Roditeljski kutak

 Poštovani roditelji!

Ova stranica je nastala kao želja za većom povezanosti na relaciji roditelj-dijete-škola (učitelj). Isto tako na ovaj način ćete biti pravovremeno obaviješteni o svim aktivnostima koje smo izvršili , kao i o onima koje su u pripremi.

Svima nam je jasno da dolaze neka nova vremena koja nesumljivo za sobom povlače i nove tehnologije. Pratimo, dakle, nove trendove i prilagodimo se.

                                                                                                                                                 Učiteljica

Internet i djeca - trebamo li brinuti?

Kroz rad na računalu, djeca uče na zabavan i zanimljiv način o tome kako koristiti informatičku tehnologiju. Istovremeno, razvoj informatike, njezina interaktivnost i povećane mogućnosti komuniciranja, sve više predstavljaju rizik za sve korisnike, a ponajviše djecu. U posljednje vrijeme djeci je najprivlačniji internet i sve mogućnosti koje on pruža.

Roditelji se istovremeno suočavaju s time da njihova djeca znaju o računalima više od njih te da, između ostalog, odrastaju u virtualnom svijetu koji je puno različitiji od onog koji oni poznaju. Na taj način zahtjevi i odgojna uloga roditelja postaju kompleksniji i predstavljaju sve veće izazove pred njih u pružanju podrške i osjećaja sigurnosti djeci.

Roditeljski strahovi proizlaze s jedne strane od nepoznatog, ali s druge strane su opravdani. Iako je dijete za računalom, u svojoj ili dnevnoj sobi, ne znači da nije u opasnosti. Potrebno je upozoriti roditelje i djecu na moguće opasnosti te ih upoznati sa sigurnim načinima korištenja Interneta. Kao svi alati, i internet ima svoje prednosti i nedostatke.

Neke od prednosti interneta su:

Uz navedene prednosti neke od opasnosti modernih oblika komunikacije su:

Uz sve navedeno potrebno je naglasiti kako elektroničko nasilje uključuje bilo kakav oblik višestruko slanih poruka putem interneta ili mobitela, koja ima za cilj povrijediti, uznemiriti ili na bilo koji drugi način oštetiti dijete, mlade ili odrasle koji se ne mogu zaštiti od takvih postupaka.

Može biti u obliku tekstualnih ili video poruka, fotografija ili poziva. Obuhvaća poticanje grupne mržnje, nesavjestan pristup štetnim sadržajima, širenje nasilnih i uvredljivih komentara o vršnjaku, kreiranje internetskih stranica koje sadrže priče, crteže, slike i šale na račun vršnjaka, slanje tuđih fotografija te traženje ostalih da ih procjenjuju po određenim karakteristikama, "provaljivanje" u tuđe e-mail adrese, slanje zlobnih i neugodnih sadržaja drugima, seksualno namamljivanje te izlaganje dobi neprimjerenim sadržajima.

Postoje specifičnosti elektroničkog nasilja koje ga razlikuju od nasilja u neposrednom odnosu, a to su:

Nakon svega, mnogi roditelji se vjerojatno pitaju kako djeca mogu sigurno koristiti internet? Zaista se može činiti nemogućim jer se radi o otvorenom prostoru u kojem djeca mogu saznati puno informacija, mogu nešto objaviti, pitati za komentare, dopisivati se, pretraživati...

Evo nekoliko savjeta što roditelji mogu učiniti kako bi njihovo dijete sigurno koristilo internet:

Ako roditelji doznaju da im je dijete žrtva nasilja preko interneta, trebaju poduzeti sljedeće:

"

Važno je zapamtiti:

Vaša djeca mogu znati više od vas o tehnologiji, ali vi znate više o životu. Dopušteno vam je postaviti pravila i tražiti njihovo poštivanje.

Vi ste roditelj! 

".

Ukoliko imate teškoća u postavljanju pravila ili trebate savjet vezan uz sigurno korištenje interneta, obratite se Hrabrom telefonu svakim radnim danom od 9 do 18 sati na besplatan broj telefona 0800-0800 ili u Savjetovalište za roditelje i djecu na broj telefona 01 6112 758 ili e-mail porukom na savjet@hrabritelefon.hr ili info@poliklinika-djeca.hr