Нанотехнології в криміналістиці

Нанотехнології знаходять своє застосування при дослідженні відбитків пальців. Для контрастування жирних слідів пальців використовували суспензію золотих наночасток, що володіють гідрофобними властивостями, тобто здатних прилипати до поверхонь, покритим жиром. Досягнення сучасної нанотехнології тепер дозволять швидко і якісно отримати картини відбитків пальців з місць злочинів. Сучасний спосіб отримання криміналістичних зразків з нечітких відбитків пальців полягає в обробці досліджуваної поверхні водної суспензією золота, стабілізованою цитрат-аніонами. У кислому середовищі частинки золота прикріплюються до позитивно заряджених фрагментами молекули на місці відбитка пальця. Отриманий образ обробляється розчином солі срібла, в результаті чого срібло відновлюється, залишаючи сліди з темного металу на характеристичних канавках відбитка пальця. Однак розчин золота нестабільний, що створює труднощі у відтворенні аналізу від тесту до тесту. Нанотехнологія дозволить швидко і якісно отримати навіть нечіткі відбитки пальців. Тепер Даніель Мандлер і Йосип Алмог з Університету Єрусалиму пропонують новий підхід. Вони замінили традиційно використовується колоїдний розчин золота на більш стабільний еквівалент. Наночастки золота, пропоновані в якості рішення ізраїльськими вченими, стабілізовані довголанцюгових вуглеводневими радикалами і суспендировані в петролейном ефірі. Ці частинки взаємодіють з жировими фрагментами відбитків пальців за рахунок гідрофобних взаємодій і також можуть оброблятися сріблом, даючи високоякісні відбитки всього за три хвилини обробки.

Вчені Ізраїльського Університету оприлюднили дані дослідження, присвяченого застосуванню нових методів нанотехнологій при пошуку і дослідженні відбитків пальців. В основі нової методики лежить застосування стабільної суспензії золотих наночастинок з адгезивними гіброфобнимі гідрокарбоновимі ланцюжками, розчинником виступав бензиновий ефір.

Наночастки вступали в "гідрофобні реакції" з жировими слідами, залишеними поверхнею людських пальців, прилипаючи до них і формуючи значно більш чіткий малюнок (на фото знизу), ніж можна було б отримати за допомогою традиційної техніки із застосуванням солей срібла (на фото зверху). При цьому час витрачений на процедуру не перевищувало трьох хвилин. На даний момент не відомо, чи знайде нова технологія застосування в криміналістичній практиці, оскільки не відомо чи має метод достатньою чутливістю (тобто кількість виявлених відбитків як мінімум не менше, ніж при застосуванні традиційної техніки), необхідної для його практичного застосування.