Поради учням

Як готувати домашні завдання

1. Активно працюй на уроці: уважно слухай, відповідай на запитання.

2. Став запитання, якщо чогось не зрозумів або з чимось не згодний.

3. Точно й детально записуй, що задано з кожного предмета.

4. Навчися користуватися словниками й довідниками. З'ясовуй значення незнайомих слів, знаходь потрібні факти й пояснення, правила, формули в довідниках.

5. Якщо в тебе є комп'ютер, навчися з його допомогою знаходити потрібну інформацію, робити розрахунки за допомогою електронних таблиць тощо.

6. Якщо матеріал, який подавали на уроці, є для тебе складним, повтори матеріал цього ж дня, навіть якщо наступний урок буде лише через кілька днів.

7. Починаючи виконувати завдання, думай не тільки про те, що треба зробити (тобто про зміст завдання), а й про те, як (за допомогою яких прийомів, засобів) це можна зробити.

8. У разі потреби звертайся по допомогу до дорослого або до однокласників.

9. Починаючи виконувати уроки, відкрий щоденник, подивися, чи всі завдання ти записав.

10. Продумай послідовність виконання завдань з окремих предметів і спробуй визначи¬ти, скільки часу тобі знадобиться для виконання кожного завдання.

11. Прибери зі столу все зайве - те, що може відвертати твою увагу. Приготуй те, що потрібно для виконання першого завдання (підручник, зошити, карти, олівці, словники, довідники тощо). Після того як підготуєшся до першого уроку, прибери все й приготуй те, що потрібно для виконання наступного.

12. Між уроками роби перерви.

13. Спочатку спробуй зрозуміти матеріал, а потім його запам'ятати.

14. Перш ніж виконувати письмові завдання, зрозумій і вивчи правила до них.

15. Читаючи параграф підручника, став собі запитання: про що (або про кого) йдеться в цьому тексті тощо.

16. Шукай зв'язок кожного нового поняття, явища, про яке ти дізнаєшся, з тим, що ти вже знаєш. Співвіднось нове з уже відомим. Стеж за тим, щоб це були не випадкові, зовнішні зв'язки, а головні зв'язки за змістом.

17. Якщо матеріал, який треба вивчити, великий за обсягом або складний, розбий його на окремі частини й опрацьовуй кожну частину окремо. Використовуй метод ключових слів.

18. Не залишай підготовку до доповідей, творів, творчих робіт на останній день, адже це потребує багато часу. Готуйся до них заздалегідь, упродовж кількох днів, рівномірно розподіляючи навантаження.

19. Готуючись до усних уроків, викорис¬товуй карти, схеми. Вони допоможуть тобі краще зрозуміти й запам'ятати матеріал. До них необхідно звертатися, відповідаючи на уроці. Чим краще ти вмієш користуватися картами, схемами, таблицями, тим вищою буде оцінка.

20. Спробуй у підготовці усних завдань використовувати метод «5 П», розроблений американськими психологами1. За даними психологів США, такий метод дає змогу зосере¬дити увагу на найважливішому в тексті й сприяє кращому його запам'ятовуванню.

21. Складай план усної відповіді.

22. Перевіряй себе.

Пам'ятай

Ми найкраще запам'ятовуємо:

• те, чим постійно користуємося;

• те, до чого нам треба буде повернутися (перервані дії);

• те, що нам потрібно;

• те, що ми можемо пов'язати з іншими нашими знаннями й уміннями;

• те, що пов'язано з нашими переживаннями (і приємними, і неприємними).

Метод ключових слів

Ключові слова - найважливіші в кожному абзаці.

Ключове слово має сприяти відтворенню відповідного абзацу. Згадуючи ключові слова, ми одразу згадуємо весь абзац.

• Читаючи абзац, вибери для нього одне-два ключових слова. Після вибору ключових слів запиши їх у тій послідовності, яка потрібна для виконання завдання.

До кожного ключового слова постав запитан¬ня, що дасть змогу зрозуміти, як воно пов'язане з відповідним розділом тексту. Обміркуй і спробуй зрозуміти цей взаємозв'язок.

• З'єднай два сусідніх ключових слова за допо¬могою запитань.

Після поєднання кожного ключового слова зі своїм розділом тексту і з наступним ключовим словом утвориться ланцюжок. Запиши цей ланцюжок  і спробуй його вивчити . Перекажи текст спираючись на цей ланцюжок.

Метод 5-П

1-П  - Переглянь текст швидко.

2-П  - Придумай до нього запитання.

3-П  - Познач олівцем найважливіші місця.

4- П  - Перекажи текст.

5- П  - Переглянь текст повторно.

Рухливі вправи для зниження тривожності

Влаштуймо разом рухливий ранок для дітей!

💪 Саме зараз ми відчуваємо свою силу та потребуємо стійкості, щоб витримати напругу і допомогти дітям. Ми можемо протидіяти -  близькістю, допомогою нервовій системі. Нам потрібно те, що нас об'єднує в нашій силі.

🧍 Механізм стресу тілесний - здорове тіло підтримує нервову систему. Важливо дбати про себе й інших. Через стрес ми втрачаємо чутливість до наших потреб, тож, будь ласка, носіть із собою воду 💧 та більше рухайтеся! Зняти напругу з тіла допоможуть вправи - з заземлення, розтягування (потягушки), дихальні вправи. 

👧🧒 ЮНІСЕФ, проєкт Олександра Педана Junior та дитяча психологиня Світлана Ройз пропонують завтра під час дистанційного навчання за можливості, дотримуючись техніки безпеки, провести для дітей руханку #спільно_дбай та допомогти дітям витримати напругу.

📲 Поділіться цим повідомленням з вчителями, а з усім світом - своїми рухливими відео у соцмережах під нашим хештегом! 👉 #спільно_дбай

Перегляньте віде за покликанням

Як готуватися до іспитів

Іспити, як і більшість явищ життя, – явище перехідне. Коли вони закінчуються, з’являється відчуття свободи, забуваються сльози, нервування, повертається спокійний сон. Але ж можна скласти іспит і з меншими втратами для власного здоров’я, отримати добрі оцінки й чекати наступного іспиту без страху та безсонних ночей.Психологи розцінюють іспит як:

1. «перетравлювання» значно¬го обсягу інформації, яке пов’я¬зане з великим навантаженням на мозок;

2. серйозне емоційне напру¬ження і велике навантаження на нервову систему;

3. оцінювання не лише знань дитини, а й її особистості.

Найоптимальніший варіант підготовки до складання іспитів Розпорядок дняХарчуватися слід три-чотири рази на день. Мед, горіхи, мо¬лочні продукти, риба, м’ясо, овочі та фрукти забезпечать баланс необхідних вітамінів і мінералів в організмі й відновлять енергетичні витрати.Нормальний здоровий сон і відпочинок зменшать наванта¬ження на нервову систему. Не варто відмовлятись од звичних занять спортом – це буде своєрід¬ним відпочинком.Слід пам’ятати про біоритмо-логічні особливості: «сова» не¬ефективно працює о 6 – 8 год ранку, а «жайворонок» навряд чи буде працездатним до 2 – 3 год. ночі. В усіх людей рівень біоло¬гічної активності знижений із 17 до 18 години.Можна вживати тонізуючі пре¬парати, наприклад, із женьшеню чи елеутерококу. Каву краще питивранці й небагато, лише для того, щоб прокинутися (для тих, хто звик саме так розпочинати свій день). Кава підсилює нервовість і тривожний стан у невпевнених собі людей. Заспокійливі медичні препарати зовсім не потрібні, їх можна вживати лише за призна¬ченням лікаря.Правильна організація вивчення навчального матеріалуСпочатку слід переглянути весь матеріал і розподілити його таким чином: якщо треба вивчи¬ти 100 питань за чотири дні, то в перші два дні вивчається 70% усього обсягу, третього дня – решта, четвертого – повторюють вивчене. При цьому складні теми варто чергувати з простішими – не обов’язково вчити всі питан¬ня поспіль.Є й деякі психологічні зако-номірності, які слід враховувати.

1. Найкраще запам’ятовується інформація, викладена на початку і на¬прикінці тексту. Середина зазвичай швидко «вилітає» з голови. Тому під час запам’ятовування та повторення слід приділити ува¬гу середині тексту.

2. Повторювати треба не ме¬ханічно, а вдумливо, зосередив¬шись на змісті. Інформація після і«завантаження» в мозок, якщо її не повторити, утрачається на 20 – 30% упродовж перших10 год. Щоб цього не сталося, слід прочитати текст, повторити його вдруге, через 20 хв – утретє, а через 8 – 10 год. – учетверте, і ще раз – через добу.Тільки після цього можна бути впевненим у тому, що інформація міцно «оселилася» в голові.

3. Особливість «упізнавання». Дивлячись на текст, відчуваєш, що колись це все бачив, читав, отож вирішуєш, що витрачати час на це питання не варто й можна переходити до наступного. Насправді ж це – несвідомий самообман. І якщо не вивчити уважно те, що здається таким знайомим, на іспиті можна не відповісти на таке «знайоме» за-питання.

4. Запам’ятати можна найкра¬ще, якщо знати, що є «найближ¬чим»: текст, рисунок, логічна схема.

5. Слід спробувати знайти щось цікаве у найнуднішому ма¬теріалі, адже цікаве запам’ято-вується набагато легше.

Можна готуватися до іспитів удвох, адже одна голова добре, а дві – краще. Підготовка до іспи-ту вдвох має свої переваги, якщо поставитися до цього серйозно й сумлінно. Учити разом не вар¬то, а от повторювати навіть ба¬жано. Це краще робити напере¬додні іспиту.Готуватися можна й так: пер¬ший день – самостійне вивчен¬ня, другий – повторення й пе¬реказування один одному. Було б добре розділити теми за інте¬ресами, за складністю, за сту¬пенем засвоєння: один розпові¬дає те, що другий раніше не вивчив.Розповідати треба чітко, де¬тально, емоційно. Можна прово¬дити «репетиції» перед іспитом і наодинці: ставити собі запитан¬ня, уголос відповідати, привча¬тися слухати своє мовлення.Шпаргалка — річ потрібнаВикористання шпаргалок на іспиті найчастіше закінчується дуже сумно. Вони потрібні лише тим, хто краще запам’ятовує ма¬теріал при конспектуванні, – викладений коротко (у вигляді тез), він краще тримається у па¬м’яті. Шпаргалки зручно перечитувати перед самим іспитом, а от брати на іспит не варто.«Спокійно, тільки спокійно»Так завжди в екстремальних ситуаціях казав Карлсон. Слід скористатися його порадою. Адже нервують завжди ті, хто погано знає матеріал. Ті, хто зовсім нічого не знає, зазвичай спокійні. Ті, хто знає матеріал добре чи на середньому рівні, нажахані до останньої хвилини, поки не отримають оцінку. Щоб подолати свій страх, можна розповідати самому собі вивчений матеріал, начебто на іспиті. Уявіть складну ситуацію на іспиті й знайдіть із неї вихід. Поставте самі собі підступні за¬питання й дайте на них від-повідь –переборіть свій страх ще до іспиту. Згадайте випадки свого успіху, подумки відчуйте їх іще раз.Спробуйте вдатися до аутогенного тренування. Налаштуйтеся на те, що «у мене все вийде» й повторюйте ці слова перед сном. На іспиті не втрачайте самовладан¬ня у складний момент, хоч це й нелегко. Згадайте про почуття гу¬мору – іноді воно виявляється і в екзаменаторів.Складіть план відповіді на іспиті – це теж заспокоює.Бажаємо вам якнайкраще здати іспити!

Безпека роботи в Інтернеті

Правила Інтернет-безпеки і Інтернет-етики для дітей і підлітків

• Ніколи не давайте приватної інформації про себе (прізвище, номер телефону, адресу, номер школи) без дозволу батьків.

• Якщо хтось говорить вам, надсилає вам, або ви самі віднайшли у мережі щось, що бентежить вас, не намагайтеся розібратися в цьому самостійно. Зверніться до батьків або вчителів – вони знають, що треба робити.

• Зустрічі у реальному житті із знайомими по Інтернет-спілкуванню не є дуже гарною ідеєю, оскільки люди можуть бути дуже різними у електронному спілкуванні і при реальній зустрічі, якщо ви все ж хочете зустрітися з ними, повідомте про це батьків (або іншу авторитетну особу).

• Не відкривайте листи електронної пошти, файли або Web-сторінки, отримані від людей, яких ви реально не знаєте або не довіряєте.

• Нікому не давайте свій пароль за виключенням дорослих вашої родини.

• Завжди дотримуйтесь сімейних правил Інтернет-безпеки: вони розроблені для того, щоб ви почували себе комфортно і безпечно у мережі.

• Ніколи не робіть того, що може коштувати грошей родині, окрім випадків, коли поруч з вами батьки.

• Завжди будьте ввічливими у електронному листуванні, і ваші кореспонденти будуть ввічливими з вами.

• У електронних листах не застосовуйте текст, набраний у ВЕРХНЬОМУ РЕГІСТРІ – це сприймається у мережі як крик, і може прикро вразити вашого співрозмовника.

• Не надсилайте у листі інформації великого обсягу (картинки, фотографії тощо) без попередньої домовленості з вашим співрозмовником.

• Не розсилайте листи з будь-якою інформацією незнайомим людям без їхнього прохання – це сприймається як «спам», і звичайно засмучує користувачів мережі.

• Завжди поводьтеся у мережі так, як би ви хотіли, щоб поводилися з вами!

Поради шкільного психолога. Як підготуватися до іспитів.

Є старий анекдот. У студента запитали, який іспит найважчий. Він відповів: «Той, який треба здавати завтра!» Дійсно, перед іспитом всі відчувають стрес. Багато учнів особливо бояться стояти перед екзаменатором і відповідати усно. Але, на жаль, наше життя складається з іспитів, і дітям треба звикати виступати перед комісією, журі чи партнерами на переговорах. 

Скористайтеся радами педагога-психолога «Школи Співробітництва» Наталі Кацевіч, щоб полегшити підготовку до іспиту. 

Рада 1. Не читайте поспіль весь підручник, повторюйте з питань. Краще всього скласти план відповіді (на кожне питання - на окремому аркуші), а потім перевірте себе за підручником. Виділяйте головні думки-опорні пункти відповіді. В кінці кожного дня підготовки перевірте, як ви засвоїли весь сьогоднішній матеріал. Ваше завдання - не визубрити, а зрозуміти. І план для цього - найкращий помічник. 

Психологічне пояснення. Важливо записувати плани, конспекти, а не просто згадувати. При згадуванні, повторенні «про себе» змішуються впізнавання («ну, це я бачив») і реальне знання, і саме тому багато учнів спотикаються при переказі, відповідають непов'язаними уривками. Плани корисні й тому, що їх легко використовувати при короткому повторенні та відповіді на іспитах. 

Рада 2. Постарайтеся прорепетирувати свої відповіді на іспитах перед мамою, бабусею, другом. Репетирує найважчі питання. Можна записати відповіді на магнітофон, а потім послухати себе як би з боку. Якщо ви готуєтеся до усного іспиту, то встаньте перед дзеркалом, стежити за голосом, позою, жестами. 

Психологічне пояснення.

Готуєтеся ви вдома, сидячи або лежачи, розслабившись, а відповідаючи на іспиті стоячи і в сильному напруженні. Чим більша різниця у вашому стані коли ви запам'ятовували і коли ви відповідаєте, тим важче згадувати. Це пов'язано з особливостями роботи мозку. 

Зверніть увагу, що мова про себе відрізняється від пояснення іншим. Тому тренуватися треба в умовах, близьких до «бойових». 

Рада 3. Якщо вам здається, що це вивчити неможливо, згадайте про те, скільки всього з цього предмету ви вже знаєте. Почніть з тих тем, які для вас легше, так ваш страх і невпевненість зменшаться. А потім вже можна братися і за важке. 

Психологічне пояснення. Думки «у мене нічого не вийде» недаремно називають саморуйнується. Вони створюють постійну напругу і до того ж, як не дивно, «дозволяють» вам робити все абияк (а навіщо працювати, якщо все одно нічого не вийде). Треба гнати ці думки і зосередитися на конкретних завданнях. Продумувати програму підготовки на кожен день і чітко слідуйте їй. 

Рада 4. За кілька днів до іспиту обов'язково «програйте» ситуацію іспиту, уявіть собі у всіх деталях обстановку, ситуацію, комісію, свою відповідь. Можна прорепетирувати як ви тягнете квиток, сідайте і готуєтеся. 

Психологічне пояснення. Чим більше іспитів ви здаєте (або хоча б репетируєте), тим більш впевнено ви себе відчуваєте. Так що кожен іспит можна сприймати як тренування і незалежно від результату вважати це корисним досвідом. Скажіть собі: «Ну от і з цим я впорався! Я молодець! »Іспит можна і перездати, а досвід залишиться. Удачі вам!