Bouwtekeningen, er zit altijd wat voor je bij
De stoomsleepboot Witte Zee werd in 1914 gebouwd bij J.& K. Smit in Kinderdijk, 465 brt. en was 1000 pk sterk. Deze was uitgerust met een 3 cilinder verticale stoomzuiger-machine. Het schip heeft voor de Tweede Wereldoorlog o.a. sleepreizen gemaakt naar Singapore en naar Nieuw-Zeeland. Al in de eerste wereldoorlog werd naar het toenmalige Nederlandsch Indië gevaren met een onderzeeboot op sleeptouw.
Vanaf 24 april 1939 kwam het schip als bewakingsvaartuig “B.V.5” bij de Kon.Marine in dienst. In mei 1940 naar Engeland uitgeweken.
Op 12 november 1940 tijdens het slepen van een schietschijf voor de geallieerden is de Witte Zee bij het Ierse Overton Mere ten westen van Port Eynon Point gestrand. Het schip is daarna total-loss verklaart. Een van de deuren van het schip, alsmede het stuurwiel doen in een plaatselijk café nog steeds dienst als respectievelijk deur en wandversiering. De bemanning, die gered werd, is daarna grotendeels op de Belgische sleepboot Goliath terecht gekomen.
Deelname aan Ned.kampioenschappen voor schaalmodellen ANSF/ Naviga. F2A klasse senioren, eigenbouw vanaf tekening.
1984 4e prijs totaal 163,66 punten, gehouden bij Modelbootclub 'Atlantis' in Zutphen.
1985 2e prijs totaal 170,00 punten, gehouden bij Modelbootclub 'Oost-Nederland' te Hengelo.
1986 3e prijs totaal 175,33 punten, gehouden bij 'Modelbootvereniging Vlaardingen'.
Gebouwd door: Dirk van Berkel, in 1982-1983, lid van Modelbouwvereniging Woubrugge. Zie hieronder een fotoreportage met toelichting. over de bouw van dit model.
Kielbalk, spanten en dekken zijn van berkentriplex gemaakt. De romp is beplankt met stroken van 2 mm x 10 mm balsahout wat later is verstevigd en verhard met polyester en glasvezelmatten. De romp is bewerkt met balsa impregnering voor balsa hout. Gebruikte lijmen zijn van watervaste kwaliteit. Dekken zijn beslagen met dun vliegtuig triplex en deklatten zijn ingetekend en met blanke lak afgewerkt. Waterkering en voetstootlijsten zijn ook gemaakt van dunne stroken vliegtuig triplex en grijs geverfd.
Het ankerspil is volledig uit hout gedraaid en bestaat uit twee trossenspilen, dubbele remschijven en twee ankerkettingwielen, ze zijn met zwarte en grijze verf onderscheidend van elkaar gemaakt. Dit geldt ook voor de bolders op het dek.
De beide masten zijn eveneens in de juiste vorm en dikte gedraaid en geschuurd. Daarna behandeld met wasbijts en gepoetst.
De schoorsteen is gemaakt van PVC buis en met warmte ovaal geperst in de juiste maat. Geverfd met matlak zwart. De machine kamer roef op het achterschip is Havanna bruin geschilder met daarin de patrijspoorten van messing.
De sloepen hangen in davids van gebogen messing en zijn gemaakt van balsahout en heeft overnaads geplakte stroken van dunne pvc. Het zeildoek over de sloepen is van binnenvoering textiel gemaakt en geverfd met zilvergrijs.
Buiten op de brugvleugels bij de stuurhut zijn kompas en machinetelegraaf gedraaid uit messing. De luchthappers aan boord zijn gekocht en zijn van plastic en geverfd in wit en rood. Bij de schoorsteen zijn de lucht kokers voor het ketelruim bruin van kleur. De schroef is van messing gemaakt.
De electromotor is een 6 Volt Decaperm met vertragingsbak en askoppeling. Deze motor is voorzien van een ontstoringsfilter. De aandrijfaccu is een type van 6V - 10Ah. De roerbediening van de servo loopt over schijven via het dek naar de helmstok waaraan ook een noodstuur inrichting kon worden gekoppeld, Vandaar het stuurwiel op het achterdek wat via kettinge kon worden gekoppeld. Op het halfdek staat een trossenspil wat ook uit hout is gemaakt.
Touwladders zijn gemaakt door speciaal garen (scheepsmodelbouw touwwerk) af te spannen op op een vlakke werkplank, deze in te smeren met een combinatie van wasbeits en witte houtlijm. De dwarstouwen (treden) vooraf door de lange lijnen rijgen alvorens het papje aan te brengen. Flink laten drogen en de lange lijnen (verticaal tuig) met ogen afsplitsen waardoor D-sluitingen en spanners aangebracht kunnen worden.
Het antenneplan is verbonden met de marconisten hut. De beide achterste touwladders zijn aan het dek los koppelbaar omdat het gehele dekhuis kan worden weggenomen. Dit moet ook met de antenne die aan de voormast zit gehaakt.
De afmetingen en vorm van het roer zijn volgens tekening gemaakt doch er is een extra tweede roerblad gemaakt om beter te kunnen sturen met een tweemaal zo groot oppervlak.