Головна

 Бажаєте мати пристрій, що дозволить вам залізти на скляну стіну?

Щоб стати людиною-павуком, вам доведеться напружитися. У природі приклад такої нанотехнології вже існуює.

На рисунку зображено гекон середземноморський Mediodactylus kotschyi (Steindachner, 1870)

Таксономічна належність: Клас — Плазуни (Reptilia), ряд — Ящірки (Sauria), родина — Геконові (Gekkonidae). Єдиний європейський представник роду, що включає 7 видів. У фауні України мешкає один з 26 підвидів цього поліморфного виду — гекон кримський, M. k. danilewskii (Strauch, 1887).

Природоохоронний статус: Зникаючий.

Ареал виду та його поширення в Україні: Широко розповсюджений у Сх. Середземномор’ї. Ареал кримського підвиду включає Пн.-Зх. Анатолію і пн. сх. Балканського п-ва з прилеглими островами. В Україні спорадично поширений на вузькій смузі узбережжя між Севастополем і Кара-Дагом. Охоче заселяє руїни і житлові будівлі. В гори піднімається до висоти 680 м н. р. м.

Вони дуже швидко рухаються по вертикальній поверхні, то може бути і скло тераріуму, і стіни, і стеля. Рухаються вони за допомогою мікрощетинок (волосків). їх у гекона 200 мільйонів на кожному пальчику, тобто на 1 лапці - мільярд, їх можна роздивитись тільки під мікроскопом. За рахунок цих мікрочастинок гекони дуже швидко рухаються. За 1 секунду вони можуть пробігти 1 метр, навіть по гладенькій вертикальній поверхні.

Вивчаючи пальці геконів, дослідники (Роберт Фулл (Robert Full) з Берклі) з’ясували, що кожен палець істоти покритий нановолоскамі, які настільки малі і численні, що використовують силу Ван-дер-Ваальса (міжмолекулярного зчеплення), щоб утримуватися на гладкій поверхні. Біолог Фулл разом з іншими інженерами відтворили механізм пальців гекона у вигляді лапок, які дозволили альпіністові лазити по будівлях.

Ми  починаємо вивчати нанотехнології, які давно використовуються в живій природі.

Усіх небайдужих і зацікавлених запрошуємо до участі у нашому проекті!

 Ментальна карта проекту

Нанотехнології дають можливість здійснити перехід від роботи з речовиною до маніпуляції окремими атомами.

Мета проекту: популяризація знань про нанотехнології серед школярів як мотивація їх зацікавленості в розвитку нанотехнологій орієнтація їх на подальше професійне навчання як один із способів підготовки майбутніх фахівців в цій галузі.