14 березня

День українського добровольця

Щороку 14 березня в Україні відзначається День українського добровольця. Цей день встановлено Постановою Верховної Ради України від 17 січня 2017 року № 1822-VII на вшанування мужності та героїзму захисників незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, сприяння подальшому зміцненню патріотичного духу в суспільстві, посиленню суспільної уваги та турботи до учасників добровольчих формувань та на підтримку ініціативи громадськості. 

Згадаємо історичні традиції українського добровольства

3D-тур історико-культурним комплексом «Запорозька Січ» Національного заповідника «Хортиця»

https://museums.authenticukraine.com.ua/ua/

Одним із перших прикладів українського добровольства є Запорозька Січ – воєнізована структура, що боронила українські землі у XVI-XVIII ст.

Основною військовою одиницею Запорозької Січі був курінь, який об'єднував козаків-вихідців із певних місцевостей. Звідси й назви – Корсунський, Канівський, Черкаський, Переяславський, Уманський та інші курені. Лише на Новій Січі (1734-1775) налічувалося 38 куренів, кожен з яких об'єднував по декілька сотень чоловік.

Козаки приймали у своє товариство кожного, хто приходив до них і брав на себе певні зобов’язання. У Січі можна було зустріти вихідців чи не з цілого світу — українців, поляків, литовців, білорусів, донців, болгар, волохів та ін.

Козаками ставали «і з доброї волі і з неволі». Тут  були всі, хто натерпівся від тяглових повинностей, усі ображені й принижені за свою віру й народність; тут були й ті, кого приваблювала воля, здобич, молодецтво, слава.

Документальний фільм "Запорозька Січ. Витоки" із циклу "Золоте стремено" та онлайн-вікторина до нього

Відеолекція про військове мистецтво запорозьких козаків до Дня захисників і захисниць України та онлайн-вікторина 

У ХХ ст. на добровольчій основі було створено легіон Українських січових стрільців – перше національне збройне формування після ліквідації козацтва. Кадри легіону готувалися у військово-патріотичних організаціях на західноукраїнських землях «Січ», «Сокіл» та ін. Із початком Першої світової війни на заклик стати на боротьбу з Російською імперією зголосилося 28 тисяч юнаків, проте австро-угорська влада дозволила зарахувати до лав легіону тільки 2500 осіб. Найвідомішою перемогою січових стрільців став розгром російських військ у боях на горі Маківці 29 квітня — 3 травня 1915 рр.

Процес українізації військ колишньої Російської імперії привів до утворення у 1917 р. на добровольчих засадах п’яті українських полків і трьох корпусів. Під час Української революції 1917–1921 рр. діяла низка різноманітних добровольчих формувань: Гайдамацький Кіш Слобідської України, курінь Вільного Козацтва, Окремий Чорноморський Курінь, Залізничний Курінь та ін. Сьогодні кожному українцеві відомий жертовний подвиг добровольців зі Студентського куреня імені січових стрільців, які загинули під час бою під Крутами 29 січня 1918 року.

Відеолекція про січових стрільців та онлайн-вікторина 

Онлайн-вікторина про добровольчі формування доби Української революції 1917-1921 рр.

Добровольцями були герої бою під Крутами

24-й канал: https://www.youtube.com/watch?v=c8S16Zj2hBg