Proportsioonid ja sarnasus

See tund on 8. klassi teema - hulknurkade sarnasus - sissejuhatuseks.

Vaata järjest läbi videod ja mõtle kaasa.

Võta endale aega ja lahenda videotes antud ülesanded. Kui vaja, vaata videot mitu korda.

Ära anna alla, kui kohe lahenduse ideed pähe ei tule. Mõni teist saab tänaste ülesannetega kindlasti väga kiiresti hakkama, teisel võib kauem aega kuluda.

Püüa ise lahenduseni jõuda, proovi mitut moodi arvutada, vaata kas jõuad sama tulemuseni. Midagi ei juhtu, kui teed valesti! Tähtis on, et mõtled ise ja ei anna alla.

Kõik katsetused ja lahendused pane vihikusse või arvutisse kirja.

  1. Räägime, mida tähendab mõiste PROPORTSIOONID. Vaata esimest videot.

Skulptor Ülo Õuna (1944-1988) pronksskulptuur "Isa ja poeg" asub Tartus Küüni tänaval.

2. Räägime kuvasuhetest ja riskülikutest, mis on matemaatilises mõttes sarnased. Uurime teleka ekraanide suuruseid. Erinevaid video ja piltide formaate ja kuidas need erinevate ekraanide peal kuvatakse. Vaata järgmist videot.

3. Nüüd saad eelnevatest videotest kogutud teadmiste põhjal lahendada esimese ülesande. Ülesande annan jällegi video vahendusel.

4. Räägime fotode suurendamisest ja vähendamisest. Kuidas teha nii, et foto proportsioonid ei muutuks, et fotol olev kujutis ei moonduks? Mida see matemaatilises mõttes tähendab? Kuidas tuleb mõelda? Kuidas tuleb arvutada? Vaata järgmisest videost.

5. Lõpetuseks veel üks ülesanne. Vaata videost :)

6. Kui said mõlemad ülesanded lahendatud, siis vaata üle oma vormistus. Kirjuta oma mõttekäik koos arvutuste, selgituste ja tulemustega puhtalt ümber. Veel parem on, kui saad selle arvutiga vormistada.

NB! Arvesse ei lähe sellised tööd, kus on ainult vastus. Pane kirja selgitus ja arvutused, kuidas sa selle vastuseni jõudsid. Arvutuse selgitusi ära kirjuta stiilis, et kaks pluss kaks on neli, vaid kirjuta, miks sa tegid tehte 2+2. Pööra tähelepanu sellele, kuidas oma ideed kirja panna nii, et teine inimene aru saab, mida sa mõtlesid.