NUMER 7 - listopad 2021

Cytat: Codziennie patrz na świat, jakbyś oglądał go po raz pierwszy.

[Éric–Emmanuel Schmitt ]

W numerze:

  • Tydzień życzliwości

  • Dzień Myszki Miki

  • Akademia Pana Kleksa - Czytam bo lubię

  • Recenzja książki "Papierowe Miasta"

Tydzień życzliwości - przebieg akcji


W dniach 21-26 listopada 2021 r. Szkolny Samorząd Uczniowski, na czele z Przewodniczącą Wiktorią Fiuk i pod opieką Pani Anny Gucmy i Pani Joanny Wolskiej, zorganizował Tydzień Życzliwości. Z tej okazji przez cały tydzień uczniowie naszej szkoły mogli brać udział w przeróżnych akcjach, które miały na celu rozpowszechnianie życzliwych gestów wobec bliźniego.

W pierwszy dniu na tablicy samorządowej przed aulą zostało powieszone “Drzewko Życzliwości”. Na tym drzewie widniały przyklejone listki w różnych kolorach, na których uczniowie pisali podziękowania oraz miłe słowa osobom, którym są wdzięczne. Rzeczywistość przerosła nasze oczekiwania. Drzewo Życzliwości budziło ogromne zainteresowanie nie tylko uczniów, lecz także nauczycieli i pracowników szkoły. Życzliwe słowa mogliśmy czytać i pisać przez cały czas trwania akcji.

W drugim dniu, czyli we wtorek, uczniowie mierzyli się z wyzwaniami, które losowali przy auli. Tak zwane challenge były najbardziej popularne w klasach czwartych i piątych. Były to przeróżne zadania np. zanieś koleżance/ koledze plecak do klasy czy powiedz “miłego dnia” spotkanemu nauczycielowi. Nagrodą za wykonane zadanie była satysfakcja z dobrego uczynku.

W środę na piątej lekcyjnej miała miejsce debata, na której poruszyliśmy temat tolerancji w szkole z okazji Międzynarodowego Dnia Tolerancji, który połączyliśmy z tematem przewodnim tygodnia. W debacie brali udział poszczególni uczniowie z klas od VI do VIII oraz zaproszeni goście, którymi były Pani psycholog - Ula Gierczak, Pani pedagog - Elżbieta Szklarz oraz Rzecznik Praw Ucznia naszej szkoły - Pani Joanna Pastwa. Debata przebiegała tak, jak zakładaliśmy. Po zaciętych dyskusjach doszliśmy do wniosku, że jesteśmy jako uczniowie tolerancyjni, lecz są takie sytuacje, w których o niej zapominamy oraz, że tolerancja ma jakieś granice.

Czwartek, dzień koloru żółtego, który symbolizuje temat całego tygodnia. W tym dniu, uczniowie ubierali się w "coś" koloru żółtego, np. bluzki, bluzy, spodnie czy skarpetki (nie tylko po to, żeby nauczyciele nie mogli wziąć ich do tablicy!). Cała szkoła została “zaatakowana” kolorem przewodnim. Wszędzie widziane był żółte elementy ubioru.

W ostatni dzień SU zorganizował łańcuch życzliwości. Niestety z sytuacji jaka jest w Polsce nie mogliśmy go wykonać trzymając się za ręce. Lecz to nie przekreśliło naszych planów! Znaleźliśmy inny pomysł. Każda klasa miała przygotować papierowy łańcuch. Po trzeciej lekcji wraz z pomocą nauczycieli dyżurujących udało nam się połączyć łańcuchy poszczególnych klas w jeden, naprawdę długi, łańcuch obejmujący szkolne korytarze. Na każdym ogniwie łańcucha było napisane czym według nas jest życzliwość. Patrząc na całokształt możemy wywnioskować, że najdłuższy łańcuch z papieru wykonali wychowankowie Pani Anny Gucmy, czyli klasa VII A. Opowiedzieli oni nam, jak zdołali skleić tak długi łańcuch, który liczył około 30 metrów, w przeciągu dwóch lekcji i kilku przerw. Powiedzieli nam również, że bez pracy zespołowej nie daliby sobie rady, co może nam dać do myślenia!


Podsumowując całą akcję pt. “Tydzień Życzliwości” był bardzo trafionym pomysłem. Uczniowie naszej szkoły wykazali się dużym poziomem życzliwości i chęcią uczestniczenia w życiu szkoły oraz budowaniem jej historii.


Michalina Krupa

Dzień Myszki Miki

Chyba nie ma takiego dziecka na świecie, które nie znałoby tak kultowej postaci Walta Disneya jaką jest Myszka Miki To właśnie 18 listopada obchodzi swoje 93. urodziny. Ale nie każdy wie, że Myszka Miki w swoją 50. rocznice została pierwszą animowaną postacią, która otrzymała własną gwiazdę w Alei Gwiazd w Hollywood. Z okazji jej urodzin przygotowaliśmy kilka ciekawostek na jej temat - rozwiń artykuł:)


  1. W 1932 r. Disney otrzymał honorowego Oscara za wykreowanie Myszki Miki, która zdobyła tak ogromną popularność.

  2. Nasz solenizant jest najbardziej rozpoznawalną myszą na świecie.

  3. W Disneylandzie z okazji urodzin Myszki Miki organizowane są przeróżne festyny, pokazy fajerwerków, koncerty oraz przekąski z motywem solenizanta.

  4. W 1978 roku Myszka Miki, jako pierwsza postać z kreskówki, nagrała i wydała własny album muzyczny. Krążek zyskał status platynowej płyty dwukrotnie.

  5. Wszelkie spekulacje na temat związku Miki i Minerwy Mouse rozwiał sam Walt Disney, który przyznał kiedyś, że Miki i Mini są małżeństwem, jednak swój związek trzymają w tajemnicy, by nie dzielić się z widzami życiem prywatnym.

  6. Niewiele osób wie, że niemal każdy prezydent Stanów Zjednoczonych pozował do zdjęcia z Myszką Miki. Jedynym wyjątkiem od tradycji był Lyndon Johnson. Ponadto Myszka Miki jest ulubionym bohaterem prezydenta Baracka Obamy.

  7. Pedagodzy w latach 20. i 30. uważali, że filmy Disneya są zbyt straszne, by mogły je oglądać dzieci.

  8. Myszka Miki nie zawsze była taka porządnicka. Na początku swojej kariery, w latach 20., kiedy filmy nie były jeszcze adresowane do dzieci, miły gryzoń pogrążał się w nałogach: lubił palić i napić się piwa. Jednak kiedy zyskał sławę, poprawił się. Większość gwiazd Hollywoodu robi raczej odwrotnie.

Autorka: Michalina Krupa

źródło: www.wikipedia.org

Czytam, bo lubię!

Klasa 4a wykonała i zaprezentowała ilustracje do lektury "Akademia Pana Kleksa", tym samym wzięli udział w promocji czytelnictwa w naszej szkole. Brawo!

Recenzja Książki “Papierowe Miasta”

Książka “Papierowe Miasta” jest powieścią napisaną przez bestsellerowego autora Johna Greena. Opowiada ona o chłopaku imieniem Quentin, który od dziecka był zakochany w zbuntowanej koleżance i sąsiadce Margo. W dzieciństwie przeżyli coś niesamowitego, teraz chodzą razem do liceum, lecz kontakt się urwał. Do pewnego czasu…

Któregoś pięknego wieczoru Margo wciąga go w niezły bałagan. Po czym sama znika. Quentin wyrusza na poszukiwanie miłości swojego życia śladami skomplikowanych zagadek, które według niego, Margo specjalnie dla niego zostawiła. Żeby ją odnaleźć musi przemierzyć kilkaset kilometrów przez Stany Zjednoczone. Po drodze przekonuje się na własnej skórze, że życie nie jest takie łatwe oraz, że ludzie w rzeczywistości są zupełnie inni, niż sądzimy.

Papierowe miasta” to wciągająca powieść, kierowana przede wszystkim do nastoletnich czytelników, jednak książka spodoba się zapewne także dorosłym odbiorcom. Bohaterów poznajemy w różnych momentach ich życia – gdy się zakochują, gdy odkrywają zdradę lub gdy muszą podjąć ważne dla nich decyzje.

Autorka: Michalina Krupa

źródło: www.swiatksiazki.pl