bITWA POD rASZYNEM

19 kwietnia obchodzimy 212 rocznicę bitwy pod Raszynem

Podstawowe informacje:

Kiedy?

19 kwietnia 1809 roku.


Gdzie?

Na terenie dzisiejszej gminy Raszyn.


Kto brał udział?

Była to bitwa pomiędzy wojskami polskimi i saskimi, dowodzonymi przez księcia Józefa Poniatowskiego, z korpusem wojsk austriackich, pod dowództwem arcyksięcia Ferdynanda Karola d'Este.


Inne:

Bitwa stoczona w ramach kampanii napoleońskiej. W dniu 14 kwietnia 1809 r. liczący 32 000 żołnierzy i 94 działa korpus austriacki przekroczył granicę Księstwa Warszawskiego podejmując marsz na Warszawę.


Siły:

Wojsko Polskie pod dowództwem ks. Józefa Poniatowskiego liczyło ok. 15 500 żołnierzy i 32 działa. Polaków wspierało 1 800 Sasów z 12 działami. Poniatowski nie bez przyczyny wybrał pod Raszynem dogodną do obrony pozycję, która była poprzecinana stawami i groblami.


Przebieg:

19 kwietnia 1809 r. w godzinach rannych w okolicach Nadarzyna doszło do pierwszych potyczek przedniej straży austriackiej z kawalerią polską. A już po południu Austriacy natarli na kolejne jej pozycje. Jednak silna obrona polska zmusiła przeciwnika do wprowadzenia do walki dodatkowych batalionów piechoty i dział. Atak austriackich odwodów spowodował przełamanie polskich pozycji. Falenty zostały zdobyte, a oddziały polskie zmuszone do odwrotu. Zaalarmowany o utracie tej ważnej pozycji ks. J. Poniatowski przybył i powstrzymał wycofujących się żołnierzy polskich, stając przykładem w pierwszej linii z karabinem w ręku, przeprowadzając skuteczny kontratak, odrzucając Austriaków na pozycje wyjściowe. Ci jednak nie dali za wygraną i wprowadzając świeże siły wsparte artylerią, ponownie zdobyli groblę w Falentach i wtargnęli do Raszyna.


Równolegle do zmagań w centrum ugrupowania, walki trwały również na prawym skrzydle polskich pozycji pod Michałowicami. Po przejściowym sukcesie Austriaków i dotarciu pod wieś Puchały, obrona polska powstrzymała, a następnie wyparła nieprzyjaciela.


W tym samym czasie książę J. Poniatowski przeprowadził manewr polegający na ciągłym ostrzale przez artylerię polsko-saską nacierających batalionów austriackich. Skutkiem tego działania było wyparcie Austriaków z Raszyna, niestety na wyparcie ich z grobli w Falentach nie starczyło już sił.


Około godz. 21 walka została przerwana. Wojsko Polskie utrzymało główną pozycję obrony, choć w rękach austriackich pozostała grobla w Falentach.


Po bitwie odbyła się narada wojenna, podczas której zadecydowano, że siły polskie wycofają się do Warszawy, gdyż trwanie na pozycji raszyńskiej mogłoby doprowadzić do ich wyniszczenia. Odwrót odbył się w należytym porządku, bez nacisku ze strony Austriaków. Bitwa została uznana za nierozstrzygniętą.


Straty polskie w bitwie pod Raszynem wyniosły 450 poległych i ok. 800 rannych żołnierzy. Austriacy stracili ok. 2500 zabitych i rannych.

Na podstawie tekstu: Ryszard Najczuk.,Bitwa pod Raszynem - WOJSKO-POLSKIE.PL (wojsko-polskie.pl)

Książę Józef Poniatowski

domena publiczna, http://1.bp.blogspot.com/-wz2dVM8WrDk/UH8DV6IVsGI/AAAAAAAAAh8/ElQZgAhuO4o/s1600/X.J%C3%93ZEF+P.LIPSKIEM.jpg, http://www.muzeumwp.pl/images/kalendarium/1251,ksiaze-jozef-poniatowski-naczelnym-wodzem-armii-ksiestwa-warszawskiego,1,1483628907.jpg

Dla zainteresowanych...

Prace naszych uczniów

W ramach konkursu fotograficznego "Ziemia raszyńska

w obiektywie"