Урок з основ здоров’я
02 березня класоводом 2-Б класу Тетяною Осьмухою було проведено урок з основ здоров’я на тему «Товарини довкола нас. Безпека поводження з дикими і бездомними тваринами».
Школярі були активні. Артисти виступали з цікавою інформацією. На уроці панувала позитивна атмосфера. Діти інсценували, грали в ігри, презентували свої виставки, виконували музичні та віршовані фізкультхвилинки, співали, моделювали поведінку у разі зустрічі з дикими та бездомними тваринами.
Школярі зрозуміли,що потрібно любити та пізнавати чудовий навколишній світ, виконувати правила безпечної поведінки, бо життя – це найцінніший скарб, а також.
Кожен день у нас цікавий, веселий, плідний і яскравий!
Під девізом: «Кожен день у нас цікавий, веселий, плідний і яскравий!» у Бахмутській ЗОШ І-ІІІ ступенів №24 проходить декада педагогічної майстерності вчителів початкових класів.
Педагоги діляться своїми здобутками, проходять відкриті уроки, виставки дитячих робіт, виховні заходи.
Декада педагогічної майстерності учителів початкової школи ще раз переконує у тому, що дитяча творчість, мов кринична вода, яку черпаємо, а їй нема ні кінця, ні краю. Будемо й надалі пізнавати її глибинні джерела!
Тварини. Різноманітність тварин
13 лютого в Бахмутській ЗОШ І–ІІІ ступенів №24 в рамках атестації класоводом 3-А класу Оленою Суліменко проведено відкритий урок з природознавства «Тварини. Різноманітність тварин».
Учні познайомились з різноманітним світом тварин. Навилися порівнювати, аналізувати, виділяти істотні ознаки кожної групи тварин.
У ході інсценування уривка казки, допомогли Жабці знайти домівку. Працювали в парах, групах, були активними та винахідливими
Подорож у космос
12 лютого в Бахмутській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів №24 з поглибленим вивченням окремих предметів та курсів класоводом 2-Б класу Тетяною Осьмухою було проведено відкритий урок математики «Подорож у космос».
Учні розподілились на дві команди «Трикутники» та «Чотирикутники». Капітани презентували свої команди девізами, емблемами та віршами про геометричні фігури.
Школярі здійснили політ на чотири планети: Марс, Юпітер, Венеру, Нептун. На кожній з них виконували цікаві завдання.
Діти зрозуміли, що в політ потрібно брати міцні знання математики і кращі риси необхідні для праці у космосі: взаємодопомогу, винахідливість, кмітливість, винахідливість, уважність.
Знаходження різниці, коли зменшуване містить кілька нулів. Розв’язування задач. Материки (урок з математики)
Розробила: Мітяєва Е.В.
вчитель початкових класів, ЗОШ № 24
2017 р.
Тема: « Знаходження різниці, коли зменшуване містить кілька нулів. Розв'язування задач. Материки».
Мета: формувати вміння віднімати багатоцифрові числа у випадку, коли зменшуване містить декілька нулів; закріплювати вміння застосовувати переставну властивість додавання, виконувати перевірку дій додавання і віднімання; розвивати обчислюванні навички, логічне мислення, кмітливість, спостережливість; формувати комунікативну компетентність; виховувати позитивне ставлення до навчання, любов до живої та неживої природи.
Обладнання: комп'ютер, слайди, друковані картки, календарі.
Тип уроку: інтегрований (урок математики та природознавства)
I Організація учнів до уроку
Сьогодні урок – відкритий для всіх
Багато гостей! Тож вітаємо їх
(Доброго всім ранку!)
Подивилися навколо,
Усміхнулися усі,
Чи готові до роботи?
Молодці!
Сідаємо тихо на місця
Працювати нам пора.
-Кожен з вас подарував один одному всього одну посмішку, а взамін отримав в десятки разів більше. Тож гарний настрій для нас на уроці забезпечено, він нам знадобиться, тому що урок сьогодні незвичайний. Я запрошую всіх здійснити зі мною подорож.
I I Повідомлення теми уроку. Мотивація навчальної діяльності.
-Сьгодні у нас буде інтегрований урок з математики та природознавства. А тема нашого уроку: «Знаходження різниці, коли зменшуване містить кілька нулів. Розв'язування задач. Материки».
Сьогодні ми спробуємо подолати всі труднощі, які зустрінуться на нашому шляху. А подорожувати ми будемо по материках. Скільки материків ви знаєте?
III Актуалізація опорних знань, умінь, навичок учнів
1.Перевірка дом.завдання
А) приклади № 403, прочитайте відповіді (
Б) задача № 404, прочитайте відповідь ( тканини використали для пошиття одніє наволочки)
- У всіх така відповідь? Молодці пограємо в гру.
Очікуванні результати. (пишуть діти)
-Перший материк, куди я пропоную нам відправитись займає площу близько восьми млн. км2 . Його ще називають «зеленим» за багатство рослинного світу. Хто здогадався, що це за материк? Правильно це Австралія.
-Щоб дізнатись хто допоможе нам на цьому материку давайте виконаємо завдання,
2.Усний рахунок (інд.картки) Гра «Влучний стрілець»
(15, 150, 900, 720, 80, 52)
-Так, саме кенгуру буде супроводжувати нас по Австралії.
4. Робота в зошитах.
- Щоб дізнатись цікаву інформацію про кенгуру ви повинні правильно виконати наступне завдання. Для цього, розгорніть, будь-ласка, зошити, запишіть число і класна робота.
- Каліграфічна хвилинка. Пропишемо рядок числа 24, і другий рядок – який місяць листопад стоїть за порядком-11.
5. Математичний диктант ( Учень у дошки )
· Знайти суму чисел 510 і 240
· Знайти різницю чисел 740 і 240
· Знайти різницю чисел 830 і 210
· Суму чисел 200 і 800 зменшити у 10 разів
· Різницю чисел 480 і 300 збільшити у 100 разів
6. Робота в парах (перевірка)
-Всі впоралися із завданням?
-Молодці! Я пишаюсь вами!
Цікава інформація: Кенгуру здатна стрибнути до 10 м в довжину і на 2-3 м в висоту.
5. Підготовка до вивчення нового матеріалу
-А розібратися з темою сьогоднішнього уроку, ми зможемо на наступному материку. Площа цього материка приблизно 14 млн. км2. Тут зберігається 90% запасів криги, 70% прісної води. Його ще називають «білим континентом». Це… Антарктида.
- Мешканець цього материка допоможе нам мандрувати.
- Це птах який не літає, але гарно плаває. Правильно - це пінгвін!
-Пінгвін пропонує цікаву інформацію про Антарктиду, а ви, будь-ласка, запишіть числа, які будуть зустрічатись в його розповіді.
(Учень у дошки)
· Найбільший айсберг в світі має площу 31 000 км2
· Антарктиду було відкрито в 1820 році
· Найбільша висота над рівнем моря на цьому материку досягає 4018 метрів
· Відстань від України до Антарктиди 15112 км
· Висота вулкану Еребус, який розташований на острові Росса 3794 м
-А зараз розташуйте ці числа у порядку зростання!
-Якщо ви правильно розташували числа у вас вийде назва тварини, яка мешкає на наступному материку, куди ми з вами вирушаємо.
Ця тварина досягає 2 м у довжину, 1м 20 см у висоту, важить 400 кг, має маленький хвіст і гнучкий хобот. Хто знає що це за тварина? Так, це тапір.
IV Вивчення нового матеріалу
-А зараз ми відправимось на батьківщину тапіра – материк з площею 18 млн км2. Це Південна Америка
1.Слово вчителя
Записати в стовпчик: 3000 – 289=2711
-Від 0 одиниць відняти 9 одиниць не можна, оскільки в розряді десятків та сотень теж 0 одиниць; тож, візьмемо 1000. Щоб не забути про це у розряді тисяч поставимо крапочку.
1 тисяча це 10 сотень, 9 сотень залишаємо в розряді сотень, а 1 сотню перетворюємо у десятки: 1 сотня це 10 десятків. 9 десятків залишаємо в розряді десятків, а 1 десяток перетворюємо в одиниці. 1 десяток = 10 од.
Від 10 од. відняти 9 од. = 1 од.
Від 9 дес. Відняти 8 дес. = 1 дес.
Від 9 сот. Відняти 2 сотні = 7 сотень
І залишається 2 тисячі.
-Зробимо перевірку
Написати в стовпчик: 2711+289 = 3000
- Тапір підготував для вас наступне завдання.
1.Первинне закріплення.
А) Робота за підручником (с.66, № 406) (3 учня у дошки)
У стовпчик:
1000-3=997
1000-43=957
1060-324=736
Б) Самостійна робота (с.66, № 407) (Учень у дошки)
V Фізкультхвилинка
-А фізкультхвилинка у нас пройде вже на наступному материку, його площа біля 20 млн. км2
-Це материк, де живуть хижі тварини, які важать до 400 кг, мають довжину до 3 м. Це Північна Америка
- А тварини, які там мешкають, це - ведмеді.
VI Узагальнення і систематизація знань учнів
-А перевірити як ви зрозуміли сьогоднішню тему, ми зможемо на наступному материку. Його площа біля 29 млн. км2
-Його називають найспекотніший континент. Це Африка.
-На ньому живуть найбільші наземні тварини на світі.
- Ця тварина африканський слон.
1.Розв'язування задач. (Учень у дошки)
- Три африканські слони важать 9030 кг, перший і другий важать 6007 кг, а другий і третій 6138 кг. Скільки важить кожен слон?
Розв’язання
1)9030-6138=2892 (кг) – перший слон
2) 9030-6007=3023 (кг) – третій слон
3)6007-2892=3115 (кг) – другий слон
Відповідь: 1 слон - 2892 кг, 2 слон - 3115кг, 3 слон – 3023 кг.
VII Розвиток логічних вмінь учнів. (Учень відповідає)
-А завершимо ми нашу подорож на найбільшому материку. Це Євразія.
-А зустрічає нас тут, відгадайте хто? Хто на собі ліс носить? Так, це олень.
-Як у кімнаті можна поставити два стільці, щоб біля кожної стіни стояло по одному стільцю?
VIII. Домашнє завдання.
Повторити таблицю множення та ділення.
XІ. Підсумок уроку. Оцінювання. Очікуванні результати. Подарунки.
- Чи сподобалась вам сьогоднішня подорож по материкам?
- Чи дізнались ви про щось нове на уроці?
- Чи здійснились ваші очикувані результати? (Робота з картою)
- Який настрій залишив у вас наш урок?
Виховний захід «Дружба – це велика цінність»!
Істинний друг пізнається в нещасті.
(Езоп)
Мета: навчити дітей цінувати дружбу та друзів, шанувати один одного; викликати у них прагнен¬ня бути справжніми друзями, щирими, добрими; розвивати почуття відпові¬дальності перед друзями, взаємоповаги, взаємодопомоги; розвивати увагу, пам'ять, мислення, творчі здібності; виховувати чемне ставлення учнів одне до одного.
Обладнання: плакати з прислів'ями, приказками та афоризмами на тему дружби, малюнки дітей, плакат – поради поводження з друзями, презентація,ІКТ.
Завдання: стимулювати у дітей почуття значимості друга в житті людини.
Сформувати їх знання хто такий друг і що таке дружба.
ХІД ЗАХОДУ
І. Організаційний етап
Діти вітаються, сідають за парти.
Вчитель. Сьогодні ми з вами по¬говоримо про одне з найбільших скарбів, що може мати людина, — про дружбу.
ІІ. Оголошення теми і постановка проблемних запитань
Отже, тема нашої виховного закладу: «Дружба – це велика цінність» - це, діти, не просто слова, це народна мудрість.
Запитання. А що ж таке цінність? Як ви розумієте це прислів’я? Чим же вимірюється дружба? Чи можна цю цінність, це багатство виміряти грошима?
ІІІ. Мотивація
А чи потрібно взагалі мати друзів? Чи можна прожити без друзів? Для чого вони потрібні?
ІV. Слово вчителя про дружбу ( слайд 4)
Дружба — відносини між людьми, засновані на довірі, взаємних симпатіях, загальних інтересах і захопленнях. Справжня дружба об'єднує тільки тих людей, які здатні пробачити і зрозуміти недоліки інших.
Дружба — це коли люди хочуть бути разом, коли вони цікавлять одне одного, довіряють одне одному. Друзів пов'язує велика повага та взаємодопомога.
Отже, дружба повинна бути міцною, щоб її ніхто не міг зламати. Але вона не може бути міцною, якщо в ній немає місця чесності та взаємоповазі.
Як потрібно ставитися до людей, щоб у тебе з’явилися друзі?
Народна мудрість говорить: «Стався до людей так, як би ти хотів, щоб вони ставились до тебе».
У Біблії сказано: «Тож усе, чого тільки бажаєте, щоб чинили вам люди, те саме чиніть їм і ви».
Самоаналіз «Чи можна мене назвати справжнім другом?»
Зараз я прочитаю твердження, якщо ви згодні з ним, плесніть у долоні, якщо ні – не плескайте.
1.Справжній друг – це той, хто ніколи не обманює свого друга.
2.Справжній друг – це той, хто нікому не розповість про секрети свого друга.
3.Справжній друг радіє, коли товариш отримав двійку.
4.Справжній друг – завжди намагається захистити від образ.
5.Справжній друг насміхається, коли в його товариша невдача.
6.Справжній друг – це той, хто не шкодує для друга нічого, що має.
V. Вірші дітей про дружбу
- Давайте послухаємо вірші про дружбу, які підготували наші учні:
1-й учень
Дружбу треба поважати,
Дружбу треба берегти.
Дружать всі малята,Подружились я і ти.
2-й учень
Дружать квіточка і бджілка,
Дружать море й кораблі.
Дружать в небі місяць, зірки,
Пори року — на землі,
4-й учень
Дружить поле з колосками.
Дружать літо і тепло.
Дружить осінь із дощами,
Дружать щастя і добро.
6-й учень
Дружать хлопчики й дівчатка,
В лісі дружать всі звірята,
Дружать ріки і струмки,
Дружать гори і горбки.
8-й учень
Дружать стежки і дороги.
Колоски дружать у полі,
Пташенята — у гнізді,
Дружать риби у воді.
Вчитель. Діти, а що заважає дружбі? Без чого ж не може бути дружби? Взаємоповага, чуйність, ввічливість — неодмінні ознаки дружного класу. Неприпустимі в класі образливі прізвиська, непристойні жарти щодо дружби хлопців і дівчат, неповага до дівчат, грубість у взаєминах (як правило, так поводяться ті учні, які самі не вміють дружити). Дружбу можна зруйнувати грубими, недоречними жартами. У деяких людей побутує грубе звертання один до одного: „Ей, ти”, „Катька”, „Вовка” та інше. Чи гарно це, а може хто з вас так говорить? А чи буде у таких учнів багато друзів? Така форма звертання свідчить про некультурність, невихованість, зверхнє ставлення до інших.
VІ. Асоціативність дружби
Вчитель. Діти, давайте всі разом подумаємо над таким запитанням: яким потрібно бути, щоб мати друзів?
Відповіді дітей. (добрим, чуйним, турботливим, чесним, відкритим, щирим, уважним, надійним, люб’язним …)
Вчитель. А тепер давайте трішки пограємо і перевіримо як ви зрозуміли все те про що у нас іде мова.
Гра «Якщо ти добра людина, то по¬винен...» ( слайд 10)
Умови гри. Якщо добра людина це має робити, то ви плескаєте в доло¬ні, а якщо - ні, то нічого не робите.
1. Допомагати мамі мити посуд.
2. Робити комусь зле, якщо ніхто не бачить.
3. Не вмиватись.
4. Берегти рідну природу та охоро¬няти її.
5. Шанувати працю інших людей.
6. Галасувати, коли хтось відпочиває.
7. Бути вихованою, стриманою лю¬диною.
8. Обманювати, хвалитись.
9. Насміхатись із чужого горя.
10. Добре вчитися, багато читати.
11. Не слухатися батьків.
12. Допомагати друзям у біді.
13. Ділитися тим, що в тебе є.
14. Ображати інших.
15. Захищати слабшого.
16. Спати на уроках.
17. Красти.
18. Любити своїх батьків.
VІІ. Прислів’я ( слайд 11)
Вчитель. Діти, а які ще прислів'я та приказки про дружбу ви знаєте?
• Людина без друга, як дерево без коріння.
• Хочеш знайти друга — сам стань другом.
• Дружба все переможе.
• Дружба — дорожча від золота.
• Маєш друга — бережи, а не маєш — знайди.
• Друзі пізнаються у біді.
• Людина без друзів, що дерево без коріння.
• У дружбі — сила.
VІІІ. Виставка малюнків ( слайд 12)
Вчитель. Діти, а скажіть, коли ми говоримо про дружбу, яке слово переважає «Я» чи «Ми»? (Прикріпляю до дошки слово «Ми»).
У вас було домашнім завданням намалювати малюнки, на яких ви зобра¬зили ігри чи відпочинок із своїми друзями. Ми бачимо, що ви всі їх приготували.
А тепер давайте ось що зробимо, навколо цього слова по черзі прикріпіть ваші малюнки друзів. ( слайд 13) Дорогі діти бажаю вам, щоб ви завжди були в оточенні друзів, як на цій виставці малюнків. Щоб поряд з вами завжди були справжні, надійні друзі. Пам’ятайте, друг не буде заздрити другові – він просто ділить успіх друга як свій особистий! Бо друзі завжди разом незалежно від відстані і умов життя! Друзі завжди разом, в хвилини біди і радості вони допоможуть один одному не зважаючи ні на що !!! Добре, коли у людини є надійний друг, але пам’ятайте, якщо ви хочете мати надійного, доброго, щирого, чесного друга, то і самі повинні бути такими.
ІX. Підсумки. Рефлексія
Вчитель. А закінчимо ми наш виховний захід чудовою піснею про дружбу, яка називається «Справжній друг». (Діти всі разом дружно співають пісню)
ІНТЕГРОВАНИЙ УРОК – ШЛЯХ ДО ЦІЛІСНОГО СПРИЙНЯТТЯ УЧНЯМИ НАВКОЛИШНЬОГО СВІТУ
Шановні колеги, від нашого вміння, від нашої майстерності, від нашого мистецтва та мудрості залежить життя дитини, здоров’я, розум, характер, воля, інтелектуальне обличчя, її місце та роль у житті, її щастя. (В. О. Сухомлинський)
Мета: розкрити сутність інтеграції як інноваційної форми роботи у навчанні.
Завдання: 1. Розглянути причини потреби у проведенні інтегрованих уроків.
2. Знайти переваги та проблеми інтеграції.
3. Виявити результати інтегрованого навчання та його значення.
4. Розробити практичні рекомендації з проведення інтегрованих уроків.
Обладнання: проектор, картки для криголаму, навчальні матеріали, фонова музика, презентація, стенд.
ХІД СЕМІНАРУ
1. Вправа – експромт «Перевірка вчительським досвідом».
Якби не було вчителя,
То не було, напевне,
Ні поета, ні мислителя,
Ні Шекспіра, ні Коперника,
І понині, напевне,
Якби б не було учителя,
Невідкритими залишилися б
Береги Америки…..
Освіта – це інвестиція в майбутнє країни. Хто ж формує це майбутнє на даний час? Відповідь очевидна – вчитель. Проте який його статус на сьогоднішній день і чому це так? Питання сумно-риторичне. Професія педагога – щоденна кропітка робота з дітьми, їх батьками, колегами, адміністрацією, контролюючими інстанціями, робота над самим собою. Для справжнього вчителя миттєве вирішення проблем вже стало звичайною справою. Тож давайте на хвилинку пірнемо у рутинне життя вчителя і побачимо, які перешкоди лежать на його шляху до класної кімнати і як найкраще вийти із запропонованої ситуації…..
Станьте будь-ласка в коло і хвилину подумайте над ситуацією на отриманій картці. Читайте ситуацію тільки про себе, не викриваючи своїх емоцій. Потім заслухаємо та обговоримо їх.
1. Вранці ви прийшли до школи й раптом виявили, що забули одягнути: а) окуляри; б) перуку; в) спідницю.
Ваші дії: а) проведу урок як завжди; б) дам дітям контрольну — нехай пишуть; в) зателефоную Батьківській трійці — нехай все принесуть.
2. До вас на урок раптово завітали директор, його заступник, завгосп, сторож і дві технічки.
Ваші дії: а) не прийду сама; б) перевірю в них змінне взуття; в) буду пояснюватинову тему — все одно ніхто нічого не зрозуміє.
3. Подруга запросила вас разом сходити на лікарняний: а) захворію сам; б) закладу подругу адміністрації; в) нікуди не піду — все одно ніхто не повірить.
4. У вас раптом викрали машину. Ну, і хто ви після цього: а) директор школи; б) гроза викрадачів; в) сиротая бідолашна?
5. Узагалі у вас все дуже добре, але зранку, ідучи на роботу, ви постійно застряєтев ліфті.
Ви: а) будете з’їжджати по перилах; б) купите квартиру на першому поверсі; в) схуднете?
6. У вас раптово з’явився власний лімузин, чотириповерхова дача й мільйон доларів. Ваші дії: а) як завжди, усе віддам дітям; б) піду похвалюся до податкової; в) який приємний сон, але мені до школи
7. Дощ – це чудовий привід…. А) залишитися вдома; Б) зімітувати головний біль В) вигадати новий жарт про погоду.
8. Хлопчик, який дуже-дуже багато вчився А) закінчив школу з червонимиочима. Б) закінчив школу з відзнакою в) ніколи не існував
9. Щоб кожен рік не здавати гроші на лінолеум, батьківський комітет класу прийняв рішення: А. заасфальтувати клас Б. не знайомитись з класним керівником В. вийти на демонстрацію.
ПІДСУМОК: Вчитель! Скільки сили треба,
Щоб навчити усіх дітей,
І терпіння, і бажання,
Вчителі наші - найкращі у світі,
Нехай на вашому професійному шляху буде більше веселих випадків, про які ви будете згадувати з посмішкою. А зараз настав час активно та продуктивно попрацювати. Будь ласка, займайте свої місця….
3. ВСТУПНЕ СЛОВО + презентація (супровід слів)
На даному етапі розвитку психолого-педагогічної науки та методики викладання предметів вчителю рекомендується спрямовувати свою викладацьку енергію на те, щоб максимально розширити уявлення маленького учня про світ, орієнтуючись на індивідуальні особливостікожної дитини. Завдання ці реалізуються сукупністю навчальних предметів, кожен з яких - це важлива складова частина змісту загальної шкільної освіти. Дисципліни дозволяють розширюватиі поглиблювати уявлення учнів про навколишній світ, допомагають розвиватиобразнеі логічне мислення, творчіздібностідітей, сприяють формуванню загальнонавчальнихумінь і навичок. Проте на сучасному етапі розвиткунаціональної освіти навіть повне використання можливостей програм з усіх навчальних предметів не дасть бажаного результату.
Здійснюючи навчально-виховний процес, необхідно спиратися не тільки на традиційну методику або перевірені практикою досягнення, а й шукати нові підходи до вирішення завдань. Зараз особливо гостро стоїть проблема пошуку внутрішніх резервів, підвищення результативності навчання. Пошуки шляхів вдосконалення системи освіти привели до відродження методичного явища, яке ми сьогоднібудемо вивчати на занятті.
4. ВПРАВА «АСОЦІАЦІЇ»
Розглянемо асоціативне мереживо, на якому зазначені основні особливості даного освітнього «дива» та провівши аналіз виявимо, про що сьогодні будемо говорити. (слайд 4)
«ВІДПОВІДЬ – ІНТЕГРОВАНИЙ УРОК»
Вірно, адже сучасна система освіти спрямована на формування високо освіченої, інтелектуально розвиненої особистостіз цілісним уявленням картини світу, з розумінням глибини зв'язків явищ і процесів. Предметна роз'єднаність стає однією з причин фрагментарності світогляду випускника школи, в той час як у сучасномусвіті переважають тенденції до економічної, політичної, культурної, інформаційної інтеграції. Таким чином, самостійність предметів, їх слабкий зв'язок один з одним породжують серйозні труднощі у формуванні в учнів цілісної картини світу, перешкоджають органічному сприйняття культури.
4. Подання теми та мети заняття: Щоб вирішити дану проблему, ми обрали наступну тему нашого заняття:
4. ІНТЕГРОВАНИЙУРОК – ШЛЯХ ДО ЦІЛІСНОГО СПРИЙНЯТТЯ УЧНЯМИ НАВКОЛИШНЬОГО СВІТУ
Практична робота. Давайте спробуємо визначити поняття Інтегрований урок. Об’єднайтесь у групи.
(слайд 10)
Отже, якого ви дійшли висновку?? (групи відповідають)) Дійсно, вірним є 3 визначення.
Інтегровані уроки ставлять за мету об’єднати споріднені блоки знань із різних навчальних предметів навколо однієї теми з метою(слайд 11)
(слайд 12)
5. ВІДМІННІСТЬ інтегрованого уроку від традиційного в тому, що:
· предметом вивчення (аналізу) на такому уроці виступають багатопланові об’єкти, інформація про сутність яких міститься в різних навчальних дисциплінах;
· широка палітра використання міжпредметних зв’язків при різнобічному розгляді одноплановихоб’єктів;
· своєрідна структура, методи, прийомиі засоби, якісприяють його організації і реалізації поставлених цілей.
(слайд 13)
Інтегрований урок може будуватись у межах одного навчального предмета (внутрішньопредметна інтеграція) або з інтегрованого змісту кількох навчальних дисциплін (міжпредметна інтеграція).
(слайд 14)
Важливою умовою ефективного використання інтегрованих засобів навчання є з’ясування істотних відмінностей між уроками з використанням міжпредметних зв’язків, інтегрованими та бінарними уроками. Міжпредметні зв’язки передбачають включення в урок завдань і питань з інших предметів. Ці завдання мають додаткове значення. Це лише окремі короткочасні елементи уроку, що сприяють більш глибокому сприйняттю й осмисленню понять, що вивчаються.
Бінарні уроки – це різновид інтегрованих. Їх відмінність полягає у тому, що інформація з різних навчальних предметів подається окремимиблоками. Як правило, їх об’єднуєнавчальна тема. Такі уроки часто проводяться із залученням асистента. Його роль можуть виконувати батьки учнів, учителі тощо.
Інтегрований урок поєднує в собі знання з предметів, що інтегруються навколо однієї теми. (слайд 15, 16)
6. Мозковий штурм. Роботав групах (слайд 17)
Для більш детального опрацювання матеріалів семінару пропоную перейти до роботив групах. На кожному столі розміщені навчальні матеріали нашого семінару, які знадобляться нам у подальшій роботі. Ви також можете використати додаткові матеріали з інтернету, які можете зараз знайти, скориставшись ноутбуками. Проаналізуйте ці матеріали та у стислій формі викладіть на аркушах паперу та представте своє бачення. Результати своєї творчої діяльностіми розмістимо на стенді. Ми будемо працювати у 4 напрямках:
- Переваги та недоліки використання інтегрованого навчання.
- Класифікація та структура інтегрованих уроків.
- Вимоги до інтегрованого уроку
- Рекомендації по підготовці до інтегрованого уроку.
(ВКЛЮЧИТЬ ФОНОВУ МУЗИКУ))))
І. ПЕРЕВАГИ/ НЕДОЛІКИ
Для інтеграції в навчанні і вихованні існують як сприятливі, так і несприятливі фактори. До позитивних факторів слід віднести наявність великих потенційних можливостейу розвитку інтелекту дитини, які в традиційному навчанні використовуються недостатньо. Перший негативний фактор - обмежена кількість навчальних предметів - можна компенсувати тим, що зміст невеликого обсягузасвоюванихзнань має відображати дійсну картину світу, взаємозв'язокїї частин. Другий негативний чинник - труднощі викладу інтегрованого курсу. Необхідно піднести матеріал так, щоб дітям було зрозуміло й цікаво. Проблема інтегрованого змісту освіти має свої труднощі. Але в той же час, є чинники, які полегшують її рішення. Наприклад, у початковій школі основну частину всіх предметів, за винятком деяких, веде одинучитель. І в цьому бачиться позитивна сторона. Вчителю початковихкласів легше перейти до інтегрованого навчання. Створення інтегрованих курсів названо одним із завдань оновлення змісту освіти та методів навчання початкової школи.
ІІ. Класифікація та структура інтегрованого уроку
Структура інтегрованих занять може бути різною, залежно від специфіки матеріалу, що інтегрується. У плані-конспекті заняття необхідно вказати не тільки тему та мету заняття, а й теми навчальних предметів, що інтегруються, відповідно до календарного планування. Структура інтегрованого уроку зумовлюється поставленими цілями та завданнями; детермінується змістом навчання, особливостями діяльності вчителів та учнів. Оскільки інтегрований урок - це в основному урок систематизації та узагальнення знань, умінь і навичок учнів, та його оптимальною структурою буде така:
- повідомлення теми, цілей та завдань уроку;
- мотивація навчальної діяльності учнів;
- актуалізація та корекція опорнихзнань;
- повторення й аналіз основнихфактів, подій, явищ;
- творчеперенесення знань і навичокучнів у нові ситуації;
- узагальнення та систематизація навчальних досягнень учнів;
- підбиття підсумків уроку.
Класифікація інтегрованих уроків
Інтегровані уроки можна класифікувати за такими ознаками:
І. За дидактичною метою:
1. інтегровані уроки засвоєння новихзнань;
2. інтегровані урокиформування практичних умінь і навичок;
3. інтегровані урокиузагальнення і систематизації знань;
4. інтегровані контрольніуроки.
ІІ. За етапами навчальної діяльності:
1. вступні інтегровані уроки;
2. інтегровані урокипервинного ознайомлення з матеріалом;
3. інтегровані урокиформування понять, вивчення законів і правил;
4. інтегровані урокизастосування знань на практиці;
5. інтегровані урокиформування практичних умінь і навичок;
У процесі спостереження та аналізу інтегрованого уроку слід сконцентрувати увагу на таких параметрах:
1) визначення педагогічно доцільної теми інтегрованого уроку з урахуванням об'єктивно існуючої основи змісту вивченого матеріалу з різних навчальних предметів;
2) постановка й реалізація мети та завдань уроку, мотивація навчально- пізнавальної діяльності учнів;
3) раціональність вибору змісту навчального матеріалу вчителями різних предметів, що забезпечує інтеграцію навчальних досягнень учнів, системність і глибину їх знань;
4) раціональний вибір методів і засобів організації навчально-пізнавальної діяльності учнів;
5) раціональність технології проведення інтегрованого уроку;
6) інтеграція зусиль "активних" і "пасивних" учасників у процесі реалізації поставлених цілей та завдань інтегрованого уроку;
ІІІ. Вимоги
Загальні вимоги, яким повинен відповідати інтегрований урок
1. Використання нових досягнень науки, передової педагогічноїпрактики, побудови уроку на основі закономірностей навчально-виховного процесу.
2. Інформація на уроці має бути в оптимальному співвідношенні всіх дидактичних принципів і правил.
3. Забезпечення належних умов для продуктивної пізнавальної діяльності учнів з врахуванням їх інтересів здібностейі потреб.
4. Зв’язок з раніше засвоєними знаннями і вміннями, опора на досягнутий рівень розвитку учнів.
5. Мотивація і активізація розвиткувсіх сфер особистості.
6. Логічність і емоційність всіх етапів навчально-виховної діяльності.
7. Ефективність використання педагогічних засобів.
8. Зв’язокз життям, особистим досвідом учнів.
9. Формування практично необхідних знань, умінь, навичок, раціональних прийомів мислення і діяльності.
10. Формування вміння вчитися, потребипостійно поповнювати об’єм знань.
11. Ретельна діяльність, прогнозування, проектування і планування кожного уроку.
До дидактичних (навчальних) вимог відносяться:
•чітке визначення задач кожного предмета, що інтегруються на уроці; •раціоналізація інформаційного навчання уроку, оптимізація інтегрованого змісту з урахуванням соціальних і особистихпотреб;
•раціональне поєднання різноманітних форм і методів;
•творчийпідхід до формування структури уроку;
•забезпечення оперативного зворотного зв’язку
Виховні вимогидо інтегрованого уроку включають
- визначення виховних можливостейнавчального матеріалу, діяльності на урок;
- постановку тільки тих виховних завдань, які органічно витікають із цілей і змісту навчальної роботи;
- формування життєво необхідних якостей: охайності, відповідальності, самостійності, уважності, чесності , колективізму та ін;
- увага і гуманне відношення до учнів, дотримання вимог педагогічного такту, співробітництво зі школярами і зацікавленість у їхніх успіхах.
До розвивальних вимог відносяться
- формування і розвитокв учнів позитивних мотивів навчально-пізнавальної діяльності, інтересів, творчої ініціативи і активності;
IV. Методичні рекомендації
1. Інтегровані уроки – це уроки, які розробляться вчителями на міжпредметній основі. Їх метою є «створення передумов для різнобічного розгляду учнями певного об’єкта, поняття, явища, формування системного мислення, збудження уяви, позитивного емоційного ставлення до пізнання» (О. Савченко).
2. Міжпредметні зв’язки та інтеграція змісту – це різні дидактичні поняття. Міжпредметні зв’язки передбачають короткочасне та фрагментарне перенесення інформації з одного предмета на інший. Як правило, вони короткотривалі в часі. Інтеграція змісту на уроці забезпечує вищий рівень узагальнення і систематизації інформації, що сприяє розумінню виучуваного матеріалу.
3. Найдоцільніше проводити інтегровані уроки з метою узагальнення і систематизації знань учнів в рамках вивчення принципово важливої програмової теми (тип уроку – узагальнення і систематизації знань). Однак, як показує практика, їх вибір обумовленийметою та завданнями вчителя, тому інтеграція змісту можлива і на уроках комбінованих, засвоєння нових знань, засвоєння вмінь і навичок, застосування знань, вмінь і навичок (за класифікацією типів уроків В. Онищука).
4. Інтегровані уроки можуть бути не тільки традиційні за формою організації і проведення, але й нетрадиційні (уроки-подорожі, уроки-казки тощо). Враховуючи вікові особливості молодших школярів, останні практикуються частіше. Тому в умовах предметно орієнтованого типу навчання, інтегровані уроки часто класифікують як нетрадиційні.
5. Технологічний інтегрований урок вибудовується за логікою традиційного, бо має такі макроетапи: актуалізація опорних знань, вивчення нового матеріалу та закріплення. Включення етапу цілепокладання підвищує його розвивальний потенціал, забезпечує розвиток суб’єктності школяра. Якщо учень залучається до визначення очікуваних результатів уроку, конкретних особистісно значущих завдань, то він буде суб’єктом навчальної діяльності, його пізнавальна активність зростатиме.
6. Специфіка інтегрованих уроків полягає в тому, що на етапі вивчення навчального матеріалу інформація структурується у смисловий (змістовий) блок.
Він передбачає наявність таких однотипнихелементів: проблема, тема, сюжет, подія тощо, об’єднанихспільною метою в рамках теми уроку. Смисловий блок забезпечує змістову і структурну цілісність інтегрованого уроку, що вигідно вирізняє його від бінарного навчального заняття.
7. Бінарні уроки – це різновид інтегрованих. Їх відмінність полягає у тому, що інформація з різних навчальних предметів подається окремими блоками. Як правило, їх об’єднує навчальна тема. Такі уроки часто проводяться із залученням асистента. Його роль можуть виконувати батьки учнів, учителі музики, образотворчого мистецтва тощо.
8. Залучення асистентів на інтегровані уроки практикується не часто. За потреби їхню роль успішно можуть виконувати учні, які готують випереджувальні завдання. Учитель початкових класів найчастіше сам проводить такі уроки. Він проектує навчальну діяльність школярів на міжпредметній основі, моделює особистісну форму змісту (В. Кремень).
9. Закріпленню навчального матеріалу передує розкриття основних домінантах уроку. Їхню роль виконують конкретні навчальні, виховні, розвивальні завдання, поставлені вчителем до вивчення смислового блоку. Завершуючироботу з інформацією міжпредметного характеру, звертають увагу на те, як вона сприяла розумінню нового матеріалу з основного предмета.
10. Плануючи проведення інтегрованих уроків, доцільно завчасно проаналізувати навчальні програми, зіставити матеріал різних навчальних предметів, визначити близькі за змістом теми, вибрати принципово важливу тему.
11. Учителю слід завчасно передбачити місце інтегрованого уроку в системі уроків за календарно-тематичним плануванням, узгодивши з іншими формами організації навчального процесу, зокрема, технологічними уроками (інтерактивний, особистісно орієнтований тощо).
12. Рекомендуємо практикувати самоаналіз ефективності впровадження інтегральної технології, що сприятиме осмисленню технологічної логіки інтегрованого уроку.
Творити добро – творити життя
Людина приходить у світ для добра. Доброта – це один із найсвітліших проявів людської душі, що виражається у нашому ставленні до людей і навколишнього світу.
3 березня 2016р. в Артемівській загальноосвітній школі I-III ступенів № 24 з поглибленим вивченням окремих предметів та курсів у 2-Б класі був проведений Урок Доброти.
Під звуки чарівної музики діти вчилися бути добрими, не скупитися на добро, красиву любов, відкрити найвищі цінності людини, любити й цінувати життя, виховувати віру в силу любові, дружби, добра і справедливості. Червоні, жовті, блакитні дзвіночки, виготовлені дитячими руками, будуть довго дзвеніти з висоти різнобарвною веселкою, повертаючись добром і посмішками.
Символічні голуби понесли у всі частинки світу найкращі побажання всім дітям миру та добра.
Спортивне свято «Веселі старти»
О спорт, о спорт!
Це просто клас!
Дружіть із ним завжди.
Здоров’я, юність, силу дасть
І творчої наснаги
«Веселі старти» - це не тільки розважальні заходи для школярів та дорослих. Вони несуть в собі заряд позитивних емоцій, допомагають згуртувати дітей в команду, спонукають школярів до систематичного фізичного самовдосконалення; сприяють утвердженню пріоритетів ведення здорового способу життя, розвитку рухових якостей, почуття колективізму, дружби, взаємодопомоги.
30 вересня в Артемівській загальноосвітній школі I – III ступенів класним керівником 2-Б класу Оленою Сорокою було проведено спортивні змагання «Веселі старти» між учнями 2-А та 2-Б класу. Всі учні початкових класів взяли активну участь у спортивних конкурсах, а саме: «Не загуби м’яча»,«Стрибки в мішках», «Стрибки на скакалці», «Самий швидкий», «М’яч у ціль» , «Спортивна вікторина». А також була проведена гра з глядачами.
Найактивніші учні були нагороджені грамотами школи.
Всім бажаємо нових звершень та спортивного успіху!