Виховний захід
Тема. Україна – наш спільний дім
Мета:
ознайомлення учнів з основними державними подіями становлення незалежної України, визначення основних засад демократичного та суспільного ладу України, її досягнень за останні роки;
закріплення знань про державну символіку (Герб, Прапор, Гімн, Основний Закон України – Конституцію); про такі поняття як народ, держава, громадянин, громадянські права та обов’язки;
зміцнення громадянських якостей учнів;
формування ціннісне ставлення до держави, суспільства, мови, сім’ї, самого себе; почуття особистої відповідальності за долю та своєї держави та українського народу.
Обладнання: ауто запис пісень Т.Петренка «Україна» та А.Матвійчука «Єдина ми родина», плакати, на яких написані українські народні прислів’я, репродукції краєвидів України, національне вбрання українців, рушники, герб, прапор.
Хід заняття
Творче завдання «Улюблена Батьківщина»
Учитель поділяє дошку на дві половинки і просить учнів назвати епітети до слів «Батьківщина» і «мати»». Наприклад, Батьківщина – щедра, добра, ніжна, любляча, захищаюча. Мати – ласкава, добра, ніжна, любляча, чуйна, співчуваюча. Учні називають слова – учитель їх записує на дошці.
Слово вчителя.
Україна – це земля, де ми народилися і живемо, де живуть наші батьки, де жили наші предки. Це наша мати – Батьківщина. Без неї ми сироти. Не випадково ми пов’язуємо в єдине любов до матері і Вітчизни.
У духовному і політичному житті кожного народу є події й роки, які на завжди входять в його історію, свідомість, визначають характер буття, місце і роль у світових процесах. Тепер ми маємо і в нашій історії такі події, що перед усім світом засвідчили прагнення українського народу до вільного, щасливого, заможного життя. А рік той – тисяча дев’ятсот дев’яносто перший.
24 серпня 2015 року український народ відзначив 24-річницю Дня Незалежності України – головне державне свято на честь прийняття Верховною Радою УРСР Акту проголошення незалежності України, підтверджену всенародним референдумом 1 грудня 1991 року, що прийнято вважати датою утворення держави Україна в її сучасному вигляді.
Проголошення Акту незалежності України відкрило нову сторінку в історії України.
1 учень.
Одна Батьківщина і двох не буває
Місця, де народились, завжди святі.
Хто рідну домівку свою забуває
Той долі не знайде в житті.
2 учень.
Чи можна забути ту пісню, що мати
Співала малому, коли засипав.
Чи можна забути ту стежку до хати,
Що босим колись протоптав!
3 учень
Є у кожної дитини – матінка єдина.
Та, що любить нас і дбає,розуму навчає.
Є у кожної дитини, навіть сиротини,
Наша мати солов’їна – рідна Україна.
А як ви відповіли б на запитання: «Маленька Україна чи велика?»
Вправа «Мікрофон
Слово вчителя
Так, на це запитання важко дати однозначну відповідь. На земній кулі є країни-гіганти, які займають величезну територію, - це Росія, Китай, Канада, за кількістю населення Сполучені Штати Америки. За кількістю населення до найбільших країн світу належить Китай та Індія.
Є на світі й зовсім маленькі країни – і за площею території, яку займають, і за кількістю населення. Наприклад, князівство Монако займає площу менше за два квадратні кілометри і налічує менше ніж 30 тисяч осіб населення. У масштабах України це невеличке містечко, районний центр.
Україна за світовими мірками і не велика, і не маленька. Однак серед країн Європи (якщо не брати до уваги європейську частину Росії) наша країна має найбільшу територію – 603, 7 тис. км2. Із заходу на схід вона простирається на 1316 км, а з півночі на південь – на 839 км. За кількістю населення вона посідає п’яте місце у Європі після таких країн, як Німеччина, Італія, Англія і Франція. В Україні проживає 47,5 млн. осіб. Майже три чверті з них – українці. Крім того, живуть у нас представники більш ніж ста національностей. А мільйони українців живуть в інших країнах світу.
4 учень
На білому світі є різні країни,
Де ріки, ліси і лани…
Та тільки одна на землі Україна,
А ми її доньки й сини.
Усюди є небо, і зорі скрізь сяють,
І квіти усюди ростуть…
Та тільки одну батьківщину
Ми маєм… її Україною звуть.
Слово вчителя
Кожна держава, маючи свою історію, має свої історичні святині: герб, прапор, гімн. Вони не робляться на замовлення, а приходять до людських сердець тернистими шляхами буття рідного народу…
У статті 20 Конституції України зазначено: Державними символами України є Державний Прапор України, Державний Герб України і Державний Гімн України.
Герб держави Україна символізує мир і творчу працю, споріднення поколінь.
Тризуб можна зустріти на печатці династії Рюриковичів, на срібних монетах князя Володимира, на плитах Успенської церкви на Волині.
Про походження тризуба існує близько 40 версій. Це і обожнювання рибальського знаряддя, і символ влади, і уособлення трьох природних стихій: повітря, землі, води.
Державний прапор – одна з офіційних емблем держави, що символізує суверенітет. Наш жовто-блакитний стяг – це чисте, мирне небо над пшеничним полем.
Прапор України – символ міцності і незалежності, що пробуджує національну гордість і патріотичні почуття за свій народ, за свою державу.
Слова національного гімну «Ще не вмерла Україна» написав в ХІХ столітті відомий український поет Павло Платонович Чубинський. Музика написана видатним композитором М.Вербицьким.
Мелодія гімну звучить під час урочистих заходів, відзначення державних свят, демонстрацій й закликає до утворення самостійності і суверенітету, надихає народ на розбудову своєї держави.
Коли Вкраїни гімн велично
На честь держави пролунає,
То відчуваєш, як заклично
У серці гордість виростає.
Так, ще не вмерла, Україна,
Хоча кати того й бажали.
Державна воля наша сильна –
Про це ми світові сказали.
У кожного одна батьківщина і кожний має любити її. Давайте зараз поговоримо про те, що являє собою наша Україна, що є в неї визначного, знаменитого, милого і рідного; за що її можна любити.
5 учень
Україна – це прекрасна, чудова земля, яка розкинулася на тисячу кілометрів із заходу на схід і на сотні кілометрів із півночі на південь.
6 учень
На такій величезній території й велика різноманітність природи: тут є і гори, і низовина, і височини, і балки, і яри, і багато-багато великих і малих річок.
7 учень.
Наша Україна розташована в центрі Європи. Через усю Україну з півночі на південь протікає могутній Дніпро – одна з найбільших річок Європи. На берегах Дніпра розкинувся красень-Київ – столиця нашої держави. З півдня Україну омивають два моря – Чорне і Азовське. На заході здіймаються у небо вершини Карпат, а на півдні розкинулися Кримські гори. Густі ліси на півночі – це Полісся. А далі на південь природні пейзажі поступово змінюються, переходячи у вільні степи. Ось така дивовижна природа нашої України.
Бесіда
Кожна людина – патріот своєї держави, її свідомий громадянин.
Як ви розумієте значення слова «патріот»? (Патріот – це людина, яка любить свою вітчизну, віддана своєму народові).
А що означає слово «громадянин»? (Громадянин – той, хто належить до постійного населення якої-небудь держави, користується її правами і виконує обов’язки, встановлені законами цієї держави. Кожний справжній громадянин – це патріот, який працює на благо своєї країни, бореться за її незалежність, щастя і процвітання).
Чи може школяр відчувати себе справжнім громадянином своєї вітчизни, її патріотом? Що для цього треба зробити? (Головне завдання школярів – оволодівати знаннями, щоб у майбутньому давати користь своїй країні.)
Слово вчителя.
Послухайте байку Леоніда Глібова «Бджола і мухи».
Хтось Мухам набрехав,
Що на чужині краще жити,
Що слід усім туди летіти,
Хто щастя тут не мав.
А Мухи разом задзижчали:
Наслухались дві мухи того дива.
«Тут, кажуть, - доля нещаслива,
Покиньмо, кумо, Україну –
Нехай їй хрін!
Та помандруємо на чужину,
Аж до веселих тих долин,
Де доля кращая вітає
І, може, плаче, нас ждучи…
Зими там, кажуть, не буває, -
Гуляй, безпечно живучи!»
Так одна Муха-цокотуха
Базікала з кумою вдвох, -
Коли поглянуть на горох –
Сидить Бджола та мовчки й слуха.
«Здоровенькі були! –
Обидві Мухи загули. –
От добре, що зустрілись з вами…
Ануте й ви збирайтесь з нами!»
На це Бджола сказала їм:
«Шкода! Я рідну Україну
Не проміняю на чужину,
Нехай це щастя вам самим.»
«Ось годі, не кажіть!
Жили ми тут – добра не знали,
Бодай би так не жить!
Не то пани, селяни -
Усяке шкодить нам;
Щодня таке життя погане, -
Колись так буде й вам!»
!Ні, я цього не сподіваюсь, -
Сказала їм Бджола. –
Мені шаноба скрізь була,
Бо я без діла не тиняюсь,
А вам –
Однаково, що тут, що там:
Ви ні на кого не жалкуйте;
Обридло тут – туди мандруйте
На втіху павукам».
Запитання до учнів
Чому не застаріла байка, написана понад сто років тому?
Як би ви спробували переконати мух?
8 учень.
На стежині сонце я зустрів,
Привітав його і запитав:
Всі народи бачиш ти з висот,
Всі долини і гірські шпилі,
Де ж найкращий на землі народ?
9 учень.
Де ж найкраще місце на землі?
Сонце усміхнулося здаля:
Правда, все я бачу з висоти.
Всі народи рівні. А земля
Там найкраща, де вродився ти!
Робота з прислів’ями.
Поділяю учнів на групи і пропоную кожній обрати прислів’я. Групи учнів мають сформулювати думку обраного народного вислову.
Людина без Батьківщини, що соловей без пісні.
За рідний край життя віддай.
Кожна рослинка своєму корені росте.
За рідний край життя віддай.
Нема без кореня рослини, а нас, людей, без Батьківщини.
Всюди добре, а вдома найкраще.
Учні роблять висновок про те, що у прислів’ях висловлена одна думка: немає для людини у світі нічого важливіше за рідний край.
Заключне слово вчителя.
Кожна людина – це патріот своєї держави, її свідомий громадянин. Ви громадяни України, і саме вам належить її майбутнє.
Поради батькам
10 фраз, які вчителі хотіли б сказати батькам
Для того, щоб допомогти вчителям та батькам порозумітися, психологи склали топ-10 питань, які стають наріжним каменем у їх стосунках. Пропоную до вашої уваги перелік з 10 ідей, які педагоги хотіли б донести до батьків своїх вихованців.
1. Дайте шанс новому вчителю. Зазвичай ми з острахом та недовірою ставимося до всього нового. Спробуйте зрозуміти та прийняти нового вчителя, тоді й ваші діти зможуть це зробити.
2. Вчитель – звичайна людина. Пам’ятайте про те, що вчителі – такі самі люди, як і всі інші. В них бувають вдалі та невдалі дні, поганий чи хороший настрій.
3. Прийміть нові методи виховання. Сучасні діти дуже сильно відрізняються від своїх батьків, коли вони самі навчалися у школі. Навчальні програми та педагогічні методи постійно вдосконалюються. Ви маєте довіритися професіоналам.
4. Немає нічного страшного, чи поганого в тому, що ваша дитина стала навчатися гірше. Не тисніть на неї. Особливо часто в середній школі для учнів починається період «американських гірок». Досвід невдач навчить їх у майбутньому долати труднощі.
5. Навчіться слухати. Для батьків їх діти найкращі у цілому світі і досить часто вони не можуть спокійно слухати критику чи зауваження на їх адресу, сприймаючи це за особисту образу.
6. Домашнє завдання для дітей, а не для батьків. Дитині можна допомагати, але аж ніяк не виконувати завдання замість неї.
7. Цікавтеся успіхами у навчанні та справами у школі, навіть якщо ваша дитина навчається у старших класах. Нажаль, батьки першокласників значно частіше спілкуються зі своїми дітьми та їх вчителями.
8. Вчителі теж мають право хворіти. Чомусь не всі батьки готові з порозумінням ставитися до того, що у вчителя може бути лікарняна відпустка. Більшість обурюється, коли вчителя немає на роботі хоча б тиждень.
9. Не дозволяйте дітям обговорювати вчителів. Якщо ви разом з чоловіком чи подругою збираєтесь поговорити про навчання, школу та вчителів, зробіть так, щоб ваша дитина не чула вашої розмови.
10. Звичайно оцінки це дуже важливо, але вони не є метою навчання. Не робіть трагедію з поганої оцінки за контрольну. Також не варто надмірно хвалити й за високі оцінки.