Historie STTO

Historie STTO

Na přelomu let 1968 - 69 vznikla na sídlišti Novodvorská z několika zájmových kroužků pionýrská skupina Jílováci s číslem 3. Pionýr byl tehdy samostatnou, demokratickou a nezávislou organizací. Na kontě sdružení bylo 20 korun a ve skříni tři vypůjčené omšelé stany a čtyři staré spací pytle. Zakrátko se ale z usnesení tehdejších politických orgánů měli pionýři organizovat hlavně ve školách a byli připojeni k Socialistickému svazu mládeže. Samostatný Pionýr tak byl v roce 1970 zlikvidován stejně jako Junák.

Školní pionýrské skupiny měly samozřejmě podporu učitelů, finanční a materiální zabezpečení a podporu oficiálních úřadů. Naše skupina zůstala mimoškolní, což tehdy bylo spíše podezřelé. Jenže - vedoucí a instruktoři vedli děti z radosti a nadšení, bez nároků na mzdy a odměny. Na to narážely i snahy nás „rozpustit“ do sídlištních škol, ale znamenalo to také nenechat se „nachytat“ při nějakém lajdáctví v činnosti i v účtování našich táborů a výletů. Hlavně na táborech si podávaly ruce kontroly všeho druhu, od politických až po hospodářské.

V roce 1976 se skupina, v té době již sdružující 4 velké oddíly, přejmenovala na 3. PS Předvoj (podle odbojové organizace mladých lidí z druhé světové války, z nichž mnozí byli popraveni v Terezíně ještě v květnu 1945). Po celou dobu existence sdružení vznikaly nové oddíly, často, když si část vedoucích chtěla zkusit dělat věci po svém, ale také oddíly zanikaly (viz. „rodokmen oddílů“ STTO na této webové stránce). Dobré jméno skupiny se šířilo a přicházely děti z Hodkoviček, z Krče i z nových sídlišť na Lhotce a v Libuši, i když některým dokonce ve školách vyhrožovali, že jim nedají posudek na střední školu.

Činnost oddílů zahrnovala výlety, letní i zimní tábory, společné srazy a další akce. Naši členové sbírali medaile za nejlepší umístění v mnoha turistických a tábornických soutěžích na pražské i celostátní úrovni. Jednalo se o orientační běhy, předchůdce biatlonu – Sokolovský branný závod, soutěže Svazarmu ve střelbě a hlavně tábornickou „Stezku“ která se v obměněné formě koná dodnes – a naše hlídky v ní každoročně mohou prožít radost na stupních vítězů i v České republice..


V roce 1986 jsme po mnohaletém pendlování po různých opuštěných barácích a hájovnách našli a pronajali stoletou a zdevastovanou chalupu v Nebeské Rybné v Orlických horách. Řadu let jsme ji opravovali vlastními silami a s minimálními prostředky sdružení a s pomocí rodičů našich dětí. Podstatnou finanční podporu nám poskytlo hlavně Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovovy (ale i pražský Magistrát a MČ Praha 4) až koncem 90. let. Jak vypadá naše základna dnes, můžete vidět na dalších stranách našeho webu.

Po roce 1989 jsme se transformovali na samostatné a nezávislé Sdružení turistických a tábornických oddílů (STTO). Jsme členy České rady dětí a mládeže (ČRDM) a snažíme se navazovat a udržovat kontakty s dalšími oddíly a organizacemi. Naši základnu v Orlických horách znají junáci, členové A-TOMu, Duhy, pionýři. A naše děti se zase účastní zajímavých akcí jiných dětských sdružení – jak jsme si dali do Statutu STTO – spolupracujeme zkrátka s každým, kdo chce spolupracovat s námi...

STTO dnes sdružuje dva oddíly s desítkami členů, pokusili jsme se založit další oddíl v Dětském domově v Pyšelích, kterému ale tamější vedení příliš nepřálo, i když opuštěné děti byly rády, že se s námi mohou dostat na tábory a výpravy do pro ně neznámých míst a zažít mnohé hry a dobrodružství, které jim život v „děcáku“ nenabízel.