14 березня

День українського добровольця

Щороку 14 березня в Україні відзначається День українського добровольця. Цей день встановлено Постановою Верховної Ради України від 17 січня 2017 року № 1822-VII на вшанування мужності та героїзму захисників незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, сприяння подальшому зміцненню патріотичного духу в суспільстві, посиленню суспільної уваги та турботи до учасників добровольчих формувань та на підтримку ініціативи громадськості. 

Добровольці на сучасному етапі війни:

добровольчі формування територіальних громад

Згідно Закону від 16 липня 2021 року № 1702-ІХ «Про основи національного спротиву» добровольче формування територіальної громади – це воєнізований підрозділ, сформований на добровільній основі з громадян України, які проживають у межах території відповідної територіальної громади, який призначений для участі у підготовці та виконанні завдань територіальної оборони.

Добровольчі формування територіальної громади (ДФТГ) відіграли важливу роль у звільненні багатьох населених пунктів з окупації і продовжують виконувати бойові завдання на багатьох напрямках.

ДФТГ утворюється зборами ініціативної групи жителів територіальної громади (не менш як 5 осіб) за участю командира військової частини Сил територіальної оборони ЗСУ та представників органів місцевого самоврядування.

 Членом ДФТГ може бути громадянин України віком від 18 років, який проживає на території громади, де діє добровольче формування, пройшов медичний, професійний та психологічний відбір (перевірку) і уклав контракт добровольця територіальної оборони.

До складу ДФТГ не зараховується особа, яка була раніше засуджена до позбавлення волі за скоєння тяжкого або особливо тяжкого злочину, крім реабілітованої, або має дві і більше судимостей за скоєння умисних злочинів.

Діяльність ДФТГ проводиться під безпосереднім керівництвом і контролем командира військової частини Сил територіальної оборони Збройних Сил за територіальним принципом. На час дії воєнного стану за рішенням Головнокомандувача Збройних Сил України ДФТГ повністю або частково можуть залучатися до виконання завдань територіальної оборони поза межами визначеної зони територіальної оборони, а також направлятися до районів ведення воєнних (бойових) дій. На громадян України, зарахованих до складу ДФТГ, під час участі у підготовці та виконанні завдань територіальної оборони поширюється дія статутів Збройних Сил України.

На відміну від Сил територіальної оборони член ДФТГ може розірвати контракт у будь-який момент навіть під час воєнного стану. Службовці ТрО такої можливості не мають. Також для службовців ТрО встановлений вікові обмеження – 60 років (у певних випадках 65 років), а для службовців ДФТГ таких обмежень немає.

Участь у ДФТГ не звільняє від обов’язку проходження військової служби за призовом під час мобілізації. Тобто, за потреби учасника ДФТГ можуть призвати до військових частин Сил ТрО та інших складових сил оборони за територіальним принципом, якщо вони за станом здоров’я придатні та мають військово-облікову спеціальність.

Учасники ДФТГ Сергій та Ігор були серед 400 сумчан, які взяли в руки зброю в лютому 2022 р. і встали на захист рідного міста.

Більш докладно  про них у статті The Gardian "Як мешканці Сум не пускали російські війська до свого міста": https://www.theguardian.com/world/2023/jan/02/how-sumy-residents-kept-russian-forces-out-of-their-city?CMP=Share_iOSApp_Other

Добровольці на сучасному етапі війни:

добровольчі батальйони у складі НГУ

Бійці батальйону спеціального призначення «Донбас» (із вересня 2016 року - у складі 15-го окремого полку Національної гвардії України) зустріли початок  повномасштабного російського вторгнення в Луганській області. У квітні 2022 року вони взяли участь у боях за м. Попасна проти ПВК  "Вагнер". Після відходу з Попасної батальйон "Донбас" воював на Святогірському та Ізюмському напрямках. У вересні 2022 року, під час Слобожанської наступальної операції, бійці "Донбасу" звільняли окуповані міста та села Харківщини. У листопаді 2022 р. батальйон "Донбас" обороняв Майорськ  на правому фланзі українських військ у Бахмуті. У 2023 р.  брав участь у боях на Кремінському напрямку, де у складі 15-го полку НГУ знищив техніку противника, за що був відзначений президентом України.  

Добровольці на сучасному етапі війни:

добровольчі батальйони у складі ЗСУ

24-й батальйон територіальної оборони "Айдар" (нині 24-й окремий штурмовий батальйон «Айдар» воює у складі Сухопутних військ Збройних Сил України. У 2023 р. він поповнив 5-й окремий штурмовий полк,  створений навесні 2022 р. Унаслідок об'єднання в лютому 2023 р. було створено 5-ю окрему штурмову Київську бригаду. У 2024 р. 5-а окрема штурмова Київська бригада тримає оборону на Бахмутському напрямку.

Олександр Олексійович Яковенко — комендир 24-го окремого батальйону "Айдар", із 2023 р. - командир 5-ї окремої штурмової Київської бригади бригади Збройних сил України, учасник російсько-української війни. Герой України (2022). 

Він є нашим земляком: народився 29 червня 1968 р. у м.Волноваха Донецької області, закінчив у цьому місті школу № 1.