Цілющі скарби рідного краю

НАЗАД

Цілющі скарби рідного краю

(Екологічна подорож для учнів середнього шкільного віку)

Серія "Бібліотечні цікавинки"

БІБЛІОТЕКАР: Мабуть не знайдеться в світі такої людини, яка б не любила природу. Одні милуються барвами осіннього лісу, інші обожнюють високі гори та бурхливі ріки, а ще інші в захваті від простору степу. Поглянь навколо себе. Яка дивовижна краса! На що не глянеш, усе радіє життю. Усе живе, цвіте, розвивається, тягнеться до теплого сонечка. І все неповторне, гарне.

ДІТИ:

Дуже велика країна моя

Є в ній озера, річки і моря.

Гори високі, степи і ліси,

Скільки багатств і скільки краси.

Чарівний світ, неначе казка!

В нім стільки дива є !

А ти вивчай його, будь-ласка,

Усе довкіл - твоє !

І небо чисте волошкове,

Та шепіт ніжних квіт.

Вербички листячко шовкове, -

Весь дивовижний світ !

Ось придивися - звичайна травинка,

Але в ній загадка є.

А на листочку прозора росинка —

Райдуга там виграє !

Треба природу старанно вивчати,

Всім вона радість несе.

І полюбити всім серцем, і знати

Про Батьківщину усе !

БІБЛІОТЕКАР: Природа-матінка не тільки дарує нам свою красу, вона ще и цілителька. Сьогодні, під час подорожі, ми поговоримо про лікувальні властивості рослин, познайомимося з народними легендами про походження назв рослин. Вивчимо правила збирання, сушіння та зберігання лікарських рослин.

Але перш за все, давайте пригадаємо правила поведінки в природі:

ДІТИ: Природа нам - як рідний дім,

Вона усім - як мати,

Щоб лад завжди був в домі тім,

Про це нам треба дбати.

Іде весна і кличе нас

В поля, теплом зігріті,

Та знати треба повсякчас,

Як слід й не слід чинити.

Не рви трави товсті жмути,

Не рви в букети квіти.

Все, що навколо бачиш ти,

Рости повинно й жити.

Цвітуть дерева з краю в край,

Буяє лист зелений.

Дерева, друже, не ламай -

Вони наші легені.

А в полі як зустрінеш ти

В гнізді перепеляток,

То краще поруч обійди

І не чіпай пташаток.

Не рви, не знищи, не зруйнуй-

Це заповідь для тебе.

Красу планети не зіпсуй —

Вона одна під небом.

Змайструй шпаківню, посади

Калину біля хати,

В природу із добром іди,

Вон а ж тобі як мати,

Й пташки на різні голоси

Співатимуть для тебе,

І в краплях срібної роси

По бачиш чисте небо.

Й віддячить за добро тобі

Земля теплом родинним,

Люби і бережи її,

Будь гідним її сином !

БІБЛІОТЕКАР: Рослини - безцінний дар природи. Їх значення важко переоцінити. З давніх-давен історія людства пов'язана з ними. Рослини годують, одягають, зігрівають, лікують, рятують. Рослини — це посуд і меблі, це будинки та обереги. У піснях, казках, прислів’ях, легендах оспівані, опоетизовані, наділені магічною силою ці вічні супутники життя людського.

( ДІТИ ЗГАДУЮТЬ ПІСНІ, ЗАГАДКИ, ПРИСЛІВ'Я ПРО РОСЛИНИ )

БІБЛІОТЕКАР: Люди ще в глибоку давнину помітили, що в багатьох рослинах прихована цілюща сила і тому почали використовувати їх для лікування найрізноманітніших хвороб. Так поступово почала розвиватись народна медицина.

Багато дикорослих рослин, які застосовувались в народній медицині, полегшували страждання хворих, сприяли їх вилікуванню.

На території нашої України нараховується до 5 тисяч видів рослин. До використання в фармацевтичній практиці дозволено майже 300. І недарма у народі лікарські рослини називають друзями здоров'я людини. Бо з усіх лікувальних препаратів 40% виготовляють з лікарських рослин.

Купити можна все, не можна купити здоров'я. Здоров'я —найдорожче, людина завжди дбала про своє здоров’я, тому з давніх-давен користувалася народною медициною. Вміння користуватися зіллям, так в народі називають лікарські рослини, передавалось в українців з роду в рід. Люди старшого покоління добре знаються на травах. Сьогодні у нас в гостях бабуся Медуниця. Вона передасть вам у спадок свої „секрети" - знання про цілющі властивості рослин, що зростають на нашій рідній і славній землі Чернігівській.

ДІТИ: Добрий день, бабусю !

БАБУСЯ МЕДУНИЦЯ:

Добрий день, мої голуб'ята!

Я-бабуся, Медуницею звуся,

На рослинах розуміюся,

Людям допомагаю,

Лікарські трави збираю.

А прийшла я до вас не одна, ще й онуків привела.

ОБЕРІГАЛЬНИЦЯ:

Доброго дня вам, милі діти.

Я Милувальниця-оберігальниця

ТВАВОЗНАЙ:

А я - хлопчик Травознай

Все про трави в мене розпитай.

БАБУСЯ: В Україні масовий збір чарівних цілющих трав найчастіше проводиться у переддень Івана Купала ( 7 липня ) Масове їх цвітіння збігається з цим святом. Процес заготівлі - цікаве та магічне дійство, в якому підкреслювалося бережливе й шанобливе ставлення до рослин, як до цілющої сили. Заготівник опускався на коліна і промовляв пошепки : „ Небо - батько, земля — мати, а ти, трава, дозволь себе рвати ".

ОБЕРІГАЛЬНИЦЯ: Зілля збирали влітку, а от бруньки - ранньою весною, коли вони повністю набубнявіють, тобто коли в рослини почнеться сокорух . Кору збирають також весною, з настанням сокоруху, до розпускання листків.

ТРАВОЗНАЙ: Коріння копають в кінці літа та на початку осені, бо саме в цей час воно набирає найбільшої силою. Коріння треба мити проточною, холодною водою.

ОБЕРІГАЛЬНИЦЯ: Збирають цілюще зело у суху погоду, як зійде роса, але не опівдні. Сушать під дахом, на горищах, але не на сонці.

ТРАВОЗНАЙ: Зберігають у сухому місці, в пакетах або торбинках з тканини. Ні в якому разі не можна зберігати в целофанових пакетах.

БАБУСЯ: Люди використовують лікарські рослини і часто пов’язують їх лікувальні властивості з чудодійною силою про що розповідається в легендах.

Було це дуже давно, на Україну нападали монголо-татари. В одному селі було весілля. Дівчата - красуні веселились. І раптом на село напали вороги. Вони хотіли викрасти дівчат, але ті почали тікати в болото. Вороги побігли за ними. Так і загинули дівчата-красуні і вороги на болоті. Де загинула красуня - там кущ калини, а де ворог — купа гнилі.

ОБЕРІГАЛЬНИЦЯ: В народній медицині нема кращих ліків від застуди, ніж калиновий чай. Свіжі плоди з медом та водою вживають при кашлі, серцевих захворюваннях, тиску крові. Соком навіть очищали обличчя, щоб рум' янилось.

ДІВЧИНКА: Калина коло хати —здавна найперша і найзвичайніша ознака оселі українця, символ щастя, родинного благополуччя і достатку. Красиву дівчину порівнюють з калиною :

Зацвіла в долині

Червона калина,

Ніби засміялась

Дівчина - дитина.

Так про калину писав Тарас Григорович Шевченко. Кетягами калини прикрашають у нашому селі весільний коровай, калиновим цвітом чи ягодами оздоблюють гільце.

БАБУСЯ: А ось іще одна легенда .

Жив старий - престарий чоловік. Жив самотньо. Мав тільки одного-єдиного сусіда — бузька на стрісі своєї хати. Бузько жив зі своєю бузьчихою. Вони виводили 3-4 бузьченят і вчили їх літати. Одного разу молоде бузьченя, не розрахувавши своїх ще слабких сил, упало в глибоку прірву, зламало собі ніжку і крило пошкодило. Бачив те нещастя старий чоловік. Підібрав зраненого птаха, місяць виходжував його, а коли ніжка і крило зажили, виніс на двір і відпустив до пташиної родини. Восени полинули бузьки в далекий вирій. А коли повіяли теплі весняні вітри, повернулися знову до хатини старого. Той, якого врятував він від загибелі, і його молода бузьчиха. І кожне з них принесло у дзьобі по зернині. Поклали ті зернята на долоню старому, і зрозумів він, що не прості то зерна, а чарівні. Оту зернину, що приніс бузьок, посадив старий біля самої хати, а ту, що принесла бузьчиха - над кручею. Поливав їх водою з джерела. І зросли з тих зерен небачені тут кущі. Зацвіли вони в травневу пору пахучими квітами: бузьків кущ - фіолетовими кетягами, а бузьчишин-білими, схожими на парасольки, суцвіттями. Тоді й назвав той вдячний чоловік бузьків кущ-бузком, а бузьчишин - бузиною. Бузок веселив зір своїм цвітом, а бузина дарувала старому цілющі ліки від багатьох хвороб.

ТРАВОЗНАЙ: Квіти бузини мають потогінні, жарознижувальні, сечогінні, відхаркувальні, протизапальні та заспокійливі властивості. Настій квіток вживають при простудних захворюваннях, сухому кашлі, хворобах нирок, ревматизмі.

БАБУСЯ: Більше ніж 250 видів лікарських рослин росте у нас на Чернігівщині.

( ТРАВОЗНАЙ ТА ОБЕРІГАЛЬНИЦЯ- МИЛУВАЛЬНИЦЯ ПОКАЗУЮТЬ ДІТЯМ РОСЛИНИ)

ТРАВОЗНАЙ:

Погляньте, оце-горицвіт

На землі він росте тисячі літ,

Людей рятує, - серце лікує.

ОБЕРІГАЛЬНИЦЯ:

От травинка - материнка -

Від застуд лікує швидко.

ТРАВОЗНАЙ:

Це - жовтенький звіробій,

Він лікує шлунок твій.

ОБЕРІГАЛЬНИЦЯ :

Кропива, ромашка й хміль -

Ними голову помий.

ТРАВОЗНАЙ:

А з калини і шипшини

Пийте чай - то вітаміни.

БІБЛІОТЕКАР. А які лікарські рослини ви знаєте ?

ХЛОПЧИК. Барвінок хрещатий. В цієї квітки п'ять пелюсток. В народі говорять: перша пелюстка-то краса, друга - ніжність, третя -незабутність, четверта - злагода , п'ята - вірність.У народній медицині трава барвінку здавна застосовується при дизентерії, туберкульозі легенів, кровотечах. Відваром трави користуються для полоскання горла.

ДІВЧИНКА. Первоцвіт цвіте ранньою весною жовтим кольором. Можна його зустріти в нашому лісі на полянах. Коли я кашляю, бабуся дає мені пити чай з первоцвіту.

ХЛОПЧИК. Звіробій. Це ліки, як кажуть у народі, від дев'яносто дев'яти хвороб. Спиртові настої вживають для збудження апетиту, при захворюванні шлунку. Проти ангіни, ревматизму, грипу, запалення печінки й нирок, головного болю.

ДІВЧИНКА. Подорожник. Росте, як бур'ян, вздовж шляхів, біля жител. Листок подорожника очищає рани, прискорює їх загоєння. Якщо прикласти листок до рани, то на другий день перестає боліти.

ХЛОПЧИК. Чистотіл. Ним користуються з давніх-давен.

Рослина затримує ріст деяких злоякісних пухлин, зменшує і заспокоює болі, загоює рани, виводить бородавки.

БІБЛІОТЕКАР. З багатьма книгами ознайомлюється людина протягом свого життя, одні перечитує по кілька разів, інші-лише потримає в руках. А в книжках, що представлені на виставці „Будьмо здорові” зібрані цілительські рецепти пов'язані з рослинами. Це довідкова література з фітотерапії. Секрет лікування травами відриється тоді, коли ознайомитесь із цими книгами. А ось вам „вузлик на пам'ять " :

ПАМ'ЯТКА ТРАВОЗНАЯ!

Заготовляй тільки відомі тобі рослини;

Заготовляючи, не зашкодь природі;

Не рви зілля з корінням, яке не йде на лікування;

Дотримуйся правил сушіння і зберігання;

Не заготовляй ті трави, що ростуть біля автомобільних доріг, залізничних колій.

А ще на виставці ви бачите чарівну ромашку. На звороті кожної пелюстки є запитання - відповіді на які ви знайдете в книжках.

ЗАПИТАННЯ ВІКТОРИНИ.

Які лікувальні трави ви знаєте ?

Які дерева та кущі мають лікувальні властивості ?

Щоб бути красивою дівчинкою, що треба робити ?

Коли збирають цілющі трави ?

Які ви знаєте цілющі городні рослини ?

Як збирали росу і які хвороби нею лікували ?

Назвіть лісову ягоду, потогінний засіб при простудних захворюваннях. Дуже корисна при анемії.

БАБУСЯ. Ви, дітки, рослини вивчайте

І людям допомагайте . І завжди любіть природу, Бережіть і трави й квіти, Бо, мабуть, без них сьогодні Не було б і нас на світі.

ДІТИ

Аптека зелена Зелена аптека !

Від тебе й від мене Вона недалеко.

Зелена аптека Лежить навкруги,

Зелені горби І зелені луги,

Зелені сади, І ліси, і поля, -

Уся наша рідна, квітуча земля!

Зелена аптека, - Це трави і квіти,

Що в кошик збирають дорослі і діти.

Зелена аптека Що бачим навкруг, -

Це наш помічник І хороший наш друг !

БІБЛІОТЕКАР. Люди за здоров’я платять великі гроші. А тут природа подбала: бери лікуйся, будь здоровий. Але віддай плату - любов. Люби природу, шануй її дари, оберігай, ощадливо користуйся нею. Бережи кожну стеблинку. То як же не вклонитися тому дарові, який здоров'я повертає. Давайте встанемо і скажемо молитву.

Боже ! Хай воля Твоя допоможе нам мудрими стати,

Землиці дар зберігати -

Барвисте ошатне вбрання.

Не йти по землі навмання,

А бачити кожну стеблину,

У серці нести Україну!

ОБЕРІГАЛЬНИЦЯ Бажаю вам менше хворіти та бережно ставитись до природи, звичаїв і традицій нашого народу, вивчати їх, передавати з покоління в покоління.

ТРАВОЗНАЙ. Дружіть з природою, і вам не треба буде звертатися до лікарів, бо саме в природі закладена основа вашого життя, здоров'я.

БАБУСЯ Колись у давнину наші пращури до свят і подій готували напої з трав. От і я хочу почастувати вас чудодійним запашним напоєм-нехай додасть вам сили і здоров'я.

( ПРИГОЩАЄ ДІТЕЙ ЧАЄМ НА ТРАВАХ, МЕДОМ, ВАРЕННЯМ З КАЛИНИ, МАЛИНИ, СМОРОДИНИ ). ЗВУЧИТЬ ПІСНЯ „ЦІЛЮЩІ СКАРБИ ЗЕМЛІ "

НАЗАД