White cane awareness day 2

Cilj projekta je proslaviti Međunarodni dan bijelog štapa te ga uklopiti u školske aktivnosti u učionice diljem svijeta.

Učenici će kroz razne aktivnosti, radionice Građanskog odgoja i obrazovanja , međupredmetne korelacije, izvanučioničku nastavu, suradnju s Udrugama slijepih svoga mjesta i razne susrete razvijati svijest i senzibilnost na probleme s kojima se slijepe i slabovidne osobe svakodnevno susreću. Odat će počast svim postignućima slijepih i slabovidnih osoba i priznanje na sve većoj samostalnosti i neovisnosti. Razumjet će važnost upoznavanja specifičnih potreba slijepih i slabovidnih osoba u našem društvu, ali i obvezama zajednice prema njima. Učenici će razvijati međusobno uvažavanje osoba s invaliditetom i prijateljstvo u svim oblicima.

  • razredni plakat izrađen u Canvi

  • igra Čvorak

  • osjetilom mirisa i okusa pokušali smo otkriti što je danas za doručak i doručkovali smo u mraku.

  • osjetilom opipa i mirisa prepoznavali smo voćke

  • S povezom na očima na satu Likovne kulture koristili smo se folijama i crtali po foliji. Zadatak je bio nacrtatati stablo. Opipom smo pokušali razaznati stablo i dodati na grane listove.

Igra Čvorak

Igra

  • Učenici su podijeljeni u parove. Igramo igru uloga u kojoj jedan učenik želi ustupiti mjesto drugomu učeniku (slijepoj osobi) u autobusu/tramvaju. Učenici se na pristojan način trebaju obratiti jedan drugomu (slijepoj osobi).


  • Posjetili smo Udrugu slijepih USKA, gdje smo na otvorenom poštujući sve epidemiološke mjere imali priliku upoznati se s radom Udruge slijepih USKA. Pritom smo se educirali o pristupu i komunikaciji s osobama s invaliditetom, najsuvremenijim elektroničkim pomagalima koje koriste osobe s oštećenjem vida, poput independant senzora za kretanje uz pomoć dugog bijelog štapa, pametnim telefonima za osobe s oštećenjem vida s govornim programom, govornim čitačima knjiga, a učili smo i brajlovo pismo za slijepe uz pomoć edukativnih materijala i didaktičkih pomagala za učenje brajlovog pisma.

  • Predsjednik Udruge slijepih USKA Mirsad Bećirović demonstrirao je kretanje uz pomoć asisitivne tehnologije i videćeg pratitelja Udruge slijepih USKA Nine Skorupan te korištenje moderne tehnologije u svakodnevnom življenju obzirom da je Mirsad Bećirović idejni začetnik interaktivnih edukacija za djecu predškolske i školske dobi s dvadesetogodišnjim iskustvom koje provodi u cilju senzibilizacije djece i djelatnika u ustanovama obrazovnog sustava o osobama s oštećenjem vida, edukaciji o njihovim mogućnostima i sposobnostima uz pomoć asistivne tehnologije i suvremenih tiflotehničkih pomagala te integracije osoba s oštećenje vida u društvo. Tajnica udruge Romija Radočaj Naglić svakom djetetu na dar uručila je slikovnice o psima vodičima, edukativne brošure Udruge slijepih USKA kao i materijale na brajlovom pismu za slijepe. Cijeli događaj snimala je ekipa lokalna televizijaTrend TV.