Format i zahtevi kursa

PROJEKTNI ZADATAK

Na teritoriji Zapadnog Balkana se već nekoliko godina sve više osećaju uticaji klimatskih promena, posebno na lokalnom nivou. Evidentno je da postoji jasan porast ekstremnih vremenskih događaja kao što su toplotni talasi, suše, ekstremne hladnoće, oluje itd. Stoga usvajanje Zakona o klimatskim promenama predstavlja ključnu prekretnicu za nacionalnu mapu puta za klimatske promene. Lokalne samouprave imaće ključnu ulogu u integrisanju komponente klimatskih promena u lokalne politike, strategije i planove, uz smanjenje emisije gasova sa efektom staklene bašte i prilagođavanje razvoja putanjama rasta koje su otpornije. Ovo će biti ključni izazov za stimulisanje doprinosa jedinica lokalne samouprave nacionalnoj agendi za životnu sredinu i klimatske promene.

  • Za izabranu jedinicu lokalne samouprave (grad ili opštinu u Srbiji) izvršiti procenu ranjivosti na izmenjene klimatske uslove, i to:

a. Analizu trendova promene klime, na osnovu stvarnih podataka, ili koristeći dostupne podatke za susedne ili slične opštine;

b. Analizu osetljivosti;

c. Analizu i kategorizaciju izloženosti;

d. Analizu kapaciteta prilagođavanja na izmenjene klimatske uslove;

e. Procenu postojeće ranjivosti na izmenjene klimatske uslove;

f. Procenu buduće ranjivosti na izmenjene klimatske uslove.

  • Na bazi izvršene procene ranjivosti za izabranu jedinicu lokalne samouprave izraditi akcioni plan prilagođavanja na izmenjene klimatske uslove, i to:

a. Odrediti dugoročne ciljeve prilagođavanja;

b. Odrediti očekivane rezultate prilagođavanja;

c. Definisati prioritetne mere prilagođavanja.

Za realizaciju projektnog zadatka koristiti sledeću literaturu:


Obim 30 – 40 strana.


Konsultacije:

Prof. dr Slobodan Milutinović

Mail: boban40@yahoo.com

Tel: 064 148 31 75