Dette forløb handler om adfærd, identitet og etik på sociale medier. Vi lærer om digital dannelse og hvordan man skal være online. Forløbet slutter af med en præsentation hvor vi også skal lære om præsentationsteknikker.
Læs mere om præsentationen her:
Et SO projekt er et studieområde projekt, dette forløb har fagene, Kom/IT, Dansk og Engelsk. Det er et tværfagligt projekt med samme overemne.
Digital dannelse er evnen til at bruge digitale medier ansvarligt, kritisk og sikkert. Det handler om at forstå teknologiens muligheder, risikoer og spilleregler.
Dette er vores første tværfaglige forløb, der er altså blevet samarbejdet mellem fagene, det har endt ud i en præsentation, om digitale fodspor. Udover at jeg har lært om digital dannelse og digitale fodspor så var der også stor fokus på præsentationsteknikker, så jeg er også blevet bedre til at præsentere.