Dokumenty

Podstawowe Dokumenty

Prawo Harcerskie - wraz z komentarzem  hm. Stefana Mirowskiego. Najważniejsze 10 punktów Prawa określające jaka idea przyświeca wszystkim harcerzom.

Konstytucja 174 PDH "Hetman" jest najważniejszym aktem prawnym w drużynie, który reguluje zasady funkcjonowania i działania jednostki zgodnie ze Statutem ZHP. Uchwalona 3 maja 1996 roku, była uaktualniania jedynie pięciokrotnie. Konstytucja określa cele oraz ideę działania jednostki, kompetencje, obowiązki członków drużyny, poszczególnych ciał - Trybunu Drużyny, Kapituły Starszych, Rady Drużyny, Zastępu Zastępowych.

Statut ZHP - jest najwyższym aktem prawnym w ZHP określającym jego zasady działania i funkcjonowania.

Plan Pracy Drużyny

Plan Pracy Drużyny - to coroczny dokument zakładający działanie jednostki w aktualnym roku harcerskim. Prócz charakterystyki członków oraz analizy możliwości drużyny, zawiera kalendarz na najbliższy rok dotyczący Zuchów - Z, Harcerzy - H, Harcerzy Starszych - HS oraz Wędrowników - W. Plan ten w zależności od potrzeb oraz sytuacji - może ulegać zmianie.

Plan Pracy Kręgu Instruktorskiego - uchwalany również corocznie dokument określający pracę Kręgu Instruktorskiego "Nihil Novi". 

Harcerski Rozwój - Stopnie Harcerskie oraz Instruktorskie

System stopni harcerskich w ZHP opiera się na indywidualnej pracy nad sobą. Kolejne stopnie wskazują pożądane cechy charakteru i wyznaczają etapy osiągnięć życiowych, które pomagają realizować harcerzom swoje pasje i zainteresowania. Każdy ze stopni harcerskich zawiera wymagania, jakie należy spełnić za pomocą kolejnych zadań, by zdobyć dany stopień. Zamieszczone obok wzory są jedynie przykładem takich zadań, które należy modyfikować. Ze względu na indywidualny charakter członków drużyny - zadania powinny być dostosowane do konkretnych osób. Dowodem ich realizacji jest podpis drużynowego, przybocznych, rodziców, a może nauczyciela - w zależności od tematyki zadania. Każde z wymagań powinno być poparte wykonaniem 2 - 3 zadań.

Jakie jednak powinny być zadania w próbach na stopień?

Przyrzeczenie Harcerskie - to pierwszy krok w harcerskiej przygodzie. Próba przygotowująca do złożenia Przyrzeczenia ma stanowić wprowadzenie do harcerskiego spojrzenia na świat. Zakończona złożeniem Przyrzeczenia - Mam szczerą wolę, całym życiem pełnić służbę Bogu i Polsce, nieść chętną pomoc bliźnim i być posłusznym Prawu Harcerskiemu.

Stopnie Harcerskie - Ochotniczka/Młodzik, Tropicielka/Wywiadowca - przeznaczone są dla Harcerzy w wieku od 10 do 13 lat. Próby na te stopnie, zawierają kilka pustych miejsc, w które należy wpisać własne zadania, odpowiadające wymaganiom.

Stopnie Starszoharcerskie - Pionierka/Odkrywca, Samarytanka/Ćwik - przeznaczone są dla Harcerzy Starszych w wieku od 13 do 16 lat. Przedstawione we wzorach zadania są jedynie przykładem realizacji próby. Osoba otwierająca próbę na stopień powinna samodzielnie zaproponować zestaw zadań do każdego z wymagań, który pozwoli na indywidualny rozwój, ale też pożyteczne działanie na rzecz rodziny, drużyny czy społeczeństwa. Po stworzeniu proponowanych zadań należy skontaktować się z drużynowym celem ewentualnych korekt i otwarcia próby.

Stopnie Wędrownicze - Harcerka i Harcerz Orli, Harcerka i Harcerz Rzeczpospolitej - przeznaczone są dla Wędrowników  powyżej 16 roku życia. Próby na te stopnie skupiają się na indywidualnym samorozwoju, oraz oparciu własnego systemu wartości na Prawie i Przyrzeczeniu Harcerskim. Osoba otwierająca próbę na stopień powinna samodzielnie zaproponować zestaw zadań do każdego z wymagań. Szczególnie istotną sprawą jest bieżący kontakt i praca z opiekunem próby przy realizacji próby. Próbę na te stopnie zamyka Kapituła Stopni HO i HR działająca w drużynie.

W wypadku, gdy osoba z racji wieku, powinna realizować stopień przeznaczony dla Harcerzy Starszych lub Wędrowników, a nie posiada jeszcze poprzedzających go stopni - należy rozszerzyć próbę o wymagania ze stopni wcześniej nie zdobytych.

Próba Wędrownicza - zdobywanie naramiennika wędrowniczego opiera się na poznaniu i zrozumieniu idei wędrownictwa. Prócz znajomości Kodeksu, i Dewizy Wędrowniczej, należy zapoznać się z symboliką wędrowniczej Watry. Zadania na Próbie Wędrowniczej opierają się o samodoskonalenie, wyczyn oraz wędrówkę.

Stopnie Instruktorskie - wyznaczają drogę rozwoju instruktorskiego, odzwierciedlają wiedzę, dojrzałość społeczną, umiejętności wychowawcze i doświadczenie instruktora. Otworzenie próby na dany stopień wymaga przygotowania indywidualnej próby wraz z opiekunem, a następnie zatwierdzenie jej przez odpowiednią Komisję Stopni Instruktorskich. Próba ta musi spełniać wymagania zawarte w uchwale odnośnie Systemu Stopni Instruktorskich.

Gwiazdki Zuchowe

W ramach pracy i rozwoju osobistego, dostosowanego do wieku dziecka, zuchy realizują wiele zadań. Zamieszczone tu materiały mają zainicjować rozwój samodzielności, zaradności oraz kultury u dzieci. Składając Obietnicę Zuchową - "Obiecuję być dobrym zuchem i zawsze przestrzegać Prawa Zucha." - zuch zobowiązuje się do pracy nad swoim zachowaniem, co jest pierwszym krokiem w zuchowej przygodzie. Wraz z wiekiem oraz nabywaniem umiejętności zuch zdobywa kolejne gwiazdki - * - Zuch Ochoczy, ** - Zuch Sprawny, *** - Zuch Gospodarny.

Sprawności

Sprawności Zuchowe i Harcerskie są instrumentem metodycznym ZHP, służącym indywidualnemu rozwojowi osób. By zdobyć sprawność należy uzupełnić Kartę na Sprawność, a następnie zebrać podpisy (rodziców, przełożonych lub innych osób kompetentnych w danej dziedzinie) przy zadaniach, co potwierdza ich wykonanie. Sprawności harcerskie mają różne stopnie trudności, które powinno się realizować kolejno.

Śpewnik Drużyny

Stworzony przez nas Śpiewnik Drużyny jest bazą piosenek obrzędowych, harcerskich i turystycznych, które śpiewane są przy okazji ognisk, świecznisk i zbiórek drużyny.

Śpiewnik podzielony jest na dwie kategorie - piosenki obrzędowe, oraz harcerskie, turystyczne, które ułożone w porządku alfabetycznym. Na ostatnich stronach znajduje się podręczny wzór gitarowych chwytów, który ułatwia korzystanie ze śpiewnika gitarzystom.

Zbiórki Drużyny

Dla ułatwienia tworzenia oraz dokumentowania zbiórek, w drużynie powstały odpowiednie wzory i instrukcje w zakresie ich organizacji.

Konspekt Zbiórki jest zwięzłym, ale dokładnym planem naszych zajęć. Wszelkie materiały potrzebne do realizacji zbiórki powinny zostać opisane w konspekcie, tak by osoba nie zorientowana mogła przeprowadzić zajęcia na jego podstawie.

Informatory Drużyny

Na przestrzeni lat, w drużynie powstały funkcjonujące informatory z zakresu technik i wiedzy harcerskiej. Dostępne Informatory: