Juttu Ristiinalaisessa 29.7.2010:
HelleKymppiä ei taikausko vaivannut
RiMa:n Kolmastoista Perinteinen Kymmenottelu käytiin ennätyshelteiden keskellä perjantaina 16.7.2010. Kolmannentoista kertaa käyty ottelu ei tarjonnut juurikaan dramatiikkaa tai epäonnea. Sääennusteista huolimatta koko ottelu vedettiin läpi auringonpaisteessa ja ottelijat hakeutuivatkin hanakasti varjoon suoritusten välillä. Kova lämpötila söi tulostasoa, mutta toisaalta helle lämmitti lihakset niin, että loukkaantumisilta vältyttiin.
Kisaan lähdettiin tutuista asetelmista ja suosikkeja oli noin yksi, ennätykselliset 12 peräkkäistä voittoa ottanut Tero Suhonen. Suosikkia ei saatu tänäkään vuonna kammettua ykköspallilta mihinkään, Tero kuittasi 6 lajivoittoa ja kaiverrutti nimensä kolmannentoista kerran Mestarin Pyttyyn.
Lajivoitot Suhonen nappasi 110 metrin aitajuoksussa, pituushypyssä, 100 metrillä, kuulassa, kiekossa ja keihäässä. Lajivoittoa pääsivät Suhosen lisäksi juhlimaan Pekka Miettinen korkeushypyssä ja 400 metrillä, Jan Kiljunen 1500 metrillä sekä Ville Syrjäläinen, joka voitti seiväshypyn yhdessä Miettisen kanssa.
Lajivoitot kertoivat hyvin muistakin sijoituksista, sillä Pekka Miettinen otti hopeaa toisen kerran peräkkäin ja Jan Kiljunen oli myös edellisvuoden tapaan kolmas. Neljänneksi tuli tasaisesti kärjen takana suorittanut Panu Tuomikko ja viidenneksi Ville Syrjäläinen. Puolen tusinan täydensi Harri Muikku. Seitsemäs oli Pauli Kartano, kahdeksas Jari Rantalainen, yhdeksäs Sami Vesalainen ja kymmenes Jari Kurvinen.
RiMa haluaa kiittää onnistuneesta Kymmenottelusta yleisöä, Ristiinaan kuntaa, Hannu Hakkaraista ja aurinkoa.