Podziały Transmutacji
Człowiek ma to do siebie, że lubi wszystko dzielić. Pomaga to nam w usystematyzowaniu naszej wiedzy, określeniu poziomów trudności i tak dalej. Także i w transmutacji mamy kilka różnych podziałów, które niekoniecznie się ze sobą łączą. Możemy transmutację dzielić ze względu na to, ile czasu się zejdzie na zamianę naszego substratu, możemy dzielić ze względu na filogenezę, na liczbę substratów, grupę zaklęć (inaczej zwane zespołem funkcyjnym) i tak dalej. My jednak skupimy się póki co na odłamach, czyli filogenezie. Drugim podziałem będzie podział ze względu na liczbę substratów oraz ze względu na grupę funkcyjną.
Odłamów w transmutacji mamy łącznie 3. Pierwszy to transmutacja martwa (letalna) Polega na przemianie obiektów nieorganicznych, nieożywionych w ten sam rodzaj produktów. Czyli najprościej mówiąc, to zamiana czegoś nie żyjącego, w coś martwe, np. długopis w pióro. Pamiętać trzeba, że wszelakie zmiany jedynie koloru czy wielkości przedmiotu to również transmutacja letalna!
Uwaga! zamiana kogoś lub czegoś zmarłego w coś martwe jest już transmutacją pół-żywą.
Wzór przemian:
Transmutant Nieożywiony => Nieożywiony Wynik Transmutacji
Transmutacja pół-żywa (semi letalna) - polega na zamianie kogoś lub czegoś żywego, w coś nieżyjącego, np. człowieka w kamień. Nacisk położyć trzeba, że przemiana ta nie może przebiegać na odwrót. Dlaczego? Ano z prostego powodu- nie posiadamy aż takiej mocy magicznej, by tchnąć życie i stworzyć z kamienia rozumną istotę. Wszelkiego rodzaju wyczarowane stworzenia będą jedynie namiastką prawdziwych siebie, zwykłą zabawką bez uczuć, instynktów.
Wzór przemian:
Transmutant Ożywiony => Nieożywiony Wynik Transmutacji
Transmutacja żywa (witalna) - Jest to jedna z trudniejszych odłamów transmutacji. Polega na przemianie obiektu żywego bądź zmarłego w taki sam rodzaj obiektu. Dzięki tej transmutacji można zamienić istotę żywą w przedstawiciela innego gatunku, np. muchę w pająka.
Wzór przemian:
ransmutant Ożywiony => Ożywiony Wynik Transmutacji
Transmutacja psychiczna nie jest 4 odłamem, ponieważ jest ona ściśle powiązana z transmutacją żywą.
Czym zatem jest transmutacja psychiczna? - Jest to najbardziej złożony i skomplikowany RODZAJ transmutacji. Zwykle używają go animagowie, aby zamienić siebie w zwierzę. Jednak nie tylko animagowie używają tej transmutacji. Także czarodzieje, którzy bez pomocy różdżki potrafią transmutować jakąś rzecz w coś innego używają transmutacji psychicznej. Transmutacja psychiczna polega na wyczyszczeniu umysłu z wszystkich innych myśli i skupieniu się na tym, co i w co transmutujesz.
Drugim podziałem jest podział ze względu na ilość substratów. W przypadku, kiedy posiadamy tylko jeden substrat sprawa jest prosta - mamy do czynienia z monotransmutacją. Niezbyt nas w tym momencie obchodzi, czy substrat będzie zmieniał kolor, będzie dzielony czy zamieniany w coś innego. Liczy się tylko to w tym podziale, że jest on jeden. A co w przypadku gdy jest ich już więcej? Mamy wtedy do czynienia z transmutacją mnogą. I tutaj nasz podział łączy się z odłamami - w zależności od tego, czy przedmioty są wszystkie z tego samego odłamu bądź nie, mamy różne jej rodzaje. W przypadku kiedy mamy przedmioty tego samego odłamu (np. wszystkie to zwierzęta, ożywione) to wiemy, że jest to transmutacja mnoga jednowymiarowa. Jednak w momencie gdy chociaż jeden przedmiot ma inny odłam ( 4 zwierząt i 1 krzesło) to jest już transmutacja mnoga różnowymiarowa. Ważne tutaj jest to, że przedmioty nie muszą być takie same. Patrzymy jedynie na ich odłam!
Trzecim wspomnianym podziałem jest podział ze względu na zespół funkcyjny. Owy podział pokazuje nam, jak możemy wykorzystać i jaki efekt da nam dany rodzaj czarów. Wyróżniamy 6 głównych zespołów funkcyjnych, które mają też swoje podzespoły.
Transfiguracja - zaklęcia należące do tego zespołu pozwalają nam na zmianę cech fizycznych obiektu (kolor, wielkość, kształt)
Zaklęcia nieorganiczne - dzięki nim możemy dokonać tak prostych przemian jak kubka w szklankę, czyli po prostu zamiana jednego przedmiotu w inny.
Zaklęcia organiczne - jak wyżej, zamieniać możemy jednak przemieniać obiekty ożywione, organiczne, w inne przedmioty bądź obiekty
Transludzkie - ogół przemian dotyczących człowieka.
Psychomutacje - przemiany dotyczące umysłu, emocji substratu.
Teleportacje - wszelakie zaklęcia dotyczące zmiany położenia naszego przedmiotu.