A celé texty...

Jak vlastně tvořím?

Když chci něco napsat do sešitu, sáhnu do stolu a z jednoho určitého místa vezmu sešit s nápisem "Sloh" nebo "Matematika" a podobně. Místo, kam sahám, se na počítači označuje jako disk a nemusí být nutně u mě v pokoji.

Sešit je v konkrétní složce - a podle toho by také měla být pojmenována. Tedy: Matematika, Český jazyk...sešit se pak může jmenovat stejně, ale nemusí: v přihrádce Matematika může být Geometrie, Počty, Algebra nebo jiný sešit. Vždy by se ale měl jmenovat tak, abych na první dobrou vzal ten správný. Jinak přece nemá vůbec smysl uklízet, no ne?

Mám tedy nějaký prostor, kam budu psát. A budu uvažovat prostě jen list papíru. Leží mi jen tak na pracovní ploše a já si musím rozmyslet, co s ním. Mohu jej zmuchlat a vyhodit - v počítači řekneme, že jej "Zavřeme" bez uložení. Jenže pak už jej také nemusím nikdy najít.

To se mi moc nehodí - takže jej pojmenuji a uložím, samozřejmě do správné složky. Příkazy jsou jednoduché: Uložit - a počítač, protože má rád pořádek a tedy chce mít věci pojmenované, se mě sám zeptá, kam a pod jakým jménem můj papír patří.

Když teď dám "Zavřít", můžu dát také "Otevřít" a můj soubor tam bude pěkně hned nahoře mezi prvními. Dobré, že?

Teď už nemůžeme o text přijít. Podíváme se tedy blíž, co s takovým listem papíru můžeme podniknout.

Než se ale pustíme do další činnosti, vyzkoušíme, jestli zvládáme odborný text. Popis toho, jak se zachází se soubory je totiž napsán hodně pro děti - pro malé děti. Jak by se napsal pro odborníky? A jak by vypadal, řekněme, pro jiného učitele?

Mám stránku - no a?

Časová náročnost: 10 minut

Pomůcky: pro každou skupinu dva až tři druhy tiskovin - několik oskenovaných listů ze skript, z časopisu, z učebnice, noviny. Počítač s přístupem na Internet. Stejné stránky (už stačí od každého vzorku jedna) vezmeme a rozstříháme tak, aby byl zvlášť obsah, zvlášť záhlaví, zápatí, popřípadě ozdobné titulky.

Dovednosti: rozvoj pozorovacích schopností, stanovení postupu, typografické pojmy

Určeno pro: začátečníky ZŠ i SŠ

Zadání

Máte před sebou několik tiskovin. Najděte, co mají všechny společné a co je rozdílné, vypište a pojmenujte společné prvky. Zkuste zjistit, jak se jmenují správně. Která skupina našla všechny prvky?

A teď zkuste, jestli si pamatujete, co patří ke které stránce...

Postup

V první fázi potřebujeme, aby si žáci uvědomili, jaké je rozložení textu - co se opakuje, co je jedinečné pro každou stránku. Pokud zvolíme formu soutěže, máme velkou šanci, že odhalí všechno. Ostatně půjde vesměs o členění na tři části. tato část tedy bude krátká - nějaký čas zabere pouze vyhledání správných jmen.

Ve druhé části žáci dostanou rozstříhané tiskoviny a mají z nich složit zpět správné celky. Skupiny mohou opět soutěžit mezi sebou - ovšem nikdo nesmí vidět původní předlohy.

Úskalí

Žáci nedokáží poskládat zpět původní předlohy, jestliže budou stejným písmem nebo s příliš podobným obsahem. Musíme tedy pečlivě volit tiskoviny.

Vyhodnocení

Požádáme skupinu, která byla nejrychlejší, aby vysvětlila, podle čeho postupovala. Je jejich postup použitelný univerzálně? Pokud ne, proč?

Pod čarou: univerzální postup téměř nejde sestavit, protože pokud by výchozí předlohy měly stejný font, nelze určit, co kam patří jinak, než podle obsahu - a ten může být zavádějící.

Otázka za zlatého bludišťáka: proč u záhlaví a zápatí existuje volba "jiné na první straně"?

Úprava textu

Časová náročnost: 20 minut až hodina

Pomůcky: jedna nebo dvě stránky textu s různou úpravou, počítač s textovým editorem - jakýmkoliv, připravený soubor naplněný Lorem Ipsum, blok a tužka

Dovednosti: typografická úprava, fonty, úprava stránky, tvorba manuálu - postupu

Určeno pro: pokročilé ZŠ i SŠ

Zadání

Nejprve vysvětlíme, proč Lorem Ipsum. Cílem práce je upravit text typograficky tak, aby byl co nejpodobnější předloze a postup napsat jako návod.

Další výklad: stránka leží na stole a může mít různý tvar nebo formát. Nejběžnější je papír A4 - najděte si, jaký má rozměr. Vejde se nám na monitor? Pokud ne, co uděláme?

A samozřejmě na stránku nikdy nepíšeme od kraje ke kraji. Pokud papír držíme v ruce, tisk by byl schovaný pod prsty, pokud bychom jej chtěli vytisknout, tiskárna by tisk nevzala nebo by se poškodila. Můžeme využít k opakování, jak se tiskne. Takže tiskovina má vždy okraje stránky, jaké, to si musíte na předloze změřit. Jednotlivé odstavce mají různou úpravu - nezačínají hned u kraje, je mezi nimi mezera, mají různé řádkování nebo různý počet sloupců...nejde jen o to, trefit se do vaší předlohy, jde také o to ten postup předat ostatním.

Postup

Je zřejmý - každý zadaná předloha by měla obsahovat nějakou fintu a dohromady by měly dát pokud možno celý průřez jednotlivými menu. Obtížnější jsou pouze tabulky a textová pole - obojí je vhodné ukázat zvlášť. Stejně tak záhlaví a zápatí jsme ukázali v předchozí hodině. To, že soubor obsahuje text, který nedává smysl, usnadní žákům soustředit se jen na jeho úpravy.

Úskalí

Žáci zvolí nevhodný typ úpravy - třeba odsazení prvního řádku udělají mezerníkem. To buď odchytíme během práce, nebo musíme zasáhnout během čtení návodu a vysvětlit, proč je to nevhodné.

Žáci nebudou řešit stylopis, ale upraví rovnou text. Buď jde o jednorázovou hodinu, pak jim styly jen ukážeme, nebo chceme opravdu naučit správné postupy, pak styly ukážeme předem a budeme trvat na jejich dodržení. Musíme vysvětlit zásadu dědičnosti.

Vyhodnocení

Ideálně promítneme vždy předlohu, poté postup a nakonec výsledek, samozřejmě předtím zkontrolujeme, co žáci vlastně vytvořili. Správně napsané postupy můžeme dát do veřejného portfolia třídy nebo na nástěnku.

Otázka za zlatého bludišťáka: proč mám používat tabulátor a ne mezery? jak to, že se stane, že mezery mezi sloupci textu se "rozsypou"?

A jak to využijeme?

Teď už si můžeme dovolit udělat experiment. Skupinám nachystáme stejné texty - ze školních stránek, z nějakého vesnického časopisu, látku ze zajímavého předmětu tak, aby texty tvořily celek - jedno číslo "bulletinu". Můžeme dát i reportáže nebo postřehy odjinud. Ukážeme znovu, jak vypadá celé číslo novin nebo časopisu - má mimo jiné i redakci, tiráž, slovo šéfredaktora...

Nachystáme si i jednoduché typy tiskovin: studentský časopis, noviny, vědeckou publikaci, humoristický časopis, "Alíkoviny" pro děti...tolik stylů, kolik máme skupin nebo raději víc. Klidně i fakenews, založené na dodaných textech.

Každá skupina si vylosuje jeden styl. A pak už mohou tvořit. Samozřejmě můžu upravovat i text. Výsledkem bude jedno číslo zadané tiskoviny. Tedy humoristický, populárně naučný nebo vědecký časopis. Žáci mají obsah, tvoří pouze vzhled - logo, název, styl...skupiny mohou dodávat i obrázky (zdůrazníme použití volných zdrojů).

Časopis se bude financovat prodejem inzerce - jestli bude vícesloupcový a bude prodávat moduly nebo pouze celé strany, to už je na tvůrcích.

Výsledkem bude vždy celé číslo - včetně tiráže na zadní straně. Časopisy si pak předvedeme a zhodnotíme, jak moc se skupina trefila do daného stylu a jestli výsledek obsahuje opravdu všechno.

Jde o práci na více hodin a každá skupina dělá všechno. Nedělíme práci jako u třídního časopisu - ten může být klidně jako následný projekt.