Časovnik NE555

Časovnik NE555 lahko uporabljamo v vezju kot astabilni ali kot monostabilni multivibrator.

Astabilni multivibrator nima stailnega stanja. Na izhodu dobimo pravokotne impulze, katerih frekvenca je odvisna od elementov vezja. Sestavimo vezje v okolju Multisim.

Slika 1: Astabilni multivibrator s časovnikom NE555.

Ko vezje priključimo na napetost (ta je lahko od 4,5 V do 18 V), se kondenzator C1 polni prek uporov R1 in R2. Ko se kondenzator C1 napolni na 2/3 napajalne napetosti Vcc, (v našem primeru na napetost 3,3 V), komparatorja v časovniku NE555 preklopita in kondenzator se prične prazniti. Prazni se preko upora R2 in tranzistorja, ki je integriran v časovniku NE555. Ko napetost na kondenzatorju C1 pade na vrednost 1/3 napajalne napetosti Vcc (v našem primeru na napetost 1,6 V), komparatorja v časovniku NE555 spet preklopita in postopek se začne ponavljati. V času polnjenja kondenzatorja C1 je na izhodu (OUT) visoki nivo, v času praznjenja pa nizki.

Frekvenco izhodnih pravokotnih impulzov izračunamo po enačbi:

Priključimo sedaj na naše vezje v okolju Multisim osciloskop in digitalni merilnik frekvence (slika 2).

Slika 2: Astabilni multivibrator s časovnikom NE555 in priključenim osciloskopom.

Uredimo barve in debelino grafičnega prikaza napetosti na kondenzatorju UC in napetosti na izhodu. Izberemo tudi merilni izpis napetosti na kondenzatorju ob prehodih polnjenja oziroma praznjenja kondenzatorja C1.