Лютий 2024

Бій під Крутами - історія

У кінці грудня 1917-го уряд радянської Росії розпочав відкриту агресію проти Української Народної Республіки. Більшовиків дратувало проголошення Україною самостійності, тож Москва створила у Харкові окремий "український червоний уряд", який і оголосив війну незалежній частині держави.

Наступ більшовиків українське військове командування очікувало з полтавського напрямку - саме туди скерували свіжі та найбоєздатніші підрозділи. Але наступ почався з іншого боку.

У грудні 1917-го станцію Бахмач на Чернігівщині - важливий залізничний вузол на кордоні УНР і Росії - охороняв загін Першої української військової школи ім. Б. Хмельницького. На початку 1918 року до них надійшло підкріплення з Києва - 1-ша сотня Куреня студентів Січових Стрільців. 

Це були студенти Українського народного університету, київського Університету Святого Володимира (нині ім. Т. Шевченка), гімназисти старших класів. Вони зайняли оборону біля станції Крути  - між Ніжином і Бахмачем, за 130 км від Києва.

Вранці 29 січня 1918 року розпочався наступ більшовиків на станцію Крути. За різними даними їх було від 4 до 6-7 тисяч. З українського боку в бою під Крутами брали участь 300-600 бійців.

Бій тривав кілька годин: були відбиті декілька атак, бойові втрати більшовиків складали до 300 убитих, а ще поранені, полонені. Аби уникнути оточення, українським військам віддали наказ відійти. Тоді, відступаючи, частина студентської сотні потрапила в оточення. Взвод у сутінках втратив орієнтир і вийшов на станцію Крути, яку вже зайняли червоноармійці. Близько 30 юнаків взяли у полон, катували, а потім стратили.

В навчальному закладі було проведено години спілкування "День пам'яті героїв Крут".

Тиждень безпеки життєдіяльності
"Здоров'я - це благо, нам дане природою"

Здоров’я – сукупність фізичних, духовних, соціальних якостей людини, що є основною її довголіття і необхідною умовою здійснення творчих планів, умовою високої працездатності, створення міцної сім’ї, народження і виховання дітей.
Здоров’я людини – цікаве й складне явище.

Здоров’я – це висока працездатність, гарний настрій, упевненість у собі. Фізичне здоров’я дає гарне самопочуття, бадьорість, силу. Психічне здоров’я дарує спокій, чудовий настрій, доброту, веселість. Соціальне здоров’я забезпечує успішність у навчанні. Але ніщо з цього не дається задарма. Для того. щоб зберегти своє здоров’я, треба докладати неабияких зусиль.

Наша участь у тижні безпеки  ,,Здоров'я - це благо, дане нам природою''.

Коли ми вживаємо різноманітну їжу, наше харчування стає цікавим та смачним. Це також ключ до здорового і збалансованого харчування, адже кожен продукт має унікальну суміш поживних речовин - вуглеводів, білків, жирів, вітамінів та мінералів.

Створена учнями ТАРІЛКА ЗДОРОВОГО ХАРЧУВАННЯ - це путівник, який підказує найкращий шлях до правильного харчування.

Харчуйтесь правильно! Будьте всі здорові!

Хащуватська трагедія


16 ЛЮТОГО 1942 РОКУ - КОЛИ БІЛЬ СТАВ ПАМ'ЯТТЮ

"Вранці, в понеділок 16 лютого 1942 року, у наш будинок увірвались німецькі холуї – поліцаї. З криком: «Ану, виходь!» вигнали всіх - дідуся, бабусю, маму, старшу сестру, двох братиків і мене - на двір і повели в колишній сільський клуб. Навколо клубу стояли німці з кулеметами. Діти кричали, жінки плакали і голосили… Поліцаї сипали погрозами. Пролунала команда: «Чоловіки, виходь!»…

Після чоловіків почали забирати жінок. Скільки це тривало, не знаю. Та ось прийшла й моя черга. Привели нас до місця, де до війни добували глину. В цей час пролунали постріли - це розстрілювали попередню партію. Нам наказали роздягатися. 

Нас підвели до краю глинища - воно вже було майже повне трупів - і поставили на коліна лицем до вбитих. Прозвучав залп, я зігнулась, мене штовхнули, мабуть, прикладом. Упала на трупи і, очевидно, втратила свідомість..."

 спогади Ріви Ташлицької

Хоч сплинуло багато років, не забуті ні злочинці, які здійснили це страшне людовбивство, ні невинно убієнні жертви, пам’ять про яких зберігається в наших душах.

16 лютого — в день початку розстрілів в невеличкому селищі Хащуватому біля обеліску Слави, де на двох стелах викарбувані прізвища близько 200 жителів села єврейської національності, що пропали безвісти, збираються люди із різних міст України, близького та далекого зарубіжжя, аби пом’янути всіх мучеників,

страчених нацистським режимом, всіх, хто став жертвою людоненависті, ксенофобії та національної нетерпимості. Приїжджають сім’ями, разом з дітьми й онуками, щоб згадати своїх рідних, що лежать у цих братських могилах.

Хащуватська трагедія - це криваве свято пекла на Землі, котре тривало з 16 до 20 лютого 1942 року. Саме в ці дати було вбито близько 1000 євреїв, 376 з яких - діти.

День вшанування
Воїнів-Інтернаціоналістів

Сьогодні, в День вшанування Воїнів-інтернаціоналістів, що воювали в Афганістані, з учнями КЗ "Хащуватський ліцей" проведено виховні бесіди на тему: "Далека і чужа війна болить ще досі...". Члени учнівського парламенту "Лідер", разом з педагогом- організатором Рябцун Т.О. та вчителем початкових класів Омельчук К.О. хвилиною мовчання на сільському кладовищі вшанували світлу Пам'ять загиблих та поклали квіти до могили нашого Земляка - Анатолія Недзи.

Низький уклін нашим Воїнам всіх часів! Перемоги, здоров'я і добра Україні!