O Konferencji

Zmienne konteksty edukacji a wyzwania Strategii Europa 2020

Dynamizm zmian dokonujących się w życiu społeczno-kulturowym jest widoczny w przestrzeni edukacyjnej. Do zadań szkolnictwa należy zatem przygotowanie dzieci, młodzieży i dorosłych do życia w zmieniających się warunkach cywilizacyjnych. Czy polska i europejska edukacja sprosta tym wyzwaniom? Czy systemy edukacyjne są gotowe na przyjęcie nowych rozwiązań? Jakie zmiany przed nami, jakie perspektywy i prognozy?

Przedmiot i cel Konferencji

Przedmiotem Konferencji są najważniejsze problemy edukacyjne wskazane w 2010 roku przez Komisję Europejską, w „Strategii Europa 2020”, której celem jest inteligentny i zrównoważony rozwój mający sprzyjać inkluzji społecznej. W przypadku Polski instrumentem realizacji tej strategii jest krajowy Program Operacyjny „Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020” (PO WER 2014-2020). Dokument uwzględnia długofalowe wyzwania stojące przed europejskim systemem edukacji. Dla naszych rozważań szczególnie cenne będzie przywołanie sposobów realizacji „Strategii Europa 2020” nie tylko w Polsce, lecz również w szerszym kontekście europejskim. Dlatego do interdyscyplinarnej dyskusji zapraszamy: naukowców, badaczy, osoby odpowiedzialne za kształt polityki edukacyjnej oraz pedagogów i nauczycieli z Polski i z zagranicy.

Spodziewanym efektem debaty konferencyjnej będzie wypracowanie rekomendacji na przyszłość oraz wskazanie pożądanych kierunków rozwoju polskiej i europejskiej przestrzeni edukacyjnej.

Celem ogólnym Konferencji jest stworzenie płaszczyzny refleksji naukowej nad priorytetowymi zagadnieniami współczesnego szkolnictwa europejskiego oraz wymiana doświadczeń praktyków i teoretyków na forum międzynarodowym.

Cele szczegółowe wpisane są w tematykę następujących paneli:

Panel 1. Podstawowe obszary edukacji całożyciowej

Od edukacji przedszkolnej do edukacji seniorów, z uwzględnieniem edukacji formalnej i nieformalnej oraz współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym.

Panel 2. Szkolnictwo zawodowe a rynek pracy

Od poziomu gimnazjum do uczelni wyższej - elastyczne ścieżki kształcenia i doradztwo zawodowe, programy mobilności międzynarodowej, mentoring / tutoring / coaching.

Panel 3. Nauczyciel przyszłości w sieciach współpracy

Oczekiwania i ograniczenia w kontekście nowych wyzwań cywilizacyjnych, a jakość kształcenia i dokształcania nauczycieli.

Patronat Honorowy

Organizator

Instytucje współpracujące

Wydział Pedagogiczny Uniwersytetu Warszawskiego

Wyższa Szkoła Gospodarki Euroregionalnej

im. Alcide De Gasperi

w Józefowie

Wydział Pedagogiczny Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny

w Siedlcach

Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury w Otwocku

Oświata Powiatowa

w Otwocku

Lokalna Grupa Działania

Natura i Kultura

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Karczewie

Powiatowy Urząd Pracy w Otwocku

Koło Naukowe Studentów Pedagogiki WSGE "Pedagog"

Patronat medialny: Journal of Modern Science