Oktober 2021


SCHUTTEN, Jan Paul: JE TO VSE?

Postavitev; cicibani

Vili stanuje pri svojih dedkih, ampak nima počitnic in mora v šolo. Njegovi dedki so zato posebej zanj sestavili kolo. Ko jim Vili previdno pove, da je kolo malce krevljasto, začnejo dedki razpredati o vseh mogočih težavah, ki so jih morali premagati v mladosti, da so pravočasno prišli v šolo.

Nadvse zabavna pripoved nagrajenega in priljubljenega nizozemskega pisatelja.

SOKOLOV, Cvetka: ZOJINI ZAKLADI

Postavitev: cicibani

Sraka Zoja zbira vse, kar se sveti, kaj pa drugega!

Ko v gnezdu začne zmanjkovati prostora, se Zoja domisli: odprla bo zlatarno!

Kakšno veselje zanjo in druge gozdne živali!

Zlatarna se hitro prazni, a k sreči se Zoji ponujajo še bolj dragoceni zakladi, zakladi, s katerimi se bleščeča krama ne more primerjati.

DOYLE, Roddy; DIVJINA

Postavitev: pionirji

Desetletni Tom in dvanajstletni Johnny se z mamo odpravita na pustolovske počitnice na Finsko, na zimski safari s sanmi in haskiji. Pustolovščina se kmalu spremeni v iskanje mame sredi prostranih zasneženih finskih gozdov. V divji boj za preživetje. Medtem pa se doma, v Dublinu, njuna osemnajstletna polsestra Gráinne pripravlja, da končno sreča in spozna mamo. Uporniška in polna pričakovanj jo čaka. Mamo, ki jo je zapustila kot otroka. Zakaj? Kdo sploh je njena mama? Kdo je Gráinne sama? Kam spada? Fanta, dekle, starši, vsi iščejo pot iz divjine, pot do najbližjih, ljubljenih in sebe. Vsem divje bije srce.

Divje utripljeta tudi spretno prepleteni zgodbi, fantovska sredi prostranstev Laponske na severu Finske, dekliška sredi mesta Dublin na Irskem, ki pa sta vendarle ena sama – zgodba odraščanja, iskanja in utripanja srca.

KOLERUD, Arnfinn: MILIJONČEK ZA PRIJAZNOST

Postavitev: mladina

Nekega povsem običajnega dne Frank in mama zadeneta na loteriji.

Štiriindvajset milijonov! Ko se razve, kdo sta srečna dobitnika, je njunih običajnih dni konec. Mama si želi prijaznih ljudi, zato obljubi najprijaznejšemu v skupnosti nagrado – milijon kron. Med otroki in odraslimi se začne tekma. Tekma v prijaznosti. Tekma za denar. Medtem se mama in Frank umakneta na počitnice na jug, pod slepeče sonce. Mama si zatiska oči, Franku pa se odpre svet s hitro sklenjenimi prijateljstvi in neslutenimi spoznanji. Kot da so kratke počitnice namenjene bliskovitemu odraščanju.

Humorno napisan roman dodobra razkriva človeške značaje, slabosti in veličine, in odpira mnoga vprašanja. Osrednje je gotovo eno. Je denar res sveta vladar?

JÄGERFELD, Jenny: KRALJICA SMEHA

Postavitev: mladina

Sashina mama je ljudi spravila v jok. Še vedno jih spravlja v jok, čeprav sploh ne živi več. Zato Sasha naredi seznam. Da ne bi postala takšna kot njena mama, mora narediti sedem stvari. Če ji bo le uspelo, bo njena žalost mogoče le izginila ali vsaj spolzela po licih.

STVARI, KI JIH MORAM NAREDITI, DA BI PREŽIVELA:

1. ODSTRIZI SI VSE LASE.

2. NE POSKUŠAJ SKRBETI ZA KAR KOLI ŽIVEGA.

3. NE BERI NOBENIH KNJIG.

4. NOSI SAMO ŽIVOBARVNA OBLAČILA.

5. NE RAZMIŠLJAJ PREVEČ (NAJBOLJE SPLOH NIČ).

6. IZOGIBAJ SE SPREHODOM. IZOGIBAJ SE GOZDA.

7. POSTANI KRALJICA SMEHA!

DEPAULIS, Marie-Laure: LOCKDOWN PRI NAS DOMA

Postavitev: cicibani

V tem zabavnem dnevniku osemletni Leo pripoveduje pustolovščine, ki jih je doživela njegova družina med lockdownom zaradi pandemije virusa Covid-19 leta 2020. Tako odkrivamo, da je mama hiperaktivna in da fuša, da je oče (ta pravi geek) postal obetaven frizer in mizar, da se starejši polbrat umiva malo ali nič, da si je sestrica izmislila novo igro - legendarno "Kronagusarko", medtem ko je Pogača (družinski pes) izjemno sladkosneda.

Cel plaz anekdot, ob katerih se boste nasmejali on se spominjali dolgih tednov, ki jih ne bomo tako kmalu pozabili.

PETER KLEPEC

Postavitev: pravljice

Peter Klepec, legendarna slovenska pravljica, v sodobni preobleki. Peter Klepec se z mamo preseli v mesto, kjer pa postane tarča zmerjanja in ustrahovanja. A v sebi najde moč, da se upre.

OČARLJIVI POSKUSI Z RASTLINAMI

Postavitev 58 rastlinstvo

V knjigi Očarljivi poskusi z rastlinami je zbranih 25 najbolj priljubljenih poskusov, ki so jih v letih 2012–2019 na dnevih očarljivih rastlin izvajali osnovnošolci. Dan očarljivih rastlin (ang. Plant Fascination Day) po celem svetu obeležujemo 18. maja in z njim javnost ozaveščamo o pomenu znanosti o rastlinah in s tem o pomenu rastlin za življenje na našem planetu.

REPKI

Postavitev: učiteljska knjižnica 78 glasba

Antologija odlične slovenske otroške poezije po izboru dr. Igorja Sakside, ki jo dopolnjujejo iskrivi repi Roka Terkaja in hudomušne ilustracije Igorja Šinkovca.

Trkajevi repi, v katerih je ena in ena tri, huda mravljica pa pogumnejša od vseh superjunakov, z dinamično igro sodobnega odrepanega jezika otroke v svet poezije vabijo igrivo in manj predvidljivo.

Repki so opremljeni s QR-kodami, ki vodijo do zvočnih posnetkov. Priložen je tudi cede z 12 pesmimi v odličnih izvedbah slovenskih reperjev (Trkaj, Emkej, Pižama, Nipke, Jose, Zlatko), Nece Falk in Ditke.

Zbirko sestavljajo trije razdelki. Mika me zven jezika prinaša pesmi o jezikovni igri, v razdelku Čarovnija poezija se pred našimi očmi zvrstijo nenavadne živali, rastline, pravljična bitja, razdelek Svet dvojine in množine pa zajema pesmi o družini v vseh njenih razpoloženjskih odtenkih. Pesmi spremlja rubrika Hip-hop! Misli, v galop! Če v glavi te zvija: Na pomoč, domišljija!, ki otroke in njihove starše, vzgojitelje, učitelje vabi k razmisleku, pogovoru in nadaljnjemu ustvarjanju.

RAJOVIĆ, Ranko: IQ OTROKA – SRB STARŠEV

Postavitev: učiteljska knjižnica 15 psihologija

Predšolsko obdobje je pomembno za razvoj otroka, saj se po raziskavah nevroznanosti v tem obdobju najintenzivneje tvorijo nevronske povezave v možganih, ki oblikujejo otrokov kognitivni razvoj.

Prav zato je pomembno:

• kako starši preživimo čas s svojim otrokom,

• s katerimi dejavnostmi otroci spoznavajo svet okrog sebe,

• katere zgodbe navdihujejo otrokovo domišljijo,

• ali otrokom dopustimo svobodo, da se otroci sami spopadajo z dolgčasom in tako krepijo svojo ustvarjalnost in kreativnost.

Druga knjiga zdravnika, strokovnjaka na področju izobraževanja ter predavatelja dr. Ranka Rajoviča IQ otroka – skrb staršev izhaja iz spoznanj, da otroci miselno kompleksne dejavnosti izvajajo uspešno in z navdušenjem, če jih oblikujemo kot igro in jih postavimo v primerno okolje. Stimulativno okolje, kot so na primer gozd, park, igrišče, so neskončen vir povezovanja, odkrivanja, razmišljanja in improvizacije.

Knjiga staršem in vzgojiteljem ponuja koristne nasvete za razvoj otrokovih sposobnosti. Povezuje jih na način, ki hkrati stimulira senzomotoričen in kognitivni razvoj otroka, ponuja predloge vaj za razvoj motorike in asociativnega razmišljanja, igre s simboli, povezovanje držav in njihovih himn, ugankarske zgodbe, igre s prometnimi znaki, pesmice za učenje tujih jezikov, iskanje skritih oblik ipd. Zbrane naloge in dejavnosti so preizkusili številni navdušeni malčki, njihov odziv kaže, da otroški možgani hrepenijo po znanju in da otroci vselej znova občutijo srečo, ko se naučijo nekaj novega.

Učenje je za otroka pravi vir sreče.

LESKOVEC, Anita: LISIČKE

Postavitev: čebelice

Knjižničarka Anita Leskovec že dve desetletji objavlja v revijah Ciciban in Cicido. Nabralo se je kar nekaj ljubkih zgodb o lisičkah – prav take so kot otroci. Rade se igrajo, poslušajo pravljice, kuhajo, hodijo v hribe … Najmlajši in tudi odrasli se bomo prepoznali v njih.

HANUŠ, Barbara: OBLIŽ ZA MOČ IN POGUM

Postavitev: čebelice

Kako pogumni morajo biti otroci! Poleg poguma potrebujejo še moč. Kratka zgodba nam razkrije, kje ju dobijo. Poleg zgodbe Obliž za moč in pogum sta v knjigi še zgodbi Zakaj Marko kriči? ter Kahko in Kihko.

Pisateljica Barbara Hanuš in ilustratorka Ana Zavadlav nas vabita med živali, ki živijo pri Marku doma, na igrišče in v domišljijsko deželo Kahkov in Kihkov.

BEDRAČ, David: IGRAVČKI

Postavitev: čebelice

Pesmi Davida Bedrača že dve desetletji izhajajo v revijah Ciciban in Cicido. Dobre rime in otroška igrivost sporočajo, kako pomembna je igra, druženje, gibanje v naravi, sprejemanje sebe, drugih in drugačnih, prijaznost, odgovornost. Pesmice brat', potem pa ven, na zrak in v družbo.

GORENC, Boštjan: BOTROVO DARILO

Postavitev: cicibani

Boštjan Gorenc - Pižama je napisal zelo rahločutno in zabavno zgodbo o dveh prijateljicah, v kateri spoznamo, da se lahko vsaka družina kdaj znajde v materialni stiski in kako je pomembno, da si v težavah pomagamo.

Deklica Alenka je tako dobila botra na daljavo. Kaj to pomeni, boste izvedeli v tej slikanici, ki jo je sodobno upodobila ilustratorka Ana Razpotnik Donati. Z nakupom slikanice podprete program Botrstvo v Sloveniji.


PILKEY, Dav: KAŽIN IN KAZEN

Postavitev 76 strip

Nova dogodivščina najbolj slavnega superpolicaja s pasjo glavo!

Lahko dobra dela prevladajo nad slabimi? Kako za zmeraj premagati podleže in kriminalce? Je prijateljstvo res najbolj pomembna reč na svetu?

V novih epizodi se Pasji mož s pomočjo pogumnega in srčnega malega Petrčka, Ade-hadeja in preostale druščine spoprijema z novimi in starimi zlobneži ter sklepa trdna zavezništva. Pozor, PASJI MOŽ KRENE!

PRATCHETT, Terry; MICENI SVOBODNI MOŽJE

Postavitev: pionirji

Neizmerno priljubljeni in s številnimi nagradami ovenčani angleški pisatelj Terry Pratchett (1948–2015) je po vsem svetu najbolj znan po obsežni seriji fantazijskih romanov o svetu Plošče. Tudi knjiga Miceni svobodni možje je umeščena v ta svet in zdaj jo lahko v prevodu Boštjana Gorenca končno beremo v slovenščini.

Fanika se zdi čisto navadna deklica, a njen pogled na svet je drugačen. Vidi stvari, ki jih drugi ne. Na primer povodno pošast in micene modre možiclje, ki se menijo o kraji ovac. Ko njenega vratca ugrabi vilinska kraljica, ga lahko reši le ona. Skupaj z modrimi možiclji se pogumno poda na pot, na kateri se prepletata resničnost in neizprosno okruten svet prebivalcev vilinske dežele.

JAZ SEM TAKA, TI SI TAK

Postavitev: 31 sociologija

Noro, kako smo si različni! Eni smo zasanjani, drugi stvarni, enim je vse težko, drugim nič, eni so veliki, drugi majhni, eni imajo drugačno polt kot večina okoli njih, vse to pa je čisto normalno. Pred vami je nenormalno fina knjiga o normalnosti!

Ampak kaj sploh je normalno? Ta knjiga se ukvarja ravno s tem: v njej so slike, stripi, fotografije, zabavne in razmišljujoče domislice in zgodbe, ki nas spodbudijo, da ljudi začnemo opazovati na nov, drugačen način. Kažejo nam, da nam je skupnega več, kot si mislimo. Ta knjiga nas opogumlja, da smo taki, kakršni pač smo, in da tudi drugim dovolimo biti to, kar so – normalni, ampak vseeno samosvoji.