14 березня

День українського добровольця

Щороку 14 березня в Україні відзначається День українського добровольця. Цей день встановлено Постановою Верховної Ради України від 17 січня 2017 року № 1822-VII на вшанування мужності та героїзму захисників незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, сприяння подальшому зміцненню патріотичного духу в суспільстві, посиленню суспільної уваги та турботи до учасників добровольчих формувань та на підтримку ініціативи громадськості. 

Хто такі - українські добровольці?

Добровольче формування - група осіб, які:

- ідентифікують свою українську національну чи громадянську належність, 

- мають об’єднуючі мету і завдання, 

-організовані за воєнізованою схемою (військове вітання, форма, символіка), мають ієрархію, дисципліну, займаються фізичною, військовою підготовкою тощо, 

-за формою наслідують національні історичні зразки, що залишили помітний слід в історії українського народу (козаки, Українські січові стрільці, інші національні збройні формування часів визвольної боротьби 1917–1921 рр. та Другої світової війни тощо),

- комплектуються на добровільних засадах, 

- діють у правових межах держави, як правило, утворюються силами (партіями), громадськими об’єднаннями  

_____________

Стасюк Ю.М. Українські добровольчі формування: створення та функціонування (2014–2015 рр.): дис. … канд. іст. наук. Київ, 2018. С.56. 

Чому ми відзначаємо День українського добровольця саме 14 березня?

Дата на пошанування українських добровольців – 14 березня – обрана  тому, що в цей день у 2014 році на тренувальну базу в Нових Петрівцях з Майдану Незалежності вирушили 500 бійців-добровольців Самооборони Майдану для формування першого добровольчого батальйону.  Бойовим навчанням та злагодженням добровольців керував начальник Управління бойової та спеціальної підготовки Головного управління Національної гвардії України генерал-майор Сергій Кульчицький. Від штабу Самооборони Майдану координацією процесу формування батальйону займався сотник 9-ї сотні Андрій Антонищак. 

Самооборона Майдану, м. Київ, 2014 р.

Самооборонівці відправляються на тренувальну базу в Нових Петрівцях

5 квітня 2014 року 300 резервістів 1-го резервного батальйону оперативного призначення Національної гвардії України склали присягу на вірність українському народові, після чого рушили на схід, на бойове чергування до району Ізюм - Слов'янськ. Незабаром до колишніх майданівців приєднався й генерал-майор Сергій Кульчицький. 29 травня 2014 року Сергій Кульчицький загинув. Він знаходився на борту гелікоптера Мі-8МТ, який був підбитий проросійськими бойовиками Гіркіна (Стрєлкова), які захопили Слов'янськ. На його честь назвали батальйон оперативного призначення, сформований в липні 2014 року з бійців 1-го та 2-го резервних батальйонів НГУ. 

Бійці батальйону оперативного призначення імені Героя України генерал-майора Сергія Кульчицького, що був сформований на основі Самооборони Майдану, 2015 р.

Генерал-майор Сергій Петрович Кульчицький 

Сьогодні батальйон оперативного призначення імені Героя України генерал-майора Сергія Кульчицького воює у складі бригади НГУ "Буревій", що тримає ворога в Серебрянському лісі на Кремінському напрямку (Луганська обл.). Це - одна з найгарячиших точок на фронті.

Бійці бригади "Буревій" понад 4 місяці тримають позиції в Серебрянському лісництві, березень 2024 р.

Бригада "Буревій", 2024 р.

Українські добровольчі формування на захисті незалежності Української держави (2014-2015 рр.)

У 2014 році за ініціативою політичних партій і громадських об'єднань, певних обласних адміністрацій почалося створення добровольчих батальйонів по всій Україні. На Дніпропетровщині з’явилися добровольчі батальйони «Дніпро-1», «Дніпро-2» і «Кривбас» та формувалися «Донбас» і ДУК «Правий сектор». На Луганщині було створено батальйон «Айдар». У Бердянську з так званих «чорних чоловічків», яким вдалося втримати український Харків, був сформований батальйон «Азов». Оскільки за статтею 37 Конституції України та статтею 5 Закону України «Про політичні партії в України» політичні партії та громадські організації не можуть мати воєнізованих формувань, більшість добровольчих формувань ввійшло до складу Збройних сил України та Національної гвардії України. Усього станом на вересень 2014 року на добровольчих засадах було створено 44 батальйони територіальної оборони ЗСУ, 32 добровольчі батальйони патрульної служби міліції, 3 батальйони особливого призначення Нацгвардії.

______________

Стасюк Ю.М. Українські добровольчі формування: створення та функціонування (2014–2015 рр.): дис. … канд. іст. наук. Київ, 2018. С.185-208. URL: https://chtyvo.org.ua/authors/Stasiuk_Yurii/Ukrainski_dobrovolchi_formuvannia_stvorennia_ta_funktsionuvannia_2014-2015_rr/т (дата звернення: 08.03.2023).

Добровольчий ба-тальйон територіальної оборони Донецької області "Донбас" бере під контроль РВВС у Великій Новосілці Донецької обл., травень 2014 р. 

Бійці батальйону "Дніпро-1" беруть участь у звільненні Маріуполя від проросійських бойовиків 12-13 червня 2014 року

Батальйон "Айдар" звільняє від проросійських бойови-ків м. Щастя Луганської області 14 червня  2014 року

Павлопіль-Широкинська наступальна операція полку "Азов", що проводилася 10-15 лютого 2015 р. із метою відвернути лінію фронту від Маріуполя

Згадаємо добровольців, які віддали життя, захищаючи Україну

Документальний фільм "Українські добровольці": 

https://www.youtube.com/watch?v=MlRYmAhV5EQ