яча. Удар кисті припадає на верхню-задню частину м’яча, який летить вперед. Після удару гравець м’яко приземлюється на носки, згинаючи ноги, тулуб, а напівзігнуті руки опускаються вниз. 

Нападаючий удар з переведенням застосовується під час зустрічі з блоком суперника. Удар є різновидом прямого нападаючого удару, тільки напрям польоту м’яча не збігається з напрямом розбігу нападаючого. Розбіг виконується так, як під час удару по ходу. Переведення здійснюється поворотом кисті руки. Внаслідок переводу вправо кисть повертається вправо. Дуже ефективний удар, коли гравець в безопорному положенні перебуває в найвищій точці виконує поворот вліво і робить удар, змінюючи напрям польоту м’яча відносно напряму свого розбігу. Цей удар без повороту тулуба в останній фазі ударного руху рукою змінює напрям, якщо рух кисті спрямовується також вбік руху руки. Тулуб залишається у вертикальному положенні. При перевідних ударах з поворотом тулуба м’язи останнього беруть активну участь в ударному русі, тулуб повертається в напрямі удару. Нападаючі удари з переведенням потребують від виконавців високого рівня координації рухів. 

Боковий нападаючий удар. Як правило, нападаючий удар застосовується тоді, коли м’яч знаходиться далеко від сітки. Розбіг роблять під певним кутом до сітки, ступні ніг на останньому кроці ставляться майже паралельно сітці. У момент замаху обидві руки виносять угору, тулуб прогинають, ноги згинають. У момент удару тулуб розгинається, повертається ліворуч, ліва рука рухається вниз, права дугоподібними рухом переміщується до м’яча і акцентованим ударом кисті завершує удар по м’ячу. Ліву руку під час удару різко опускають униз. Боковий удар характеризується активною роботою тулуба. Після удару рука продовжує рухатися вниз по дузі, а потім відбувається м’яке приземлення. Гравець, змінюючи рух руки й положення кисті, може виконувати удари в найрізноманітніших напрямах. У новачків через недостатній розвиток швидкісно-силових якостей рух на замах може відбуватись під час відштовхування. Бокові нападаючі удари інколи виконуються не тільки по ходу розбігу, а й з переведенням вправо і вліво. У командах вищих спортивних розрядів застосовують бокові удари в поєднанні з переводом кисті і одночасним поворотом тулуба. Під час удару без повороту тулуба в останній фазі руху рука змінює напрям. Тулуб залишається у вертикальному положенні. 


Блокування

Це ігровий прийом, при якому команда перешкоджає переведенню м'яча при атаці суперника на свою сторону, перекриваючи його хід будь-якою частиною тіла над сіткою, зазвичай руками, перенесеними на бік суперника в рамках правил. Дозволяється переносити руки на бік суперника при блокуванні так, щоб вони не заважали супернику до його атаки або іншої ігрової дії. Блок може бути одиночним чи груповим (подвійним, потрійним). Торкання блоку не вважається за одне з трьох торкань. Блокувати можуть тільки ті гравці, що стоять на передній лінії, тобто в зонах 2, 3, 4.

5.Тактичні дії у грі.

6.Техніка та тактика гри у захисті.

23.01.2024 Урок № 34


1.Волейбол як засіб фізичної підготовки та активного відпочинку.

2.ЗРВ.https://www.youtube.com/watch?v=xMFhPQLThGI 

3.Прийом та передачі м’яча.

4.Подача м’яча вивченим способом у визначену зону.

5.Подачі м’яча на точність і силу.

6.Навчальна гра.

7.Д/З Присідання на одній нозі.https://www.youtube.com/watch?v=_6D-u7lQwmc&t=1s 



1.Волейбол як засіб фізичної підготовки та активного відпочинку.

Волейбол в нашій країні є одним з наймасовіших засобів фізичного виховання. Великий вибір фізичних вправ i методів їх застосування, що складають зміст волейболу, дозволяє цілеспрямовано впливати на розвиток всіх основних функцій організму залежно від рухових можливостей тих, хто ним займається. Великий діапазон використання засобів i методів волейболу робить його доступним людям різного віку, роду діяльності i фізичної підготовленості.

За допомогою волейболу найбільш успішно вирішуються завдання гармонійного фізичного розвитку, оскільки в його розпорядженні є найрізноманітніші вправи, що сприятливо діють на різні відділи рухового апарату, на всі м'язові групи людини.

Волейбол є однією з основних i невід'ємних частин змісту уроків фізичної культури i факультативних занять, фізкультурно - оздоровчих заходів i спортивних розваг в режимі шкільного дня, позакласної роботи з фізичного виховання школярів.

Заняття волейболом сприяють: формуванню рухової функції; всебічному гармонійному розвитку рухового апарату і всіх систем організму; вихованню свідомого ставлення до фізичних занять, формуванню здорової особистості. Окрім головних завдань, передбачених фізичним вихованням, волейбол виховує такі фізичні якості, як спритність, силу, швидкість, витривалість, гнучкість; формують правильну поставу, виховують наполегливість, сміливість, силу волі.


3.Прийом та передачі м’яча.

Передача-прийом гри, за допомогою якого створюються умови для завершення взаємодій команди атакувальним ударом. У вихідному положенні ноги на ширині плечей, зігнуті в колінах, руки зігнуті в ліктях та підняті, тулуб трохи нахилений уперед. Кисті винесені перед обличчям так, щоб великі пальці розташовувались десь на рівні брів, указівні та великі пальці обох рук створюють трикутник, через який гравець спостерігає за м’ячем, який наближається. Кисті рук мають форму овалу, створюючи своєрідний ківш. При наближенні м’яча зустрічний рух починають ноги – їх розгинають у колінах. Трохи пізніше в рух включають руки: розгинаючись у ліктьових суглобах, вони задають загальний напрямок м’яча під час передачі. Під час виконання зустрічного ударного руху швидко й енергійно розгинаються ноги і відносно повільно руки. Момент прийому м’яча пальці волейболіста дотикаються з м’ячем та амортизуючи пом’якшують його поступальний рух. Унаслідок зустрічного руху рук (руки, тулуб і ноги розгинаються) м’ячу надається новий поступальний рух уперед-угору. Руки розгинаються повністю, кисті супроводжують м’яч, надаючи йому визначеного напрямку. Виконавши передачу, гравець приймає положення високої стійки. Пальці під час удару виконують різні функції: великі пальці приймають на себе основне навантаження в амортизації та утриманні м’яча в напрямку його руху, вказівні і незначною мірою середні пальці є основою ударної частини руки, безіменні пальці й мізинці утримують м’яч у боковому напрямку, регулюють направлення його зльоту 


Прийом м’яча – технічний прийом гри, який використовують із метою протидії його падінню на майданчик. Виокремлюють прийом подачі, прийому захисті та прийом-передачу, коли гравець виконує прийом м’яча знизу двома руками з подальшою передачею для атакувального удару. У сучасному волейболі використовують такі способи та варіанти прийому м’яча: двома руками знизу (зрідка – однією знизу), двома руками зверху (дуже рідко); однією рукою знизу в падінні та з перекатом на стегно й спину; однією рукою знизу в падінні вперед на руки з подальшим ковзанням на грудях-животі. Прийом подачі. Прийом подачі в сучасному волейболі здебільшого визначає ефективність нападальних дій команди. Це настільки важливо, що правомірно прийом подачі виокремити у самостійний прийом гри. Показником якості прийому подачі є точність першої передачі, це траєкторія польоту м’яча в напрямку до сітки після зустрічі рук з м’ячем. Якщо м’яч опускається в зоні нападу так, що виникають сприятливі умови для організації будь-яких нападальних дій.


4. Подача м’яча вивченим способом у визначену зону.

5. Подачі м’яча на точність і силу.


Техніка виконання силової подачі: гравець стоїть обличчям до сітки. Ноги злегка зігнуті, ліва нога (різнойменні з вдаряє рукою) виставлена ​​вперед. М'яч утримується лівою рукою, права піднята вгору для удару. М'яч підкидається вгору і трохи вперед. 

6.Навчальна гра.

17.01.2024 Урок № 32-33


1. Комплекс ЗРВ.https://www.youtube.com/watch?v=xMFhPQLThGI  

2. Пересування у волейболі. ( повторення ).

3. Прийом та передача м’яча руками ( повторення ).

4.Розвиток спритності.

5.Подачі м’яча на точність і силу.

6.Д/З Згинання та розгинання рук в упорі. Присідання на одній нозі.



2. Пересування у волейболі ( повторення ).


Характер переміщень у грі відповідає розв’язанню техніко-тактичних завдань у різних ігрових ситуаціях, які виникають раптово. Гравцю доводиться часто застосовувати такі переміщення: кроком, стрибком, бігом. Для гри у волейбол характерне поєднання різних способів переміщень і прийняття раціонального положення для виконання наступної дії. На майданчику виникають ігрові ситуації, які вимагають від гравця готовності негайно почати відповідне переміщення з великою швидкістю. Щоб краще виконати наступну дію, волейболіст перебуває в положенні ігрової стійки. Якщо положення прийнято правильно, то створюються передумови для високо-координованих рухів, успішного виконання конкретного прийому техніки. 


Для кожного вихідного положення характерні згинання ніг у колінних суглобах і нахил тулуба. Необхідно підкреслити, що стійка, яка передує нападаючому удару чи блокуванню, значно відрізняється від стійки готовності для приймання м’яча після удару чи з подачі. 

Для правильного і своєчасного переміщення на майданчику гравець повинен вміти спостерігати і розгадувати ходи гравців суперника і своєї команди. А щоб гравець був у найкращому положенні готовності, рекомендується йому прийняти так звану динамічну стійку, переступаючи з ноги на ногу.

 Переміщатися до м’яча гравець може звичайними приставними або повільними кроками. Якщо відстань між гравцем і м’ячем велика або м’яч летить досить швидко, то гравець біжить до м’яча або робить стрибок. 


Переміщатися можна вперед, назад і в сторони. Переміщення волейболіста це підготовка до виконання основних ігрових дій. Після переміщення гравець повинен зайняти таке вихідне положення, щоб бути готовим до виконання наступних дій на майданчику. Його рухи специфічні: зігнутий тулуб при ходьбі, нетипові для ходьби рухи рук. Для бігу характерні стартові ривки, подолання незначної відстані і часті зупинки. Стрибок виконують для швидкого подолання незначної відстані, а також для зупинки після переміщень. Біг застосовують у тих випадках, коли потрібно швидко подолати відстань від 3-4 м (перед нападаючим ударом) до 6 м і більше (коли м’яч приймають за межами майданчика). 

3. Прийом та передача м’яча руками ( повторення ).

Передача м’яча – найважливіша і найскладніша ігрова дія у волейболі. 

За допомогою передачі м’яча здійснюється організація нападу. І прикінцева дія атаки – нападаючий удар – багато в чому залежить від якості передачі. За допомогою передачі м’яча команда переходить від захисту до нападу. Ось чому цей ігровий прийом є найважливішим в арсеналі дій волейболіста. Даний прийом є основним при організації нападаючих дій. З нього починається оволодіння діями з м’ячем. Протягом всього періоду навчання цей прийом знаходиться в центрі уваги, а для зв’язуючих гравців вдосконалення навиків верхньої передачі складає основу всіх тренувальних занять. Основним прийомом техніки є передача м’яча, за допомогою її волейболіст забезпечує процес організації атакуючих і захисних дій. Залежно від положення рук розрізняють передачі двома руками зверху і знизу. Для забезпечення нападаючих дій застосовуються в основному тільки передачі двома руками зверху. Успішне завершення нападаючих ударів залежить від правильної передачі м’яча, яка виконується після переміщення назустріч м ячу. 

Прийом м’яча виконують: двома руками знизу, однією рукою також приймають м’яч який відскочив від сітки.

4.Розвиток спритності.

5. Подачі м’яча на точність і силу ( повторення).

16.01.2024 Урок № 31


1.Комплекс ЗРВ.https://www.youtube.com/watch?v=xMFhPQLThGI 

2.Різновиди пересувань в стійці волейболіста.

3.Прийом та передача м’яча руками та м’яча який відбивається від сітки.

4.Подачі м’яча на точність і силу.

5.Гра-естафета. 

6. Д/З Впр.на гнучкість. https://www.youtube.com/watch?v=S6DPiUVkn30&t=9s 


2.Різновиди пересувань в стійці волейболіста.


Переміщення це рухи волейболіста кроком, стрибком, бігом з метою вибору місця для успішного виконання конкретного технічного прийому. 

Характер переміщень у грі відповідає розв’язанню технікотактичних завдань в різних ігрових ситуаціях, які виникають раптово. Гравцеві доводиться часто застосовувати такі переміщення: кроком, стрибком, бігом. Для гри у волейбол характерно поєднання різних способів переміщення. На майданчику виникають ігрові ситуації які вимагають від гравця готовності негайно почати відповідне переміщення з великою швидкістю. Щоб краще виконати наступну дію, волейболіст перебуває у положенні ігрової стійки. Якщо положення прийняте правильно, то створюються передумови для високо координованих рухів, успішного виконання конкретного прийому техніки.

Відповідно до ігрової обстановки волейболіст повинен своєчасно прийняти раціональну стійку і швидко переміщатись на майданчику. Для кожного вихідного положення характерні загинання ніг у колінних суглобах і нахил тулуба. Необхідно підкреслити, що стійка, яка передує нападаючому удару чи блокуванню, значно відрізняється від стійки готовності для приймання м’яча після удару чи подачі стійку, переступаючи з ноги на ногу. Переміщатися до м’яча гравець може звичайними або повільними кроками. Якщо відстань між гравцем і м’ячем велика або м’яч летить досить швидко, то гравець біжить до м’яча або 5 робить стрибок. Переміщатися можна вперед, назад і в сторони. Переміщення волейболіста це підготовка до виконання основних ігрових дій. Після переміщення гравець повинен зайняти таке положення, щоб бути готовим до виконання наступних дій на майданчику. Його руки специфічні: зігнутий тулуб при ходьбі, нетипові для ходьби рухи рук. Для бігу характерні стартові ривки, подолання незначної відстані і часті зупинки.

3.Прийом та передача м’яча руками та м’яча який відбивається від сітки.

Передача м’яча - технічний прийом, за допомогою якого м’яч направляється вище верхнього краю сітки для виконання нападаючого удару. Залежно від положення рук розрізняють передачі двома руками зверху і знизу. Для забезпечення нападаючих дій застосовують в основному тільки передачі двома руками зверху. Успішне завершення нападаючих ударів залежить від правильної передачі м'яча.


Обов’язковою умовою виконання передачі є своєчасний вихід до м’яча й правильне зайняття вихідного положення, а саме: руки зігнуті в ліктьових  15 см перед суглобах, кисті  обличчям, пальці розведені, а великі пальці спрямовані на ніс, лікті - вниз і в сторони, ноги 8 зігнуті в колінах і розставлені на ширину плечей, одна нога спереду, тулуб трохи нахилений вперед. У момент передачі м’яча ноги й руки випрямляють, пальцями торкаються м’яча, пом'якшують поступовий рух, вони міцно охоплюють м’яч ззадузнизу, утворюючи своєрідну «воронку».

 Основне навантаження при передачі падає на вказівні й середні пальці, решта пальців виконують допоміжну функцію. Передача виконується за рахунок погодженого розгинання ніг, тулуба і рук, при цьому м’ячу надається поступовий рух вгору-вперед. У заключній фазі передачі повністю згинають ноги, тулуб і руки, а кисті супроводжують м’яч. Для виконання передачі над собою і назад гравець повинен зайняти положення так, щоб м’яч опинився над ним, поставити кисті рук над головою і з а рахунок незначного прогину в грудній частині хребта й відведення плеч назад виконати передачу. Руки випрямляються вгору, а кисті в промене зап'ястковому суглобі не рухаються. 


Прийом м'яча – це технічний прийом гри, який використовується з метою прийняти його та довести до пасуючого. Виділяють прийом подачі, прийом в захисті і прийом-передача. В сучасному волейболі використовуються такі способи прийому м'яча: двома руками знизу, двома руками зверху, однією рукою знизу у падінні. 

4.Подачі м’яча на точність і силу.

5.Гра-естафета. 

“ЕСТАФЕТА З ЕЛЕМЕНТАМИ ВОЛЕЙБОЛУ”

 Учасників гри поділяють на 2 рівні команди і кожна з них шикується у колону по два, одна команда паралельно другій на відстані 3-4 м. Перед колонами проводиться стартова лінія. На відстані 10-15 м. від стартової лінії напроти кожної команди знаходяться стійки або інші предмети. Парам, які стоять першими у колонах, дається по волейбольному м’ячу. За командою керівника: “Увага, руш!” перші пари розпочинають рух вперед, виконуючи передачі м’яча двома руками один одному у повітрі, як у волейболі, їм необхідно рухатись до стійки (фішки) і повернутися назад, продовжуючи передавати м’яч один одному. Добігши до лінії старту, вони передають м’яч наступній парі, яка виконує те ж саме, що й перша. Повернувшись, пари стають у кінець своїх колон.

Естафета продовжується до тих пір, поки всі пари не візьмуть участь у пробіжці з передачею м’яча. Правила: 

1) Під час перебіжки м’яч можна тільки передавати (як у волейболі), а не перекидати. 

2) Дозволяється ловити м’яч лише перед початком руху наступних пар. 

3) Якщо м’яч під час гри впав на підлогу, то учасник, який його не втримав, повинен підняти його і продовжувати гру далі. 

4) Передавати м’яч наступній парі можна лише тоді, коли гравці добіжать до лінії старту. 

3а помилки нараховуються штрафні бали. Виграє команда, яка закінчила гру першою і отримала менше штрафних балів 

30.11.2023 Урок № 30


1.Комплекс ЗРВ.

2.Різновиди пересувань в стійці волейболіста.

3.Прийом м’яча двома руками та м’яча який відбивається від сітки.

4.Бокова подача м’яча.

5.Навчальна гра.

6. Впр.на гнучкість. https://www.youtube.com/watch?v=RNotzFmxTHk 


1.Комплекс ЗРВ.

2.Різновиди пересувань в стійці волейболіста.


Вправи для навчання стійок та переміщення


 

У стійці, переміщення по сигналу в сторони, вперед, назад, стрибком (кроком, бігом). Біг спиною вперед 3-5 м, зупинка, прийняти правильну стійку. Ривок з лицьової лінії до лінії нападу, зупинка прийняти правильну стійку для передачі м'яча.

 

Човниковий біг від лінії нападу обличчям до сітки, зупинка у стійку, спиною вперед до лицьової лінії.

  Гравці шикуються на бокових лініях, кидають м'яч уперед, швидко перемішуються до м'яча, ловлять м'яч і приймають правильне в. п.

  

У парах: один гравець підкидає м'яч угору-вперед, другий біжить, зупиняється кроком (стрибком), ловить м'яч, повертає м'яч назад для повторення вправи. Відстань становить 2-3 м, а потім збільшується до 4-6 м. 


Останній крок перед зупинкою виконують з правої та з лівої ноги.

   Гравці майданчика А в стрибку кидають тенісний (волейбольний) м'яч через сітку, а гравці майданчика Б швидко переміщуються від сітки і ловлять м'яч. Після чого швидко переміщуються до сітки і повторюють завдання.


3.Прийом м’яча двома руками та м’яча який відбивається від сітки 

( повторення ).


Прийом м'яча – це технічний прийом гри, який використовується з метою прийняти його та довести до пасуючого. Виділяють прийом подачі, прийом в захисті і прийом-передача. В сучасному волейболі використовуються такі способи прийому м'яча: двома руками знизу, двома руками зверху, однією рукою знизу у падінні. 

4.Бокова подача м’яча.


 У сучасному волейболі подача використовується не тільки для початку гри, а й як ефективний засіб атаки, за допомогою якого утрудняють підготовку суперника до тактичних комбінацій у нападі.

Подачі виконуються відповідно до вимог, зазначених у правилах гри: гравець, який подає м'яч стає за межами майданчика на місці подачі, обов'язково підкидає м'яч і ударом руки спрямовує м'яч через сітку в бік суперника.

Щоб виконати подачу будь-яким способом, необхідно: прийняти правильне в. п. перед подачею; точно і невисоко підкинути м'яч; правильно розмістити кисть руки на м'ячі в момент удару.

Щодо характеру руху, подачі можна розділити на силові, націлені й плануючі. Якщо точно виконуються подачі, значно утруднюється прийом м'яча на боці команди суперника. Якщо подачі застосовуються варіативно, підвищується атака за рахунок швидкості м'яча, що летить (силова подача), або його точності (націлена подача) чи зміни траєкторії польоту м'яча (плануюча подача).

Залежно від руху руки, яка виконує удар, і розміщення тулуба гравця щодо сітки розрізнюють подачі: нижні (прямі й бокові), верхні (прямі й бокові), верхні прямі подачі в стрибку.

5.Навчальна гра.

29.11.2023 Урок № 29



2.Різновиди пересувань  в стійці волейболіста.




3. Місце волейболу у сучасному олімпійському русі.

4. Розвиток швидкості.

5. Прийом м’яча двома руками.


Прийом м'яча – це технічний прийом гри, який використовується з метою прийняти його та довести до пасуючого. Виділяють прийом подачі, прийом в захисті і прийом-передача. В сучасному волейболі використовуються такі способи прийому м'яча: двома руками знизу, двома руками зверху, однією рукою знизу у падінні. 

6. Верхня пряма подача.

Верхня пряма подача. Під час виконання її гравець стає обличчям до сітки, розподіливши вагу тіла рівномірно на обидві ноги. Можна одну ногу поставити вперед на півкроку. М'яч підкидається лівою рукою угору перед собою на висоту до 1,5 м, правою рукою робить замах вгору-назад, вагу тіла переносить на праву ногу, яку згинаює у колінному суглобі, тулуб прогинає. Ударний рух починається сильним розгинанням правої ноги, поворотом тулуба вліво, перенесенням ваги на ліву ногу. Власне удар виконують майже одночасно з рухами ніг і тулуба. Права рука швидко рухається до м'яча; випрямляючи руку (кисть руки ледь напружена, пальці міцно стиснуті), наносять удар долонею по м'ячу. Після удару кисть іде за м'ячем, згинається; рука опускається вниз, тулуб згинається і розвертається вліво.

 З  в. п. виконують націлену подачу, яка за структурою подібна до описаної. Вона відрізняється від верхньої прямої подачі меншими параметрами окремих рухів волейболістів. Так, переміщення ваги тіла незначні, замах короткий, м'яч підкидають вище голови на 0,4-0,6 м, уривчастий ударний рух правою рукою за амплітудою незначний, удар виконують по задній частині м'яча. Супроводжуючі рухи мінімальні. 

28.11.2023 Урок № 28


1.Комплекс ЗРВ.https://www.youtube.com/watch?v=W5XAMEbd7k8&t=132s  

2.Різновиди пересувань  в стійці волейболіста.

3.Передачі м’яча – однією рукою.

4.Прийом м’яча - двома руками знизу.

5.Нижня пряма подача.

6.Навчальна гра.

7. Д/З Впр. для фаланг пальців.https://www.youtube.com/watch?v=zCUyJLauBtU 


2.Різновиди пересувань  в стійці волейболіста.


Будь-яка методика має стартові стойки, а також способи руху. Усі пересування, що розпочинаються із стартових позицій, поділяються на ходьбу, біг або скачки:



3.Передачі м’яча – однією рукою.


Основним прийомом техніки є передача м'яча, за допомогою її волейболіст забезпечує процес організації атакуючих і захисних дій. Залежно від положення рук розрізняють передачі двома руками зверху і знизу. Для забезпечення нападаючих дій застосовуються в основному тільки передачі двома руками зверху. Успішне завершення нападаючих ударів залежить від правильної передачі м'яча, яка виконується після переміщення назустріч мячу. 

Дуже важливо, щоб кожний студент навчився точно «адресувати» м'яч, для цього необхідно правильно оволодіти технікою передачі м'яча. Обов'язковою умовою виконання передачі є своєчасний вихід до м'яча й правильне зайняття вихідного положення, а саме: руки зігнуті в ліктьових суглобах, кисті перед обличчям, пальці розведені й спрямовані вгору, лікті спрямовані вперед, у сторони, ноги зігнуті в колінах і розставлені, одна нога спереду, тулуб трохи нахилений вперед. У момент передачі м'яча ноги й руки випрямляють, пальцями торкаються м'яча, зм'якшують поступовий рух, кисті в положенні тильного згинання, вони міцно охоплюють м'яч ззаду-знизу, утворюючи своєрідну «воронку». 

4.Прийом м’яча - двома руками знизу.

Прийом м'яча знизу двома руками, застосовується для прийому подач, передач, для нападаючих ударів і перебивання м'яча через сітку. 

5.Нижня пряма подача.

23.11.2023 Урок № 27


1.Правила техніки безпеки на уроках з волейболу.

2.Комплекс ЗРВ.https://www.youtube.com/watch?v=W5XAMEbd7k8&t=132s 

3.Різновиди пересувань  в стійці волейболіста.

4.Передачі м’яча - двома руками зверху.

5.Прийом м’яча - двома руками зверху.

6.Рухлива гра «м’яч капітану».

7. Д/З Впр. для фаланг пальців.https://www.youtube.com/watch?v=zCUyJLauBtU 

 


1.Правила техніки безпеки на уроках з волейболу.


До занять з волейболу допускаються учні, які пройшли медичний огляд та інструктаж з техніки безпеки.

Учні повинні мати спортивне взуття та форму, яка не стискає рухів і відповідає темі та умовам проведення занять. 


Вимоги безпеки перед початком занять - Переодягнутися в спортивну форму, спортивне взуття; - Зняти з себе предмети, які становлять небезпеку для інших (годинники, браслети, висячі сережки і т. д.); - Прибрати з кишень спортивної форми колючі та інші сторонні предмети.


Вимоги безпеки під час занять. 

1. Під час занять поблизу майданчика не повинно бути сторонніх осіб. 

2. При виконанні стрибків, переміщеннях і падіннях волейболіст повинен вміти застосовувати прийоми самострахування. 

3. При температурі повітря не більше +10 град. одягати спортивний костюм. 

4. Користуватися захисними пристосуваннями (наколінники, налокітники та ін.). 

5. При виконанні подачі, нападаючого удару гравець повинен: - переконатися, що партнер готовий до прийому м'яча; - порівнювати силу удару в залежності від відстані до партнера; - виконувати удар по м'ячу напруженою долонею; - не приймати сильно летить м'яч двома руками зверху.


Під час гри учні повинні: -



3.Різновиди пересувань  в стійці волейболіста.


Волейбол - командна гра, в якій всі гравці повинні тісно взаємодіяти один з одним. Найчастіше виграє та команда, в якій взаємодія відпрацьовано найкраще. Прислухайтеся до порад тренера або гравців - це допоможе вам вдосконалити свої навички та налагодити взаєморозуміння.

Щоб точно і швидко виконати переміщення, волейболіст повинен перебувати в зручному початковому положенні. 

Така позиція називається стартовою стійкою. Гравець при цьому варто зі злегка зігнутими в колінах ногами, рівномірно спираючись на обидві ноги, тулуб трохи нахилений вперед. Ставши в неї, волейболіст максимально готовий до переміщення.


Стійка стійка - гравець ставить одну ногу попереду інший (ноги напівзігнуті), тулуб трохи нахиляє вперед, руки згинає в ліктях і трохи виносить перед тулубом. 

Основна стійка - обидві ноги гравця розташовані на одному рівні і стоять паралельно один одному, злегка зігнуті в колінах. Тулуб трохи нахилене вперед, руки зігнуті в ліктях і трохи винесені перед тулубом. 

Нестійка стійка - гравець стоїть або на носках, або на повній ступні, обидві ноги гравця розташовані на одному рівні і стоять паралельно один одному, злегка зігнуті в колінах. Тулуб трохи нахилене вперед, руки зігнуті в ліктях і трохи винесені перед тулубом.

Прийнявши певну стійку, волейболіст може або стояти нерухомо на місці - статичні стійки, або підскакувати на обох ногах для того, щоб виконати певне рух під час гри - динамічні стійки.

Рух зі стартових стійок набагато швидше, ніж зі звичайного положення.

Рух з динамічних стійок здійснюється швидше, ніж з статичних.

Найоптимальнішою є основна стійка.

4.Передачі м’яча - двома руками зверху.

5.Прийом м’яча - двома руками зверху.

 Передачі – найважливіші прийоми техніки, за допомогою яких волейболіст забезпечує процес організації захисних і нападаючих дій. Передачі за технікою виконання і за своїм призначенням дуже різноманітні. Залежно від положення рук і їх рухів розрізняють верхні й нижні передачі.

6.Рухлива гра «м’яч капітану».

22.11.2023 Урок № 26


1.ЗРВ.https://www.youtube.com/watch?v=Vr44KBAt7M8 

2. Повторіть попередній матеріал.

3. Пройдіть тестування ваших знань - на оцінку  https://onlinetestpad.com/26duzgquwtyic 

21.11.2023 Урок № 25


1.ЗРВ.https://www.youtube.com/watch?v=Vr44KBAt7M8 

2.Ведення.

3.Серійні кидки.

4.Оволодіння м’ячем та протидії.

5.Тактичні дії.

6.Навчальна гра.

7.Д/З Комплекс ранкової гімнастики.



2.Ведення ( повторення )

3.Серійні кидки.


Основні характеристики кидка. Якщо розглядати кидок в баскетболі, то слід зазначити три основних показники характеристики кидка – стиль, вид кидка, а також техніку, яка сприймається як організаційна структура комплексу рухів при виконанні кидка. Снайпери великого баскетболу мають свої відмінності в своїх стилях і різновиди кидків. Але в основах техніки вони не розрізняються - де мають місце біомеханічні принципи рухів тулуба, рук і ніг при виконанні кидка м'яча в кошик. Основні показники техніки, такі як тримання м'яча, робота ніг напрям ліктя кидаючої руки у різних снайперів не однакові.

Найважливішим елементом в баскетболі є кидок у кошик. Для того щоб виграти матч, команда повинна набрати більше очок, ніж противник, а це можна досягти тільки за рахунок більш точних кидків по кошику. Щоб принести максимум користі своїй команді, кожен гравець повинен вміти вражати кошик з різних позицій.

Точний кидок по кошику заснований на техніці виконання одного з шести основних кидків:

1) двома руками знизу;
2) двома руками з місця;
3) однією рукою знизу;
4) однією рукою з місця;
5) кидок в стрибку;
6) кидок гаком.

І хоча деяка інтерпретація необхідна для виконання кидків з різних відстаней і умов, перераховані вище кидки є основою для будь-якого кидка по кошику.

Класифікація кидків по кошику буде виглядати наступним чином:

1) кидки однією рукою, кидки двома руками;
2) кидки від грудей, зверху, знизу, зверху вниз, добивання;
3) кидок з обертанням м'яча, з відскоком від щита, без відскоку від щита;
4) характером пересування гравця по майданчику - в русі, в стрибку, з місця;
5) за відстанню - ближні, середні, далекі;
6) у напрямку до щиту - прямо перед щитом, паралельно до щита, під кутом до щита.


4.Оволодіння м’ячем та протидії.

Вибивання м’яча. Вибивання м’яча з рук противника є початком активного способу боротьби захисника за оволодіння м’ячем. Вибивання здійснюється в момент єдиноборства захисника і нападаючого, коли нападаючий утримує м’яч на рівні голови, тулуба і ніг. Захисник  вибирає спосіб вибивання залежно від положення нападаючого, від того, як і з яким зусиллям нападаючий тримає м’яч. В умовах, коли захисник знаходиться віч-на-віч із нападаючим,  техніка вибивання м’яча зводиться до такого: захисник миттєво  випрямляє руку в напрямку до м’яча; кисть із розкритими пальцями накладається на вільну поверхню м’яча; різким коротким ударом кисті захисник вибиває м’яч уперед, наверх або донизу залежно від того, як високо і з яким зусиллям тримає м’яч нападаючий. 

Більш складне вибивання (відбір) м’яча у гравця під час ведення. Захисник, рухаючись з однаковою швидкістю з нападаючим, вибирає момент, коли м’яч відскакує від підлоги, і найближчою до суперника рукою вибиває м’яч. Вибивання м’яча збоку здійснюється в тому випадку, якщо нападаючий тулубом прикриває ведення. Захисник повертається боком і біжить поруч із нападаючим (рис. 7). При цьому захисник повинен трохи обігнати свого підопічного й перетнути його шлях. 

5.Тактичні дії.

6.Навчальна гра.


Усі тактичні дії гравців у нападі поділяють на дії без м’яча і з м’ячем. 


Дії гравця без м’яча поділяють на відрив його від захисника, що опікує; вихід на вільне місце, щоб одержати м’яч від партнера. Відрив від захисника забезпечують раптовим ривком або зміною напряму. Вибираючи позицію на полі, гравець без м’яча повинен розташуватися таким чином, щоб ускладнити захисникові зоровий контроль як за підопічним, так і за м’ячем. 


За напрямом і характером переміщень розрізняють два способи виходу на вільне місце для отримання м’яча:  вихід назустріч партнерові з м’ячем перед суперником;  вихід за спиною суперника. 

26.10.2023 Урок № 24

1.ЗРВ.

2.Ведення.

3.Кидки м’яча у кошик після ведення і подвійного крок.

4.Кидки м’яча у кошик.

5.Навчальна гра.

6.Д/З Комплекс ранкової гімнастики. https://www.youtube.com/watch?v=wHxuIMUK9d4 



1.ЗРВ.

2.Ведення.

Найважливими компонентами ведення м'яча є:

• правильна стійка: положення ніг, тазу, колін, голови, рук, розподіл маси тіла;

• контроль м'яча, пальців, кисті, ліктя, висоти відскоку, ритм;

• поле зору (огляд): бачити все, що розміщено попереду від лінії плечей до кордонів майданчика (партнерів, суперників, суддів, розмітку майданчика, кошик тощо).

Послідовність навчання веденню м'яча:

• ведення м'яча (дриблінг) на місці (правою і лівою рукою);

• ведення м'яча в русі;

• ведення м'яча під час бігу;

• ведення м'яча зі зміною напрямку зігзагоподібно;

• ведення м'яча після передачі партнера;

• ведення м'яча після зупинки і поворотів;

• ведення м'яча після ловлі під час бігу;

• ведення м'яча після відволікаючих дій;

• ведення м'яча у сполученні з кидком і передачами;

• ведення м'яча зі зміною ритму з зупинками, прискореннями, ривками тощо.

      Оволодіння навичкою ведення м'яча без зорового контролю і розвитком здібності стежити за тим, що відбувається на майданчику під час ведення здійснюють за допомогою спеціальних завдань, підготовчих вправ і особливо вправ на техніку.

3.Кидки м’яча у кошик після ведення і подвійного крок.

4.Кидки м’яча у кошик.


Кидок дія гравця, яка спрямована на попадання м’ячем в кільце суперників (слід відрізняти кидок від передачі).


Кидки м’яча в кошик. Увесь процес підготовки в кидках повинен бути підпорядкований створенню найбільш сприятливих умов для розвитку навичок влучного кидка. Існують головні взаємопов’язані компоненти, від яких залежить влучність кидка:

5.Навчальна гра.

25.10.2023 Урок № 23


1.ЗРВ.https://www.youtube.com/watch?v=ozoeG9DoytQ&feature=youtu.be 

2.Ведення.

3.Кидки м’яча у кошик після ведення і подвійного кроку.

4.Ведення м’яча, подвійний крок, кидок м’яча в корзину.

5.Навчальна гра.

6. Д/З Комплекс ранкової гімнастики https://www.youtube.com/watch?v=-t8boDMcEH4 



2.Ведення.

Ведення здійснюють послідовними м'якими поштовхами м'яча однією рукою (або по черзі правою і лівою) униз–уперед, дещо вбік від ступнів. Основні рухи виконують ліктьовий і променезап’ястний суглоби. Ноги необхідно згинати, щоб зберігати положення рівноваги і швидко змінювати напрями руху. Тулуб злегка подають вперед; плече і рука, вільна від м'яча, повинні не допускати суперника до м'яча (але не відштовхувати його). Для ведення характерна синхронність чергування кроків та рухів руки. Гравець, переміщуючись таким чином, повинен водночас стежити за розташуванням партнерів, суперників і орієнтуватися на щит. Доцільно періодично переводити зоровий контроль з м'яча на поле і навпаки. Баскетболіст повинен при веденні однаково добре володіти обома руками.

3.Кидки м’яча у кошик після ведення і подвійного кроку.

Кидки м’яча в кошик. Підготовка до виконання кидка становить основний зміст гри команди в нападі, влучення в кошик – її головна мета. Для успішної участі в змаганні кожен баскетболіст повинен не тільки уміло застосовувати передачі, ловлення і ведення м'яча, але і точно атакувати кільце, виконуючи кидки з різних початкових положень із будь-яких дистанцій при протидії суперників. Зміна обстановки гри і прагнення використати кожен зручний момент для атаки визначають необхідність володіння різноманітним арсеналом способів виконання кидка з урахуванням індивідуальних особливостей гравця. Точність кидка в кошик визначається, передусім, раціональною технікою, стабільністю рухів і керованістю ними, правильним чергуванням напруження й розслаблення м'язів, силою і рухливістю кистей, їх завершальним зусиллям, а також оптимальною траєкторією польоту й обертанням м'яча. У кидках краще додавати м'ячу обертання навколо горизонтальної осі в бік, протилежний напряму польоту м'яча (зворотне обертання). Траєкторію польоту м'яча вибирають залежно від дистанції, зросту гравця, висоти його стрибка і активності протидії високорослого захисника. При кидках із середніх (3–6,5 м від кільця) і далеких (понад 6,5 м від кільця) дистанцій краще за все вибирати оптимальну траєкторію польоту м'яча – параболу, при якій вища точка над рівнем кільця приблизно 1,4–2 м. При більш «навісній» траєкторії подовжується шлях м'яча, що знижує точність кидка. У сучасному баскетболі існує багато способів кидків м’яча.

4.Ведення м’яча, подвійний крок, кидок м’яча в корзину.

Ведення здійснюють послідовними м'якими поштовхами м'яча однією рукою (або по черзі правою і лівою) униз–уперед, дещо вбік від ступнів. Основні рухи виконують ліктьовий і променезап’ястний суглоби. Ноги необхідно згинати, щоб зберігати положення рівноваги і швидко змінювати напрями руху. Тулуб злегка подають вперед; плече і рука, вільна від м'яча, повинні не допускати суперника до м'яча (але не відштовхувати його). Для ведення характерна синхронність чергування кроків та рухів руки. Гравець, переміщуючись таким чином, повинен водночас стежити за розташуванням партнерів, суперників і орієнтуватися на щит. Доцільно періодично переводити зоровий контроль з м'яча на поле і навпаки. Баскетболіст повинен при веденні однаково добре володіти обома руками.

5.Навчальна гра.

24.10.2023 Урок № 22

1.ЗРВ.

2.Прискорення.

3.Кидки м’яча у кошик

-однією рукою зверху у стрибку

-добивання м’яча

4.Протидії.

5.Навчальна гра.

6.Д/З Комплекс ранкової гімнастики



1.ЗРВ.

3.Кидки м’яча у кошик


-однією рукою зверху у стрибку

-добивання м’яча



Кидок однією рукою зверху в стрибку (кидок у стрибку) – основний засіб нападу в сучасному баскетболі. У змаганнях сильних чоловічих команд світу до 70 % всіх кидків з гри виконують саме цим способом з різних дистанцій.


Підготовча фаза: гравець отримує м'яч у русі і відразу призупиняється після кроку лівою ногою. Потім він приставляє до неї праву ногу, згинаючи лікті, виносить м'яч на правій руці над головою, підтримуючи його збоку– зверху. 


Основна фаза: гравець вистрибує поштовхом двома ногами, при цьому тулуб повертає прямо до кошика, ноги злегка згинає. Досягнувши найвищої точки стрибка гравець спрямовує м'яч у кошик випрямлянням правої руки вперед-угору й енергійним, але плавним рухом кисті і пальців. М'ячу додають зворотнього обертання. Ліву руку знімають з м'яча у момент, коли починають рух правою кистю. Відстань від місця відриву від майданчика до місця приземлення гравця після кидка повинна бути мінімальною і становити не більше ніж 25–30 см, що дозволяє йому уникнути зіткнення із захисником.


 Заключна фаза: гравець приземляється на зігнуті ноги недалеко від кошика, приймає положення рівноваги й готується до боротьби за відскок у випадку промаху. 


При добиванні однією рукою баскетболістові вдається дістати м'яч у найвищій точці. Вистрибнувши і прийнявши м'яч на розкриту кисть, гравець злегка згинає руку і випрямляє її, одночасно виконуючи м'який завершальний рух кисті і пальців.

4.Протидії.

Вибивання м’яча. Вибивання м’яча з рук противника є початком активного способу боротьби захисника за оволодіння м’ячем. Вибивання здійснюється в момент єдиноборства захисника і нападаючого, коли нападаючий утримує м’яч на рівні голови, тулуба і ніг. Захисник 11 вибирає спосіб вибивання залежно від положення нападаючого, від того, як і з яким зусиллям нападаючий тримає м’яч. В умовах, коли захисник знаходиться віч-на-віч із нападаючим, техніка вибивання м’яча зводиться до такого: захисник миттєво випрямляє руку в напрямку до м’яча; кисть із розкритими пальцями накладається на вільну поверхню м’яча; різким коротким ударом кисті захисник вибиває м’яч уперед, наверх або донизу залежно від того, як високо і з яким зусиллям тримає м’яч нападаючий 

Виривання м’яча. Якщо захиснику не вдається вибити м’яч у нападаючого, він намагається затримати м’яч однією рукою, щоб потім вирвати його обома руками 

Перехоплення м’яча. Використовують для оволодіння м’ячем під час передач суперника. Уважно спостерігаючи за грою, захисник визначає можливий напрямок у момент передачі і швидко з’являється перед суперником, намагаючись оволодіти м’ячем. Тому захиснику необхідно на короткій відстані і на максимальній швидкості випередити суперника на шляху до м’яча. 

5.Навчальна гра.

19.10.2023 Урок № 21


1.ЗРВ. https://www.youtube.com/watch?v=_T-QJIBL_r8   

2.Прискорення. ( повторення у попередньому уроці )

3.Кидки м’яча у кошик

-однією рукою знизу

-однією рукою «гаком»

4.Відволькальні дії.

5.Навчальна гра.https://www.youtube.com/watch?v=GDPgB_62r34 

6. Комплекс ранкової гімнастики.https://www.youtube.com/watch?v=203qt361QDo 



3.Кидки м’яча у кошик

-однією рукою знизу

-однією рукою «гаком»


Кидки м’яча в кошик. Підготовка до виконання кидка становить основний зміст гри команди в нападі, влучення в кошик – її головна мета. Для успішної участі в змаганні кожен баскетболіст повинен не тільки уміло застосовувати передачі, ловлення і ведення м'яча, але і точно атакувати кільце, виконуючи кидки з різних початкових положень із будь-яких дистанцій при протидії суперників. Зміна обстановки гри і прагнення використати кожен зручний момент для атаки визначають необхідність володіння різноманітним арсеналом способів виконання кидка з урахуванням індивідуальних особливостей гравця. Точність кидка в кошик визначається, передусім, раціональною технікою, стабільністю рухів і керованістю ними, правильним чергуванням напруження й розслаблення м'язів, силою і рухливістю кистей, їх завершальним зусиллям, а також оптимальною траєкторією польоту й обертанням м'яча. У кидках краще додавати м'ячу обертання навколо горизонтальної осі в бік, протилежний напряму польоту м'яча (зворотне обертання). Траєкторію польоту м'яча вибирають залежно від дистанції, зросту гравця, висоти його стрибка і активності протидії високорослого захисника. При кидках із середніх (3–6,5 м від кільця) і далеких (понад 6,5 м від кільця) дистанцій краще за все вибирати оптимальну траєкторію польоту м'яча – параболу, при якій вища точка над рівнем кільця приблизно 1,4–2 м. При більш «навісній» траєкторії подовжується шлях м'яча, що знижує точність кидка. У сучасному баскетболі існує багато способів кидків м’яча. 

Кидок однією рукою знизу застосовують на близьких відстанях у русі проти захисника, що намагається заблокувати зверху. Крім того, деякі центрові гравці з успіхом використовують цей кидок у поєднанні з поворотом і фінтами в боротьбі поблизу щита суперника.

Кидок однією рукою «гаком» часто використовують центрові гравці для атаки кільця з близьких і середніх дистанцій при активній протидії високорослого захисника.

Підготовча фаза: гравець робить крок лівою ногою убік від суперника, повертається лівим боком до щита, злегка згинаючи ліву ногу. М'яч, що лежить на зігнутій правій руці, підтримують зверху лівою рукою; голову повертають до кошика. 

Основна фаза: відштовхуючись лівою ногою, гравець вистрибує вгору, одночасно праву руку з м'ячем відводить від тулуба і дугоподібним рухом піднімає вгору. Лівою рукою, зігнутою в ліктьовому суглобі під прямим кутом, 42 наче відгороджують м'яч від захисника. Коліно правої ноги підтягують угору. М'яч випускають у найвищій точці, коли рука наближається до голови. Потім його спрямовують у кошик. 

Заключна фаза: після виконання кидка гравець руки опускає розслаблено вниз, приймає вихідне положення для подальшого ривка до щита, щоб боротися за відскок у випадку промаху. 

4.Відволькальні дії.


Фінти. Крім точного кидка в баскетболі є ще ряд головних навичок для ефективної гри. Одними з них є фінти. Без них немислимо обхитрити конкурента і підійти до кільця. 

Фінти - це не легко обманні рухи, це своєчасні стратегічні рішення, які вимагають миттєвої реакції і бездоганної роботи ніг.

18.10.2023 Урок № 20


1.ЗРВ. https://www.youtube.com/watch?v=_T-QJIBL_r8  

2.Прискорення.

3.Кидки м’яча у кошик після ведення і подвійного кроку.

-однією рукою від плеча

-однією рукою зверху.

4.Відволькальні дії.

5.Навчальна гра.

6.Д/З Впр. на гнучкість.




2.Прискорення.

У баскетболі дуже важлива швидкість, але баскетболістові недостатньо лише швидко бігати. Він повинен вміти робити ривки і зупинки, змінювати напрям і швидкість руху, виконувати повороти і кроки перекатом з п'яти на носок. Біг займає в грі велике місце як основний засіб пересування по майданчику. Однак біг баскетболіста відрізняється від бігу легкоатлета, так як гравець не біжить по прямій на певну дистанцію, а повинен бути здатний виконати прискорення в будь-якому напрямку, обличчям або спиною вперед. Для бігу баскетболіста характерні стартові прискорення, різкі зміни напрямку і зупинки. При цьому зіткнення ніг з майданчиком повинно здійснюватися перекатом з п'яти на носок або м'якою постановкою ноги на повну стопу. 


3.Кидки м’яча у кошик після ведення і подвійного кроку.


-однією рукою від плеча

-однією рукою зверху


Кидки м’яча в кошик. Увесь процес підготовки в кидках повинен бути підпорядкований створенню найбільш сприятливих умов для розвитку навичок влучного кидка. Існують головні взаємопов’язані компоненти, від яких залежить влучність кидка: відстань, з якої гравець вибирає спосіб і силу кидка; зусилля, докладене до м’яча; кут вильоту м’яча; початкова швидкість. Крім влучності, першочергове значення має техніка виконання, прицілювання, кут вильоту і траєкторія польоту м’яча. 



Кидок однією рукою від плеча – поширений спосіб атаки кільця з місця з середніх і дальніх дистанцій. Часто спортсмени використовують його також як штрафний кидок. 

Кидок однією рукою зверху використовують частіше за інші способи для атаки кошика в русі з близьких дистанцій і безпосередньо з-під щита 

Підготовча фаза: м'яч ловлять під праву ногу (для кидка правою рукою). Крок, під який ловлять м'яч, найбільш розтягнутий. Подальший крок повинен бути скороченим, таким, що зупиняє рух і одночасно дає можливість швидше й сильніше відштовхнутися майже вертикально вгору. При відштовхуванні від майданчика м'яч виносять над плечем і перекладають на повернену частину правої руки. 

Основна фаза: у вищій точці стрибка руку випрямляють для максимального наближення до кільця, м'яч виштовхують м'яким рухом кисті, чим додають зворотнього обертання.

 Заключна фаза: гравець приземляється на зігнуті ноги недалеко від кошика, приймає положення рівноваги й готується до боротьби за відскок у випадку промаху. 

4. Відволькальні дії.


Захисник завжди намагається перешкодити діям нападника. Ти повинен уміти перехитрувати захисника. Зосереджуючи його увагу на відволікальних діях, виконай рухові дії, про які він не здогадується.

5.Навчальна гра.

17.10.2023 Урок № 19


1.ЗРВ.  https://www.youtube.com/watch?v=_T-QJIBL_r8 

2.Прискорення.

3.Кидки м’яча у кошик після ведення і подвійного кроку.

-двома рука знизу

-двома руками зверху.

4.Протидії

-виривання м’яча.

-вибивання м’яча.

5.Навчальна гра.

6.Впр.атлетичної гімнастики.

Д/З Впр. на гнучкість.https://www.youtube.com/watch?v=S6DPiUVkn30 



2.Прискорення.

Біг є головним засобом переміщення у грі. Гравець повинен уміти в межах майданчика виконувати прискорення з різних стартових положень, у будьякому напрямі, обличчям або спиною вперед, швидко змінювати напрям і швидкість бігу. Різке, несподіване для суперника збільшення швидкості бігу або стартове прискорення, називається в спортивних іграх ривком. Ривок – кращий засіб звільнення від опіки суперника і вихід на вільне місце. Для здійснення ривка перші 4–5 кроків роблять короткими і дуже різкими (ударними), ногу ставлять з передньої частини стопи. Тулуб нахиляють уперед, руки згинають під прямим кутом, рухають ними енергійно в такт крокам. 

3.Кидки м’яча у кошик після ведення і подвійного кроку.

-двома рука знизу

-двома руками зверху.


У загальній структурі конкретного способу кидка в кошик виокремлюють три фази: підготовчу, основну й завершальну. Якщо в підготовчі рухи гравець може внести деякі зміни залежно від зовнішніх чинників без помітної шкоди для точності прийому, то основні рухи повинні відрізнятися стабільністю й раціональною варіаційністю в межах рішення конкретних завдань, обумовлених налаштуванням на кидок. Ці настанови можуть бути спрямовані на регулювання точки замаху (від плеча, знизу, над головою, за головою); точки випуску м'яча (попереду себе, високо над головою); швидкості виконання; висоти траєкторії польоту м'яча. 

Кидок двома руками знизу - виконують переважно при стрімких проходах до щита і атаках кошика в затяжному стрибку захисника, що під руками накриває м'яч.

Кидок двома руками зверху доцільно виконувати з середніх дистанцій при щільній опіці суперника.

4.Протидії


-виривання м’яча.

-вибивання м’яча.



Виривання м'яча. Якщо захисникові вдалося захопити м'яч, то насамперед слід спробувати вирвати його з рук суперника. Для цього потрібно захопити м'яч якомога глибше двома руками, а потім різким обертальним рухом угору або униз вирвати в суперника, зробивши одночасно поворот тулубом. М'яч треба повертати навколо горизонтальної осі, що полегшує подолання опору суперника. 

Вибивання м’яча – один з прийомів, що найчастіше використовують при грі в захисті, що дозволяє заволодіти м'ячем Вибивання м'яча в грі виконують з рук суперника або при веденні м'яча. 

5.Навчальна гра.

6.Впр.атлетичної гімнастики.

12.10.2023 Урок № 18


1.ЗРВ.

2.Прискорення.

3.Ведення м’яча.

4.Кидки м’яча у кошик після ведення і подвійного кроку.

-двома рука зверху

-двома руками від грудей

5.Навчальна гра.

6.Впр.атлетичної гімнастики.

7. Д/З Впр. на гнучкість. https://youtu.be/wK5KaVCz7ZA 



1.ЗРВ.

2.Прискорення.

Біг є головним засобом переміщення у грі. Гравець повинен уміти в межах майданчика виконувати прискорення з різних стартових положень, у будьякому напрямі, обличчям або спиною вперед, швидко змінювати напрям і швидкість бігу. Різке, несподіване для суперника збільшення швидкості бігу або стартове прискорення, називається в спортивних іграх ривком. Ривок – кращий засіб звільнення від опіки суперника і вихід на вільне місце. Для здійснення ривка перші 4–5 кроків роблять короткими і дуже різкими (ударними), ногу ставлять з передньої частини стопи. Тулуб нахиляють уперед, руки згинають під прямим кутом, рухають ними енергійно в такт крокам. 

3. Кидки м’яча у кошик після ведення і подвійного кроку.

-двома рука зверху

-двома руками від грудей



Кидки м’яча в кошик. Підготовка до виконання кидка становить основний зміст гри команди в нападі, влучення в кошик – її головна мета. Для успішної участі в змаганні кожен баскетболіст повинен не тільки уміло застосовувати передачі, ловлення і ведення м'яча, але і точно атакувати кільце, виконуючи кидки з різних початкових положень із будь-яких дистанцій при протидії суперників. Зміна обстановки гри і прагнення використати кожен зручний момент для атаки визначають необхідність володіння різноманітним арсеналом способів виконання кидка з урахуванням індивідуальних особливостей гравця. Точність кидка в кошик визначається, передусім, раціональною технікою, стабільністю рухів і керованістю ними, правильним чергуванням напруження й розслаблення м'язів, силою і рухливістю кистей, їх завершальним зусиллям, а також оптимальною траєкторією польоту й обертанням м'яча. 


Кидок двома руками зверху доцільно виконувати з середніх дистанцій при щільній опіці суперника.


Кидок двома руками від грудей переважно використовують для атаки кошика з дальніх дистанцій, якщо немає активної протидії захисника. Цей спосіб кидка засвоюють найшвидше, оскільки його структура близька до структури передачі м'яча таким самим способом.

5.Навчальна гра.

6.Впр.атлетичної гімнастики.

11.10.2023 Урок № 17

1.Виконати тестування

2. Правила техніки безпеки на уроках з баскетболу.

3.ЗРВ.

4.Бігові та стрибкові впр.

5.Ведення м’яча.

6.Передачі м’яча – однією рукою знизу в умовах протидії захисників.

7.Ловіння м’яча.

8.Навчальна гра.

9. Д/З Впр. для розвитку спритності.https://www.youtube.com/watch?v=TBizbMHUHf4 



2. Правила техніки безпеки на уроках з баскетболу.

1.Бути уважним і зосереджиним під час пояснення, розповіді, показу  і виконання вправ, завдань та ін.

2.Виконувати розминку, імітаційні та спеціальні вправи.

3.Без дозволу вчителя не починати виконання вправ.

4.Не розслаблятися і не відволікатися під час виконання вправ і завдань.

5.Не починати виконання вправи або завдання без точного уявлення про його технічні особливості.

6.надавати необхідну допомогу однокласникам за потреби.

7.Перед урок зняти всі прикраси, що можуть спричинити травми.

8.Довге волосся повинно бути зібране в "хвіст" або запетене в косу.

9.Нігті мають бути коротко обстрижені.

10.Окуляри повинні бути на резинці.

11.Не кидати м'яч під ноги гравцям.

12.Не передавати або подавати м'яч ногою.

13. Про своє погане самопочуття або травми ( або свого товарища ) негайно повідомимти вчителя.

14.Заборонено без дозволу вчителя брати інвентар і виконувати фізичн вправи; без нагляду вчителя перебувати в спортивній залі та виконувати кидки в кошик.

15.Категорично заборонено висіти на діжці кільця, залазити на баскетбольний щит.

Під час ведення м'яча

 Під час  передач м'яча

 Під час кидків в кошик

Під час гри 

Необхідно дотримуватися правил гри в баскетбол, дисципліни, зупиняти товарища, який її порушує, шанобливо ставитися до команди суперника.



3.ЗРВ. 4.Бігові та стрибкові впр.

5.Ведення м’яча.

Ведення м’яча – прийом техніки нападу, що дозволяє баскетболістові маневрувати з м’ячем майданчиком з великим діапазоном швидкостей і напрямів руху. Класифікацію ведення м’яча. Ведення здійснюють послідовними м'якими поштовхами м'яча однією рукою (або по черзі правою і лівою) униз–уперед, дещо вбік від ступнів. Основні рухи виконують ліктьовий і променезап’ястний суглоби. Ноги необхідно згинати, щоб зберігати положення рівноваги і швидко змінювати напрями руху. Тулуб злегка подають вперед; плече і рука, вільна від м'яча, повинні не допускати суперника до м'яча (але не відштовхувати його). Для ведення характерна синхронність чергування кроків та рухів руки. Гравець, переміщуючись таким чином, повинен водночас стежити за розташуванням партнерів, суперників і орієнтуватися на щит. Доцільно періодично переводити зоровий контроль з м'яча на поле і навпаки 

6.Передачі м’яча – однією рукою знизу в умовах протидії захисників.

Передача м’яча – прийом, за допомогою якого гравець спрямовує м’яч партнерові для продовження атаки. Усі гравці мають володіти способами швидкої і точної передачі м’яча згідно з класифікацією.

Передачу однією рукою знизу виконують на близьку і середню відстань у таких ситуаціях, коли суперник посилено прагне перехопити передачу зверху. М'яч спрямовують партнерові під рукою суперника.

 Підготовча фаза: пряму або злегка зігнуту руку з м'ячем махом відводять назад, м’яч, утримуваний пальцями і відцентровою силою, тримають на долоні. 

7.Ловіння м’яча.

Ловлення м’яча – прийом, за допомогою якого гравець може впевнено заволодіти м’ячем і вжити з ним подальші атакувальні дії. Ловлення м’яча є і вихідним положенням для наступних передач, ведення або кидків. Тому структура рухів повинна забезпечувати чітке і зручне виконання наступних прийомів. Вибір певного способу ловлення м’яча і його різновиди залежать від положення гравця щодо м’яча, що летить, динаміки переміщення гравця, висоти і швидкості польоту м’яча. Є два види ловлення м’яча: ловлення м’яча двома руками і ловлення м’яча однією рукою. Ловлення м’яча двома руками – найбільш простий і надійний спосіб оволодіння м’ячем. Підготовча фаза: якщо м’яч наближається до гравця на рівні грудей або голови, слід витягнути руки назустріч м’ячу, напруженими пальцями й кистями, утворюючи ніби воронку, розміром трохи більшу, ніж обхват м'яча.

8.Навчальна гра.

 10.10.2023 Урок № 16


1.ЗРВ.

2.Елементи гри воротаря.

3.Одинадцятиметровий штрафний удар.

4.Жонглявання м’ячем.

5.Навчальна гра.

6.Д/З Стрибки на одній нозі з просуванням впред.https://www.youtube.com/watch?v=S7uKOW1gz98 


1.ЗРВ.

2.Елементи гри воротаря.

Основний спосіб техніки гри воротаря. Найчастіше він ловить м'яч обома руками. Залежно від напрямку, траєкторії і швидкості руху м'яча ловлення виконують знизу, зверху чи збоку. Ловлення м'яча, точка перетинання траєкторії якого з лінією воріт через ігрову ситуацію знаходиться на значній відстані від воротаря, здійснюється в падінні. Воротар постійно переміщується до такої передбачуваної точки. 









3.Одинадцятиметровий штрафний удар.


У сучасному регламенті чітко прописані всі аспекти недисципліновану поведінку футболістів та тренерів. 

Штрафний удар призначається за

Подібне порушення в своєму штрафному майданчику карається 11-метровим (пенальті).

Окремим видом покарання є вільний удар. Він виконується за певні порушення в штрафній площі: 

Сучасні правила гри в футбол чітко визначають дії суддів щодо дисциплінарних санкцій. 


Жовта картка (попередження) дається за неспортивну поведінку, ненормативну лексику, систематичні порушення, зняття екіпіровки, затягування часу матчу. 

Обов'язково повинен каратися грубий і тактичний фол. Гравець видаляється з поля за два попередження, агресивна поведінка, плювок в кого-небудь, перешкода польоту м'яча у ворота рукою, за фол, який призвів до пенальті, за образи і заборонені жести.

Червона карта.

Пряма червона картка - це реакція судді на ігрову ситуацію, що склалася на поле. Арбітр подібним чином має право припиняти явні порушення, що відбиваються на характері матчу, на фізичному і психоемоційному стані учасників. Як правило, таке жорстке дисциплінарне покарання наслідок прояви надмірної агресивної поведінки футболістів, словесні образи, непристойні жести і дії, вчинені на адресу учасників матчу, включаючи суддівську бригаду.

 

Прямим приводом для появи червоної картки в руках арбітра є «фол останньої надії», порушення, пов'язане зі спробою перешкодити гравцеві супротивної команди забити очевидний гол.

 

За таке порушення, допущене в межах штрафного майданчика команди, що обороняється, винуватець отримує червону картку, а винна команда карається штрафним ударом з 11-ти метрової позначки (пенальті). За фол останньої надії червоною карткою може бути покараний як польовий гравець, так і воротар.


4. .Жонглявання м’ячем. 5.Навчальна гра.

05.10.2023 Урок № 15


1.Комплекс ЗРВ.

2.«Човниковий» біг 4х9м.

3.Удари по м’ячу головою.

4.Жонглювання м’ячем.

5.Навчальна гра.

6. Д/З Присідання на одній нозі.https://www.youtube.com/watch?v=_6D-u7lQwmc&t=59s 



1.Комплекс ЗРВ.

2.«Човниковий» біг 4х9м.

3.Удари по м’ячу головою.

Удар в м'яч головою є важливим засобом ведення гри. Цей удар вмкрнують передньою верхньою або бічними частинами чола. Удари , передньою верхньою частиною чола є влучними, оскільки плоска поверхня під час удару надає м'ячеві потрібного напрямку. Удари  виконують з місця і в русі. 

Техніка ударів в м'яч головою складається з підготовчої, робочої і півершальної фази. Підготовча фаза - замах, робоча фаза - удар і проводка, завершальна фаза - прийняття вихідного положення для наступних дій. 

4.Жонглювання м’ячем.

 

Якщо ви зможете добре жонглювати футбольним м'ячем, ви можете справити враження на своїх товаришів по команді, щоб покращити рівновагу та більше контролювати м'яч під час гри. Жонглювання спочатку може бути важким, але досягти абсолютного успіху можна лише в тому випадку, якщо ви знову практикуєтесь, практикуєтесь і тренуєтесь. Якщо ви будете слідувати цім порадам, ви навчитеся жонглювати стопами, стегнами, головою та плечима. З невеликою практикою ви незабаром будете жонглювати.

Спустіть маленький футбольний м'яч. Дозволяючи трохи вітру вирватися з футбольного м’яча, ви зменшите інтенсивність відскоку. М'яч буде легше контролювати і не буде літати щоразу, коли ви пропустите удар. Після того, як ви опануєте техніку жонглювання, вам потрібно отримати повний накачаний м'яч.


5.Навчальна гра.

29.09.2023 Урок № 14


1.ЗРВ.

2.Ведення м’яча.

3.Удари по м’ячу.

4.Жонглювання м’ячем.

5.Д/З Стрибки на місці і в русі з підніманням колін. https://www.youtube.com/shorts/j9XrUQePopk 


1.ЗРВ.

2.Ведення м’яча.


3.Удари по м’ячу.

Удари в м'яч є основним способом ведення гри. 

Удари в м'яч ногою виконують такими способами: внутрішньою частиною стопи; внутрішньою, середньою і зовнішньою частинами підйому; серединою підйому; носком; п'ятою. Удари здійснюються в нерухомий м'яч, в м'яч, що котиться чи летить, з місця, у русі, у стрибку, з поворотом, у падінні тощо.

4.Жонглювання м’ячем.

28.09.2023 Урок № 13


1.ЗРВ.

2.Розвиток спритності.

3.Ведення м’яча.

4.Удари по м’ячу, що лежить та котиться.  

5. Д/З Піднімання прямих ніг з в.п вису до перекладини.



1.ЗРВ. 2. .Розвиток спритності.

3.Ведення м’яча.

З допомогою ведення здійснюються переміщення гравців, і Іпіічастіше гравці застосовують ведення м'яча зовнішньою частиною ш іініму, внутрішньою частиною стопи, внутрішньою частиною підйому серединою підйому, стегнами і головою.

 Типові помилки 

• гравець не штовхає м'яч, а завдає йому удар, що призводить  втрати контролю над ним;

 • під час ведення м'яча гравець відпускає його далеко від себе; 

• гравець веде м'яч тільки однією ногою; 

• гравець концентрує всю увагу лише на м'ячі; 

• гравець веде м'яч ближчою до суперника ногою і тому Піііиіівлений можливості прикривати його тулубом. 

4.Удари по м’ячу, що лежить та котиться.  

27.09.2023 Урок № 11-12


1.Правила безпеки під час занять футболом.

2.ЗРВ.

3.Пересування у футболі.

4.Розвиток швидкості.

5. Ведення м’яча.

6.Різновиди ударів по м’ячу.

7.Удари на дальність і точність по воротах.


 



1.Правила безпеки під час занять футболом.




2.ЗРВ.

3.Пересування у футболі.

Біг – один з основних засобів пересування у футболі. В футболі використовуються наступні різновиди бігу: звичайний, спиною уперед, схресним кроком, приставним кроком.

4.Розвиток швидкості.

Для розвитку швидкості використовуються комплексні вправи, головним чином швидкісного характеру, такі, як біг на короткі дистанції, біг по сходинкам, швидкі стрибки на одній та обох ногах, стрибки в довжину, різноманітні естафети. 

5. Ведення м’яча.

Ведення м'яча здійснюється за допомогою всіляких переміщень, у процесі яких застосовується біг (іноді ходьба). Відповідно до тактичних завдань, удари по м'ячу при веденні виконують з різними послідовністю, ритмом і силою. Якщо треба швидко подолати значну відстань, м'яч "відпускають" від себе на 10-12 м. При протидії суперника потрібно постійно контролювати м'яч і не "відпускати" його далі ніж на 1-2 м. Необхідно зазначити, що часті удари знижують швидкість ведення.

6.Різновиди ударів по м’ячу.

7.Удари на дальність і точність по воротах.

22.09.2023 Урок № 10 ( повтори попередні уроки )

Позаймайся!!!🏃

20.09-21.09.2023 Урок № 8-9 ( повторення )

15.09.2023 Урок № 7


1.Комплекс ЗРВ.

2.Стрибок у висоту у спосіб «переступання».

3.Розвиток координації.

4. Д/З Піднімання ніг з вису. https://www.youtube.com/watch?v=teh4DOVBsJg 

5.Д/З Стрейч вправи https://youtu.be/wK5KaVCz7ZA 




1.Комплекс ЗРВ.

2.Стрибок у висоту у спосіб «переступання».

Стрибок у висоту з розбігу – вид легкої атлетики, що характеризується короткочасними м’язовими зусиллями «вибухового» характеру і має багато спосо- 111 бів виконання. Основні з них – «переступання», «хвиля», «перекат», «перекидний» і «фосбері-флоп». Найбільш ефективними способами стрибків є «перекидний» і «фосбері-флоп». Техніка стрибка у висоту. Незалежно від способу подолання планки, стрибок у висоту складається з розбігу, відштовхування, переходу через планку й приземлення. Сучасна техніка стрибка у висоту характеризується раціональним використанням великої швидкості розбігу, потужним реактивно-маховим відштовхуванням, переходом через планку, з більш низьким положенням ЗЦМ тіла спортсмена. 

Розбіг у стрибках у висоту становить звичайно 9–11 бігових кроків (11–14 м ).

Відштовхування починається з моменту торкання ґрунту поштовховою ногою. Ефективність відштовхування, у значній мірі, залежить від рухів махової ноги в передостанньому кроці.

Політ. Стрибуни у висоту розбігаються зі швидкістю, що дозволяє починати фазу польоту під порівняно більшим кутом. Однак можливості подальшого прогресу стрибунів у висоту, завдяки удосконаленню техніки переходу через планку, практично використані майже повністю, і в резерві залишається лише підвищення швидкості вильоту ЗЦМ тіла стрибуна.

Приземлення. Завдання приземлення – зменшити швидкість обертання по тій або іншій осі, досягнуті при відштовхуванні й переході через планку, необхідно м’яко приземлитися без травм і больових відчуттів. 

3. Розвиток координації.

14.09.2023 Урок № 6


1.Комплекс ЗРВ.

2.Біг 100м.

3.Розвиток координації.

4.Д/З Піднімання ніг з вису.


Комплекс загальнорозвивальних вправ – це логічно продумана послідовність вправ загальнорозвивального характеру. Перш ніж приступити до підбору вправ, необхідно визначити його ЦІЛЬОВЕ призначення. Він може бути призначений для ранкової гігієнічної гімнастики, для комплексного або спрямованого розвитку фізичних якостей, для формування постави тощо. 


Знаючи спрямованість комплексу, необхідно визначитися в тому, які вправи і в якій послідовності потрібно включити в комплекс. Наприклад, комплекси ЗРВ для підготовчої частини уроку в першу чергу повинні вирішувати завдання загальнозміцнюючого впливу, які охоплюють всі основні м'язові групи, підготовити організм до праці в основній частини уроку, завдання виховання правильної постави та оволодіння школою рухів. 

ЗРВ, які використовують в основній частині, можуть бути спрямовані на вирішення завдань розвитку фізичних якостей (сили, гнучкості). При цьому можуть бути використані або окремі вправи, вибірково впливають на розвиток 10 конкретних якостей і м’язових груп (наприклад, силу м’язів черевного пресу), або серія вправ, що надають комплексну дію на організм. Зовсім інші завдання можуть вирішуватися комплексом ранкової гімнастики і фізкультхвилинками. 


Комплекс ЗРВ складають з 8-12-16 вправ для різних м’язових груп і систем організму. 


Типова схема послідовності ЗРВ в комплексі: 

1. Вправи типу потягування (для випрямлення хребта, активізації дихання). 

2. Нахили, повороти і півкола головою. 

3. Вправи для м’язів рук. 

4. Вправи для м'язів тулуба в передньо-задньому напрямку (нахили вперед і назад). 

5. Вправи для м’язів ніг (присідання). 

6. Вправи для косих м'язів тулуба (нахили в сторони, повороти, обертання). 

7. Комплексні вправи в положеннях сидячи (лежачи) з включенням в роботу м’язів живота і спини. 

8. Вправи на розтягування. 

9. Стрибки з переходом на ходьбу і вправи на дихання. Такі схеми досить умовні, залежать від завдань і умов проведення занять. 

Для ЗРВ прийняте певне дозування вправ – не менше 2-3 вправ по кожному із зазначених пунктів. 

2.Спеціальні бігові та стрибкові впр.


3. Біг 100м.

Належить до спринтерських дисциплін. Являє собою забіг від краю лінії старту, тієї що далі від фінішу, до краю лінії фінішу, тієї що ближче до старту, на дистанцію 100 метрів по прямій; проводиться на біговій доріжці стадіону. Старт забігу відбувається зі стартових колодок.

4.Розвиток координації.

13.09.2023 Урок № 5 




2. Біг 100м.

Основними завданнями в тренуванні спринтера є: 

– підвищення рівня загальної фізичної підготовки; 

– розвиток загальної витривалості, як основи для вдосконалення інших фізичних якостей;

 – удосконалення техніки бігу на короткі дистанції;

 – удосконалення швидкісно-силових здібностей; 

– удосконалення спеціальної витривалості;

 – виховання необхідних морально-вольових якостей; – набуття змагального досвіду. 

3. Розвиток координації.

Всі вправи для розвитку координації можна розподілити на статистичні і динамічні:

Статичні вправи вчать зберігати рівновагу в заданій позі, наприклад, стояти на одній нозі або тримувати легкий вантаж на голові.

Динамічні вправи - це ходьба по лавці, зміна напрямку підчас бігу і т.д.

08.09.2023 Урок № 4

1.Комплекс ЗРВ.

3.Спеціальні бігові та стрибкові впр.

4.Біг 30м. 

5. Д/З Стрибки на скакалці.  https://www.youtube.com/watch?v=-wLXatVdQC4 




1.Комплекс ЗРВ.

3.Спеціальні бігові та стрибкові впр.

Спеціальні стрибкові вправи можуть бути корисними для покращення різноманітних фізичних якостей та навичок, таких як координація, баланс, гнучкість, сила, швидкість, точність та витривалість. 

Під спеціальними легкоатлетичними біговими вправами варто розуміти такі вправи, які за своїм характером, руховій структурі й динаміці найбільш близько відповідають бігу або ж відтворюють його частини.

4.Біг 30м. 


Напевно важко знайти серед бігунів таких, які б не хотіли бігати швидше. Любителі і професіонали, юніори та літні атлети – всі бажають збільшити швидкість бігу. На швидкість бігу людини впливає всього дві речі, і залежать вони від самої людини – це довжина кроку і частота кроку. Все, що Ви можете почути окрім цього, не є правдою. Якщо Ви бажаєте навчитися бігати швидко, то потрібно працювати саме над цими складовими. 

Згадаємо техніку бігу на 30м. ( спринтерський біг )

Біг на короткі дистанції (30, 60, 100, 200, 400 м) виконується с низького старту. Коли спортсмени, упираючись ногами в спеціальні колодки, а руками – у доріжку на лінії старту, приймають положення низького старту, вони схожі на стиснуту пружину. Техніку спортивного бігу можна розділити на такі частини: 

1) положення бігуна на старті; 

2) старт та стартовий розбіг; 

3) біг по дистанції; 

4) фінішування (закінчення бігу).

07.09.2023 Урок № 3

1.Комплекс ЗРВ.

2.Біг на 30м.

3.Розвиток координації.

4. Д/З Стрибки зі скакалкою. https://www.youtube.com/watch?v=5a6jZrcredY 




1.Комплекс ЗРВ.


Розминка потрібна для підготовки до тренування всього організму. У її процесі внаслідок підвищення температури тіла та розігріву м'язів активізується обмін речовин, змінюється на краще стан серцево-судинної та дихальної систем, підвищується працездатність м'язів. 

2.Біг на 30м.

Спринтерський біг відноситься до групи  вправ з максимальною інтенсивністю.  Бігові рухи виконуються з великою амплітудою та високою частотою рухів. 

За командою «На старт!» треба  стати перед стартовою лінією. Сильнішу  ногу поставити упритул  до стартової лінії, не наступаючи на неї. Другу ногу виставити на 1-2 ступні назад  із упором на носок і рівномірно розподілити масу тіла на обидві ноги. Руки вільно опустити вздовж тіла, тулуб та голову тримай прямо.

За командою «Увага!» учень згинає ноги в колінах, тулуб  нахиляє під кутом 45 градусів  до доріжки. Згинаючи руки у ліктях, одна рука вперед,  іншу різнойменну нозі, що стоїть попереду,  назад. Вага тіла переноситься на ногу, що стоїть попереду.

За командою «Руш!»  різко починай біг вперед, не розгинаючи тулуба. Перші 5-6 кроків мають бути трохи коротшими за наступні. Це допоможе краще розігнатись і досягти найбільшої стартової швидкості.

Під час бігу тулуб трохи нахилити уперед. Ногу, якою відштовхувалися, повністю випрямляй.  Другу ногу згинай у коліні при цьому стегно рухається  вперед угору  і досягає найбільшої висоти у мить поштовху. Намагайся ставити ступні на одну лінію. Руки зігни у ліктях (під прямим кутом) і виконуй ними рухи  вперед-назад. Ритмічно дихай. 

Фінішування - перетинання фінішної лінії на максимальній швидкості . Після фінішування треба продовжувати рух уперед з переходом на крок . Під час фінішування спрямувати груди  уперед, намагаючись першим перетнути фінішну лінію.

3.Розвиток координації.


Всі вправи для розвитку координації можна розподілити на статистичні і динамічні. 

06.09.2023 Урок № 2






Самоконтроль – це систематичні самостійні спостереження школяра, який займається фізичними вправами і спортом, за змінами свого здоров'я, фізичного розвитку і фізичної підготовленості. При самостійних заняттях оздоровчим бігом, вправами з обтяженням, атлетичною гімнастикою, самоконтроль необхідний. 


Для чого потрібен щоденник самоконтролю?

Щоденник самоконтролю допоможе здобувачам освіти зробити перші кроки до високого рівня здоров'я, узгодженої роботи серця, легенів і всіх внутрішніх органів, високої розумової і фізичної працездатності, розвитку сили, сміливості, витривалості і координованості рухів.

2. Комплекс ЗРВ.

3. Біг на 30м.

4. Розвиток координації. 

Коли мова йде про координацію, виділяють три основні типи: зорово-моторні навички (використання зорової системи для контролю рухів), дрібну моторику (дрібні рухи рук, зокрема письмо) і велику моторику (використання великих груп м’язів для ходьби, сидіння, стояння й тощо). 

Багато видів повсякденної діяльності набагато складніші з біомеханічної точки зору, ніж ти можеш собі уявити. Навіть така буденна дія як миття посуду – це насправді складний маневр для мозку і тіла. Для того, щоб виконати звичний для тебе щоденний рух, тобі потрібно залучити більше, ніж один суглоб чи ділянку тіла. Будь-яка дія – це зворотний зв’язок між твоєю нервовою системою та опорно-руховим апаратом. 

Це можна порівняти із симфонічним оркестром, де диригент – мозок. І для того, щоб твоє тіло виконало найпростіший рух, воно має постійно отримувати зворотній зв’язок від різних систем. Так, як диригент створює складну мелодію, коли керує різними інструментами.

Якщо ти хочеш покращити координацію, тобі потрібно зосередитися на повторюваності та швидкості руху. Повільно збільшувати його швидкість, поки ти не зможеш виконувати його плавно і точно.

Вправи на координацію:

Якщо говорити про загальні види вправ та тренувань, які покращують координацію, то це йога, танці, тай-чі, пілатес, вправи з мʼячем (дриблінг) та будь-які вправи на баланс.А перший, найпростіший і найдоступніший варіант вправ для покращення координації – скалка!

01.09.2023 Урок № 1






4. Біг на 30м.


Спринтерський біг відноситься до групи  вправ з максимальною інтенсивністю.  Бігові рухи виконуються з великою амплітудою та високою частотою рухів. 

За командою «На старт!» треба  стати перед стартовою лінією. Сильнішу  ногу поставити упритул  до стартової лінії, не наступаючи на неї. Другу ногу виставити на 1-2 ступні назад  із упором на носок і рівномірно розподілити масу тіла на обидві ноги. Руки вільно опустити вздовж тіла, тулуб та голову тримай прямо.

За командою «Увага!» учень згинає ноги в колінах, тулуб  нахиляє під кутом 45 градусів  до доріжки. Згинаючи руки у ліктях, одна рука вперед,  іншу різнойменну нозі, що стоїть попереду,  назад. Вага тіла переноситься на ногу, що стоїть попереду.

За командою «Руш!»  різко починай біг вперед, не розгинаючи тулуба. Перші 5-6 кроків мають бути трохи коротшими за наступні. Це допоможе краще розігнатись і досягти найбільшої стартової швидкості.

Під час бігу тулуб трохи нахилити уперед. Ногу, якою відштовхувалися, повністю випрямляй.  Другу ногу згинай у коліні при цьому стегно рухається  вперед угору  і досягає найбільшої висоти у мить поштовху. Намагайся ставити ступні на одну лінію. Руки зігни у ліктях (під прямим кутом) і виконуй ними рухи  вперед-назад. Ритмічно дихай. 

Фінішування - перетинання фінішної лінії на максимальній швидкості . Після фінішування треба продовжувати рух уперед з переходом на крок . Під час фінішування спрямувати груди  уперед, намагаючись першим перетнути фінішну лінію.

5. Розвиток координації