Misie

Misie

- grupa dzieci z rocznika 2012,2011

- wychowawczyni p. Sylwia Adamczyk, Magdalena SobikWARSZTATY MUZEALNE

W dniu 8 maja grupa Misiów wybrała się na wycieczkę do muzeum. Przedszkolaki poznały historię powstawania biżuterii, a następnie samodzielnie wykonały zawieszkę według własnego pomysłu. Zajęcia okazały się dla dzieci bardzo ciekawe!

URODZINY HANI

W dniu 11 kwietnia swoje 6 urodziny obchodziła Hania. Hani życzymy wszystkiego, co najlepsze oraz spełnienia wszystkich najskrytszych marzeń!

ZAJĘCIA ANTYSMOGOWE

W dniu 9 kwietnia odbyły się w naszym przedszkolu zajęcia dotyczące bardzo aktualnego problemu – smogu. Zajęcia przeprowadzone zostały przez Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS. Przedszkolaki dowiedziały się co to jest smog, z czego on powstaje i co należy robić, aby przeciwdziałać zanieczyszczaniu powietrza. Dzieci obejrzały ciekawą prezentację oraz zobaczyły kilka doświadczeń. Misie chętnie dzieliły się własnymi spostrzeżeniami.

Zajączek w przedszkolu

W środę, 28 marca, odwiedził nasze przedszkole zajączek. To on przyniósł najmłodszym świąteczne upominki. Był to bardzo miły i przyjemny dzień, gdyż oprócz wielkanocnych upominków odwiedził nas magik, który zaprezentował bardzo ciekawe sztuczki. W niektórych sztuczkach wzięły udział przedszkolaki i same „coś” wyczarowały. Ale to były czary-mary!

Teatrzyk „Czarująca Żaba”

We wtorek, 27 marca, przedszkolaki wybrały się do przedszkola przy Mariańskiej na teatrzyk pt. „Czarująca Żaba”. Dzieciom bardzo spowodował się teatrzyk, gdyż był ciekawy i pełen humoru. Misie z uśmiechem na twarzy wróciły do przedszkola.Lekcja muzealna „Wielkanoc na Śląsku”

W pierwszy dzień wiosny, 21 marca, Misie opuściły przedszkolne mury i wybrały się na wycieczkę. Przedszkolaki wyruszyły do Muzeum, gdzie wzięły udział w lekcji muzealnej dotyczącej zwyczajów i obrzędów wielkanocnych. Pani kustosz rozpoczęła od zapoznania dzieci z wiosennym zwyczajem topienia Marzanny jako symbolem pożegnania zimy, a następnie bardzo obszernie opowiedziała o obrzędach związanych ze świętem Wielkiej Nocy - była mowa m.in. o malowaniu jajek, wykonywaniu wielkanocnych palm, śmigusie – dyngusie, koszyczku wielkanocnym , a także o wykonywaniu różnych świątecznych pyszności jak baranki, zajączki i baby wielkanocne pokazując przy tym dawne formy do wykonania tych słodkości. Wszyscy z uśmiechem wróciliśmy do przedszkola, gdyż towarzyszyło nam wspaniałe wiosenne słonko!

Wszystkim życzy Wesołych Świąt Wielkanocnych !


DEKORUJEMY ŚWIĄTECZNE BABECZKI

W czwartek, 22 marca, Misie rozpoczęły wielkanocne przygotowania. Przedszkolaki dekorowały świąteczne babeczki i ciasteczka różnymi ozdobami, polewami i lukrem. Ale było słodko! Wszystkie słodkości przekazane zostały na wielkanocny kiermasz. Dziękujemy Rodzicom za przyniesienie babeczek i ciasteczek!WIELKANOCNE WARSZTATY PLASTYCZNE

W poniedziałek, 19 marca, odbyły się w grupie Misiów warsztaty plastyczne. Mamusie, tatusiowe i babcie wraz z przedszkolakami wykonywali zajączki z filcu. Wykonane prace zostaną przekazane na wielkanocny kiermasz świąteczny. Wszystkim serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i zapraszamy na kiermasz!

DZIEŃ OTWARTY W SP5

W środę, 14 marca, odbył się w Szkole Podstawowej nr 5 Dzień Otwarty. W Dniu Otwartym wzięły udział przedszkolaki z Przedszkola nr 1, nr 5, nr 7. Dzieci uczestniczyły w zawodach sportowych – wyścigi rzędów, zabawie plastycznej, rozwiązywały różnego rodzaju zagadki i quizy oraz gorąco kibicowały swojej grupie. Misie i Liski były dopingowane również przez dzieci z grupy Sówki. Za wszystkie zadania dzieci zbierały „słodkie punkty”, które po zawodach zjadły. Nagrodą za udział był również dyplom oraz książka. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!WYCIECZKA DO MULTIKINA

W poniedziałek, 12 marca, Misie wybrały się na wycieczkę do Multikina. Przedszkolaki zobaczyły aż 5 różnych bajek, m.in. Reksio, Bolek i Lolek, Porwanie Baltazara Gąbki, Przygody myszki. Po obejrzeniu bajek przyszedł czas na zwiedzanie kina. Pani oprowadziła nas po kinie i pokazała jak sprzedaje się bilety, jak robi się popcorn, jak powstają napoje, na koniec odwiedziliśmy najważniejsze miejsce w kinie – projektornię. W drodze powrotnej do przedszkola Misie poszukiwały pierwszych oznak wiosny. Przedszkolaki okazały się bardzo spostrzegawcze i zauważyły wiele oznak. Na pamiątkę wizyty w kinie dzieci otrzymały dyplom, „kawałek” filmu i coś słodkiego.

Zobacz zdjęcia


ZAKŁADAMY ZIELONE OGRÓDKI

7 marca w środę dzieci z grupy Misie zakładały ogródki, lecz najpierw poszerzyły wiedzę na temat świata roślin. Przedszkolaki dowiedziały się, co jest potrzebne roślinom do życia, poznały także różne wiosenne kwiaty, w tym kwiaty cebulkowe. Następnie przyszedł czas na zabawy badacze – założenie hodowli. Przedszkolaki siały m.in. rzeżuchę, owies wielkanocny, pietruszkę, szczypiorek, kiełki rzodkiewki, były też różnego rodzaju kwiatki np. aksamitki, bratki oraz kwiaty cebulkowe. Teraz czas na codzienną obserwację i systematyczne dbanie o rośliny.

Zobacz zdjęciaTWORZYMY KOLOROWE PISANKI

Grupa Misiów rozpoczęła w czwartek przygotowania do Świąt Wielkanocnych. Pierwszym krokiem przedszkolaków było przygotowanie pisanek na kiermasz wielkanocny, który rozpocznie się w najbliższym czasie. Pisanki zostały wykonane metodą marmurkowania. Ta zabawa plastyczna sprawiła Misiom wiele radości, gdyż na jajkach powstawały ciekawe wzory i każde jajko wyszło „inne”, niepowtarzalne.SPOTKANIE Z PAPUGAMI

8 marca, dzieci z grupy Misie odwiedził tata Mai wraz z niecodziennymi gośćmi. Pan Kubiak zaprezentował dzieciom papugi ary. Przedszkolaki dowiedziały się wiele ciekawych informacji o tych pięknych ptakach. Każdy miał możliwość pogłaskać zwierzęta oraz samodzielnie poczęstować je orzeszkami.


BUDUJEMY RAKIETĘ

Dzieci z grupy Misie dowiedziały się wiele ciekawych informacji o kosmosie i Układzie Słonecznym. Na zakończenie tematu wspólnie zbudowaliśmy rakietę kosmiczną. Zadanie wymagało kreatywności oraz wyobraźni przestrzennej. Przedszkolaki chętnie współpracowały ze sobą. Temat kosmosu ich zaciekawił, co uwidoczniło się również w zabawach swobodnych dzieci. Serdecznie dziękujemy rodzicom za zaangażowanie i dostarczenie niezbędnych materiałów do zajęć ☺


BAJKI UNII EUROPEJSKIEJ

W poniedziałek, 26 lutego, dzieci grup Lisków i Misiów brały udział w zajęciach na temat bajek Unii Europejskiej. Przedszkolaki rozpoznawały flagi różnych krajów, a później oglądały bajki węgierskie, niemieckie i belgijsko- francuskie. Na zakończenie dzieci otrzymały książeczki z różnymi informacjami na temat krajów Unii Europejskiej. Przedszkolaki najchętniej wyszukiwały Polskę na mapie wśród innych krajów.

Zobacz zdjęcia

DINOZAURY Z PLASTELINY

W piątek, 23 lutego, Liski i Misie wspólnie lepiły z plasteliny dinozaury. Każde dziecko stworzyło niepowtarzalną pracę według własnego pomysłu.

Zobacz zdjęcia

DZIEŃ DINOZAURA

Choć dinozaury już dawno wyginęły nie przestają one jednak fascynować ludzi, w tym najbardziej tych najmłodszych – czyli dzieci. Jak się okazało również w grupie Misiów znalazły się dzieci, które o dinozaurach wiedzą bardzo dużo. Dzień Dinozaura Misie obchodziły 21 lutego. Misie wysłuchały wielu ciekawostek na temat dinozaurów, obejrzały zdjęcia i plakaty a także prezentację multimedialną. Same bardzo chętnie podzieliły się z innymi dziećmi swoją wiedzą na temat tych prehistorycznych stworzeń. Kończąc „Dzień Dinozaura” Misie wykonały pracę plastyczną wykorzystując swoją wyobraźnię „jak kiedyś żyły dinozaury".

Zobacz zdjęcia

TURNIEJ SZACHOWY

W czwartek i piątek dzieci z grup Lisków i Misiów brały udział w turnieju szachowym prowadzonym przez trenera - pana Kazimierza Szydłowskiego. Wszystkie przedszkolaki otrzymały medale, a dla najlepszych były puchary. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Zobacz zdjęcia

ŚWIATOWY DZIEŃ KOTA

W dniu 17 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Kota, który zapoczątkowany został we Włoszech w 1990r., w Polsce zaś od 2006 roku. Święto to ma na celu podkreślenie znaczenia kotów w życiu człowieka. Także Misie obchodziły dziś (15.02) to święto. Przedszkolaki wysłuchały wiele interesujących ciekawostek na temat kotów, obejrzały album z różnymi rasami kotów oraz poznały inne zwierzęta należące do rodziny kotowatych. Dzieci przypomniały sobie także wierszyk „Kotek” J. Tuwima oraz poznały nową kocią piosenkę. Na zakończenie przedszkolaki w formie plastycznej przedstawiły naszego dzisiejszego bohatera – kota.

Zobacz zdjęcia

WALENTYNKI

W środę, 14 lutego, Misie obchodziły walentynki ! W naszej sali było kolorowo – dominował kolor czerwony i różowy. Misie wesoło i miło spędziły ten czas. Dzieciom smakowały też walentynkowe lizaki. Na koniec wykonały walentynkową pracę plastyczną.

Zobacz zdjęcia

WALENTYNKOWE SPOTKANIE CZYTELNICZE

W walentynki Misie gościły u siebie gości. Naszymi gośćmi była klasa 3d z panią Zuzanną Czeszyk. Nasi starsi koledzy i koleżanki przenieśli nas w świat kociego bohatera w książce pt. „Cukierku, Ty łobuzie”, której autorem jest Waldemar Cichoń. Dziękujemy za odwiedziny i liczymy na kolejne!

Zobacz zdjęcia

WRĘCZENIE NAGRÓD-KONKURS PLASTYCZNY

Serdecznie gratulujemy Julce P., Agatce, Hani i Karolinie za zdobycie wyróżnienia w konkursie plastycznym „Zima za oknami”. Życzymy kolejnych sukcesów!

Zobacz zdjęcia

URODZINY MATEUSZA

W poniedziałek, 12 lutego, świętowaliśmy w grupie urodziny naszego Misia – Mateusza! Było bardzo wesoło! Wszystkie dzieci z grupy Misie i Liski zaśpiewały Mateuszowi „Sto lat”. Były piękne życzenia, prezenty i słodkości.

Przygód wspaniałych,

Przyjaciół doskonałych,

Góry słodkości,

Samych radości,

Uśmiechniętej minki

Życzymy Tobie, bo dziś

Twoje urodzinki !

Wszystkiego najlepszego życzą Ci koledzy, koleżanki i wychowawczyni.

Zobacz zdjęcia

ACH,CO TO BYŁ ZA BAL!

Dzień 12 lutego był wspaniałym dniem! Od samego rana wszystko toczyło się wokół balu karnawałowego. Były zdjęcia w strojach karnawałowych, było strojenie sali balonikami i serpentynami. Wszystkiemu towarzyszyły wspaniałe humory! Misie zaprezentowały różne przepiękne stroje – najwięcej jednak było księżniczek! Były też syrenki, kotki, Roszpunki, piratki, Elzy, myszka, łuczniczka. Również chłopcy wystąpili w ciekawych karnawałowych strojach. Bal był bardzo udany. Misie brały udział w różnych zabawach tanecznych, grach i konkursach, za które nagradzani byli cukierkami. Balowi towarzyszyły również inne atrakcje – spadł sztuczny śnieg i bańki mydlane. Na koniec Misie czekał słodki poczęstunek w „przedszkolnej kawiarence”. Przedszkolaki z utęsknieniem czekają na kolejny bal, a to już za rok!

Zobacz zdjęcia

MŁOTEK, GWOŹDZIE, RĄCZEK PARA

Przedszkolaki niczym mali budowniczowie sprawnie posługują się młotkiem i gwoździami. Tworzą przy tym piękne wzory zwierząt, pojazdów, a także wymyślają własne.

Zobacz zdjęcie

ZDROWE PRZEDSZKOLAKI

W ramach programu "Zdrowy Przedszkolak" dzieci poznały zagrożenia wynikające z zanieczyszczenia powietrza oraz podawały swoje pomysły jak można temu zapobiegać. Przedszkolaki wysłuchały opowiadania o dymiącym kominie, a w czasie zabawy ruchowej naśladowały ruch powietrza. Podczas tworzenia pracy plastycznej dzieci ćwiczyły umiejętności pracy w parach i małej grupie.

Zobacz zdjęcia

SPORT TO ZDROWIE!

W ramach programu „Zdrowy przedszkolak” przedszkolaki zapoznały się z kolejnym tematem, tym razem z aktywnością fizyczną. Głównym celem realizacji tego tematu było wzbudzenie zainteresowania sportem oraz kształtowania nawyków prozdrowotnych. Dzieci zapoznane zostały z istotną rolą aktywności ruchowej w życiu, z różnymi dyscyplinami sportu. Podczas zajęć tematycznych przedszkolaki wysłuchały opowiadania „Misiek Pysiek – chce być zdrowy i wesoły” oraz wierszyka M. Dobosz „Sport to zdrowie”, rozwiązywały zagadki obrazkowe „Ruch to zdrowie” oraz opowiadały o swoim ulubionym sporcie. Na koniec dzieci wykonały pracę plastyczną, a co najważniejsze uczestniczyły aktywnie w zabawach ruchowych i ćwiczeniach gimnastycznych.

Zobacz zdjęcia

ZIMA W PRACY PLASTYCZNEJ

Dzieci z grupy Misie – Karolina Wojaczek, Julia Palki ,Agata Krzyżaniak i Hania Jachym wykonały pod kierunkiem nauczyciela pracę na konkurs plastyczny „Zima za oknami”. Dziewczynki, mimo iż za oknem pogoda nieco bardziej wiosenna niż zimowa, wykonały piękną pracę wyobrażając sobie prawdziwą zimę.

Zobacz zdjęcia

FERIE W PRZEDSZKOLU: PROGRAM "ZDROWY PRZEDSZKOLAK".

Podczas ferii zimowych w przedszkolu realizowany jest program „Zdrowy przedszkolak”. Program zawiera 5 obszarów tematycznych : żywienie na wagę zdrowia, aktywność fizyczna, szkoła czystych rąk, brązowo ale czy zdrowo? , czyste powietrze wokół nas. Przedszkolaki zapoznały się już z tematem obecnie najbardziej aktualnym czyli „czyste powietrze wokół nas”. W tym temacie dzieci z grupy Misie i Liski dowiedziały się, jak bardzo ważne jest to, czym pali się w domowych piecach i jak istotne w związku z tym jest segregowanie odpadów, a nie spalanie ich. Dzieci samodzielnie próbowały posegregować produkty na 3 grupy : plastik i metal, papier i szkło. Przedszkolaki zadanie wykonały indywidualnie oraz w parach.

Zobacz zdjęcia

MISIE ŚWIĘTUJĄ DZIEŃ BABCI I DZIADKA!

Od początku stycznia w grupie Misiów trwały przygotowania do Dnia Babci i Dziadka. Odbywały się próby występów oraz wykonywanie prezentów dla kochanych babć i dziadków – ramek na zdjęcia, breloczków i dyplomów.

Dzisiaj jest Dzień Babci i święto Dziadziusia

O tym pamięta każda mała wnusia.

My – Wasi wnuczkowie – również pamiętamy

I swoim najbliższym serdeczne życzenia składamy!

W środę, 24 stycznia, do naszego przedszkola przybyły babcie i dziadkowie przedszkolaków z grupy Misie. Przedszkolaki zaprezentowały program artystyczny – były wierszyki, piosenki, tańce i jasełka. Babcie i dziadkowie gromkimi brawami docenili występy swoich kochanych wnucząt. Na koniec przyszedł czas wręczania prezentów, składania życzeń, uścisków, całusów i słodkiego poczęstunku.

Dziękujemy wszystkim dziadkom i babciom za obecność na naszej uroczystości.

Dziękujemy również wszystkim Rodzicom za zaangażowanie i przygotowanie poczęstunku.

Zobacz zdjęcia

SPOTKANIE Z PRZYRODĄ NA ŻYWO-SZYNSZYLA W PRZEDSZKOLU

Grupa Misie i Liski uczestniczyły w zajęciach przyrodniczych. Tematem przewodnim była szynszyla. Prowadząca opowiadała dzieciom o ich życiu na wolności oraz jak prawidłowo opiekować się nimi w domu. Na zakończenie zajęć zostało wykonane zdjęcie ze zwierzątkiem.

Zobacz zdjęcia

URODZINY AMELKI

Na początku stycznia świętowaliśmy w grupie 6 – urodziny Amelki. Koleżanki i koledzy zaśpiewali „Sto lat”, złożyli życzenia oraz podarowali Amelce urodzinowy prezent.

Amelko,

Niech Ci słonko ciepło gra,

Niech Twa radość długo trwa.

Nie trać swej wesołej minki

Dziś są Twoje urodzinki!

Wszystkiego co najlepsze życzą Ci koledzy i koleżanki z grupy oraz wychowawczyni!

Zobacz zdjęcia

DZIEŃ BIAŁY I PRZEDSZKOLNA WIGILIJKA

Środa, 20 grudnia, była dla Misiów dniem szczególnym, otóż tego dnia odbyła się wspólna wigilijka grup - Misie i Liski. Swoją obecnością podczas wigilii zaszczyciła nas również Pani dyrektor. Wspólnie zaśpiewaliśmy kolędy, podzieliliśmy się opłatkiem, złożyliśmy sobie nawzajem życzenia, a na koniec wszyscy zasiedliśmy do wigilijnego stołu. Misie wykonały również taniec do piosenki „Solo Dios basta”. Czas upłynął nam w miłej i przyjemnej atmosferze. Oprócz wigilii był to dla przedszkolaków również „Dzień Biały”. Prawie wszystkie dzieci zaprezentowały piękne białe stroje. Wśród Misiów najwięcej było aniołków. Misie wykonały również białą pracę plastyczną – ośnieżoną choinkę. Środa była dla Misiów bardzo miłym dniem.

Zobacz zdjęcia

PODSUMOWANIE KONKURSU "ZADANIA ADWENTOWE"

W czasie oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia odbywał się w grupie Misiów konkurs dotyczący zadań adwentowych. W dniach 4 - 21 grudnia do wykonania było 13 zadań. Chętne Misie robiły różnego rodzaju zadania i następnego dnia przynosiły swoją pracę do przedszkola lub też opowiadały.Kilkoro dzieci wykonało wszystkie zadania. Serdecznie gratulujemy wytrwałości !

I miejsce zajęli :

Julia Cz., Agata K., Helena M., Oliwia, Antek P., Lena P.,

II miejsce zajęli:

Ignacy E., Paulina K., Zosia W.

III miejsce zajęli:

Martyna P., Lena F.

Zobacz zdjęcia

JASEŁKA MISIÓW

We wtorek, 19.12.2017r, odbyło się w grupie Misiów przedstawienie jasełkowe dla Rodziców. Przygotowania do jasełek trwały od końca listopada a dzieci wytrwale ćwiczyły swoje role, by w końcu zaprezentować najbliższym swoje zdolności aktorskie. Dzieci w przepięknych strojach zagrały scenę w Betlejem, która oprawiona była tekstem muzycznym – kolędami „Gdy się Chrystus rodzi”, „Pójdźmy wszyscy do stajenki” oraz piosenką „Wędrowali trzej królowie”. Na koniec przedstawienia były życzenia i taniec Misiów do piosenki „Solo Dios basta”. Po gromkich brawach licznej publiczności przyszedł czas na uściski w ramionach rodziców oraz na słodki poczęstunek. W rolach wystąpili: Maryja (Agata), Józef (Michał), królowie (Mateusz, Antek, Ignacy), gwiazdki (Julia P., Helenka), aniołki (Julia Cz., Maja, Zosia, Lena P., Lena F., Oliwia, Paulina K. ), pasterze (Emilia, Martyna, Karolina, Daniel), dzieci (Sofia, Paulina Cz., Amelia, Lena D.).Młodym aktorem gratulujemy!Serdecznie dziękuję wszystkim Rodzicom za współpracę, stworzenie pięknych strojów i zorganizowanie poczęstunku.

Zobacz zdjęcia

ZAJĘCIA OTWARTE Z RODZICAMI

W dniu 11 grudnia odbyły się w grupie Misiów zajęcia otwarte. Podczas zajęć rodzice wraz z dziećmi wykonywali kartki świąteczne, które następnie przekazane zostały na kiermasz świąteczny. Dziękujemy Rodzicom za bardzo dużą frekwencję podczas zajęć !

Zobacz zdjęcia

DEKORUJEMY CIASTECZKA

Czas rozpocząć przygotowania świąteczne. Grupa Misiów wzięła się także do pracy. Misie w grupach dekorowały świąteczne pierniczki polewą i różnymi posypkami. Radości z dekorowania nie było końca. Udekorowane pierniczki przekazane zostały na kiermasz świąteczny. Dziękujemy Rodzicom za pierniczki !

Zobacz zdjęcia

URODZINY DANIELA

W poniedziałek świętowaliśmy w grupie Misiów urodziny. Swoje święto, a zarazem 5 - urodziny obchodził Daniel. Wszystkiego najlepszego życzą koleżanki, koledzy oraz panie.

Niech Ci słonko ciepło gra,

niech Twój uśmiech długo trwa,

nie trać swej wesołej minki,

bo dziś są Twoje urodzinki !

Zobacz zdjęcia

URODZINY ZOSI

W dniu 7 grudnia swoje 5 – urodziny w grupie Misiów obchodziła Zosia.

Najlepsze życzenia urodzinowe solenizantce składają wszystkie Misie wraz z wychowawczynią!

W pierwszym wagonie olbrzymie słonie.

Dalej żyrafy... lisy... niedźwiedzie...

Na samym końcu pyszny tort jedzie...

Zające z miną uśmiechniętą wołają:

„Dziś jest Twoje święto”

Zobacz zdjęcie

MIKOŁAJKOWO!

Dzień 6 grudnia był w grupie Misiów dniem szczególnym. Od rana wszystko toczyło się wokół kwestii mikołajkowej. Były mikołajkowe zabawy, był Mikołaj na pracy plastycznej, a nawet w opowiadaniu i wierszykach. Wszystkie Misie od samego rana w napięciu oczekiwały niespodzianki. W końcu dotarł do nas ON, pan w czerwonym płaszczu i z workiem na plecach, czyli Święty Mikołaj, tak bardzo wyczekiwany przez dzieci. Mikołaj rozdał Misiom wyczekiwane prezenty. Radości nie było końca! A na koniec kolejna miła niespodzianka, zdjęcie z Mikołajem!

Zobacz zdjęcia

DZIEŃ GÓRNIKA

Dzień Górnika to tradycyjne święto górnicze obchodzone 4 grudnia, w dniu patronki wszystkich górników - św. Barbary. Ten dzień przypomina jak ciężka i niebezpieczna jest praca górników podczas wydobywania węgla.

W dniu 4 grudnia uroczyście obchodziliśmy Barbórkę w naszym przedszkolu. Swoją obecnością zaszczycił nas górnik - dziadek naszego Misia – Mai. Nasz gość opowiedział dzieciom o pracy górników, o stroju galowym górnika, a także pokazał dzieciom m.in. lampkę górniczą i inne akcesoria. Dzieci – Misie i Liski razem wzięły udział w konkursie wiedzy na temat górnictwa oraz w konkursie sportowym, zaś w jury zasiadł nasz gość. Wszyscy chętnie uczestniczyli w zabawie. Przedszkolaki wyrecytowały wierszyki, podziękowały za odwiedziny oraz przekazały prezenty górnikowi, zaś dziadek Mai poczęstował dzieci słodkościami. Bardzo dziękujemy za miłe odwiedziny!

Zobacz zdjęcia

ILUSTRUJEMY PRAWA DZIECKA

Gratulujemy Agacie, Hani i Martynie z grupy Misiów zdobycia nagród w konkursie plastycznym "Ilustrujemy Prawa Dziecka"

Zobacz zdjęcie

ANDRZEJKI

W listopadową ciemną noc wróżby dziwną mają moc. Swój los sobie wywróżę. Może to będą dalekie podróże.

W środę, 29 listopada Liski i Misie obchodziły andrzejki. Było losowanie karteczek z zawodami, przekłuwanie papierowego serca z imionami, układanie butów w stronę drzwi, a także wiele wspólnej zabawy.

Zobacz zdjęcia

DZIĘKUJEMY

Serdecznie dziękujemy wszystkim przedszkolakom i ich rodzicom za aktywny udział w zbiórce darów dla Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Rybniku. Na początku listopada przedstawiciele schroniska odebrali z przedszkola dary i przekazali podziękowanie.

Jeszcze raz dziękujemy za serce okazane opuszczonym zwierzakom!

SŁUCHAMY WIERSZY WYBITNYCH POETÓW

W poniedziałek, 20 listopada, w grupie gościliśmy mamę naszego Misia - Oli. Pani Antosz zaczarowała dzieci najpiękniejszymi wierszami wybitnych poetów. Dzieci wysłuchały wielu wierszy m.in. „Samochwała”, „Kaczka Dziwaczka”, „Stefek Burczymucha”, „Leń”, „Na wyspach Bergamutach”. Przedszkolakom najbardziej spodobał się wiersz Jana Brzechwy „Katar”, w którym aktywnie wzięły udział – A – psik !!

URODZINY LENY

16 listopada swoje 5-urodziny w grupie Misiów obchodziła Lena.

Idzie misio, idzie konik,

Małpka, piesek, no i słonik,

Wszyscy razem z balonami

Z najlepszymi życzeniami.

Bo to dzień radosny wielce

- masz już jeden roczek więcej!

Wszystkiego najlepszego życzy cała grupa Misiów!

DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

W dniu 8 listopada grupa Misiów wybrała się do szkolnej biblioteki z okazji Dnia Postaci z Bajek, który przypada 5 listopada. Przedszkolaki zobaczyły przedstawienie teatrzyku Kamishibai. Misie z uwagą wysłuchały bajki, a następnie aktywnie odpowiadały na pytania. Pani bibliotekarka opowiedziała dzieciom o bajkach i ich bohaterach, które kiedyś oglądały babcie i dziadkowie oraz rodzice Misiów. Przedszkolaki z chęcią wypowiadały się na temat bajek, które mieli okazję zobaczyć i które im się spodobały. Na koniec dzieci obejrzały fragmenty dawnych bajek. Bardzo dziękujemy pani bibliotekarce za zorganizowanie ciekawych zajęć.

Zobacz zdjęcia

URODZINY EMILII

W dniu 7 listopada w grupie Misiów obchodziliśmy urodziny Emilii. Emilia świętowała swoje 6 – urodziny. Wszystkie Misie zaśpiewały Emilce „Sto lat”, złożyły życzenia i podarowały prezent – puzzle oraz kolorowankę. Cała grupa życzy Emilii uśmiechu na twarzy, spełnienia wszystkich marzeń oraz dalszej pozytywnej energii, którą wnosi do naszej grupy!

Zobacz zdjęcia

WYCIECZKA DO NADLEŚNICTWA

W czwartek, 2 listopada, grupa Misiów i Lisków wybrała się na wycieczkę do rybnickiego Nadleśnictwa, gdzie uczestniczyła w przyrodniczych zajęciach edukacyjnych. Przedszkolaki dowiedziały się na czym polega praca leśnika, jakie są jego zadania, następnie pani zaznajomiła dzieci z rodzajami lasów, zaś przedszkolaki chętnie wymieniały przykłady drzew liściastych i iglastych. Misie i Liski razem z panią prowadzącą ustaliły też jaki powinien być kodeks zachowania się w lesie. Następnie pani opowiedziała dzieciom o zwierzętach zamieszkujących polskie lasy, w tym szczególnie nasze rybnickie. Dzieci usłyszały odgłosy zwierząt i poznały kto wchodzi w skład rodziny poszczególnych zwierząt. Na koniec spotkania w Nadleśnictwie dzieci obejrzały bajkę o zwierzętach. Przedszkolaki zadowolone z wycieczki wróciły do przedszkola.

W drodze powrotnej przedszkolaki zatrzymały się pod Bazyliką św. Antoniego i zapaliły znicz.

Zobacz zdjęcia

URODZINOWO U MISIÓW

W dniu 2 listopada w grupie Misiów obchodziliśmy urodziny. Swoje święto miał dziś Antek, który obchodził swoje 5 – urodziny. Misie zaśpiewały Antkowi „Sto lat”, złożyły życzenia i podarowały upominek. Solenizant poczęstował wszystkich pysznymi słodkościami.

Antkowi życzymy jeszcze raz wszystkiego najlepszego i spełnienia najskrytszych marzeń !

Zobacz zdjęcia

HALLOWEEN- ZAJĘCIA Z J.ANGIELSKIEGO

Dzieci z grupy Misie oraz Liski za pomocą gier i zabaw językowych poznały słownictwo związane ze dniem Halloween. Były zabawy z miotłą oraz wspólnie wykonany taniec do piosenki „The Skeleton Dance”. Na zakończenie dzieci kolorowały obrazek tematyczny.

Zobacz zdjęcia

HALLOWEEN U MISIÓW

31 października obchodzi się w wielu krajach Halloween. Misie także zaprezentowały swoje stroje. Dziewczynki wystąpiły głównie w strojach czarownic, czarnych kotów, nietoperzy i duchów, chłopcy zaś zaprezentowali kostiumy Draculi, dyni i kościotrupa.

Zobacz zdjęcia

POZNAJEMY PRZYGODY KUBUSIA PUCHATKA I MYSZEK SAM I JULII

W poniedziałek, 30 października, w progi Misiów zawitała pani Czarnota. Pani Ania jest mamą naszego Misia – Julii. Podczas poobiedniego relaksu przedszkolaki wysłuchały kilku opowiadań. Tym razem bohaterami wysłuchanych przygód stali się - Kubuś Puchatek w książce „Kubuś i przyjaciele. Moje bajeczki o Kubusiu” oraz Myszki Sam i Julia w książce Kariny Schaapman pt. „Mysi domek”. Misie wraz z wychowawczynią serdecznie dziękują pani Ani.

Zobacz zdjęcia

PODSUMOWANIE KONKURSU PLASTYCZNEGO “BARWY JESIENI”

W konkursie plastycznym „Barwy jesieni” uczestniczyło 16 przedszkolaków z grup Misie i Liski. Prace były bardzo ładne, wykonane zostały różnymi technikami. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody: dyplom, książeczkę z pracami plastycznymi i breloczek. Wszystkim uczestnikom gratulujemy i zapraszamy do kolejnych konkursów.

Piękne prace konkursowe wykonali z grupy Misie : Paulina Czechowska, Helena Miłowska, Julia Czarnota, Julia Palki, Agata Krzyżaniak, Karolina Wojaczek, Lena Paleczny, Martyna Płaszczyk, Zosia Wojciechowska; z grupy Liski : Mateusz Michnik, Oskar Stelmach, Emilia Lewandowska, Ksenia Kuśka, Magdalena Bulandra, Janek Kufka, Janek Garbaciak.

Zobacz zdjęcia

WIZYTA W TEATRZE

W poniedziałek, 23 października, grupa Misiów i Lisków udała się po raz kolejny do Teatru Ziemi Rybnickiej. Celem wizyty był spektakl pt. „W krainie słowa”, który wykonany został przez grono młodych aktorów Dziecięcego Teatru Guziczek działającego przy Teatrze Ziemi Rybnickiej. Spektakl ten poszukuje wartości słowa oraz próbuje przyjrzeć się słowom, które gdzieś zniknęły z naszego życia.

Zobacz zdjęcia

MISIE SŁUCHAJĄ O MISIU

Na dobranoc - dobry wieczór

miś pluszowy śpiewa Wam.

Mówią o mnie Miś Uszatek,

bo klapnięte uszko mam.

Jestem sobie mały miś, gruby miś,

znam się z dziećmi nie od dziś.

Jestem sobie mały miś, śmieszny miś,

znam się z dziećmi nie od dziś!

W środę, 25 października, grupę naszych Misiów odwiedziła pani Kulpok-Bagińska. Mama naszego Misia – Sofii – przeczytała przedszkolakom kilka opowiadań o Misiu Uszatku, których autorem jest Czesław Janczarski. Historyjki z przygodami Misia okazały się ciekawe, a zarazem były opatrzone barwnymi ilustracjami. Serdecznie dziękujemy pani Marinie i zapraszamy ponownie.

Zobacz zdjęcia

SIEJEMY DRZEWA

Grupa Misiów podjęła się trudnego zadania w kąciku przyrodniczym. Misie siały drzewa a przy okazji tego zadania sprawdzą, co jest potrzebne, by drzewo dobrze rosło. Na początku Misie ustaliły z jakich drzew pochodzą nasiona – żołędzie i kasztany, a następnie wspólnie nasypały ziemię do doniczek, zasadziły nasiona i podlały. Przedszkolaki podzieleni na grupy wykonały piktogramy do naklejenia na doniczki, a następnie przymocowały je. Na etykietach dzieci zaznaczyły kroplę wody oraz przekreśloną kroplę wody, co oznacza, że jedno z nasionek nie będzie podlewane, a także nie będzie miało dostępu do światła dziennego. Misie będą systematycznie obserwowały zmiany w doniczce i wyczekiwały swojego drzewka.

Zobacz zdjęcia

MISIE SŁUCHAJĄ OPOWIADAŃ O SKARPETKACH

W czwartek, 19 października, bohaterami poobiedniego relaksu stały się ‘skarpetki’. To właśnie ich przygodami zaciekawiła Misie pani Korga – mama naszego „Misia”- Pauliny. Niepowtarzalne perypetie skarpetek opisane są w cyklu opowiadań „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” oraz „ Nowe przygody skarpetek” autorstwa Justyny Bednarek. Przedszkolaki wraz z wychowawczynią dziękują za wizytę i zapraszają ponownie w przedszkolne progi.

Zobacz zdjęcia

ZABAWY INTEGRACYJNE NA PLACU ZABAW

W piękną i słoneczną środę, 18 października, Misie wyruszyły w odwiedziny do przedszkola przy ulicy Mariańskiej. Razem ze swoimi młodszymi koleżankami i kolegami lub też rodzeństwem bawiły się na przedszkolnym placu zabaw, puszczały bańki, malowały kredą, budowały budowle z piasku. Zabawom nie było końca. Dzieci z uśmiechem na twarzy wróciły do przedszkola.

Zobacz zdjęcia

WYCIECZKA DO ŻORSKIEGO CENTRUM REGIONALNEGO W ŻORACH

W dniu 16 października grupa Misiów i Lisków wybrała się do Żorskiego Centrum Regionalnego w Żorach, gdzie wzięła udział w zajęciach edukacyjnych z regionalizmu. Tematem zajęć było kiszenie kapusty. Na wstępnie jednak przedszkolaki utrwaliły sobie jesienne plony, rozwiązywały zagadki oraz wzięły udział w różnych tańcach i zabawach ruchowych przy piosence. Przedszkolaki wykonały także prace plastyczną – piękną główkę kapusty. Drugą częścią wycieczki była konsumpcja pysznego chleba ze smalcem, który bardzo zasmakował dzieciom i szybko zniknął ze stołu. Na koniec dzieci uczestniczyły w kiszeniu kapusty jak za starych czasów. Dziś mało kto wie, jakie były kiedyś kolejne etapy kiszenia kapusty i że w takim kiszeniu uczestniczyła cała rodzina, każdy domownik miał ustalone obowiązki. Przedszkolaki zadowolone z wycieczki i z uśmiechem na twarzy wróciły do przedszkola.

ŚWIĘTUJEMY URODZINY

Grupa Misiów już po raz kolejny świętowała urodziny w swojej grupie. Tym razem swoje 6 – urodzinki obchodziła Oliwia. Przedszkolaki zaśpiewały solenizantce „Sto lat”, złożyły życzenia oraz podarowały urodzinowy upominek. Oliwii życzymy wszystkiego najlepszego, spełnienia wszystkich marzeń i samych miłych i radosnych dni!

CZYTELNICZO U MISIÓW

W grupie Misiów po raz kolejny odbyła się akcja czytania dzieciom przez rodziców. Tym razem odwiedziła nas i promowała czytelnictwo pani Jachym, mama naszego „Misia” – Hani. Pani Ania zainteresowała przedszkolaki baśnią Hansa Christiana Andersena „Dzielny ołowiany żołnierzyk”. Serdecznie dziękujemy za wizytę i zapraszamy ponownie.

Zobacz zdjęcia

MAMA IGNACEGO CZYTA MISIOM

W poniedziałek, 9 października, Misie przywitały w swoich progach kolejnego gościa - mamę Ignacego. Pani Eichler jest kolejną mamą, która z miłą chęcią spotkała się z przedszkolakami i przeczytała im dwa opowiadania - „Pośpiesz się, Albercie” i „ Nieźle to sobie wymyśliłeś, Albercie”. Autorką opowiadań jest Gunilla Bergstrom. Misie z zaciekawieniem słuchały o zabawnych przygodach Alberta. Serdecznie dziękujemy pani Eichler za odwiedziny i zapraszamy ponownie. Do czytania zachęcamy również innych rodziców.

Zobacz zdjęcia

WIZYTA W BIBLIOTECE

5 października dzieci z grupy Misie, zostały zaproszone do szkolnej biblioteki na przedstawienie teatrzyku Kamishibai. Dzieci z uwagą słuchały bajki chętnie oraz odpowiadały na pytania prowadzącej. Serdecznie dziękujemy Pani Ewie Łopatka za zorganizowanie i przeprowadzenie bardzo ciekawych zajęć.

Zobacz zdjęcia

MAMA HELENKI CZYTA PRZEDSZKOLAKOM

"Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła." – Wisława Szymborska

Już po raz drugi w grupie Misiów gościliśmy panią Miłowską. Mama naszego „Misia” – Helenki zawitała u nas pierwszy raz we wrześniu, a przed kilkoma dniami już po raz drugi i przeczytała dzieciom opowiadanie. Przedszkolaki chętnie słuchały, wypowiadały się oraz rozwiązywały zagadki dotyczące treści opowiadania. Bardzo dziękujemy mamie Helenki za wizytę i zapraszamy ponownie! W nasze progi zapraszamy do czytania również Rodziców pozostałych Misiów!

Zobacz zdjęcia

MISIE ROBIĄ SOK !

W ramach cyklu zajęć „Jesienna spiżarnia” Misie wykonały pyszne soki owocowe. Były to zajęcia promujące zdrowe odżywianie wśród najmłodszych. Przedszkolaki pełne zainteresowania wykonały przy pomocy pań zdrowe soki z pomarańczy i jabłek. Degustacja wspólnie w grupie zachęciła dzieci do wypicia soków, które zniknęły w mgnieniu oka. Wszystkim Misiom bardzo smakował sok pełen witamin, gdyż wykonany był przez nich samych. Teraz czas na zrobienie pysznych soków w domu.

Zobacz zdjęcia

ZDROWO I KOLOROWO!

Misie już wiedzą, że owoce i warzywa są bardzo zdrowe!

W ramach cyklu zajęć promujących zdrowe odżywianie grupa Misiów wykonała pyszną sałatkę owocową. Najpierw jednak zapoznała się z poszczególnymi krokami w wykonaniu tejże sałatki. Rezultat pracy dzieci był przepyszny. Dzieci z miłą chęcią zjadły przygotowaną przez siebie sałatkę owocową, w skład której weszły: banany, jabłka, pomarańcze, brzoskwinie, nektaryny, kiwi, śliwki, winogrona i wiele innych smakowitych witamin. Misie swoimi zdrowymi pysznościami podzieliły się z grupą Lisków.

„Dla każdego coś zdrowego”

Jeśli chcesz się żywić zdrowo

jadaj zawsze kolorowo!

Jedz owoce i jarzyny

to najlepsze witaminy!

Jedz razowce z grubym ziarnem

zdrowe jest pieczywo czarne!

Na kanapkę, prócz wędliny

połóż listek zieleniny!

I kapusta, i sałata

w witaminy jest bogata!

Oprócz klusek i kotleta

niech się z jarzyn składa dieta!

Jedz surówki i sałatki,

będziesz za to zdrowy, gładki.

Mleko, jogurt, ser, maślanka-

to jest twoja wyliczanka!

Sok warzywny, owocowy

kolorowy jest i zdrowy!

SPOTKANIE Z PIESKIEM

W miniony poniedziałek, tj. 2.10.2017r., grupa Misiów gościła u siebie wyjątkowych gości. Grupę odwiedziła pani Agnieszka Krzystała z psem rasy bokser - Gretą. Odwiedziny te odbyły się z okazji Światowego Dnia Zwierząt, który przypada 4. października. Pani Agnieszka, właścicielka Grety, jest behawiorystą i trenerem psów. Wśród dzieci przeprowadzona została prelekcja dotycząca psów. Przedszkolaki nauczyły się jak prawidłowo opiekować się psem oraz tego, w jaki sposób pieski komunikują się z nami. Dzieci dowiedziały się także jak należy zachowywać się wobec obcych psów by uniknąć nieprzyjemności – pogryzień, a także tego, jak należy głaskać psy, by wszyscy czuli się bezpiecznie i komfortowo. Chętne dzieci miały okazję pogłaskać Gretę. W ramach podziękowań za miłe i ciekawe spotkanie Misie przekazały pani Agnieszce przyniesioną karmę. Wszystkim serdecznie dziękujemy za dary!

Zobacz zdjęcia

URODZINY U MISIÓW

W dniu 2 października 2017 r. Misie zaśpiewały „Sto lat” swojej koleżance z grupy – Lenie. Lena obchodziła dziś swoje

5-urodziny! Grupa Misiów złożyła Lenie życzenia urodzinowe i podarowała jej skarbonkę na własne oszczędności.

Na koniec Lena poczęstowała wszystkich pysznymi słodkościami. Wszystkiego najlepszego!!!

Zobacz zdjęcia

MOJE PIĘKNE PRZEDSZKOLE- SADZENIE CEBULEK KWIATOWYCH

"Ludzie są jak kwiaty- stworzeni do tego, aby się rozwijać" André Liége

W piątek dzieci z grup Lisków i Misiów wzięły udział w zajęciach przyrodniczych w ogrodzie. Przedszkolaki wraz z paniami sadziły cebulki kwiatowe. Dzieci już nie mogą doczekać się wiosny, gdy wyrosną w ogrodzie piękne tulipany, żonkile, hiacynty i szafirki. Dziękujemy wszystkim Rodzicom za przyniesienie cebulek.

Zobacz zdjęcia

WKRĘĆ SIĘ W POMAGANIE

W szatni Lisków i Misiów od czwartku znajduje się pudło na plastikowe nakrętki. Zbieramy nakrętki po napojach, mleku w kartonie, oleju, dezodorantach, szamponach, kremach itp.

Wystarczy przynieść je do przedszkola. To ławy sposób, aby wspomóc potrzebujących, a także zadbać o nasze środowisko.

Zobacz zdjęcia

DZIEŃ CHŁOPCA

W czwartek 28. 09. 2017 r. w grupie Misiów obchodzony był Dzień Chłopca. W tym dniu to właśnie chłopcy byli tymi najważniejszymi bohaterami czyli - Michał, Antek, Mateusz, Ignacy, Nikodem i Daniel. Były zabawy, dyplomy i medale, zaś dziewczęta jednomyślnie przyznały, że z tą naszą „szóstką Misiów” jest ciekawie i wesoło.

Zobacz zdjęcia

URODZINY U MISIÓW

27 września obchodziliśmy w grupie Misiów urodziny. Swoje 6-urodziny świętowała Maja. Życzymy Mai wszystkiego najlepszego i aby uśmiech nigdy nie znikał z jej twarzy!

Zobacz zdjęcia

WIZYTA W TEATRZE

W dniu 27. 09. 2017 r. grupa Misiów wybrała się do Teatru Ziemi Rybnickiej, gdzie zobaczyła spektakl teatralny pt. „Duch skrzyni i różnorodność kultur Europy”. Podczas tego spektaklu dzieci wyruszyły w podróż po krajach Europy, której celem było odnalezienie największego skarbu świata. Dzieci wraz z głównym bohaterem poszukiwały słów – kluczy oraz zaklęć, które powstrzymałyby ducha skrzyni. Dzieci pełne wrażeń wróciły do przedszkola.

Zobacz zdjęcia

DBAMY O ŚRODOWISKO

Co roku pod koniec września przypada akcja Sprzątania Świata. W związku z tym przedszkolaki – Misie uczyły się segregować śmieci, by nasza planeta była czysta. Misie wykonały plakat o tematyce ekologicznej. Ważne jest, by już od dziecka kształtować zachowania proekologiczne.

"Czysty dom i czysty ogród,

w lesie czysto, w polu też.

Czysta rzeka i jezioro,

samo zdrowie wierz mi, wierz.

Brudu nie chce widzieć wcale

ani morze, ani niebo.

Taką cichą mam nadzieję,

nie wiece dlaczego?

Bo od kogo to zależy,

Aby czysty był nasz świat.

By ptak śpiewał, strumyk szemrał,

by w ogrodzie zakwitł kwiat?"

Zobacz zdjęcie