Związek Harcerstwa Polskiego jest największą w Polsce, liczącą ponad 110 000 członków organizacją wychowawczą dzieci i młodzieży. Jest to ogólnopolskie, patriotyczne stowarzyszenie należące do światowego ruchu skautowego. ZHP wspiera wychowanie zgodnie z harcerskimi wartościami takimi jak: patriotyzm, przyjaźń, służba, wiara, praca, sprawiedliwość, wolność i pokój.

Nasza drużyna działa w ramach Hufca "Piast" Poznań Stare Miasto im. Powstańców Wielkopolskich 1918/1919 - Hufiec Piast, w Chorągwi Wielkopolskiej ZHP im. Powstańców Wielkopolskich 1918/1919 - Chorągiew Wielkopolska.

Misja ZHP

Misją ZHP jest wychowanie młodego człowieka, czyli wspieranie go we wszechstronnym rozwoju i kształtowaniu charakteru przez stawianie wyzwań.

Cel ten osiągany jest poprzez model harcerskiego wychowania opierający się na Przyrzeczeniu i Prawie Harcerskim oraz Obietnicy, i Prawie Zucha.

ZHP nie tylko pomaga w kształtowaniu odpowiedzialnych postaw u przyszłych obywateli, ale też umożliwia własny rozwój. System stopni oraz sprawności pozwala na pogłębianie zainteresowań, czy zdobywanie umiejętności przydatnych w codziennym życiu (od samodzielnego spakowania się na biwak, przez przyszycie guzika po gotowanie).

Podstawowym założeniem harcerskiego systemu wychowawczego jest też działanie małymi grupami - zastępami, gdzie harcerki i harcerze muszą wykazać się dużą samodzielnością w wypełnianiu powierzonych zadań. Bliski harcerzom jest też kontakt z przyrodą, który jest podstawowym elementem naszego wychowania.

Historia Harcerstwa

Zaproponowany przez gen. Roberta Baden - Powella nowy system wychowawczy postrzegany był w podzielonej między zaborców Polsce jako dobry sposób wychowania młodzieży na żołnierzy i przyszłych obywateli wolnej ojczyzny. Pierwsze drużyny harcerskie powstały w roku 1911 we Lwowie. Już podczas I Wojny Światowej, grupy harcerek i harcerzy podejmowały służby pomocnicze dla Legionów oraz organizowały pomoc dla ofiar wojny.

Tuż przed odzyskaniem niepodległości w dniach 1 - 2 listopada 1918 roku w Lublinie odbył się zjazd, na którym powołano ZHP - Związek Harcerstwa Polskiego. Rozwijająca się organizacja wychowała całe pokolenie aktywnych obywateli i patriotów okresu międzywojennego. To właśnie te osoby doprowadziły do konspiracji ZHP w dniu 27.09.1939 i powstania Szarych Szeregów.


Szare Szeregi prowadziły dalszą działalność w czasie wojny, zajmowały się edukacją, wsparciem potrzebujących podczas wojny, ale też sabotażem działalności okupanta.

Najbardziej heroiczną działalnością podziemnego harcerstwa był udział w Powstaniu Warszawskim (1.08 - 02.10.1944 r.). Podczas powstania walczyły całe bataliony złożone z harcerzy i harcerek. Instruktorki i harcerki prowadziły szpitale polowe, służyły jako łączniczki, najmłodsi działali jako listonosze Harcerskiej Poczty Polowej.

Po wojnie, komuniści dostrzegli zagrożenie w ruchu młodzieżowym jakim było ZHP. Jesienią 1948 r. rozpoczęła się stopniowa likwidacja organizacji. Jednak już w 1956 roku, działalność ZHP zostaje wznowiona. Próba ideologizacji organizacji jest jednak obecna wśród działań partii.

Dopiero rok 1989 oraz 1990 przynosi tak potrzebne reformy. Przywrócone zostaje tradycyjne Przyrzeczenie i Prawo Harcerskie, a Przewodniczącym ZHP zostaje hm. Stefan Mirowski - instruktor Szarych Szeregów.